Jump to content
stavros geoldasis

Μου <<Κατεστρεψαν>> Το Αυτοκινητο

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια μετα απο μια ασχημη εμπειρια σημερα το μεσημερι καταλαβα οτι πριν παμε καπου πρεπει να ψαχνουμε τη δουλεια που κανουν αυτοι που θα εμπιστευτουμε την περιουσια μας λοιπον κλεινω ραντεβου 4 και μιση για πλυσιμο αυτοκινητου πηγαινω και με αργουν 20 λεπτα ειχαν βαλει ενα σμαρτ στη θεση μου αφου το τελειωσαν σχετικα γρηγορα αναλαμβανουν το δικο μου πιανει τη λαμαρινα να δει αν καιει και τελικα εκαιγε επειδη το αμαξι ηταν στον ηλιο και αντι να του ριξει νερο πρωτα και μετα ολα τα αλλα το πλακωσε στα φαρμακα και τωρα αρχιζουμε και μετραμε ζημιες απο τα φαρμακα και τα διαβρωτικα φαναρια μπροστα κατασπρα γριλια απο μαυρη γυαλιστερη γκρι ματ ζαντες απο μαυρες γυαλιστερες ειχαν γεμισει ασπρες γραμμες οπως ετρεξαν τα φαρμακα και στεγνωσαν ολα τα μαυρα τα πλαστικα ασπρες βουλες σαν σκυλι δαλματιας οπως και τα λαστιχα περιμετρικα στις πορτες νερο μεσα στο φαναρι και στο φλας συνοδηγου απο την πολυ πιεση και το καλυτερο μου εβγαλε με την πιεση τις ασημι γραμμες που ειχα περιμετρικα στις ζαντες γιατι νομιζε οτι ηταν βρωμια το βλεπω παθαινω 10 απανωτα εγκεφαλικα γτ οταν το επλυνε ημουν μεσα στο μαγαζι και κατα τυχη βγηκα εξω τον σταματαω επιτοπου και αρχιζα να του ζηταω τα ρεστα και μου ελεγε οτι δεν τα εκανε αυτος ετσι ηταν το αμαξι απο πριν του λεω να μου επαναφερει το αμαξι οπως ηταν και μου λεει δεν γινεται και οπως ημουν του πεταω 5 ευρω μεσα στα μουτρα το παιρνω και φευγω και ειχα 3 ωρες μετα με τις αλοιφες τα κερια και τα γαλακτωματα να το επαναφερω τελικα το εσωσα και ειναι στην αρχικη του κατασταση μονο η γριλια μπροστα εχουν μεινει σημαδια θα βγαλω φωτο και θα την ανεβασω να τη δειτε. Προσοχη στα πλυντηρια αυτοκινητων γτ βγαζουν λεφτα κανοντας ζημιες στα αυτοκινητα. Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο απλα θελω να διαβασετε τι επαθα και να προσεχετε που πηγαινετε τα αυτοκινητα σας γτ υπαρχουν πολλοι ανιδεοι εκει εξω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φιλε Σταυρο, γιατι δεν πλενεις μονος? μηπως βαριομαστε λιγο? εγω 9 χρονια που το εχω δεν το πηγα ουτε μια φορα εξω, για αυτους τους λογους, και για αλλους πολλους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτο αν θες των κομματιων που λες οτι εχουν ζημια να σου πω τι να κανεις για το καθενα..

Link to comment
Share on other sites

φιλε Σταυρο, γιατι δεν πλενεις μονος? μηπως βαριομαστε λιγο? εγω 9 χρονια που το εχω δεν το πηγα ουτε μια φορα εξω, για αυτους τους λογους, και για αλλους πολλους.

Μονος μου το πλενω το αμαξι απλα χθες ημουν κουρασμενος ειχα να το πλυνω 1.5 βδομαδα και με εβαλε ο διαολος να το παω σε αυτον μονο η γριλια εχει θεμα τα πλαστικα και τα λαστιχα στις πορτες φαινονται λιγο ασπρα και λειπουν οι γραμμες απο τις ζαντες θα ανεβασω φωτο οταν βρω ευκαιρια να δειτε παντως ειμαι πολυ στεναχωρημενος και 2 φιλοι μου που το ειδαν μου ειπαν να παω να του παρω το 5ευρω πισω και να μου δωσει 10 ευρω για τις γραμμες.

Link to comment
Share on other sites

Μονος μου το πλενω το αμαξι απλα χθες ημουν κουρασμενος ειχα να το πλυνω 1.5 βδομαδα και με εβαλε ο διαολος να το παω σε αυτον μονο η γριλια εχει θεμα τα πλαστικα και τα λαστιχα στις πορτες φαινονται λιγο ασπρα και λειπουν οι γραμμες απο τις ζαντες θα ανεβασω φωτο οταν βρω ευκαιρια να δειτε παντως ειμαι πολυ στεναχωρημενος και 2 φιλοι μου που το ειδαν μου ειπαν να παω να του παρω το 5ευρω πισω και να μου δωσει 10 ευρω για τις γραμμες.

αστο φιλε, μην κανεις τιποτα γιατι θα φανεις μ@λ@κ@ς σ' αυτους. πες οτι δεν τα ειχες ποτε τα 15 euro. καντους μια δυσφημιση και τελιωνετο εκει. σ'το λεω γιατι δεν προκειται να σε δωσουν φραγκο.

Edited by xrigolfakias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

CAM006641_zps79f3f2cc.jpg

CAM006691_zps0775786d.jpg

CAM006681_zpsf0deb234.jpg

CAM006711_zps73d2d8ca.jpg

Ολα ηταν σαν τον υαλοκαθαριστηρα τωρα το μονο που εχει θεμα ειναι η γριλια αν και τη γυαλισα απλα δεν βγηκαν τα σημαδια πως θα τα βγαλω τελειος αυτα τα κωλοσημαδια ?

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικα δεν παιρνουν γυαλισμα να ξερεις..

Παιρνουν καθαρισμα και μετα dressing δηλαδη καλυψη και ενυδατωση..

Ολα σου τα ασπρισμενα πλαστικα για να τα καθαρισεις θα παρεις ενα all purpose επωνυμης εταιριας οπως meguiars ή valet pro κτλπ και μετα θα τα ενυδατωσεις-ξαναμαυρισεις με ενα ενυδατικο προιον οπως το meguiars dash & trim protectant ή το αποστευτο αλλα ακριβο nanolex rejuvenator..

Και τα δυο μπορεις να τα χρησιμοποιησεις για ολα τα αβαφα πλαστικα εξωτερικα του αυτοκινητου οπως και το εσωτερικο με το meguiars..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα είχε πάθει κολητός μου σε μηχάνη, όλα τα πλαστικά ασπρίσανε, τα επανέφερε με γαλάκτωμα για πλαστικά και με το καιρό και τα πλυσήματα έστρωσαν. αυτο γίνετε γιατι η Μ@λ@κες δεν ξέρουν να αραιώνουν σωστά το απορυπαντικό τους και γίνετε πολυ δυνατό, έπρεπε να μην το αφήσεις έτσι και να τους τρέξεις χαλαρά. Να τους έβαζες να στο καθαρίσουν αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Του ειπα να το καθαρισει και δεν δεχτηκε γιατι λεει οτι δεν το εκανε αυτος τελοςπαντων θα τα κανω με γαλακτωμα παρα πολλες φορες και ελπιζω να στρωσουν σας ευχαριστω για τη βοηθεια !!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΒΑΡΟ!! εχω φιλαρακι που δουλευει σε πλυντηριο σε ενα γκαραζ εμπορικου που στο κανουν το αμαξι με κατι σπρει που και καλα ειναι απο αμερικα και τετοιες παπατζες και πανια χωρις καθολου νερο.ειδα απο κοντα τι ΖΗΜΙΑ κανει αυτο το πραγμα σε golf 7 του κουτιου και διαφορα αλλα που ηρθαν εκεινη τη μερα.μακρυα μακρυα μακρυα απο οπου βαζουν διαφορα χημικα για καθαρισμα!

Σταυρο αυτο που εγινε θα στρωσει σε κανα 3αρι πλυσιματα μην το φοβασαι.

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μετα απο μια ασχημη εμπειρια σημερα το μεσημερι καταλαβα οτι πριν παμε καπου πρεπει να ψαχνουμε τη δουλεια που κανουν αυτοι που θα εμπιστευτουμε την περιουσια μας λοιπον κλεινω ραντεβου 4 και μιση για πλυσιμο αυτοκινητου πηγαινω και με αργουν 20 λεπτα ειχαν βαλει ενα σμαρτ στη θεση μου αφου το τελειωσαν σχετικα γρηγορα αναλαμβανουν το δικο μου πιανει τη λαμαρινα να δει αν καιει και τελικα εκαιγε επειδη το αμαξι ηταν στον ηλιο και αντι να του ριξει νερο πρωτα και μετα ολα τα αλλα το πλακωσε στα φαρμακα και τωρα αρχιζουμε και μετραμε ζημιες απο τα φαρμακα και τα διαβρωτικα φαναρια μπροστα κατασπρα γριλια απο μαυρη γυαλιστερη γκρι ματ ζαντες απο μαυρες γυαλιστερες ειχαν γεμισει ασπρες γραμμες οπως ετρεξαν τα φαρμακα και στεγνωσαν ολα τα μαυρα τα πλαστικα ασπρες βουλες σαν σκυλι δαλματιας οπως και τα λαστιχα περιμετρικα στις πορτες νερο μεσα στο φαναρι και στο φλας συνοδηγου απο την πολυ πιεση και το καλυτερο μου εβγαλε με την πιεση τις ασημι γραμμες που ειχα περιμετρικα στις ζαντες γιατι νομιζε οτι ηταν βρωμια το βλεπω παθαινω 10 απανωτα εγκεφαλικα γτ οταν το επλυνε ημουν μεσα στο μαγαζι και κατα τυχη βγηκα εξω τον σταματαω επιτοπου και αρχιζα να του ζηταω τα ρεστα και μου ελεγε οτι δεν τα εκανε αυτος ετσι ηταν το αμαξι απο πριν του λεω να μου επαναφερει το αμαξι οπως ηταν και μου λεει δεν γινεται και οπως ημουν του πεταω 5 ευρω μεσα στα μουτρα το παιρνω και φευγω και ειχα 3 ωρες μετα με τις αλοιφες τα κερια και τα γαλακτωματα να το επαναφερω τελικα το εσωσα και ειναι στην αρχικη του κατασταση μονο η γριλια μπροστα εχουν μεινει σημαδια θα βγαλω φωτο και θα την ανεβασω να τη δειτε. Προσοχη στα πλυντηρια αυτοκινητων γτ βγαζουν λεφτα κανοντας ζημιες στα αυτοκινητα. Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο απλα θελω να διαβασετε τι επαθα και να προσεχετε που πηγαινετε τα αυτοκινητα σας γτ υπαρχουν πολλοι ανιδεοι εκει εξω.

Έχω βρεί ένα πλυντήριο self service κ έχω σωθεί.Τέλοσπάντων μια μέρα δεν είχα χρόνο κ είπα να το πάω σε ένα συνοικιακό πλυντήριο που το πλένανε στο χέρι!Βάζουν τον αφρό και μόλις βλέπω τον υπάλληλο να παίρνει σκούπα  για να τρίψει τον αφρό στο αμάξωμα γίνομαι τούρκος!Λέω τι κάνεις εκεί ρε δεν έχεις σφουγγάρι και ξεκινάει να μου αιτιολογεί γιατί είναι καλύτερη η σκούπα από το σφουγγάρι με γελοίες δικαιολογίες...Τον έκραξα κ έφυγα αφου τον ανάγκασα να το κάνει με σφουγγάρι κ μου κάνε κ μούτρα ο μ@λ@κ@ς.Αν δεν αγαπάς κάτι μην το κάνεις κύριε γαιτί είναι χειρότερο να το κάνεις άρπα κόλλα κ να κάνεις τσαπατσουλιές κ ζημιές σε ξένη περιουσία.Σε καταλαβαίνω Σταύρο απλά μην το ξαναπάς σε δήθεν επαγγελματίες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βρεί ένα πλυντήριο self service κ έχω σωθεί.Τέλοσπάντων μια μέρα δεν είχα χρόνο κ είπα να το πάω σε ένα συνοικιακό πλυντήριο που το πλένανε στο χέρι!Βάζουν τον αφρό και μόλις βλέπω τον υπάλληλο να παίρνει σκούπα  για να τρίψει τον αφρό στο αμάξωμα γίνομαι τούρκος!Λέω τι κάνεις εκεί ρε δεν έχεις σφουγγάρι και ξεκινάει να μου αιτιολογεί γιατί είναι καλύτερη η σκούπα από το σφουγγάρι με γελοίες δικαιολογίες...Τον έκραξα κ έφυγα αφου τον ανάγκασα να το κάνει με σφουγγάρι κ μου κάνε κ μούτρα ο μ@λ@κ@ς.Αν δεν αγαπάς κάτι μην το κάνεις κύριε γαιτί είναι χειρότερο να το κάνεις άρπα κόλλα κ να κάνεις τσαπατσουλιές κ ζημιές σε ξένη περιουσία.Σε καταλαβαίνω Σταύρο απλά μην το ξαναπάς σε δήθεν επαγγελματίες

Πάντως φίλε μου και το σφουγγάρι κάνει"αράχνες",που οι περισσότεροι δέ το καταλαβαίνουμε!!!!Αλλά ναί και 'γώ άν έβλεπα κάτι αντίστοιχο,το τούρκος είναι λίγο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια μετα απο μια ασχημη εμπειρια σημερα το μεσημερι καταλαβα οτι πριν παμε καπου πρεπει να ψαχνουμε τη δουλεια που κανουν αυτοι που θα εμπιστευτουμε την περιουσια μας λοιπον κλεινω ραντεβου 4 και μιση για πλυσιμο αυτοκινητου πηγαινω και με αργουν 20 λεπτα ειχαν βαλει ενα σμαρτ στη θεση μου αφου το τελειωσαν σχετικα γρηγορα αναλαμβανουν το δικο μου πιανει τη λαμαρινα να δει αν καιει και τελικα εκαιγε επειδη το αμαξι ηταν στον ηλιο και αντι να του ριξει νερο πρωτα και μετα ολα τα αλλα το πλακωσε στα φαρμακα και τωρα αρχιζουμε και μετραμε ζημιες απο τα φαρμακα και τα διαβρωτικα φαναρια μπροστα κατασπρα γριλια απο μαυρη γυαλιστερη γκρι ματ ζαντες απο μαυρες γυαλιστερες ειχαν γεμισει ασπρες γραμμες οπως ετρεξαν τα φαρμακα και στεγνωσαν ολα τα μαυρα τα πλαστικα ασπρες βουλες σαν σκυλι δαλματιας οπως και τα λαστιχα περιμετρικα στις πορτες νερο μεσα στο φαναρι και στο φλας συνοδηγου απο την πολυ πιεση και το καλυτερο μου εβγαλε με την πιεση τις ασημι γραμμες που ειχα περιμετρικα στις ζαντες γιατι νομιζε οτι ηταν βρωμια το βλεπω παθαινω 10 απανωτα εγκεφαλικα γτ οταν το επλυνε ημουν μεσα στο μαγαζι και κατα τυχη βγηκα εξω τον σταματαω επιτοπου και αρχιζα να του ζηταω τα ρεστα και μου ελεγε οτι δεν τα εκανε αυτος ετσι ηταν το αμαξι απο πριν του λεω να μου επαναφερει το αμαξι οπως ηταν και μου λεει δεν γινεται και οπως ημουν του πεταω 5 ευρω μεσα στα μουτρα το παιρνω και φευγω και ειχα 3 ωρες μετα με τις αλοιφες τα κερια και τα γαλακτωματα να το επαναφερω τελικα το εσωσα και ειναι στην αρχικη του κατασταση μονο η γριλια μπροστα εχουν μεινει σημαδια θα βγαλω φωτο και θα την ανεβασω να τη δειτε. Προσοχη στα πλυντηρια αυτοκινητων γτ βγαζουν λεφτα κανοντας ζημιες στα αυτοκινητα. Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο απλα θελω να διαβασετε τι επαθα και να προσεχετε που πηγαινετε τα αυτοκινητα σας γτ υπαρχουν πολλοι ανιδεοι εκει εξω.

Γραψε το πλυντηριο αλλιως δεν εχει νοημα

Πάντως φίλε μου και το σφουγγάρι κάνει"αράχνες",που οι περισσότεροι δέ το καταλαβαίνουμε!!!!Αλλά ναί και 'γώ άν έβλεπα κάτι αντίστοιχο,το τούρκος είναι λίγο!!

Τις ιδιες αηδιες μου ελεγε στο πλυντηριο στη νεαπολη my car στην α. Παπανδρεου ο ιδιοκτητης, καθως λογω ατυχηματος δεν μπορω να το πλυνω εγω. Δουλευουν μαυροι και πακιστανοι που πραγματικα οταν ανοιγοκλεινουν τις πορτες τις χτυπανε. Εβλεπα τα αυτοκινητα και τα λυπηθηκα.

Το δε στεγνωμα με βρωμοπανα που θα σου κανουν ωραιοτατες γρατσουνιες.

Παει να κανει προπλυση και μετα τον βλεπω ερχεται με μια μπατανοβουρτσα :) λεω στοπ αστο οπως ειναι και Εκει εφυγα αφου το ξεπλυναν. Ελεος πια με τα ζωα. Και μου ελεγε μα γιατι πιασε να δεις τι απαλη;

Να πλενεις με σφουγγαρια meguairs και ενα σωρο λεφτα σε προιοντα τοςα χρονια και σε 10' λεπτα να στα ρημαξουν ολα.

Υγ. Η πλακα ειναι οτι ο ιδιοκτητης κοιτουσε και καλα απωρημενος

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γραψε το πλυντηριο αλλιως δεν εχει νοημα

Τις ιδιες αηδιες μου ελεγε στο πλυντηριο στη νεαπολη my car στην α. Παπανδρεου ο ιδιοκτητης, καθως λογω ατυχηματος δεν μπορω να το πλυνω εγω. Δουλευουν μαυροι και πακιστανοι που πραγματικα οταν ανοιγοκλεινουν τις πορτες τις χτυπανε. Εβλεπα τα αυτοκινητα και τα λυπηθηκα.

Το δε στεγνωμα με βρωμοπανα που θα σου κανουν ωραιοτατες γρατσουνιες.

Παει να κανει προπλυση και μετα τον βλεπω ερχεται με μια μπατανοβουρτσα :) λεω στοπ αστο οπως ειναι και Εκει εφυγα αφου το ξεπλυναν. Ελεος πια με τα ζωα. Και μου ελεγε μα γιατι πιασε να δεις τι απαλη;

Να πλενεις με σφουγγαρια meguairs και ενα σωρο λεφτα σε προιοντα τοςα χρονια και σε 10' λεπτα να στα ρημαξουν ολα.

Υγ. Η πλακα ειναι οτι ο ιδιοκτητης κοιτουσε και καλα απωρημενος

Και δεν είναι μόνο το θέμα τις σκούπας για να το κάνει άρπα-κόλλα κ να τελείωνει γρήγορα αλλά κ το γκαπ-γκούπ όταν το ξύλο βρίσκει πάνω στα διάφορα σημεία του αμαξώματος.Όχι τούρκος γίνομαι βγάζω καπνούς από τ αυτιά

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Ημαθία παιδιά από τον έναν άσχετο στον άλλον όταν το πάω για πλύσιμο.. 

Στην τελική οι πιο πολλοί έκλεισαν...

Πάντως δύσκολο να βρεις καλό άτομο να ασχοληθεί να το καθαρίσει.. 

 

Στους καθρέφτες μου τα μαύρα του αμαξιού που είναι περιμετρικά από το τζάμι έχασαν το ματ μαύρο και πάνε προς το γκρι κάπως από πάνω. Τα ρίχνω νερό και ξαναμαυρίζουν.. Μάλλον είναι από τα υγρά καθαρισμού.

Τι να τα βάλω για να τα ξαναδώσω έντονο μαύρο χρώμα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ Ημαθία παιδιά από τον έναν άσχετο στον άλλον όταν το πάω για πλύσιμο.. 

Στην τελική οι πιο πολλοί έκλεισαν...

Πάντως δύσκολο να βρεις καλό άτομο να ασχοληθεί να το καθαρίσει.. 

 

Στους καθρέφτες μου τα μαύρα του αμαξιού που είναι περιμετρικά από το τζάμι έχασαν το ματ μαύρο και πάνε προς το γκρι κάπως από πάνω. Τα ρίχνω νερό και ξαναμαυρίζουν.. Μάλλον είναι από τα υγρά καθαρισμού.

Τι να τα βάλω για να τα ξαναδώσω έντονο μαύρο χρώμα;

 

πλαστικα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις ενα ενυδατικο πλαςτικων οπως το meguiars dash&trim protectact που μπορεις να το χρηςιμοποιεις και στο εςωτερικο του αυτοκινητου ή αλλιως το εκπληκτικο αλλα μονο για εξωτερικα πλαςτικα nanolex rejuvenator που θα στα κανει καινουργια...Θα τα καθαρισεις τριβοντας τα με μια οδοντοβουρτσα και θα τα καθαριζεις μετα με μια πετσετα να βγαλει την μαυριλα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Τα μαύρα ζαγρε που είναι. Αυτά που είναι πάντα μαύρα άσχετος τι χρώμα είναι τι αμάξι. Το ένα ασπρίζει. Το τρίβω με νερό και επανέρχεται. Μάλλον είναι από τα υγρά καθαρισμού... Θα το κάνω με ειδικό υγρό να γίνουν καινούργια.

πλαστικα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Καλα κανω και δεν το παω ποτε σε πλυντηριο...κριμα ρε φιλαρακι,πολυ λυπαμαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαστικα ασπριζουν απο τον ηλιο και απο τα αλατα..

Μπορει να πλενεις με το καλυτερο σαμπουαν και το πιο ηπιο αλλα το νερο σου να εχει αλατα..

Ειναι πονεμενη ιστορια τα αλατα..

Περασε τα με ενα ενθδατικο και θα στρωσουν..

Καλα κανω και δεν το παω ποτε σε πλυντηριο...κριμα ρε φιλαρακι,πολυ λυπαμαι!!!

Ουτε εγω το παω στο πλυντηριο αλλα μη νομιζεις οτι οποιος το πλενει μονος του ξερει και τι κανει και τι χρησιμοποιει..
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να βάζει χέρι στο αμάξι κανένας. Πάλι καλά που έχω χώρο και προσβαση σε νερό και ρευμα και το καθαρίζω μόνος μου μέσα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη στα προιοντα που χρησιμοποιεις και στον τροπο που πλενεις..

Μπορει να γινει ζημια κι ετσι και να μην το καταλαβαινεις..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.