Jump to content
S8N

Golf 5/6 - Αναβάθμιση Φρενών Tsi Και Gti Σε S3/r32 [345mm από R32]

Recommended Posts

Δωσε μου σε παρακαλω περισσοτερες λεπτομεριες οπως διαμετρος δισκου, τυπος δαγκανας (διπιστονη κλπ) και χλμ που εχουν κανει γιατι ενδιαφερομαι και αν τα δινεις και με συμφερει να τα παρω.

Τα φρένα του gti είναι Φ312 μονοπίστονα!!!

Για επιπλέον αν ενδιαφέρεσαι.....pm :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω αναφέρονται όλοι οι κωδικοί των ανταλλακτικών για να τοποθετήσετε τα φρένα (μπρος & πίσω) του MkV R32. Είναι ίδια με του νέου S3 αν εξαιρέσετε τη δαγκάνα η οποία στο Audi φέρει το λογότυπο του S3. Το κομμάτι αυτό όμως είναι πρόσθετο και μπορείτε κάλλιστα να το παραγγείλετε, να το βάψετε και να τοποθετήσετε ενα decal της επιλογής σας (VW Motorsport, R, κλπ)...

ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΑ

1K0 615 423 G | BRAKE CALIPER HOUSING LEFT BLUE | 1 | 162,56

1K0 615 424 G | BRAKE CALIPER HOUSING RIGHT BLUE | 1 | 162,56

1K0 615 425 G | BRAKE CARRIER WITH PAD RETAINING LEFT BLUE | 1 | 54,42

1K0 615 426 G | BRAKE CARRIER WITH PAD RETAINING RIGHT BLUE | 1 | 54,42

1K0 615 601 N | BRAKE DISK VENTILATED 310Χ22 5/112 | 2 | 138,52

1K0 615 611 S | SPLASH SHIELD FOR BRAKE DISK LEFT | 1 | 15,65

1K0 615 612 S | SPLASH SHIELD FOR BRAKE DISK RIGHT | 1 | 21,90

1K0 698 451 E | 1 SET BRAKE PADS | 1 | 78,35

Ερώτηση:έχει πάρει κάποιος τα συγκεκριμένα πράγματα από την VW;Οι τιμές είναι στα επίπεδα αυτά που αναφέρονται;(φαντάζομαι οι πιο πάνω τιμές είναι από ΕΤΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια,φοραω στο golf 17αρα ζαντα και θελω να βαλω φρενα S3.εαν γνωριζει καποιος θελω να μου απαντησει υπευθυνα....χωρανε σε 17αρα ζαντα??ευχαριστω.

Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι αν θα βρισκουν οι βιδες στο τερμα στριψιμο του τιμονιου σε κανα ψαλιδι κ εγω δεν ξερω

ρωτα τον στελλιο που ειχε του S5

Link to comment
Share on other sites

για σας παιδια,φοραω στο golf 17αρα ζαντα και θελω να βαλω φρενα S3.εαν γνωριζει καποιος θελω να μου απαντησει υπευθυνα....χωρανε σε 17αρα ζαντα??ευχαριστω.

Μπαίνουν οριακά χωρίς να βρίσκουν κατά 99%. Τι ζάντα έχεις 17" εργοστασιακή ή aftermarket ?? Ποιο είναι το offset της ?

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουν οριακά χωρίς να βρίσκουν κατά 99%. Τι ζάντα έχεις 17" εργοστασιακή ή aftermarket ?? Ποιο είναι το offset της ?

Η ζαντες ειναι aftermarket μαρκας TSW αλλα δεν γνωριζω τη οφσετ εχουνε,γιατι της αγορασα μεταχειρισμενες.αλλα οπως της βλεπω επανω στο αυτοκινητο το οφσετ πρεπει να ειναι μικρο,γιατι βγαινουν προς τα εξω.ειναι σαν αυτες το σχεδιο 5χ112. http://www.tsw.com/img/asan4_black_reg_large_white.jpg

Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα leon ΙΙ και θέλω να βάλω τα πίσω φρένα από το s3 (ίδια με το r32) διπλά αεριζόμενα 310mm. Μπαίνουν κουτί όπως αναφέρεται στα προηγούμενα post ή χρειάζεται και κάτι άλλο? Οι εργοστασιακές πίσω δαγκάνες μου είναι 255Χ10.

Link to comment
Share on other sites

Δαγκάνες, δίσκους, τακάκια έχω. Όταν λες βάσεις εννοείς ότι έχουν βάση δαγκάνας σαν αντάπτορα δηλαδή που πουλιέται extra? Όταν λες καμπάνες τι εννοείς? Καμπάνα (bell) ξέρω ότι είναι το κέντρο του δίσκου. Υπάρχει ίσως κάποια εργοστασιακή προσθήκη? Κωδικοί ανταλλακτικών και τιμές για αυτά υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κιθάρες θα πάρω. Δεν είναι θέμα. Όταν λες βάσεις όμως τι εννοείς? Πέρα από αυτό μπαίνουν χωρίς καμία άλλου είδους μετατροπή έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ίδια άκρα έχουμε με τα προσθιοκίνητα golf. Σε απλό golf δηλαδή μπαίνουν του r32 χωρίς τίποτα άλλο έτσι? Ρωτάω για να ξέρω τι άλλο χρειάζεται να πάρω προτού πάω στον μηχανικό αν τυχόν δεν μπαίνουν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Τα πίσω φρένα από το r32/s3 310Χ22 μπαίνουν plug & play σε leon 1.8 tsi με καρέ 5Χ112 που αρχικά είχε 255Χ10 πίσω και άρα και σε όλο το group vw. Επαναλαμβάνω τα φρένα μπαίνουν χωρίς καμία μα καμία μετατροπή. Το ξαναλέω γιατί έχω διαβάσει τα άπειρα άσχετα πράγματα σε ελληνικά και ξένα forum ότι δεν μπαίνουν, ότι θες άκρα από 4wd, ότι θες άλλες γραμμές για το χειρόφρενο και άλλα τέτοια κουλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πίσω φρένα από το r32/s3 310Χ22 μπαίνουν plug & play σε leon 1.8 tsi με καρέ 5Χ112 που αρχικά είχε 255Χ10 πίσω και άρα και σε όλο το group vw. Επαναλαμβάνω τα φρένα μπαίνουν χωρίς καμία μα καμία μετατροπή. Το ξαναλέω γιατί έχω διαβάσει τα άπειρα άσχετα πράγματα σε ελληνικά και ξένα forum ότι δεν μπαίνουν, ότι θες άκρα από 4wd, ότι θες άλλες γραμμές για το χειρόφρενο και άλλα τέτοια κουλά.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τα φρενα και θελω να μου πειτε πως βγαινει το σηματακι S3 που εχει μπροστα και επισης ξερω οτι τα σωληνακια θελουν αλλαγη. θα βαλω goodridge.. ποιος ειναι ο κωδικος ο σωστος?? και αν καποιος ξερει με pm που μπορω να τα βρω στα δυτικα προαστεια.. ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

με ενα κατσαβιδακι πιεσε προς τα κατω το ελασμα και τραβηξε το προς τα εξω..θα ξεκουμπωσει το σηματακι μετα...τα σωληνακια ολα ιδια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

εβγαλα το σηματακι αλλα απο οτι ειδα χωρις αυτο ειναι χαλαρη η δαγκανα.. δε γινεται να το καταργησω τελειως?? επισης θελω να τα βαψω με ηλεκτροστατικη βαφη... ποια κομματια πρεπει να αφερεσω κατα το βαψιμο? ειναι επικινδυνο το να λυσω τη δαγκανα ολη στη μετα αποδοση των φρενων??

υ.γ. σωληνακια το κουτι που πηρα ελεγε για το r32 4wd.. μπαινουν και τα πισω κανονικα ετσι ??

Edited by Detuner
Link to comment
Share on other sites

Τα εβαλα εγω μπαινουν plug n play

ακομη κατι που ισως σας φανει χρησιμο τα πισινα τακακια του

gti ειναι απολυτως τα ιδια με του r32 αν και διαφορετικες δαγκανες...

Link to comment
Share on other sites

οχι μην το καταργησεις παρε ενα σημα απο το r20,οσο για την βαφη να βαψεις τα μπροστινα μονο

εκει που ειναι βαμμενα δλδ στο κομματι που υπαρχει βαφη (μαυρα νομιζω του s3) το αλλα μερος αστο οπως ειναι

Τα σωληνακια μπαινουν κανονικα

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω s3....τωρα ειμαι μια χαρα μαυτα που εχω...η θα βαλω stoptech η θα δοσω τα δικα μου και λευτα για του s3 αλλα αφου βαλω διλητρο κινητηρα! αυτο που δεν μαρεσει ειναι οτι για να βαλω τα stoptech χωρις αποστατες θελω και ζαντα αλλη και λαστιχα $$$$ παει παρα πολυ...θελω 4.000ευρο για μια σοβαρη ζαντα τα λαστιχα και τα φρενα και εργατικα....

Link to comment
Share on other sites

Βάλε του R32/S3 και τελείωνε χωρίς πολλά πολλά. Συμβατότητα 100% και φρένο συνέχεια ακόμα και κρύο, χωρίς τριξίματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.