Jump to content
S8N

Golf 5/6 - Αναβάθμιση Φρενών Tsi Και Gti Σε S3/r32 [345mm από R32]

Recommended Posts

Schiller,

Ειδικά με τα φρένα της Cayenne θα μπλέξεις πολύ, πίστεψέ με. Αν έχεις όρεξη και χρόνο μπες στο S3Club να δεις τι έχει τραβήξει ο TasoS3 με αυτά μέχρι που αποφάσισε να τα πουλήσει. Τα προβλήματα συνοψίζονται ως εξής:

Οι δαγκάνες είναι σχεδιασμένες για δίσκους 360x34. Ο,τιδήποτε μικρότερο σε διάμετρο θα έχει ως συνέπεια μέρος του τακακιού να μην πατάει στον δίσκο. Αυτό προκαλεί θορύβους και τριβές. Αν κοιτάξεις το κιτ της ECS χρησιμοποιεί δίσκο 358x32. Tέτοιος δίσκος είναι custom τόσο σε καρέ 5x100 όσο και σε 5x112 και δεν υπάρχει πουθενά. Είναι κρίμα να τα σκας κάθε τόσο στον Στρατή ή στο τελωνείο γιατι α) φαγώθηκαν, β) στράβωσαν, κλπ. Το ακόμη χειρότερο είναι πως οι δίσκοι δεν είναι καλής ποιότητος και τα περί πλευστότητας κλπ τα ακούω βερεσέ. Ο Τάσος είχε φοβερό τρέμουλο και χάλια φρενάρισμα ό,τι τακάκι κι αν δοκίμασε, αν και το stock της Cayenne ήταν το καλύτερο.

Για 345x30 δίσκο από R32 δε θα το συζητούσα καν, ο δίσκος θα χάνεται μέσα στη δαγκάνα και το τακάκι θα πλέει όταν φαγωθεί.

Επίσης, το θέμα δεν είναι μόνο με τον εγκέφαλο του ABS αλλά και με την αντλία που δεν είναι σχεδιασμένη για τόσο μεγάλες δαγκάνες. Αν δεις αντλία Porsche (ακόμη και Boxster) θα πάθεις πλάκα!

Σου τα λέω αυτά ως παθών. Είχα τρομερά φρένα στο ΤΤ (κομπλέ 993 Turbo 4 μπροστά - 312x28 πίσω με μαμά δαγκάνα) αλλά μέχρι να καταλήξω δεινοπάθησα με άλλα κιτ. Χωρίς να θέλω να κάνω δυσφήμηση, σε ενα Power πριν αρκετό καιρό είχε ενα GTI του Τριποτσέρη με 8πίστονα και το φρενάρισμα 100-0 ήταν 5-6m μεγαλύτερο από μαμά GTI. Ήμαρτον.

Όσον αφορά το cooler του S3, ναι είναι bolt-on και το μόνο που θέλει είναι τα δυο κολλάρα του S3. Δες το αντίστοιχο thread για part numbers.

Σαν μετατροπή αξίζει. Εγώ τουλάχιστον είδα διαφορά ψηλά αισθητή, και πάνω από 1,5 καρότσα σε επαναλαμβανόμενα ανοίγματα. Τώρα αν θες να δώσεις αντί για 400 Ευρώ 1000 και να πάρεις το κτήνος της APR είναι καθαρά δικό σου θέμα και θέμα στόζων όσον αφορά την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου. Αν βολευτείς με μια K04 πιστεύω είναι αρκετό, αν θες να κάνει σούζες το αυτοκίνητο τότε κράτα τα χρήματά σου για κάτι καλύτερο στυλ APR.

Link to comment
Share on other sites

EDW PAIDIA ME GOLF EXOUN BALEI

TA EKSHS FRENA

1)APO R32

2)AUDI RS4

3)PORSCHE CYAENNE

4) TA FRENA MPROSTA TOU GTI TA BAZOUN PISO

LIGO PALOUKI ALLA GINETE UPARXEI LISI

Edited by GOLF R32
Link to comment
Share on other sites

Και στα S3/TT γινόταν (τα μπρος - πίσω) αλλά ήθελε πατέντα... Το πρόβλημα ήταν στο οffset και στη διάμετρο για κάποια mm και οι περισσότεροι πήγαιναν στον Ηρακλή που είχε τα κατάλληλα μηχανήματα γι' αυτή την τροποποίηση. Το κακό είναι ότι αν μειώσεις τη διάμετρο του δίσκου αυτό που αφαιρείς είναι ουσιαστικά η ζυγοστάθμισή του. Πίσω δεν το καταλαβαίνεις αλλά μπροστά που έχεις το τιμόνι υπάρχει πρόβλημα.

Γενικά οποιαδήποτε λύση από VW/Audi που έχουν ίδιο καρέ με το 5ης γενιάς είναι προτιμότερη, οι Porsche έχουν ιδιοτροπίες όπως καρέ 5x120, μεγάλα offset, κλπ. Μέχρι και τα μπουλόνια στην 911 που έχω είναι 19άρια αντί για 17άρια που έχουν τα υπόλοιπα αυτοκίνητα.

¶λλο ένα συχνό λάθος που γίνεται είναι με τη θέση της δαγκάνας. Θυμάμαι κάποιοι έπαιρναν τη δαγκάνα του RS2 και την τοποθετούσαν στα S3 μόνο που δε σκέφτηκαν πως το RS2 την έχει στην πίσω πλευρά του θόλου ενώ το S3 στη μπροστινή. Τα έμβολα είναι ανισομεγέθη στις δαγκάνες αυτές και έτσι βάζοντας τη δεξιά δαγκάνα του RS2 στο αριστερό μπροστά μέρος του S3 (για να να κοιτά σωστά και να είναι το bleed valve προς τα πάνω) ουσιαστικά αντιστρέφεις τη σωστή φορά για την οποία είναι σχεδιασμένη και έχεις σωστό φρενάρισμα μόνο στην... όπισθεν. Καλό ε?

Link to comment
Share on other sites

Αρη κι εγω με τα φρενα απο 993 με 332Χ28 δισκο ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.

Πιστευω ειναι απο τις καλες λυσεις.

Τα 6πιστονα ειναι καλα αλλα υπαρχουν και αυτα που ανεφερες.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Κων/νε, εκπληκτικά φρένα. Το καλύτερο: Μαμά δίσκος S3 = 150 Ευρώ. Μαμά δίσκος 993TT = 189 Ευρώ. Τακάκια 993ΤΤ = 140 Ευρώ. Λογικότατες τιμές. Γιατί να μπλέξεις με custom δίσκους και πατέντες όταν πας σε μια αντιπροσωπεία και παίρνεις καινούργια ανταλλακτικά σε τιμή μία ή άλλη με τα εργοστασιακά?

Link to comment
Share on other sites

S8N ευχαριστω για την βοηθεια, μαλλον δεν θα αλλαζω φρενα αποτι βλεπω. Το βλεπω για χειροτερο αντι για καλυτερο...

Οσον αφορα το θεμα του intercooler ειμαι αναμεσα στο twincooler της Forge και το ΟΕΜ το οποιο αν και δυστυχως εχω το μοτερ του S3 δεν εχω το καλο intercooler.

Βεβαια αν θελει και τις σωληνωσεις μαζι με την τοποθετηση φτανει σχεδον το 500αρικο η υποθεση, και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει.

Ευχαριστω για την βοηθεια..

Link to comment
Share on other sites

οποτε απ οτι καταλαβα σαν κοστος ανταλλακτικα(τακακια υγρα κτλ)για tsi και gt η καλυτερη λυση ειναι ρ32 η μηπως εχει βρει κανενας καποιο ετοιμο κιτακι με καλα αποτελεσματα?αυτο της brembo δεν ξερω τι λεει?το εχει δοκιμασει κανεις?νομιζω πρεπει να ειναι το junior

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να είναι καθόλου κακό, πάντως με 2000 Ευρώ εγώ θα προτιμούσα τα Stoptech μπροστά ή τα R32 μπρος+πίσω.

Link to comment
Share on other sites

πάντως με 2000 Ευρώ εγώ θα προτιμούσα τα Stoptech μπροστά

+100 για τα Stoptech. Εχω δει σε 3 φιλους τα κιτακια της των 330χ28mm και ειναι απλα ΑΛΛΟΥ απο ποιοτητα κατασκευης και φυσικα εχουν τρομακτικη διαφορα με τα Junior Brembo κιτ που ειχαν πριν...

Link to comment
Share on other sites

Ειπώθηκε σε κάποια φάση κάτι σχετικό με after market φρένα. Μετά από κάποιες πληροφορίες που διάβασα συμπληρώνω το εξής:

Έγινε δοκιμή σε μεγάλα after market φρένα (BΒΚ) τα οποία στην πλειοψηφία τους ήταν χειρότερα από τα εργοστασιακά φρένα του mkV GTI. Η απόσταση ακινητοποίησης από τα 100km/h και κάτω, ήταν μεγαλύτερη στα after market φρένα σε σχέση με τα εργοστασιακά (60-0, 80-0, 100-0). Απο τα 100 χλμ/ώρα και πάνω η διαφορά μειωνόταν υπέρ των after market και υπέθεσαν ότι σε μεγαλύτερες ταχύτητες τα after market θα έπερναν το προβάδισμα με μικρότερες αποστάσεις ακινητοποίησης.

Τα after market φρένα της δοκιμής δεν ήταν φυσικά τυχαία, αλλά η αφρόκρεμα πολλών γνωστών εταιριών (υποθέτω οτί συμπεριλαμβάνονται μερικές από τις μάρκες που έχουν αναφερθεί εδώ).

Το συμπέρασμα είναι οτί τα φρένα του GTI είναι πολύ καλά προφανώς, και αν κάποιος ψάχνει καλύτερη αίσθηση, μπορεί να προβεί σε μικρότερες αλλαγές (τακάκια, υγρά φρένων, σωληνάκια) που μπορεί να είναι πιο αποτελεσματικές συνολικά, πριν προχωρήσει σε εξ'ολοκλήρου αλλαγή του συστήματος φρένων.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα φρεναρισματα κανανε φιλε μου με τα φρενα?Μηπως αναφερει το τεστ?

Γιατι οποιο αμαξι με εργοστασιακα τακακια παρεις,ειδικα τα φυσιολογικα αυτοκινητα,με 1-2 160-0 ειναι οφ τα φρενα.Στα aftermarket δεν παιζει αυτο.

Επισης σε aftermarket kit φρενων εχεις διαρκεια,πραγμα που δεν ισχυει στα εργοστασιακα.

Επισης ειναι λογικο να σκεφτει κανεις οτι δεν μπορει ολοκληρες εταιρειες να πουλανε μουφες φρενα τοσα χρονια και να μην εχουν κλεισει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είδα κάτι συγκεκριμένο σχετικά με τον αριθμό των επαναλήψεων, δλδ μπορεί να ήταν από μία ή περισσότερες δοκιμές. Ανέφεραν μόνο τις μετρήσεις και είχαν τις αποστάσεις ακινητοποίησης. Το αν αυτές ήταν υπολογισμένες από το μέσο όρο κάποιων δοκιμών ή μίας μεμονομένης, δεν το γνωρίζω.

Συμφωνώ στο ότι τα τακάκια των περισσότερων μέσων αυτοκινήτων, εξαντλούνται σχετικά εύκολα μετά από αλλεπάληλα φρεναρίσματα, ειδικά τέτοιας μορφής (160-0). Δεν συγκαταλέγω το GTI σε αυτή την κατηγορία αυτοκινήτων όμως. Είναι αρκετά πάνω από το μέσο αυτοκίνητο, σε όλους τους τομείς, συμπεριλαμβανομένων των φρένων.

Όλα βέβαια είναι σχετικά, καθώς αν το βάλεις σε πίστα με τα εργοστασιακά φρένα, η πτώση απόδοσης θα γίνει μάλλον αισθητή, ενώ ένα after market kit θα μειώσει αυτή την διαφορά απόδοσης.

Αυτό ακριβώς που αναφέρεις, η διάρκεια, είναι πιστεύω αυτό που εισπράτεις από ένα καλό after market kit, δηλαδή η μικρή πτώση της απόδοσης σε συνθήκες συνεχούς/συχνού φρεναρίσματος, έναντι της σχετικά μεγάλης πτώσης που θα έχεις με τα εργοστασιακά φρένα.

Και ναι, δεν είναι τυχαίο που όχι μόνο δεν έχουν κλείσει, αλλά έχουν φανατικό κοινό ορισμένοι κατασκευαστές φρένων - οι προφανώς κορυφαίοι στο είδος τους.

Το θέμα που τίθεται είναι για το τί χρήση προορίζεται ένα σύστημα φρένων. Ένα αυτοκίνητο με 600 ίππους που κυκλοφορεί την περισσότερη ώρα στην πόλη, δεν χρειάζεται after market φρένα-τέρατα, ενώ ένα GTI πχ (ανεξαρτήτου ιπποδύναμης) που οδηγείται σε ρυθμούς πίστας με συχνά και μεγάλα φρεναρίσματα, τα έχει ανάγκη.

Αναφέρω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα:

Δύο ίδια GTI κυκλοφορούν στην πόλη, το ένα δίπλα στο άλλο και με την ίδια ταχύτητα (~100χλμ/ω). Το πρώτο φοράει υπερφρένα after market αξίας 2-3.000+ ευρώ ενώ το άλλο εργοστασιακά. Στα 50 περίπου μέτρα τουμπάρει νταλίκα ή πέφτει μετεωρίτης και έστω ότι ο χρόνος αντίδρασης των δύο οδηγών είναι ίσος. Το GTI με τα εργοστασιακά θα σταματήσει 1-2 μέτρα πιο πριν από το άλλο. Μπορεί να τρακάρουν και τα δύο ή και κανένα, αλλά το εργοστασιακό θα έχει καλύτερο φρενάρισμα στην συγκεκριμένη περίπτωση. Και αν αντικαταστήσουμε τον μετεωρίτη, με ηλικιωμένο οδηγό, ντελιβερά με τάσεις αυτοκτονίας ή "κοιμισμενο" στο φανάρι οδηγό συνειδητοποιούμε ότι δεν πρόκειται για τόσο σπάνιο φαινόμενο.

Δεν λέω ότι αυτά τα φρένα είναι άχρηστα, αλίμονο, απλά προορίζονται για συγκεκριμένη -σκληρή- χρήση και όχι για φρεναρίσματα επιδόσεων σε επίπεδο καθημερινής χρήσης(ειδικά όταν υπάρχουν καλά εργοστασιακά φρένα).

Δεν το γνώριζα αυτό μέχρι πρόσφατα, και ομολογουμένως, μου φάνηκε δύσκολο να το πιστέψω, γι'αυτό και ενημερώνω, ότι ένα ΒΒΚ μπορεί να παραπλανήσει τον μέσο οδηγό, που δεν ξέρει τι ακριβώς ζητάει από τα φρένα του.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα τα λες.

Μπορεις σε δυνατο αυτοκινητο να εχεις ενα καλο light kit φρενων χωρις δαγκανες και δισκους τερατα και με λογικη χρηση να μην εχεις ποτε προβλημα.

Αν απο την αλλη εισαι και της στροφης-πιστας τοτε καλο θα ηταν να εβαζες ενα καλο κιτακι για να μην τρεχεις καθε τρεις και λιγο για τακακια.

Σχετικα με το GTTI βεβαια αν ρωτησεις τον Numb να δεις τι θα σου πει σχετικα με την αντοχη τους.Στην ιδια κατηγορια με τα αλλα ειναι,οσο και αν σου φαινεται περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να προσθεσουμε και το κοστος μιας τρομπας φρενων.αληθεια εχει κανει καποιος καποια αντιστοιχη αναβαθμηση η γνωριζει ποια μπορει να ειναι συμβατη στα golf tsi gt gti(λογικα την ιδια πρεπει να εχουν τουλαχιστον τα δυο πρωτα)

Link to comment
Share on other sites

Kαλα τα λες.

Μπορεις σε δυνατο αυτοκινητο να εχεις ενα καλο light kit φρενων χωρις δαγκανες και δισκους τερατα και με λογικη χρηση να μην εχεις ποτε προβλημα.

Αν απο την αλλη εισαι και της στροφης-πιστας τοτε καλο θα ηταν να εβαζες ενα καλο κιτακι για να μην τρεχεις καθε τρεις και λιγο για τακακια.

Σχετικα με το GTTI βεβαια αν ρωτησεις τον Numb να δεις τι θα σου πει σχετικα με την αντοχη τους.Στην ιδια κατηγορια με τα αλλα ειναι,οσο και αν σου φαινεται περιεργο.

Κωσταντίνε η μαρτυρία ενός ανθρώπου δεν οδηγεί σε συμπέρασμα. Εγώ παράπονο από τα φρένα μου δεν είχα και μπορώ να πω ότι το πήγαινα αρκετά συχνά στο όριο. Έχουμε αυτοκίνητα στο κλαμπ που είναι πάνω από 280 άλογα και οι οδηγοί τους έχουν πολύ βαρύ πόδι και είναι υπερ ευχαριστημένοι από τα φρένα. Δεν λέω ότι είναι τα καλύτερα σε απόδοση, αλλά μέχρι στιγμής είναι υπέρ αρκετά. Και για τα 200 άλογα που έχει το αυτοκίνητο είναι ιδανικά.

Link to comment
Share on other sites

Κωσταντίνε η μαρτυρία ενός ανθρώπου δεν οδηγεί σε συμπέρασμα. Εγώ παράπονο από τα φρένα μου δεν είχα και μπορώ να πω ότι το πήγαινα αρκετά συχνά στο όριο. Έχουμε αυτοκίνητα στο κλαμπ που είναι πάνω από 280 άλογα και οι οδηγοί τους έχουν πολύ βαρύ πόδι και είναι υπερ ευχαριστημένοι από τα φρένα. Δεν λέω ότι είναι τα καλύτερα σε απόδοση, αλλά μέχρι στιγμής είναι υπέρ αρκετά. Και για τα 200 άλογα που έχει το αυτοκίνητο είναι ιδανικά.

Για τα 200 ναι,οχι ομως για τα 280.

Απλα,οταν διαβαζω οτι τα μαμα φρενα ισως ειναι καλυτερα απο aftermarket kit καπως μου φαινεται.

Σιγουρα η μαρτυρια ενος ανθρωπου δεν ειναι πειστηριο,αλλα για παρε οσους ξερεις και πες τους να φρεναρουν 160-0 και μετα δες τα τακακια και τις θερμοκρασιες που θα εχουν αναπτυξει.Πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω.

Το οτι με λογικη χρηση και συνεση αντεχουν και ειναι καλα ακομα και σε αμαξια 280 ιππων,δεν αντιλεγω.

Link to comment
Share on other sites

Η ιπποδύναμη του αυτοκινήτου δεν παίζει άμεσα ρόλο. Αυτό που μετράει είναι το βάρος του αυτοκινήτου, και η χρήση που γίνεται (συμπεριλαμβάνονται και οι ταχύτητες ακινητοποίησης, αλλά και η συχνότητα φρεναρίσματος κλπ). Με ένα ή δύο 160-0 δεν νομίζω να υπάρχει μεγάλη διαφορά. Στα 4-5 απανωτά 160-0, λογικά θα έχουν πάει περίπατο. Αλλά πότε και ποιος από εμάς κάνει τέτοια φρεναρίσματα και πόσο συχνά;

Edited by Chris01
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά θα τα χρειαστείς όμως για τα καλά και θα παρακαλάς να μην σε προδώσουν. Κωνσταντίνε, δεν είπα ότι τα μαμά είναι καλύτερα από aftermarket, αλλά ότι είναι πιο ολοκληρωμένα. Τι να τα κάνω τα τεράστια φρένα αν μέχρι να ζεσταθούν δεν πιάνουν; Το 90% των λύσεων που υπάρχουν, βελτιώνουν το φρενάρισμα στα πολλά χιλιόμετρα, αλλά στα λίγα και σε συνθήκες πόλης, είναι ανεπαρκή... Εξάλλου πόσοι από εμάς θα κάνουμε πάνω από μια φορά 160-0 στον δρόμο, όπως ανέφερε και ο Chris01; Να το βάζεις σε πίστα, είναι απαραίτητα. Για βόλτες όμως το θεωρώ περιττό έξοδο, εγώ προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι είναι αυτη η διαδικάσια μεσω vag-com

Brake Pressure Sensor 1 (G201)

Prerequisites:

System voltage at least 12.0 V.

[select]

[03 - Brake Electronics]

[Measuring Blocks - 08]

Group 005

[Go!]

Check field 1, the value has to be between -8.0 and +8.0 bar.

[Done, Go Back]

[Coding-II - 11]

OR (if Coding-II is not available)

[security Access - 16]

Enter 40168, to enable the basic setting.

[Do it!]

[basic Settings - 04]

Group 066

[Go!]

Activate the Basic Setting.

[ON/OFF/Next]

After a successful basic setting, field 2 should say "OK".

[Done, Go Back]

To make sure the basic setting was succesful, check the sensor again.

[Measuring Blocks - 08]

Group 005

[Go!]

Check field 1, the value has to be between -3.8 and +3.8 bar.

[Done, Go Back]

[Close Controller, Go Back - 06]

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα με την αντλια φρενων??

Θελω να αναβαθμισω μονο τα μπροστινα με αυτα του S3/R32 αλλα δεν ξερω αν θα εχει το κυκλωμα επαρκη πιεση, λογω αλλης δαγκανας και λογω του οτι εχει μακρυτερα μαρκουτσια απο τα φρενα που εχει τωρα. Σημειωτεον οτι το αυτοκινητο δεν ειναι GTi αλλα golf V 1.4

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα με την αντλια φρενων??

Θελω να αναβαθμισω μονο τα μπροστινα με αυτα του S3/R32 αλλα δεν ξερω αν θα εχει το κυκλωμα επαρκη πιεση, λογω αλλης δαγκανας και λογω του οτι εχει μακρυτερα μαρκουτσια απο τα φρενα που εχει τωρα. Σημειωτεον οτι το αυτοκινητο δεν ειναι GTi αλλα golf V 1.4

να τα κανεις ΤΙ αυτα τα φρενα στο 1.4??δν εχεις καλο φρεναρισμα? :D

Edited by nikolisS
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν υπαρχει προβλημα με την αντλια φρενων??

Θελω να αναβαθμισω μονο τα μπροστινα με αυτα του S3/R32 αλλα δεν ξερω αν θα εχει το κυκλωμα επαρκη πιεση, λογω αλλης δαγκανας και λογω του οτι εχει μακρυτερα μαρκουτσια απο τα φρενα που εχει τωρα. Σημειωτεον οτι το αυτοκινητο δεν ειναι GTi αλλα golf V 1.4

Μια χαρά δουλεύουν με την υπάρχουσα αντλία.

Πάντως πρίν τα πάρεις...θέλεις κ 18άρες :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προς Θεου! Δεν ειπα οτι δεν φρεναρει καλα, αλλα λογω οτι προκειται να γινει μια περαιτερω αναβαθμιση μοτερικης φυσης καλο θα ηταν να αρχισουμε απο κατι βασικο οπως τα φρενα. 18αρες εχω ηδη αγορασει replica απο RS4.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα 1.4 βγαίναν με τις παλιές δαγκάνες.

Όπως βλέπεις τις μπροστινές δαγκάνες έχουν χαραγμένο πάνω τους τις λεξούλες FS III.

Είναι πολύ ευδιάκριτα.

Αν έχεις παλαιού τύπου θα το καταλάβεις.

Εάν πάντως ενδιαφέρεσαι για φρένα απο GTI...μπορώ να σε εξοπλίσω εγώ! :D

Δωσε μου σε παρακαλω περισσοτερες λεπτομεριες οπως διαμετρος δισκου, τυπος δαγκανας (διπιστονη κλπ) και χλμ που εχουν κανει γιατι ενδιαφερομαι και αν τα δινεις και με συμφερει να τα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.