Jump to content
S8N

Golf 5/6 - Αναβάθμιση Φρενών Tsi Και Gti Σε S3/r32 [345mm από R32]

Recommended Posts

Ναι τα ψιλό διάβασα αλλά σε σχέση με την δική μου ζάντα θα έχω πρόβλημα με τα φρενα των r32/s3; Για παράδειγμα πιο πάνω ένας συμφορουμίτης λέει πως δεν θα ψύχεται επαρκώς. Αν δεν κάνω λάθος εσύ έβαλες του gti και αργότερα του r32;

Η αναβάθμιση θα γινει όταν τελειώσουν τα τακάκια που φοράω τώρα. Για τους σωλήνες δεν το ήξερα.

Edited by drade
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ψιλό διάβασα αλλά σε σχέση με την δική μου ζάντα θα έχω πρόβλημα με τα φρενα των r32/s3; Για παράδειγμα πιο πάνω ένας συμφορουμίτης λέει πως δεν θα ψύχεται επαρκώς. Αν δεν κάνω λάθος εσύ έβαλες του gti και αργότερα του r32;

Η αναβάθμιση θα γινει όταν τελειώσουν τα τακάκια που φοράω τώρα. Για τους σωλήνες δεν το ήξερα.

Μια χαρα μπαινουν τα φρενα και λειτουργουν αψογα.

Τα τακακια αν ειναι ξερα και παλια καλο θα ηταν να αλλαχθουν.

Προσωπικα εβαλα καινουργια τακακια και σωληνακια σε ολα τα σετ που εβαλα σε δικο μου αμαξι αλλα και γνωστων.

Μιλαμε για τα φρενα, μεσα βαζουμε τις οικογενειες μας

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μπαινουν τα φρενα και λειτουργουν αψογα.

Την ίδια ζαντα είχες/έχεις και λειτουργούσαν άψογα; Αν είναι έτσι η ενδεδειγμένη λύση για μένα είναι τα r32/s3 αρκεί να τα βρω σε λογική τιμή, αλλά δεν βιάζομαι οπότε θα ψαξώ καλά.

Μιλαμε για τα φρενα, μεσα βαζουμε τις οικογενειες μας

Ακριβώς. Δεν εχει λογική να χωνουμε χρήματα σε αλλά πράγματα και όχι στα φρένα (όταν το χρειάζονται).

ευχαριστήσω για τις απαντήσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest black gt
εγω τα πισω θελω να αναβαθμισω, μπροστα εβαλα απο gti με νεα σωληνακια και τωρα το φρενο ειναι πολυ καλο αλλα πισω με χαλαει και αισθητικα οποτε λεω και για gti πισω στα 282χιλ,εχει κανεις καποιον να πουλα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλος και γνωστης που εμπιστευομαι μου είπε οτι θα μπλοκάρει ο τροχός και οτι είναι καλυτερο να μπει το μικροτερο και πιο αδύναμο φρένο του gti επειδή η ζάντα που φοράει το αμάξι μου είναι 17αρα. Βέβαια και ο ίδιος δεν έχει οδηγησει αμάξι με αυτό το στήσιμο οποτε μπορεί κάποιος που έχει οδηγησει Golf 5 με 17αρα ζάντα (Denver - gti) και r32/s3 φρενα να μου πει αν μπλοκάρει ο τροχός;

Link to comment
Share on other sites

Φίλος και γνωστης που εμπιστευομαι μου είπε οτι θα μπλοκάρει ο τροχός και οτι είναι καλυτερο να μπει το μικροτερο και πιο αδύναμο φρένο του gti επειδή η ζάντα που φοράει το αμάξι μου είναι 17αρα. Βέβαια και ο ίδιος δεν έχει οδηγησει αμάξι με αυτό το στήσιμο οποτε μπορεί κάποιος που έχει οδηγησει Golf 5 με 17αρα ζάντα (Denver - gti) και r32/s3 φρενα να μου πει αν μπλοκάρει ο τροχός;

Υπερβολες, φροντισε εφοσον πας σε τετοια φρενα να εχεις καλα και φρεσκα λαστιχα παντα.

Διαφορετικα δεν τα εκμεταλλευεσαι.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολες, φροντισε εφοσον πας σε τετοια φρενα να εχεις καλα και φρεσκα λαστιχα παντα.

Διαφορετικα δεν τα εκμεταλλευεσαι.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Αμα μείνω με τα (τραγικά) πίσω φρένα που έχω θα χαλάσει η ισσοροπια;

Θα προτιμουσες αλλαγή μπρος πίσω με φρένα gti

Ή

Μονο μπροστά r32/s3;

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω προσωπικα χρησιμοποιησει χωρις αλλαγη στα πισω δεν εχει προβλημα. (3 χρονια)

Αργοτερα αν σου περισσευουν βαλε πισω του gti. (1 χρονο με αυτο το στησιμο περιπου)

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμα μείνω με τα (τραγικά) πίσω φρένα που έχω θα χαλάσει η ισσοροπια;

 

 

Την ισσοροπία την ρυθμίζει η μονάδα του ABS ότι φρένα και να έχεις !  Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έγινε Sticky.

 

Συγχωνεύτηκαν θέματα με R32/S3 Φρένα.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έκανα την αναβάθμιση. Επειδή το 1.9Tdi μου είχε διαφορετικά άκρα και μπουκάλες 50mm, αν δεν κάνω λάθος όπως έχει το 1.6 FSI και σε αντίθεση με τα Tsi και Gt, αναγκάστηκα να βάλω και άκρα και μπουκαλες απο Gti μαζι με τα φρενα του GtiGti (μπρος και πίσω). Το αποτέλεσμα ειναι τρομερό, το αμαξι εγινε παιχνιδι, διαβαζει τον δρομο, οι αλλαγές κατεύθυνσης γινονται ταχύτατα, στις στροφες κρατάει πολύ καλύτερα και γενικά η σιγουρια που μου εμπνέει το αμάξι αυξήθηκε κατακόρυφα. Μην σας πω ότι μεγαλύτερη εντυπωση μου εκανε η βελτιωμενη οδική συμπεριφορά παρά η (σαφέστατη) βελτίωση στα φρένα. Επιτέλους έχω φρένα που πιάνουν. Δεν επέλεξα την λυση των φρένων S3/R32 (που ήθελα) για να περιοριστεί το κόστος ωστόσο, τα λεφτα μου έπιασαν τοπο.

Edited by drade
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

να πω με την σειρα μου οτι και εγω αναβαθμισα τα πισω σε σ3 με 310 δισκο απο 288 του γτι βρε καμια αισθηση σε διαφορα φρεναρισματος...χαχα δεν νιωθω τελικα εγω....μονο με τα μπροστα καταλαβα την διαφορα.,..τα πισω για ντεκορ ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσατε να μου πειτε στο περιπου ποσο ειναι ενα φυσιολογικο κοστος των φρενων απο GTI μπρος-πισω;

Επισης καποιος με ΕΤΚΑ αν μπορει να βρει το part number απο τα προστατευτικα των μπροστα φρενων (''κιθαρες'');

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσατε να μου πειτε στο περιπου ποσο ειναι ενα φυσιολογικο κοστος των φρενων απο GTI μπρος-πισω;

Επισης καποιος με ΕΤΚΑ αν μπορει να βρει το part number απο τα προστατευτικα των μπροστα φρενων (''κιθαρες'');

Ο κωδικος για τις κιθαρες ειναι αυτος που φαινεται στη φωτο.

Ωστοσο κ καθολου να μην τις βαλεις δεν εχει απολυτος κανενα θεμα.

Οσο για το κοστος,για μεταχειρισμενα παντα πραγματα ειναι μπροστα και πισω απο150-200 ευρω ανα σετ δηλαδι συνολο απο 300 εως 400 ευρω.

Οι τιμες που φραφω ειναι απο ψαξιμο που ειχα κανει πριν 1.5 χρονο.

kith_zps7lkpmuat.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω και τους 2 για τις απαντησεις. Εκει γυρω στα 350 τα βρισκω μπρος-πισω. Θα δουμε....να το σκεφτω μερικες μερες  :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εαν αποφασισεις να πας σε αγορα φρενων gti αγορασε κ δισκους τακακια καινουργια....εκτος κ εαν αυτα που θα αγορασεις ειναι σε καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Τα τακακια εχουν λιγα χλμ και θα τσεκαρω τους δισκους σιγουρα. Αλλα απο οσο ξερω εχουν ιδιο (?) purt number με το Tsi μου, που του αλλαξα τα τακακια πριν 3.000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

εγω τα έβαλα μπρος - πισω μαζι με τα περαστικά μου πήγαν 320€.

η μεγάλη διαφορά είναι στα πολλά χιλιόμετρα.

τα μπροστά βρήκα του gti και τα πίσω από Α3 που είναι ίδια

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οι εμπρός κιθαρες σε tsi με gti ειναι ακριβώς οι ίδιες. Μην αγοράζετε τζάμπα πράγματα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παίζει και οι πίσω να μη χρειάζονται αλλά δεν παίρνω ορκο τώρα. Προσπαθώ να θυμηθώ τελικά αν τις άλλαξα οταν τα πέρασα ή οχι...

Link to comment
Share on other sites

Οι πίσω ειναι διαφορετικές, λογω μεγαλυτερου δισκου πισω στα gti, η κιθαρα ερχεται κ αγκαλιαζει τον δισκο, οποτε είναι κυρτή και μεγαλύτερη απ οτι στα tsi.

Standard.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πίσω ειναι διαφορετικές, λογω μεγαλυτερου δισκου πισω στα gti, η κιθαρα ερχεται κ αγκαλιαζει τον δισκο, οποτε είναι κυρτή και μεγαλύτερη απ οτι στα tsi.

Standard.

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για να το λες κατι θα ξέρεις! Δεν μπορώ να θυμηθώ με τπτ να τις αλλάξαμε στο δικό μου...μάλλον το alzheimer μου χτυπάει την πόρτα :p

Link to comment
Share on other sites

οι πίσω κιθάρες δεν ταιριάζουν από tsi είναι πολύ μικρές και από audi που είχα δεν ταίριαζαν οπότε τα έβαλα τα πίσω χωρίς κιθάρες.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δίκιο έχετε, ξανατσέκαρα τώρα τα μηνήματα μου απο τότε που πήρα τα φρένα και τα δικά μου πίσω είναι απο 6αρι golf που σημαίνει οτι ειναι 272 και οχι 286 και γι αυτό χωρεσαν οριακά στις κιθάρες του tsi που τελικά όντως δεν είχα αλλάξει...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.