Jump to content
Guest

Αγορα Κλιματιστικου

Recommended Posts

επειδη εχω γυρισει απο την αδεια μου στη θεσσαλονικη, και η θερμοκρασια δε λεει να πεσει ( σπιτι αυτη τη στιγμη εχω 30 βαθμους ), σκεφτομαι σοβαρα την αγορα κλιματιστικου. δεν ξερω ομως τι στοιχεια πρεπει να κοιταξω. με ποσα btu θα ειμαι ενταξει; τι σημμαινει αυτο  ας πουμε SEER /EER  W/W, SCOP/COP W/W; τι ειναι ο ιονιστης και αν αξιζει;  θελω να παρω ενα καλο και να το εχω και για καλοκαιρι αλλα και για χειμωνα. και δεν θελω τα λεφτα που θα γλυτωσω απο την αγορα του να τα δινω στη ΔΕΗ. σκεφτομαι να δωσω κανενα 1.000ρικο. ξερει κανεις απο αυτα για να με διαφωτησει;

Link to comment
Share on other sites

τελικα σημερα αγορασα, δεν αντεξα  αλλο τοσο ζεστη. τελος παντων, ας σβησει καποιος υπευθυνος το θεμα, αφου δε συμμετειχε κανενας δεν προσφερει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς όμως Ηλία να μας πεις εσύ τι πήρες και γιατί; 

 

Εδώ στα ξένα που είμαι προσωπικά, πλέον δεν ψάχνω για κλιματισμό για καλοριφέρ φορητό ψάχνω :p

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ να παραγγειλω καποιο κλιματιστικο που ειχα σταμπαρει στο σκρουτζ αλλα μιλωντας με τον ιδιοκτητη της επιχειρησης με ειπε οτι δε χρειαζεται να παω σε τοσο ακριβη λυση (1.000 ευρω) αι μου προτεινε ενα χιτατσι με 12.000 BTU. με ειπε οτι αυτο θα με καλυπτε σιγουρα και ετσι το πηρα (600 ευρω). απο τη στιγμη που δεν ηξερα τιποτα σ αυτο το θεμα, τον πιστεψα. μεχρι στιγμης οντως με καλυπτει. μπορει ομως απλα να ηθελε να διωξει αυτο το μοντελο. θα δειξει στο μελλον αν εκανα καλη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι και από προσωπική μου εμπειρία τα Hitachi είναι σκυλιά.

 

Στο πατρικό μου έχουμε ένα Hitachi 12άρι εδώ και χμ... κοντά 10 χρόνια νομίζω και δουλεύει χωρίς θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, εχε υπόψη σου Ηλία, 1 φορά τον χρόνο καθάρισμα τα φίλτρα και ελεγχο του φρέον.

Καλές θερμοκρασιακές απολαύσεις!

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για θερμανση απ οτι εχω ακουσει μπορει να καιει και  το 3πλασιο απ οτι στην ψυξη. δεν ξερω αν ισχυει αυτο. αλλα δε νομιζω να το χρειαστω, εχω φυσικο αεριο

Link to comment
Share on other sites

Τότε είσαι άρχοντας.

 

Με το φυσικό αέριο έχω πάθει πολιτισμικό σοκ εδώ στα ξένα που το έχουν για τα πάντα... (θέρμανση, ζεστό νερό, μαγείρεμα).

Ειδικά αυτό με το ζεστό νερό που έχεις κάθε μέρα, όλη μέρα ζεστό νερό...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε είσαι άρχοντας.

Με το φυσικό αέριο έχω πάθει πολιτισμικό σοκ εδώ στα ξένα που το έχουν για τα πάντα... (θέρμανση, ζεστό νερό, μαγείρεμα).

Ειδικά αυτό με το ζεστό νερό που έχεις κάθε μέρα, όλη μέρα ζεστό νερό...!!!!

Γιατι στην αθηνα δεν εχει φυσικο αεριο ;

Και στη θεσσαλονικη το ιδιο, θερμανση, νερα, κουζινα μπορεις να εχεις φυσικο αεριο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία που μένω στην Αθήνα είναι αρχαία και μέχρι πριν κάνα 2 χρόνια δεν περνούσε αγωγός κοντά. :-(

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι ειναι ινβερτερ. ποιος λογικος θα παρει κλιματιστικο σημερα που δεν ειναι. δε νομιζω να το χρησιμοποιησω για το χειμωνα, τουλαχιστον σ αυτο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.