Jump to content
nightwish1975

5 Λίτρα Χυμένο Ελαιολαδο Στο Χώρο Αποσκευών!

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Δυστυχώς το 3ήμερο στο χωριό είχε ως αποτέλεσμα την ανωτέρω ζημιά λόγω κακής στεγάνωσης της μπουκάλας. Το λάδι έφτασε μέχρι τα καθίσματα των πίσω επιβατών. Παρόλες τις προσπάθειες που έκανα σε ένα τοπικό βενζινάδικο, ναι μεν αφαιρέθηκε η μεγαλύτερη ποσότητα, αλλά τα πάντα έχουν παραμείνει λαδωμένα (έφτασε μέχρι και κάτω από τη ρεζέρβα). Τι λύση υπάρχει??? Βιολογικός καθαρισμός ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο χωρίς να καταστραφούν οι ταπετσαρίες?? Έχω ένα GOLF 1.6 V μοντέλο. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φιλε να λες ευχαριστω.

Τραβηξα χειροφρενο σε μια στροφη με 17 κιλο τενεκε πισω και καθαριζα 1 μηνα 17 κιλα λαδι...

Πηγαινε σε ενα μαγαζι,swell,autostar να το δουν και να σου δωσουν μια λυση....

Και βαλε αρωμα....το δικο μου το βολιωτικο μοσχομυρισε ολο τ αμαξι....

Edited by Passatoukos
Link to comment
Share on other sites

εγω στη θεση σου θα εβγαζα οτι εχει ποτισει με λαδι και θα το επλενα καλα με ava/fairy και θα τα αφηνα να στεγνωσουν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή βδομάδα!

Δυστυχώς το 3ήμερο στο χωριό είχε ως αποτέλεσμα την ανωτέρω ζημιά λόγω κακής στεγάνωσης της μπουκάλας. Το λάδι έφτασε μέχρι τα καθίσματα των πίσω επιβατών. Παρόλες τις προσπάθειες που έκανα σε ένα τοπικό βενζινάδικο, ναι μεν αφαιρέθηκε η μεγαλύτερη ποσότητα, αλλά τα πάντα έχουν παραμείνει λαδωμένα (έφτασε μέχρι και κάτω από τη ρεζέρβα). Τι λύση υπάρχει??? Βιολογικός καθαρισμός ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο χωρίς να καταστραφούν οι ταπετσαρίες?? Έχω ένα GOLF 1.6 V μοντέλο. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

 

Πάντα στα πόδια των πίσω το λάδι...για να"σφηνώνει"!!!Πρώτα απ'όλα..ΚΟΥΡΑΓΙΟ!!....Από'κεί και πέρα,η καλύτερη λύση(ούτε detailers,ούτε τίποτα),είναι αυτή που πρότεινε και ο Συριώτης Νίκος:βγάζεις-πλένεις πολύ καλά-αφήνεις να στεγνώσουν πολύ καλά και επανατοποθετείς!!!!Όπου και να πάς έξω,(ειδικά βιολογικό καθ. που μπορεί νά'χεις τίποτα κρεμάσματα κλπ)θα σε"βαρέσουν"!!!Γνώμη μου......

Edited by Touring the M3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:fool:  Περαστικά ρε φίλε.. Όλοι όσοι έχουμε ένα "θείο" στο χωριό, κάποια φορά την πατήσαμε! Κάνε την προσπάθειά σου με μπόλικο υγρό πιάτων ή και συνδυασμό με υγρό πλυντηρίου (το υγρό πλυντηρίου είναι πιο εύχρηστο από τη σκόνη), επανέλαβε δυο τρεις φορές το πλύσιμο και άφησε το να στεγνώσει καλά. Κάνε το ίδιο και στις πλαινές μοκέτες (αν λερώθηκαν) που δεν βγαίνουν. Καλό κουράγιο..

Link to comment
Share on other sites

το πιο σωστο,αν δεν θες να πας σε καποιο επαγγελματια είναι  να παρεις ένα καρπεξ η αν θες κατι πραγματικα καλο ένα valet pro interior apc.ψεκάζεις πολύ καλα με οποιοδήποτε και να διαλέξεις και τα ρουφας με μια σκουπα αναρροφησης.

όλα τα αλλα πιστεω είναι ημιμετρες λυσεις που δν θα σε βοηθησουν σε κατι.σκοπος είναι να ρουφηξεις τα λαδια από το καθισμα.

και να το καθαρισεις ετσι πως λρνε τα παιδια το λαδι δεν προκειτε να φυγει αν εχει ποτισει το λαδι στο καθισμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις προετινόμενες λύσεις. Τελικά το πήγα για βιολογικό και μου κράτησαν το πίσω κάθισμα καθώς και την ταπετσαρία του χώρου αποσκευων για να κάνουν επαναλυπτικά πλυσίματα. Ελπίζω να είμαι τυχερός.....το κάθισμα των επιβατών πίσω έχει ποτισμένο με λάδι και το αφρολεξ.....χέσε μέσα :(

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε να λες ευχαριστω.

Τραβηξα χειροφρενο σε μια στροφη με 17 κιλο τενεκε πισω και καθαριζα 1 μηνα 17 κιλα λαδι...

Πηγαινε σε ενα μαγαζι,swell,autostar να το δουν και να σου δωσουν μια λυση....

Και βαλε αρωμα....το δικο μου το βολιωτικο μοσχομυρισε ολο τ αμαξι....

xaxaxa κλαιω. χειροφρενο με τον ντενεκε γεματο λαδι πισω? ωραιος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την εχω πατήσει και εγώ με χειρόφρενο στο προηγούμενο αυτοκίνητο
είχα ένα τετράκιλο λάδι πίσω στο στον χορό της ρεζέρβας αλλα για καλή μου τύχη είχα βγάλει τα πάντα πίσω μοκέτες ρεζέρβα για να περάσω ηχομόνωση να κόψει ήχο από την εξάτμιση, κάποια στιγμή που έκανα καφρίλες από τα πολλά κοπανηματα το μπιτόνι έγειρε και έσπασε το καπάκι

ευτυχώς έβγαλα της ταπεσ στο πάτωμα  και αδειασε το έπλυνα πρωτα με ενα καθαριστηκο σπρει φρενων να φυγουν τα πολλα και μετα με λάστιχο και υγρό πιάτων

Edited by Deus164
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την εχω πατήσει και εγώ με χειρόφρενο στο προηγούμενο αυτοκίνητο

είχα ένα τετράκιλο λάδι πίσω στο στον χορό της ρεζέρβας αλλα για καλή μου τύχη είχα βγάλει τα πάντα πίσω μοκέτες ρεζέρβα για να περάσω ηχομόνωση να κόψει ήχο από την εξάτμιση, κάποια στιγμή που έκανα καφρίλες από τα πολλά κοπανηματα το μπιτόνι έγειρε και έσπασε το καπάκι

ευτυχώς έβγαλα της ταπεσ στο πάτωμα και αδειασε το έπλυνα πρωτα με ενα καθαριστηκο σπρει φρενων να φυγουν τα πολλα και μετα με λάστιχο και υγρό πιάτων

:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.