Jump to content
akiss

Golf 5 - Προβλημα στην πλακέτα πίσω αντλίας & στο φλοτέρ [Λανθασμένη ένδειξη δείκτη βενζινης]

Recommended Posts

Χτες μου εμφανίστηκε ενα περιεργο πρόβλημα. Ξαφνικα εκει που οδηγουσα ο δείκτης βενζινης επεσε στο empty και στον υπολογιστή δεν εδειχνε υπολοιπο παρα κατι γραμμες. Μόλις εσβησα το αμαξι και το ξανα ανοιξα επανήλθε. Αλλα αργότερα παλι το ιδιο.

μηπως καποιος φιλος γνωριζει κατι?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Χτες μου εμφανίστηκε ενα περιεργο πρόβλημα. Ξαφνικα εκει που οδηγουσα ο δείκτης βενζινης επεσε στο empty και στον υπολογιστή δεν εδειχνε υπολοιπο παρα κατι γραμμες. Μόλις εσβησα το αμαξι και το ξανα ανοιξα επανήλθε. Αλλα αργότερα παλι το ιδιο.

μηπως καποιος φιλος γνωριζει κατι?

το εγκεφαλακι της πισω αντλιας εχει κακαρωσει.βγαζεις καθισματα (πλατες και καθισμα) και οπως κοιτας ειναι ενα μικρο μαυρο κουτακι στα αριστερα οπως κοιτας.το αλλαζεις και τερμα.

Edited by Συριωτης Νικος
Link to comment
Share on other sites

Πωλείται μονο του πως παει επειδή δεν γνωρίζω και ποσο?

νομιζω κανα 70αρι το ειχα παρει ναι μονο του παει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό,που έχετε το φλοτεράκι ξεχωριστά από την τρόμπα....

οχι δεν ειναι χωρια το φλοτερ με την αντλια το εγκεφαλακι ειναι ξεχωριστο και εξω απο το ντεποζιτο.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν ειναι παρομοιο το προβλημα μου. Την Τριτη κανω service 90000km στο Golfακι μου TSI 140HP 5/2007, σε γνωστο σερβισα στο forum στα Κ. Πατησια. Ολα καλα και ολα ωραια. Αλλαζω ολα τα φιλτρα και μπουζι (εβαλα τα καινουργια του Ιριδιου). Αλλαζω και το φιλτρο βενζινης (εβαλα το καινουργιο WK69 της MANN με 6,6 bar). Παω στον βενζινα και φουλαρω 97αρα. Εβαλε μεσα 10 λιτρα. Δινω το αμαξι στην γυναικα μου, η οποια κανει 65km εντος πολης. Σημερα το πρωι βλεπω το δεικτη και εχει ακουμπησει σχεδον τη μεση! Πηγα στον σερβισα και ελεγξε για διαρροη. Τιποτα, ολα ηταν στεγνα. Μου ειπε να φουλαρω βενζινη και να δουμε πως θα παει. Φουλαρω και στο πρωτο σκασιμο δειχνει 24 λιτρα. Δηλαδη εκανα 70km με 24 λιτρα. Κατι δεν παει καλα.

Edited by Vagelis231
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν ειναι παρομοιο το προβλημα μου. Την Τριτη κανω service 90000km στο Golfακι μου TSI 140HP 5/2007, σε γνωστο σερβισα στο forum στα Κ. Πατησια. Ολα καλα και ολα ωραια. Αλλαζω ολα τα φιλτρα και μπουζι (εβαλα τα καινουργια του Ιριδιου). Αλλαζω και το φιλτρο βενζινης (εβαλα το καινουργιο WK69 της MANN με 6,6 bar). Παω στον βενζινα και φουλαρω 97αρα. Εβαλε μεσα 10 λιτρα. Δινω το αμαξι στην γυναικα μου, η οποια κανει 65km εντος πολης. Σημερα το πρωι βλεπω το δεικτη και εχει ακουμπησει σχεδον τη μεση! Πηγα στον σερβισα και ελεγξε για διαρροη. Τιποτα, ολα ηταν στεγνα. Μου ειπε να φουλαρω βενζινη και να δουμε πως θα παει. Φουλαρω και στο πρωτο σκασιμο δειχνει 24 λιτρα. Δηλαδη εκανα 70km με 24 λιτρα. Κατι δεν παει καλα.

την τριτη θα ξερεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ολα καλα. Πρεπει να ειχε γινει κατι με τη βενζινη που ειχα βαλει αμεσως μετα το σερβις. Δεν επεσε καθολου ο δεικτης. Τσεκαρα και το trip computer για καταναλωση κλπ.

Edited by Vagelis231
Link to comment
Share on other sites

την περασμενη εβδομαδα πηγα να βαλω βενζινη...η ενδειξη στο οργανο εδειχνε ακριβως στο κεντρο ...όταν γεμισα -φουλαρα- βλεπω στην αντλια του βενζινα και στην αποδειξη του 37,5 λιτρα....!!!!!!!

ξερω ότι το ντεποζιτο χωρα 55 λιτρα ...πως είναι δυνατο να εχω 37,5 λιτρα με ενδειξη του οργανου στη μεση...

ειπα κατι συμβαινει ή κλεβει ο βενζίνας ή λαθος ενδειξη από το δεικτη βενζίνης ...

κανω παλι χιλιόμετρα μεχρι να ξαναπαει ο δεικτης στο κεντρο και παω σε άλλο βενζιναδικο ...το φουλαρω και βλεπω 30,5 λιτρα .....τελικα φταιει ο δεικτης βενζίνης ....?????

Link to comment
Share on other sites

την περασμενη εβδομαδα πηγα να βαλω βενζινη...η ενδειξη στο οργανο εδειχνε ακριβως στο κεντρο ...όταν γεμισα -φουλαρα- βλεπω στην αντλια του βενζινα και στην αποδειξη του 37,5 λιτρα....!!!!!!!

ξερω ότι το ντεποζιτο χωρα 55 λιτρα ...πως είναι δυνατο να εχω 37,5 λιτρα με ενδειξη του οργανου στη μεση...

ειπα κατι συμβαινει ή κλεβει ο βενζίνας ή λαθος ενδειξη από το δεικτη βενζίνης ...

κανω παλι χιλιόμετρα μεχρι να ξαναπαει ο δεικτης στο κεντρο και παω σε άλλο βενζιναδικο ...το φουλαρω και βλεπω 30,5 λιτρα .....τελικα φταιει ο δεικτης βενζίνης ....?????

Μάλλον το φλοτερ τα εχει παίξει

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μου έχει εμφανιστεί ένα θεματάκι τελευταία ανοίγω το διακόπτη ανεβαίνει κανονικά ο δείκτης βενζίνης και μετά απο λίγα λεπτά πέφτει στον πάτο. και στο υπόλοιπο δείχνει μόνο κάτι γραμμές, Το κλέίνω το ανοίγω και ξανα μετά απο λίγο το ίδιο. Γνωρίζει κάποιος φίλος που του έτυχε αν φταίει το εγκεφαλάκι η το φλοτέρ... επίσης πιο ανταλακτικό είναι με πιο part number γιατι για το εγκαφαλάκι πχ υπάρχουν αρκετοί κωδικοί. Εχω το 1.4 fsi 90ps

Link to comment
Share on other sites

συνήθως το εγκεφαλάκι έχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βρήκα το topic τυχαία,αποφάσισα να το ξεθάψω και να γράψω γιατί μάλλον έχω παρόμοιο πρόβλημα.
Έχω ένα Polo 9N του 2004 που αγοράστηκε μτχ πριν μερικούς μήνες...πριν κανά τρίμηνο είχε ανάψει λαμπάκι βενζίνης...βάζω 30 ευρώ,δηλαδή 15 λίτρα(την εποχή που η απλή 95 είχε 2 ευρώ το λίτρο)και...γέμισε!
Όπως ξέρετε ο δείκτης καυσίμου έχει 9 γραμμές...η πρώτη με κόκκινο χρώμα είναι η "τελευταία" της ρεζέρβας,η δεύτερη πάλι με κόκκινο χρώμα είναι η "πρώτη" της ρεζέρβας(όταν ανάβει λαμπάκι),η τρίτη είναι το 1/4(από εδώ και πάνω όλες οι γραμμές είναι λευκές),η πέμπτη το 1/2,η έβδομη τα 3/4 και η ένατη 1/1(γεμάτο).Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση με 20 λίτρα από την δεύτερη γραμμή ανέβηκε στην ένατη!Από εκεί και μετά συνήθως έβαζα 10-15 ευρώ και ανέβαινε γύρω στις 3 γραμμές με 10 ευρώ και 4 γραμμές με 15 ευρώ...σήμερα έβαλα 20 ευρώ(10,25 λίτρα,έχω την απόδειξη)και ανέβηκε...5 γραμμές,σαν να λέμε μισό ντεπόζιτο...είχε μείνει στην τρίτη γραμμή και μετά τον εφοδιασμό με 10,25 λίτρα ανέβηκε η βελόνα στην όγδοη γραμμή.Από όσο ξέρω το συγκεκριμένο αμάξι έχει ντεπόζιτο 45 λίτρα(εκ των οποίων τα 7 είναι ρεζέρβα).Πως γίνεται με 10,25 λίτρα να ανεβαίνει 5 γραμμές(από τις 9 συνολικά)και με 15 λίτρα να ανεβαίνει 7 γραμμές(από τις 9 συνολικά)?
Πρόβλημα με το φλοτέρ?Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο,αλλά ο προηγούμενος ιδιοκτήτης πέρυσι το καλοκαίρι άλλαξε αντλία βενζίνης...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.