Jump to content
ilias-sv1

Golf 7 - Θόρυβοι Στο Κιβώτιο Μετάδοσης

Recommended Posts

Πριν από 5 μήνες πήρα το νέο Golf 1.4. TSI 140PS BMT ACT. Όταν οδηγώ με ανοιχτά τα παράθυρα και πατάω το συμπλέκτη από τη πρώτη για να βάλω δευτέρα, ή όταν βρίσκομαι με νεκρά σε ανώμαλο δρόμο, ακούω ένα μεταλλικό θόρυβο μάλλον από τα γρανάζια του σασμάν.

Πήγα σε εξουσιοδοτημένο service, άκουσαν αυτό το θόρυβο και μου απάντησαν ότι αυτό τον θόρυβο κάνουν όλα τα καινούρια Golf επίτηδες, για να μπαίνουν πιο "γλυκά" οι ταχύτητες..και σασμάν να αλλάξουμε πάλι το ίδιο θα κάνει.

Δεν με ικανοποίησε καθόλου η απάντησή τους, Ξέρει κανείς κάτι για αυτό το θέμα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Πές μας πού πήγες...

για να μην παμε!!

 

Πριν από 5 μήνες πήρα το νέο Golf 1.4. TSI 140PS BMT ACT. Όταν οδηγώ με ανοιχτά τα παράθυρα και πατάω το συμπλέκτη από τη πρώτη για να βάλω δευτέρα, ή όταν βρίσκομαι με νεκρά σε ανώμαλο δρόμο, ακούω ένα μεταλλικό θόρυβο μάλλον από τα γρανάζια του σασμάν.

Πήγα σε εξουσιοδοτημένο service, άκουσαν αυτό το θόρυβο και μου απάντησαν ότι αυτό τον θόρυβο κάνουν όλα τα καινούρια Golf επίτηδες, για να μπαίνουν πιο "γλυκά" οι ταχύτητες..και σασμάν να αλλάξουμε πάλι το ίδιο θα κάνει.

Δεν με ικανοποίησε καθόλου η απάντησή τους, Ξέρει κανείς κάτι για αυτό το θέμα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

αναμεσα στο κιβωτιο και τον κορμο μπαινει μια μεταλικη φλατζα που ισως να ειναι αυτη που συντονιζει σε ανωμαλο δρομο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως τον ιδιο θορυβο εχω κι εγω απο την πρωτη μερα.. Εψαξα αρκετα στο διαδυκτιο σε διαφορα φορουμ και μεχρι τωρα εχω καταληξει οτι οντως ειναι φυσιολογικο και το κανουν ολα τοα DSG 7.

 

Λογικα ειναι ο θορυβος που ακουγεται σ' αυτο το βιντεο.

 

Μαλλον ειναι απο τα πραγματα που πρεπει να μαθει να ζει κανεις μ' αυτα..  :nea:

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια. .. Δεν πρόσεξα ότι αφορούσε manual κιβώτιο. .. Είδα μόνο ότι αφορούσε σχεδόν το ίδιο αυτοκίνητο και τα συμπτώματα έμοιαζαν πολύ! Οπότε μάλλον σε λάθος θέμα έγραψα. ..

Οπως και να έχει αρκετά καλό το βίντεο φιλε μου! !

Link to comment
Share on other sites

Και εισαι απο τους πρώτους που αναφέρουν σε golf 7 θορύβους απο DSG7 ... Σίγουρα το κανει σε όλους απλα δεν το έχουν ακούσει ή το γνώριζαν απο πριν .

Πάντως μην σε ανυσηχεί ο θόρυβος ετσι κάνουν τα dsg7 ειναι απολύτως 100% φυσιολογικός

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αυτοκίνητο είναι καινούργιο και με πολύ καλή ηχομόνωση όπως το golf 7 είναι λογικό να παρατηρήσει κάποιος τον παραμικρό ήχο. . Οδηγώντας κυρίως κατω από τις 5000 στροφές λόγο στρωσίματος θόρυβος κινητήρα δεν ακούγεται καθόλου. . Το μόνο που ακούω είναι ο θόρυβος κύλισης των ελαστικών και στις χαμηλές στροφές σε ανώμαλο έδαφος ο συγκεκριμένος θόρυβος από το κιβώτιο. ..

Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο παράξενος με τους θορύβους οπότε ψάχνομαι ίσως λίγο περισσότερο. ..

Τουλάχιστον γνωρίζοντας ότι είναι φυσιολογικό θα προσπαθήσω να μην δίνω σημασία..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μάλλον δεν είναι το κιβώτιο μετάδοσης αλλά οι απενεργοποιητές κυλίνδρων πράγμα φυσιολογικό, για κοίτα πιο προσεχτικά και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Όχι σίγουρα είναι αυτός ο θόρυβος και έχει να κάνει με τη διαδικασία της αυτοματης επιλογής χαμηλότερης ταχύτητας συνηθως απο 3η σε 2η και 1η λιγο πριν σταματησει.
Το ACT ειναι παντελώς ανεπαίσθητο. Μόνο η ένδειξη στην οθόνη σου δίνει να καταλάβεις ότι ενεργοποιηται..

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Όχι σίγουρα είναι αυτός ο θόρυβος και έχει να κάνει με τη διαδικασία της αυτοματης επιλογής χαμηλότερης ταχύτητας συνηθως απο 3η σε 2η και 1η λιγο πριν σταματησει.

 

Κινήσου σε κατηφορικό δρόμο με ανωμαλίες έχοντας τον επιλογέα στο Ν. Θα δεις ότι ο θόρυβος γίνεται πιο έντονος. Έτσι τον άκουσα εγώ την πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Κινήσου σε κατηφορικό δρόμο με ανωμαλίες έχοντας τον επιλογέα στο Ν. Θα δεις ότι ο θόρυβος γίνεται πιο έντονος. Έτσι τον άκουσα εγώ την πρώτη φορά.

Θα το τσεκαρω με νεκρα αλλα ακριβως σ' αυτες τις συνθηκες ειναι που γινεται αντιληπτος ο θορυβος ετσι κι αλλιως..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην το ψάχνεται σε dsg7 ειναι φυσιολογικός ο ήχος ! Το θεμα εδω ειναι για χειροκίνητο κιβωτιο

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ναι φιλε μου το ειδα εκ των υστερων... Απλα ο τιτλος του θεματος δεν το διευκρινιζε γι αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Κινήσου σε κατηφορικό δρόμο με ανωμαλίες έχοντας τον επιλογέα στο Ν. Θα δεις ότι ο θόρυβος γίνεται πιο έντονος. Έτσι τον άκουσα εγώ την πρώτη φορά.

 

 

Θα το τσεκαρω με νεκρα αλλα ακριβως σ' αυτες τις συνθηκες ειναι που γινεται αντιληπτος ο θορυβος ετσι κι αλλιως..

 

Εγώ το τσέκαρα ήδη.

Με νεκρό στο DSG ο θόρυβος (απ' έξω ή με ανοιχτό παράθυρο, άλλιως δεν ακούγεται στο εσωτερικό) είναι απογοητευτικός... Σα να έχεις χαλίκια ή μπίλιες ρουλεμάν που χοροπηδάνε μέσα στο κάρτερ ή σα να έχει ξεβιδωθεί κάποια λαμαρίνα...

Μου θύμισε επίσης το θόρυβο, σε παλιά αυτοκίνητα κυρίως, όταν είχαν φθαρεί τα θερμουί των φρένων και "έτριζαν" κάπως έτσι σε ανώμαλους δρόμους (αλλά εκεί σταματούσε ο θόρυβος ή μειωνόταν πολύ όσο πίεζες έστω & λίγο το φρένο).

Ακούγεται και με σχέση στο κιβώτιο (λιγότερο).

Μάλλον προέρχεται από το διπλό συμπλέκτη του DSG7/DQ200

και τους πολλούς δίσκους (Χ2) που έχει

Edited by Gemini
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πριν λίγο το τσέκαρα με νεκρά. Οντως ο ίδιος θόρυβος και συνεχόμενα, ανάλογα με τος ανωμαλίες του δρόμου... Θέλω να πιστεύω ότι και πάλι τα θετικά είναι αρκετά ώστε να παραβλεπουμε κάτι τέτοια ομολογουμένως ενοχλητικά συμπτώματα...

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο βίντεο που εβαλε ο Gemini ειναι δικο μου και ειναι ο δίσκος που φοράει το κιβωτιο μας , το δεύτερο βίντεο ειναι απο dsg6 δεν εχει καμια σχέση !

Ο θόρυβος προέρχεται απο τους δίσκους που δεν ειναι σε συμπλεξη και χτυπάνε στο πλατω τους ,στην νεκρά χτυπανε και οι δυο με ταχυτητα χτυπάει ενας απο τους δυο , επίσης ακούγεται και ο θόρυβος απο τα γρανάζια που εκείνη την στιγμή δεν έχουν περιστροφική κινηση αλλα ειναι σε σύζευξη και επειδή ειναι ελεύθερα λόγω αδράνειας απο τις λακούβες χτυπάνε τα δόντια μεταξυ τους .

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο βίντεο που εβαλε ο Gemini ειναι δικο μου και ειναι ο δίσκος που φοράει το κιβωτιο μας , το δεύτερο βίντεο ειναι απο dsg6 δεν εχει καμια σχέση !

Ο θόρυβος προέρχεται απο τους δίσκους που δεν ειναι σε συμπλεξη και χτυπάνε στο πλατω τους ,στην νεκρά χτυπανε και οι δυο με ταχυτητα χτυπάει ενας απο τους δυο , επίσης ακούγεται και ο θόρυβος απο τα γρανάζια που εκείνη την στιγμή δεν έχουν περιστροφική κινηση αλλα ειναι σε σύζευξη και επειδή ειναι ελεύθερα λόγω αδράνειας απο τις λακούβες χτυπάνε τα δόντια μεταξυ τους .

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Φιλε "The _winner" ευχαριστουμε για την τεχνικη αναλυση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το εχω μολισ 1 μηνα κ ακουω τον ιδιο θορυβο......παλι καλα που το ακουτε κ εσεισ......η αληθεια ειναι παντωσ οτι ειναι λιγο ενοχλητικο ηια αμαξι καινουργιο κ εχωντασ δωσει 27000!!!παρεπιπτωντοσ  υπαρχει καποιοσ που να γνωριζει πωσ μπορω να βαλω τα φαναρια τα led τα πισω απο το gti γιατι οι αντιπρωσοπειεσ ισχυροζονται οτι θα εχω αναμενη ενδειξη στα οργανα.αν μπορει καποιοσ ασ με ενημερωσει αν γνωριζει επι του θεματοσ....

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω το εχω μολισ 1 μηνα κ ακουω τον ιδιο θορυβο......παλι καλα που το ακουτε κ εσεισ......η αληθεια ειναι παντωσ οτι ειναι λιγο ενοχλητικο ηια αμαξι καινουργιο κ εχωντασ δωσει 27000!!!παρεπιπτωντοσ  υπαρχει καποιοσ που να γνωριζει πωσ μπορω να βαλω τα φαναρια τα led τα πισω απο το gti γιατι οι αντιπρωσοπειεσ ισχυροζονται οτι θα εχω αναμενη ενδειξη στα οργανα.αν μπορει καποιοσ ασ με ενημερωσει αν γνωριζει επι του θεματοσ....

Η ερώτηση σου ειναι off topic σου έστειλα απάντηση με πμ

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως τα πάει το dsg 7 στα golf diesel 1.6 105ps ? Έχω βρει ένα golf 7 του 14 κατασκευής του 13 με 90.000 χιλ dsgκαι αρκετά έξτρα στα 15.500 και είμαι το ψάξιμο .... Έχουν αναφερθεί σοριδον προβλήματα όπως με τα προηγούμενα 7ρια dsg?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.