Jump to content
Mdgeorge

Καταναλωση Λαδιων

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εχω pasat fsi 1.6 2006 και πριν ενα μηνα μου αναψε η ενδειξη χαμηλης σταθμης λαδιων αμεσωσ σταμάτησα κ στμπληρωσα και πηρε συνολικα 200cc βεβαια κυκλοφορουσα με κλιματισμο συνεχεια

Υπαρχει καποιπ θεμα με αυτο ?

συμβαίνει?

Το σεπτεμβρη παω για ετήσιο service χρειαζεται να κοιταξω τιποτε αλλο εκτος απο την αλλαγη λαδιων ?

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν κινείσαι με κλιματισμό εκτος και αν το είχες συνέχεια τσίτα και το λάδι όντας παλιό δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει και κάηκε εν μέρει κάποια ποσότητα απ΄αυτό.

Πάντως για να ανάψει το λαμπάκι χρειάζεται η σταθμη να πέσει πολύ χαμηλά στο δείκτη οπότε δεν μιλάμε για 200 ml λάδι μόνο αλλά τουλάχιστο 500 ml.Όσο για το ετήσιο σέρβις πες μου πρώτα πόσα χλμ έχεις και αναλόγως να σου υποδείξω ποιές εργασίες προβλέπονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχω pasat fsi 1.6 2006 και πριν ενα μηνα μου αναψε η ενδειξη χαμηλης σταθμης λαδιων αμεσωσ σταμάτησα κ στμπληρωσα και πηρε συνολικα 200cc βεβαια κυκλοφορουσα με κλιματισμο συνεχεια

Υπαρχει καποιπ θεμα με αυτο ?

συμβαίνει?

Το σεπτεμβρη παω για ετήσιο service χρειαζεται να κοιταξω τιποτε αλλο εκτος απο την αλλαγη λαδιων ?

Ευχαριστω!!!!

Το λαμπακι δεν αναβει οταν εχασες η' εκαψες,  μονο 200ml λαδι.Υπολογισε να σου αναψει οταν θελει κανενα κιλο λαδι περιπου.Δεν εχει να κανει σε κατι ο κλιματισμος με την καταναλωση λαδιου.πεναντιας τωρα το καλοκαιρι καλο κανει να εχεις το κλιμα αναμενο αφου με τηξ φτερωτη να γυρναει σενεχεια κυωνεις και τα νερα απο το ψυγειο.Τα fsi μοτερ ειναι ιδιοτροπα.Του βαζεις ενα 5-30 λαδι καλης  μαρκας και δεν το καιει.Του βαζεις παλι 5-30 αλλα διαφορετικης μαρκας και το καταπινει σαν νερακι.Αντε να βγαλεις ακρη....Παρακολουθα την βεργα του λαδιου να δεις ποσο καιει και παντα με το μοτερ κρυο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα χλμ που έχεις δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο εκτός από λάδια,φίλτρα κτλ.Τα μπουζί χρήζουν αλλαγής κάθε 60000 χλμ ή κάθε 4 χρόνια.Κάποιοι αλλάζουν βαλβολίνες αν και η vw δεν το συνιστά.Επίσης ν΄ αλλάξεις τα υγρά φρένων αν δεν τα έχεις αλλάξει (κάθε 3 χρόνια) και να κάνεις έναν έλεγχο στα εμπρόσθια σινεμπλόκ.Λογικά πάντως θα πρέπει να χρειασθείς και τακάκια στα πίσω φρένα.Μη ξεχνάς ότι δεν υπάρχει προειδοποίηση για τη φθορά τους.

Edited by Professor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλβολίνες δεν αλλάζουμε ποτέ στα αμάξια;;;;;

Η για την συγκεκριμένη έκδοση 1.6 fsi που δεν τρώει ζόρι το σασμάν δεν χρειάζεται αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία οποτε παω για λάδια φίλτρα κ υγρά φρενών όσο για τακακια τα ελέγχω συχνά κου λένε ολο εχει ακόμα ( ρωτάνε αν πατάω κ ποτέ φρένο βεβαια ) ! Τα λάδια τα αλλάζω μια φορά το χρόνο ! Παίζει ρόλο η φίρμα ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα τα παραγγειλω ! Καθε χρόνο τα αλλάζω γιατι μεσα στην πόλη ταλαιπωρείται το αμαξι ! Κ ποσά λίτρα παίρνει γιατι παω σε ένα φίλο που εχει μόνο BMW κ μου έβαλε παραπάνω την προηγουμενη φορά !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα τα παραγγειλω ! Καθε χρόνο τα αλλάζω γιατι μεσα στην πόλη ταλαιπωρείται το αμαξι ! Κ ποσά λίτρα παίρνει γιατι παω σε ένα φίλο που εχει μόνο BMW κ μου έβαλε παραπάνω την προηγουμενη φορά !

 

 

Λογικά 4.5 λίτρα. Το αμάξι έχει και δείκτη λαδιού. Βάζει λίγο λίγο και μετά τα 4 λίτρα και τσεκάρει.

BMW έχει και δεν ξέρει να βάζει λάδια;;;; 

Link to comment
Share on other sites

Την τελευτα φορά με κρύο αμάξι είδα το δείκτη πάνω απο το Α ! Στο βιβλίο μου έκανε εντύπωση που λένε λιγότερο απο 4

Link to comment
Share on other sites

Την τελευτα φορά με κρύο αμάξι είδα το δείκτη πάνω απο το Α ! Στο βιβλίο μου έκανε εντύπωση που λένε λιγότερο απο 4

Βάζει 3,5 λίτρα τότε και μετά τσεκάρη....

Link to comment
Share on other sites

Από τον ΠΑΥΛΟ που έχει κ μπαταρίες?

Επι της Βασιλισσης Ολγας πριν το φαναρι στη Νομαρχια απο την δεξια πλευρα ειναι το μαγαζι με λαδια και μπαταριες.

Νομίζω Παύλο τον λένε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ! Τα παρήγγειλα. !!!

Τελικά δε τα εχει κου πρότεινε αυτα

http://powerparts.gr/shop/index.php/antallaktika-autokiniton/lipantika/lipantika-kinitiron/039615-motorex-profile-v-xl-5w30-1l-detail

Ειναι καλύτερα λεει

Τα γνωρίζετε ;

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ ! Τα παρήγγειλα. !!!

Τελικά δε τα εχει κου πρότεινε αυτα

http://powerparts.gr/shop/index.php/antallaktika-autokiniton/lipantika/lipantika-kinitiron/039615-motorex-profile-v-xl-5w30-1l-detail

Ειναι καλύτερα λεει

Τα γνωρίζετε ;

Ευχαριστω !

Ε αφού το λέει!

Παρήγγειλες αυτά που σου πρότεινε?

Link to comment
Share on other sites

Next year ! Έμεινα απο μπαταρια ! Το πήγαμε στο συνεργείο την άλλαξα και έκανα κ το service ! Οποτε next year δοκιμές !!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.