Jump to content
cjgeorgio

Θόρυβος Από Τα Τακάκια

Recommended Posts

Τώρα το καλοκαίρι τα μπροστινά τακάκια ενώ είμαι σε κίνηση που και που κάνουν έναν σπαστικό θόρυβο.

Με το που πατάω λίγο φρένο σταματάει.

 

Σε δύο συνεργεία που πήγα μου είπαν ότι τα τακάκια έχουν ακόμα ψωμί (τα έχω 60.000χλμ) αλλά λόγο ζέστης φούσκωσαν επειδή είναι σκληρά και κάνουν αυτόν τον θόρυβο τώρα το καλοκαίρι.

Τον χειμώνα θα σταματήσουν.

 

Αν δεν με ενοχλεί το αφήνω η το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να βάλω καινούργια τακάκια όχι τόσο σκληρά αλλά αυτά που φοράνε οι δαγκάνες που έχω πάνω από το εργοστάσιο, να βγάλω τα δισκόφρενα και με 30 ευρώ να τα πάμε στον τόρνο να φύγει το μικρό νυχάκι που έχουν πάνω και να γίνουν καινούργια.. 

 

Δεν κάνει πάντα θόρυβο αλλά άμα συνεχίσει μετά από το σέρβις θα τα αλλάξω τα μπροστά.

30 ο τόρνος που άμα πάω εγώ στον τόρνο μου τα κάνει σε πιο καλή τιμή

50 εργασία (που βρίσκω και πιο φτηνά)

Τα τακάκια δεν ξέρω ακριβώς τι τύπο φοράει και τι πρέπει να πάρω.

Για τα ferodo τι λέτε;

 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μιλαμε για σωστες δουλειες:

Τακακια να παρεις ακριβως αυτα που σου βγαζει στο ετκα συμφωνα με το vin του αυτοκινητου.

99% ειναι ΑΤΕ.

Στον τορνο να μην πας. Να μετρηςουν με παχυμετρο τους δισκους κι αν εχουν φαγωθει πανω απο τα επιτρεπομενα χιλιοστα να βαλεις αλλους.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εφοσον μιλαμε για σωστες δουλειες:

Τακακια να παρεις ακριβως αυτα που σου βγαζει στο ετκα συμφωνα με το vin του αυτοκινητου.

99% ειναι ΑΤΕ.

Στον τορνο να μην πας. Να μετρηςουν με παχυμετρο τους δισκους κι αν εχουν φαγωθει πανω απο τα επιτρεπομενα χιλιοστα να βαλεις αλλους.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Το φάγωμα του δίσκου είναι πολύ μικρό ίσα που κάνει νυχάκι. Με είπε ο μάστορας δεν είναι αναγκαίος ο τορνος απλά για να γίνει σαν καινούργιος θα φαγωθεί 1 χιλιοστό.

Ο τορνος δεν είναι το πρόβλημα δεν το πειράζω τον δίσκο.

Τα φρένα είναι αλλαγμένα. Για να βρω πιο είναι το σωστό τακάκι έχει πάνω στην δαγκάνα από την μέσα πλευρά κάποιον κωδικό η πρέπει να το βγάλω και να πάω να παραγγείλω ένα καινούργιο;

Το ΑΤΕ τι είναι;

Μάρκα για τακάκια και κόστος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.