Jump to content
nilasgr

Golf 5 - Αεροτομη Gti (Οεμ, Aftermarket)

Recommended Posts

Καλημερα και καλο μηνα.Θελω να βαλω την αεροτομη του gti και εχω καποιες αποριες.Αρχικα με τον τροπο τοποθετησης αν μπαινει πανω στην μαμα αεροτομη και αν χρειαζεται να τρυπηθει η υπαρχουσα η απλα μπαινει κολλητα?Αν γνωριζει καποιος ποσο κανει στην καρεντα οεμ?Εχω βρει στο ebay αυτες τις 2

http://m.ebay.com/itm/320651076133

http://m.ebay.com/itm/320613151880

Ποια η αποψη σας για αυτες και ποια απο τις δυο θα περνατε και οταν λενε painted και unpainted εννοουν βαφομενη η μη βαφομενη η εννοει οτι η μια ειναι βαμμενη και αλλη αβαφη?

Αν εκτος απο την αεροτομη χρειαζεται τιποτα αλλο που πρεπει να παραγγειλω για την τοποθετηση.Και τελος ποσο περιπου μπορει να παει το βαψιμο της?Aν υπαρχει καποιος που την εχει βαλει aftermaket να μας δωσει καμια απαντηση.

Ευχαριστω.

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Αυτες που βλεπεις ειναι look Gti δεν ειναι αεροτομες gti. Η αεροτομη του GTI εχει διαφορα στο τριτο στοπ το οποιο ειναι και διαφορετικο απο τα υπολοιπα golf mk5. Θα σου προτεινα αυτες:

http://www.ebay.com/itm/Spoiler-Posteriore-Helvetia-Volkswagen-Golf-5-Replica-GTI-R32-/200688722245?pt=Ricambi_automobili&hash=item2eb9fae145&vxp=mtr


http://www.ebay.com/itm/VW-GOLF-MK5-V-R32-REAR-ROOF-SPOILER-/181484692497?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item2a4154a411

Edited by FastBunny
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες διαφορα στο τριτο στοπ δηλαδη βγαινει αυτην που εχω τωρα και μπαινει αυτη?Και κατι αλλο στο ετκα ειδα οτι υπαρχουν και αλλα πραγματα που πανε μαζι με την αεροτομη πρεπει να τα παραγγειλω και αυτα ?Σου στελνω την photo με τους κωδικους απο το 30 και κατω ειναι.

2833d558383aa44d03f09741688deac3.jpg

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Κανενα Mk5 δεν ειχε προσθετη αεροτομη εκτος απο το GTi και το R32. Δεν βγαινει τιποτα απο πανω μπανει απλα αλλαζει και το τριτο στοπ γιατι η αεροτομη καθεται χαμηλοτερα και πιο εξω.
Τωρα οσο αναφορα στο GTi η αεροτομη του βιδωνει με βιδες πανω στην πορτα εσενα ομως επειδη δεν ειναι ιδια η πορτα θα μπει κολλητη με παμπριζοκολλα.

Link to comment
Share on other sites

Το τριτο στοπ που εχω ηδη δεν μπαινει στο προσθετο κομματι? η θα πρεπει να αγορασω αλλο που να ειναι για το gti? και αν αυτες η αεροτομες που μου εστειλες σε λινκ εχουν και το τριτο στοπ?

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει να αγορασεις το αντιστοιχο κομματι για το Gti το 3ο στοπ που εχεις εσυ δεν μπαινει στην original ή replica αεροτομη του GTi. To κοστος ειναι περιπου 60 ευρω αν θυμαμαι καλα.
Απο το ιταλικο ebay εχει και 3ο στοπ αν θυμαμαι καλα, διαβασε στην περιγραφη του ειδους για αναλυτικοτερα

.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την αεροτομη και το 3ο στοπ χρειαζεται τιποτα αλλο για παραγγελεια?αυτο gasket set και το hex socket oval head collared που εχει στο ετκα πρεπει να παραγγειλω και αυτα?

Αν μπαινει μονο με κολα που ανεφερε πριν ο φιλος δεν υπαρχει κινδυνος να ξεκολλησει?

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Οτι σποιλερ δεν ειναι εργοστασιακο με παμπριζοκολλα κολλατε ακομα και το παμπριζ που εχεις με αυτη την κολλα το κολλανε και ειναι fix. Βεβαια στο εργοστασιακο Gti το σποιλερ εχει και 2 βιδες απο κατω αλλα σε σενα δεν εχει τρυπα η πορτα σου για να τις παρει και δεν νομιζω να θες να την τρυπησεις. Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι με κανα 100αρικο να βρεις ολοκληρη πορτα κομπλε με αεροτομη και να την παρεις. Τη βαφεις και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Το κομματι που εχω τωρα εκει που ειναι το τριτο στοπ ειναι ενα με την πορτα του πορτ μπαγκαζ δεν ειναι ξεχωριστο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ξεχωριστο ειναι η πορτα του πορτ παγκαζ. Η αεροτομη του Gti καθεται εκει ακριβως σε αυτο το κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αυτο δεν το ηξερα νομιζα οτι ηταν διαφορετικα κομματια.Και κατι τελευταιο και σταματαω να σε ζαλιζω αφου κολησω το σποιλερ και μετα κανω 2 τρυπες στην υπαρχουσα αεροτομη θα υπαρχει προβλημα με σκουριες και τετοια?

Link to comment
Share on other sites

Κανενας λαμαρινας δεν θα σου τρυπησει την πορτα απλα θα την κολλησει, ρωτα για αυτο ειναι το club, για να μαθαινει ο κοσμος. Δεν θα σου την τρυπησει γιατι μετα θα σκουριασει στην ουσια δεν μπορει να στην γαλβανισει στο σημειο που την τρυπαει. Τα κομματια αυτα τρυπιουνται απο το εργοστασιο απο πριν και μετα πηγαινουν στη βουτα για αντισκουριακη προστασια οπου εκει γινονται βουτα σε μπανιερες. Αυτο δεν μπορει να στο κανει το λαμαριναδικο συνεπως θα ειναι κολλητη αλλα μην ανησυχεις εδω οι κολλες κρατανε ολοκληρα παμπριζ που πιανουν 300χλμ μια αεροτομη δεν θα κρατησει;

Link to comment
Share on other sites

Στο ετκα υπαρχει αυτος ο κωδικος 1k6898533 και ειναι σετ στεγανοποιησης(gasket set) πρεπει να παραγγειλω και αυτο?

Link to comment
Share on other sites

 

περιμενω ακομα να μου δωσεις την δικια σου..........εσενα δεν σου παει.... :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα αυτην που μου ειχες στειλεις στα προηγουμενα post σου. http://m.ebay.com/itm/200688722245?_mwBanner=1 η οποια πρεπει να ειναι ιδια με αυτην που εστειλες τωρα.Αν καποιος ενδιαφερεται για αυτες τις αεροτομες ερχεται με δικο τους 3 στοπ γιατι ειναι διαφορετικο με το οεμ gti.Αυτο το 3 στοπ εχει βιδες και μπαινει βιδωτο στο σποιλερ πανω ενω το οεμ ειναι κουμπωτο συνεπως δεν κανει και να μην παραγγειλετε ξεχωριστα το οεμ 3στοπ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι μια χαρα απο ποιοτητα.Την εχω περιπου 1,5 μηνα εχει κουμπωσει τελεια απλα την εβαλα μονο με παρμπριζοκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε μια φωτογραφία να την δει όποιος ενδιαφέρεται..

Link to comment
Share on other sites

Ωριστε και οι φωτο απο την αεροτομη.Συγνωμη για την καθυστερηση αλλα λογω υποχρεωσεων τωρα καταφερα να στειλω τις φωτο.Για αποιαδηποτε απορια στην διαθεση σας.

Ενα φιλαρακι θελει να αγορασει αυτην την αεροτομη http://pgperformance.com/oettinger-roof-spoiler-for-vw-golf-5.html αυτη ειναι σαν του gti οεμ και θα μπαινει το στοπ κουμπωτο?Αυτο που θελει ειναι να ειναι ιδια με του οεμ gti γιατι τον χαλαει στην δικια μου που το τριτο στοπ ειναι βιδωτο και οχι κουμπωτο.Η αν ξερει καποιος καποιο site που μπορει να βρει τη αεροτομη ετσι οπως την θελει.

post-12399-14188517934523_thumb.jpg

post-12399-14188518339323_thumb.jpg

post-12399-14188518848279_thumb.jpg

post-12399-1418851938598_thumb.jpg

post-12399-14188520179491_thumb.jpg

post-12399-14188521368449_thumb.jpg

Edited by activious
merge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι μια χαρα απο ποιοτητα.Την εχω περιπου 1,5 μηνα εχει κουμπωσει τελεια απλα την εβαλα μονο με παρμπριζοκολα.

 

φιλαρακι επειδη σκευτομαι να την αγορασω και εγω μιας και εχω το golf gt..εαν αγορασω αυτη στην αγγελια που ειπατε ποιο πανω διλαδι ειναι ολα οκ ετσι kai θα ειμαι κομπλε? δεν χρειαζεται να αγορασω κατι αλλο(3ο στοπ και τετια) ετσι?

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι επειδη σκευτομαι να την αγορασω και εγω μιας και εχω το golf gt..εαν αγορασω αυτη στην αγγελια που ειπατε ποιο πανω διλαδι ειναι ολα οκ ετσι kai θα ειμαι κομπλε? δεν χρειαζεται να αγορασω κατι αλλο(3ο στοπ και τετια) ετσι?

http://m.ebay.com/itm/201051504430?_mwBanner=1&rmvSB=true

Αυτην εδω εγω βαλει απλα την παραγγελνεις και σου ερχεται μαζι με και το 3στοπ το οποιο ειναι βιδωτο.Το μονο που χρειαζεται ειναι το βαψιματακι και εισαι κομπλε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.