Jump to content
the_brave

Scirocco 1.4 Tsi - Πρόβλημα Ψεκασμού

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημα μου και του Scirocco μου (TSI 1.4 160hp) μαζί σας, ώστε να μου πείτε αν γνωρίζεται κάτι. Το θέμα ξεκίνησε πριν απο 6 μήνες, οπότε και μετά από οδήγηση αρκετής ώρας (Γιαννενα- Θεσσαλονίκη) όταν πατούσα το γκάζι δαγκωτό με την 6 έκανε ένα μικρό κομπιασμα (σαν μπούκωμα). Το πρόβλημα χειροτέρευε συνεχώς και ενώ το είχα πάει στον τεχνικό δεν έβγαζε κάποιο πρόβλημα το διαγνωστικό! Εδώ και 10 μέρες, πάνω στις τρελές ζέστες, έγινε ανυπόφορο και παρουσιαζόταν από την 3η και συνέχεια ένω αναβόσβηνε και το κίτρινο φωτάκι του κινητήρα. Ο τεχνικός μου είπε πως το διαγνωστικό βγάζει πρόβλημα στον ψεκασμό στον 2ο και 3ο κύλινδρο. Έχει τύχει σε κανέναν? Ξέρει κανένας τίποτα? Ο μηχανικός είπε οτι μπορεί να είναι πολλαπλασιαστείς και αντάλλαξε τα καλώδια με τον 1ο και 4ο, ώστε να δει αν βγάζει πάλι το πρόβλημα. 

 

Ενημερωτικά, δεν αποκλειω θέμα βενζίνης αν και πάντα βάζω Vpower η 100 πάντα από brand name αλυσίδες βενζινάδικα και επίσης δεν δοκίμασα να βάλλω κάποιο καθαριστικό.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

αλλαξε καλωδια?οχι τη θεση των πολλαπλασιαστων?αν εκανε το 1ο εκανε παταταρα αν εκανε το 2ο οκ.προχωροντας στην περιπτωση που εκανε το 2ο ποτε αλλαξες μπουζι?ποσα χλμ εχεις?το ξεκαπνιζεις το αμαξι η το πας κυρια?συμπιεση πηρε?

Link to comment
Share on other sites

Έχω 80,000 χμ σε σχεδόν 5 χρόνια! 70.000 μπορώ να πω οτι είναι σε εθνικές οδούς. Μπουζι άλλαξα στα 60000!! Το δίνω πολύ εκτός πόλης. Θαρρώ πως έκανε το δεύτερο! ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το παλικάρι..

Edited by the_brave
Link to comment
Share on other sites

τα μπουζι τα ειδατε?μηπως ειναι πολυκαιρισμενα?μηπως αλλαξες προσφατα και εβαλες τιποτα 8αρια?τωρα αν καποιο μπεκ δεν ψεκαζει αυτο θα το δειτε στην πιεση της μπεκιερας αν ειναι η actual παραπανω απο την specified τοτε ειναι θεμα μπεκ. παρτε καλου κακου και μια συμπιεση γτ το να το πηγαινεις ταπα ολη την ωρα δεν ειναι και οτι καλυτερο γ αυτα τα μοτερ.τελος δειτε μηπως ξεχρονισε το αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Λίγο δύσκολο να πάω να το παίξω ξύπνιος βέβαια... Ελπίζω να μην είναι τίποτα το σοβαρό όλα αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

η συμπιεση ειναι πολυ σοβαρο το χρονισμα ειναι μεσα στο προγραμμα.τα αλλα ειναι ευκολα.αλλο ξυπνιος αλλο λιγο ψαγμενος :)

Link to comment
Share on other sites

Με την μετάθεση αυτή των καλωδίων πάντως το αμάξι βγάζει το ίδιο πρόβλημα. Αύριο ξανά στο μηχανικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο προβλημα,πολλαπλασιαστες ειναι αλλαξε τους αλλαξε και τα μπουζι και θα ειναι οκ!το εκανε περισσοτερο το καλοκαιρι γιατι ανοιγες κληματιστικο και τραβουσε περισσοτερο ρευμα.δεν ξερω αν ελυσες το προβλημα το γραφω για καποιν που το διαβαζει και εχει το ιδιο προβλημα!

 

Ειχα το ιδιο προβλημα,πολλαπλασιαστες ειναι αλλαξε τους αλλαξε και τα μπουζι και θα ειναι οκ!το εκανε περισσοτερο το καλοκαιρι γιατι ανοιγες κληματιστικο και τραβουσε περισσοτερο ρευμα.δεν ξερω αν ελυσες το προβλημα το γραφω για καποιν που το διαβαζει και εχει το ιδιο προβλημα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν άλλαξε θέση στους πολλαπλασιαστες και κάνει το ίδιο είναι 90% μπεκ. Έκανε ακριβώς το ίδιο στο passat μου (1.6fsi) το οποίο δεν τραβούσε και έβγαζε σφάλμα (δεν θυμάμαι ακριβώς) αλλάξαμε θέση τους πολλαπλασιαστές αλλά πάλι τα ίδια. Βγήκαν τα μπεκ, καθαρίστηκαν και αλλάχτηκε το πρώτο που ήταν off τελείως. Από τότε όλα καλά.

 

 

Τώρα είδα ημερομηνία.:lol: Αφηνω όμως το ποσταρισμα μου για κάποιον που θα του φανεί χρήσιμο.

Edited by GeorgeSmirlis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.