Jump to content
tsilis_1

Πρόβληματα Με Πολλαπλη Εισαγωγης Σε 1.4 Tsi

Recommended Posts

Κοιτα πρωτα πολλαπλασιαστες, ν 75.

Τα πρωτα μοντελα του 2006 ειχαν θεματακια, καποια σε καποιο βαθμό διορθώθηκαν στα πιο καινούργια μοντέλα. Δες αν μπορεις να παρεις πιο καινούργιο 140αρι, του 2008 ας πουμε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εφοσον βγαζει βλαβη στα κλαπετα τοτε αυτη ειναι η βλαβη...

+1

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.

Τελικά το αγορασα το αυτοκινητο και το πηγα  συνεργειο για τα κλαπετα και καποια μαζεματακια...

Μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά.να ρωτήσο κ εγώ κάτι.εχω ένα gt 2007 και όταν το βάζω μπροστά το πρωί μερικές φορές μου ανάβει το τσεκ για λίγο το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπε ο μάστορας ότι έχουν πιάσει καπνά η βαλβίδες και μου έδωσε καθαριστηκο βαλβίδων να ρίξω μέσα στην βενζίνη και μου είπε να το αγριεύω λίγο.θα πετύχω τίποτα με αυτό;

Επίσης κάτι ακόμα μερικές φορές όταν είμαι σταματημένος και πάω να ξεκινήσω πατάω γκάζι και είναι σαν να έχει σβήσει μετά ξαναπατάω κ αρπάζει κανονικά και ανεβάζει κ ελάχιστα στροφές μόνο του ενώ αφήνω το γκάζι!ρωτησα τον μάστορα και μου έδειξε σαν πιθανή αιτία το νούμερο 6 στην φωτό στην πρώτη σελίδα..μου τα είπε καλά η να ψαχτο άλλου;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οι βαλβιδες με καθαριστικο που μπαινει στο καυσιμο δεν θα καθαρισουν ουτε στον αιωνα τον απαντα ... Η βενζινη ψεκαζεται ΜΕΤΑ τις βαλβιδες. Θες καθαριστικο το οποιο θα ψεκαστει απευθειας στις βαλβιδες και παλι δεν θα κανει πολυ δουλεια

Link to comment
Share on other sites

οι βαλβιδες με καθαριστικο που μπαινει στο καυσιμο δεν θα καθαρισουν ουτε στον αιωνα τον απαντα ... Η βενζινη ψεκαζεται ΜΕΤΑ τις βαλβιδες. Θες καθαριστικο το οποιο θα ψεκαστει απευθειας στις βαλβιδες και παλι δεν θα κανει πολυ δουλεια

υπαρχει τέτοιο φίλε μ;μπορώ να το κάνω μόνος μ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τέτοιο φίλε μ;μπορώ να το κάνω μόνος μ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πήγαινε για σωστό καθαρισμό αν δεν έχεις κάνει. Κόστος περί τα 150€

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι καινουριος στο club.

 

Προκειται να αγορασω ενα golf tsi/2006 /1.4/140 hp

 

Αυτες τις ημερες το εχω για test drive και παρατηρησα πως οταν κινουμαι με χαμηλες στροφες και μπαινει το turbo μου κανει "στιγμιαια κοψιματα".

 

Επισης αισθανομαι ενα μικρο τρεμουλο στο ρελαντι.

 

Το πηγα συνεργειο και μου ειπαν τους βγαζει προβλημα στα κλαπετα πολλαπλης εισαγωγης και οτι χρειαζονται καθαρισμα ή αλλαγη αν καποιο εχει στραβωσει.

 

Ηθελα να ρωτησω αν δικαιολουνται τα συμπτωματα αυτα ή μηπως θα πρεπει να κοιταξω πρώτα πολλαπλασιαστες και ν75 όπως αναφερεται σε αλλα topics?

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.

Τελικά το αγορασα το αυτοκινητο και το πηγα  συνεργειο για τα κλαπετα και καποια μαζεματακια...

Μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω.

 

Τελικά λύθηκε το θέμα.

Δεν ήθελε αλλαγή κλαπέτων αλλά κάποια περιφερειακά ( αισθητήρα κλαπέτων,ν75 και καπακι υποπίεσης).

Το αμάξι δουλεύει μια χαρά τωρα αν και εχει μείνει ενα ελαφρυ τρέμουλο στο ρελαντί, το οποίο απ' ότι μου είπε ο μάστορας οφείλεται στους οδηγούς των βαλβίδων και το παρουσιάζουν πολλα tsi, αλλα δεν αξίζει να ασχοληθώ εκτος αν κάποια στιγμή ανοιχτει ο κινητήρας για καποια επισκευή.

Επίσης στα "συμπτώματα" να αναφέρω οτι το αυτοκίνητο δεν δούλευε καλά ουτε στα ψηλά κάτι το οποίο το διαπίστωσα εκ των υστέρων...

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκίνητο Golf V Tsi 140HP 2009.(χωρίς πρόγραμμα)

Άναψε προχθές το check engine .To VCDS έδειξε σφάλμα "18447/P2015/008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1): Implausible Signal  "

και μερικά missfires σε όλους τους κυλίνδρους.Ενώ έχουμε Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1),  τα  misfires με οδήγησαν να γεμίσω με 100στάρα

και να δώ τι γίνεται. Αποτέλεσμα δεν ξανάναψε το λαμπάκι και εξαφανίσθηκαν τα missfires.

Εχει κανένας κάποια εξήγηση πως εξαφανίσθηκε  το σφάλμα 008213 ?(Τα missfires δικαιολογείται να εξαφανισθούν.)

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, mourh said:

3 φορες Post το ίδιο topic..τα αλλα κλειδωνουν

Είναι προφανές ότι δεν έγραψα τρείς φορές το ίδιο Post.

Aπλώς θα πρέπει να υπάρχει μια ένδειξη submit.

Tώρα δεν υπάρχει ένδειξη και ανταπόκριση και όσες φορές πατήσεις Enter

τόσα post  εμφανίζονται. Είναι ευκαιρία τώρα με τις εργασίες να διορθωθεί και αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

18447/P2015/008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1): Implausible Signal

Possible Symptoms

  • Malfunction Indicator Light (MIL) ON
  • Power Loss

Possible Causes

  • Intake Manifold Flap faulty
  • Intake Manifold Flap Motor (V157) stuck/faulty
  • Engine Control Module Software/Firmware Version faulty
  • Wiring and/or Connector(s) from/to Intake Manifold Flap Motor (V157) faulty

Possible Solutions

  • Check Intake Manifold Flap
  • Check/Replace Intake Manifold Flap Motor (V157)
    • Perform Output Tests/Basic Setting
  • Check Wiring and/or Connector(s) from/to Intake Manifold Flap Motor (V157)

Special Notes

  • In some Cases the Issue can only be resolved by Replacing the whole Intake Manifold.
  • The Intake Manifold Flap Motor (V157) and Manifold Runner Position Sensor (G336) may be Part of the same Unit.
  • When found in a VW Golf/Jetta (1K): 1.9l PD-TDI (BRM), check Engine Control Module (ECM) Software Version:
    • 03G-906-016-AB @ 7328 or 7550 as well as 03G-906-016-AC @ 7280 or 7551 do have a Software Error which requires a special Adaptation for the Intake Manifold Flap Motor (V157) which at this Point can only be performed with the Factory Tool.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας διεπιστωσα ότι η βλάβη P2015/00813 δεν ανάβει το λαμπάκι check engine .

Το λαμπάκι άναβε από το κακό καύσιμο ενώ η P2015 προυπήρχε.Η P2015 δεν έχει βαθμό προτεραιότητας

και δεν ασχολούμαστε πρακτικά εκτός αν υπάρχει μεγάλη συχνότητα και κυρίως αν έχουμε επιπτώσεις στη λειτουργία.

¨αρα υοδέν ανεξήγητον.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ankarage said:

Ψάχνοντας διεπιστωσα ότι η βλάβη P2015/00813 δεν ανάβει το λαμπάκι check engine .

Το λαμπάκι άναβε από το κακό καύσιμο ενώ η P2015 προυπήρχε.Η P2015 δεν έχει βαθμό προτεραιότητας

και δεν ασχολούμαστε πρακτικά εκτός αν υπάρχει μεγάλη συχνότητα και κυρίως αν έχουμε επιπτώσεις στη λειτουργία.

¨αρα ουδέν  ανεξήγητον.

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο το intake pressure sensor G71 που στην ουσια είναι ένα ποτενσιόμετρο,υπάρχει και βαλβίδα που

ελέγχει τα κλαπέτα?

Ξέρει κανένας την ακριβή ονομασία ,κωδικό ή και καμμιά φωτογραφία?

Αυτοκίνητο golf 5 Tsi 140Hp Kiνητηρας ΒΜΥ

Link to comment
Share on other sites

Τα flaps εισαγωγής εννοείς λογικά εε;;

Από όσο ξέρω δεν υπάρχει. Όλα ελέγχονται εκεί από τον G71 και βγάζει και τα σχετικά σφάλματα για τα fuel (φτωχό ή πλούσιο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , parentis said:

Ποια κλαπέτα ενοοίς;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tα intake flaps (κλαπέτα εισαγωγής)

9 hours ago , Stavros_K said:

Τα flaps εισαγωγής εννοείς λογικά εε;;

Από όσο ξέρω δεν υπάρχει. Όλα ελέγχονται εκεί από τον G71 και βγάζει και τα σχετικά σφάλματα για τα fuel (φτωχό ή πλούσιο)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η ερώτηση έγινε επειδή σε άλλες σχετικές αναρτήσεις  αναφέρουν για

μία βαλβίδα (που εμένα οπτικά  μου θυμίζει την Ν75)και γράφουν ότι ανοιγοκλείνει τα flaps.

Σχετ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/57168-σφάλμα-vag-com-p2015-flap-position-sensor-μετά-απο-επισκευή/#comment-541471

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

 

Σήμερα βρήκα καιρό και έψαξα λίγο .Πράγματι υπάρχει βαλβίδα εισαγωγής  03C 906 283 με δύο σωληνάκια κουμπωμένη στη πλαστική εισαγωγή

  όπως σωστά ανέφεραν ο sodimitris ο electric doctor καιι ο nikdev στο post που ανέφερα.

Eπειδή δεν έχω επιπτώσεις στο αυτοκίνητο δεν θα επιχειρήσω καθαρισμούς πεταλούδαε και κλαπέτων αλλά πρώτα αλλαγή της ανωτέρω ναλβίδας και του

sensor G71 με κωδικό 03C 907 386 B.Όμως δεν βρίσκώ τη G71.Mπορεί κάποιος να μου πεί τη θέση της?(φωτογραφία?)

Αυτοκίνητο golf 5 Tsi 140Hp Kiνητηρας ΒΜΥ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , ankarage said:

Σήμερα βρήκα καιρό και έψαξα λίγο .Πράγματι υπάρχει βαλβίδα εισαγωγής  03C 906 283 με δύο σωληνάκια κουμπωμένη στη πλαστική εισαγωγή

  όπως σωστά ανέφεραν ο sodimitris ο electric doctor καιι ο nikdev στο post που ανέφερα.

Eπειδή δεν έχω επιπτώσεις στο αυτοκίνητο δεν θα επιχειρήσω καθαρισμούς πεταλούδαε και κλαπέτων αλλά πρώτα αλλαγή της ανωτέρω ναλβίδας και του

sensor G71 με κωδικό 03C 907 386 B.Όμως δεν βρίσκώ τη G71.Mπορεί κάποιος να μου πεί τη θέση της?(φωτογραφία?)

Αυτοκίνητο golf 5 Tsi 140Hp Kiνητηρας ΒΜΥ

 

Φίλε σε μένα με το ίδιο αυτοκίνητο άναψε το λαμπάκι της μηχανής με κωδικό βλάβης P2015 σποραδική βλάβη, οι περισσότεροι μηχανικοί λένε για αλλαγή όλου του συστήματος της πεταλούδας εισαγωγής αξιας 475€ ,ένας μάστορας όμως μου είπε ότι ίσως είναι από κακή βενζίνη και φταίει ή ο αισθητήρας λάμδα ή με έναν καθαρισμό της πεταλούδας όλα θα είναι οκ, τελικά από σύμπτωση έβαλα 100 άρα βενζίνη και μετά από λίγα χλμ έσβησε το λαμπάκι από μόνο του και όλα ΟΚ, ελπίζω μέχρι τώρα 250 χλμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Map G71

G71_map_sensor.jpg

ο ένας εκ των τριών map σε Twincharged μοτέρ

 

Flap Control Unit J808 μαζί με Ποτενσιόμετρο Flaps G584

(Κλαπέτο Εναλλαγής - Ρύθμισης Εισ. Αέρα Compressor / Turbo)

Flap_Control_Module_1_4_Tsi.jpg

 

Ποτενσιόμετρο G336 Ρύθμισης Flaps (Κλαπέτων) Πολλαπλής Εισαγωγής

Intake_Flap_Potensiometer_1_4_Tsi.jpg

 

Σένσορας Air Flow Βαλβίδα N316 Πολλαπλής Εισαγωγής

(Προσομοίωση MAF)

Intake_Manifold_Flap_Air_Flow_Control_1_

H συγκεκριμένη όταν δυσλειτουργεί, μένουν ανοιχτά τα Flaps της πολλαπλής εισαγωγής με αποτέλεσμα σφάλμα στο διαγνωστικό και

χειρότερη καύση, ιδιαίτερα σε κρύο μοτέρ και χαμηλές στροφές.

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tον τελευταίο καιρό μου κάνει το αμάξι κομπιάσματα κοντά στην αλλαγή του Compressor και του turbo, καθώς και μέχρι τις 3.500 στροφές διακρίνω πεσμένη απόδοση και κροταλιστό θόρυβο. Μετά τις 3.500 στροφές το αμάξι αλλάζει απότομα απόδοση και ακούγεται και μια χαρά

To πήγα σε μηχανικό που τον θεωρώ πολύ έμπειρο με TSI κλπ και μου είπε (αφού το είδε και σαν σφάλμα αλλά και προσπαθώντας να κουνήσει το έμβολο για να παίξει με τα flaps της πολλαπλής) ότι ΑΠΛΑ... είναι κολλημένα!!! και ότι αυτό που είναι που μου κάνει κομπιάσματα στις χαμηλές και έχω και χαμηλή απόδοση μέχρι τις 3.500 στροφές μιας και αυτό δουλεύει μέχρι και τις 3.000-3.500στροφές...

Μάλιστα το έβαλε και στο VCDS και ενώ το έκανε reset και από ότι κατάλαβα πήγαιναν τα flaps να πάνε στο σωστό σημείο... απλά δεν έκαναν τίποτα... και έβγαζε error. 

Την βαλβίδα πριν τα flaps την έχω αλλάξει σε άσχετο χρόνο και είναι καινούργια...

Κανονικά, μου λέει, αυτό το αλλάζεις... αλλά μου είπε ότι συνήθως... και φυσικά για θέμα κόστους τα αφαιρούν εντελώς τα flaps... άλλωστε από ότι κατάλαβα στο golf 6 τα έχει αφαιρέσει και η ίδια η VW.  Το μόνο "ελάττωμα" αν τα αφαιρέσεις είναι ότι πέφτει ελάχιστα η ροπή που στην πράξη δεν το καταλαβαίνεις... μόνο με μέτρηση θα δεις διαφορά... 

Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.