Jump to content
tsilis_1

Πρόβληματα Με Πολλαπλη Εισαγωγης Σε 1.4 Tsi

Recommended Posts

Σε τέτοιες περιπτώσεις το διαγνωστικό είναι εργαλείο ....

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου αναψε check η μηχανη και βγαζει παλι βλαβη τη πολαπλη εισαγωγησ.πριν ενα μηνα τη καθαρισαμε.το ενα κλαπετο ειχε καπνα και ειχε στραβωσει και το φτιαξαμε.ολα καλα κανα μηνα και σημερα παλι εβγαλε σφαλμα.τι χαλαει στα κλαπετα ξερετε?και ποσο εχουν καινουρια?

Link to comment
Share on other sites

την  βαλβιδα που ελεγχει τα κλαπετα την εχετε αλλαξει??
τι βλαβη βγαζει?
Αλλαξε μια βαλβιδα (δεν ειναι ακριβη) μαλλον αυτο ειναι το προβλημα σου
03C906283

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

p2015 βγάζει σφάλμα αυτή που άλλαξα για τα κλαπέτα 03C907386B. Έχω αλλάξει και Ν75.

Edited by nikdev
Όχι κεφαλαία στα ποστ!
Link to comment
Share on other sites

ο κωδικος που εδωσες δεν ειναι η βαλβιδα των κλαπετων... καμια σχεση
επισης μπορει να ειναι η πεταλουδα του γκαζιου ... P2015 βγαζει και για την πεταλουδα του γκαζιου σε μερικα οχηματα

Edited by the_winner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Στο Πολύ χρησιμό σχέδιο που έβαλε ο Συριώτης φαίνονται τα πάντα.

 

Κάνε έναν καθαρισμό κάπνας σε όλη την κυλινδροκεφαλή απότι κατάλαβα γίνεται χαμός και μπούκωσε στραβώνοντας μερικά κλαπέτα.

Κάνε καθαρισμό πεταλούδας και βασική στο τέλος.

Κάνε καθαρισμό σωληνώσεων από εισαγωγή έως τούρμπο με το κλαπέτο ανάμεσα.

Άλλαξε τα κλαπέτα, τα στραβωμένα, δύσκολα έρχονται στη θέση τους 100%.

Αισθητήρα g71 είπες άλλαξες οπότε είναι οκ .

Υπάρχει επίσης ενας αισθητήρας που αναφέρει στο ποστ του ο Winner "03C906283" άλλαξέ τον πρώτο κι αν ξαναβγάλει σφάλμα ξεκινάς τα παραπάνω.

Απότι έχω καταλάβει το αμάξι πρέπει να είναι πολύ μπουκωμένο, κάντα όλα μια και καλή να ξεμπερδεύεις.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μετακινήθηκε στα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Προσφατα πηρα ενα golf tsi 140 ιππους και μου αναψε το check.Το εβαλα στο διαγνωστικο και μου ειπαν πως εχουν κολλησει τα κλαπετα και πως αν αλλαζα βαλβιδα θα δουλευαν κανονικα.Ετσι κι εγινε αλλα μετα απο λιγο καιρο μου ξανα αναψε για πλουσιο μειγμα.Εκανα σερβις κανονικα αλλαξα τα παντα λαδια,φιλτρο λαδιου-αερος-καμπινας-βενζινης,μπουζι και μου αναβει ξανα για τον ιδιο λογο.Εχεις κανεις ιδεα τι παιζει;Στο ενδιαμεσο εχω δοκιμασει και με 100αρα και με καθατιστικο reedex.

Link to comment
Share on other sites

εκτός των άλλων , δες:

την crankcase ventilation hose μην είναι μπουκωμένη με μαγιονεζα και την φτυνει στους κυλίνδρους

&

την εξάτμιση ,μήπως είναι σπασμένη-ραγισμένη (σε σημείο πριν από τον 2ο αισθητήρα οξυγόνου)

 

όσο κουφά και να σου ακούγονται , δεν έχεις να χάσεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ αλλα αντι να βοηθησουν κραζουν!Μπορουν να μην απαντησουν αν δεν τους αρεσει κατι!Δεν εχω γνωση πανω στο αντικειμενο και για αυτο ζηταω βοηθεια.Μου αναβει το check για πλουσιο μειγμα.Τι μπορει να ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σε εκραξε;

Γραφεις οτι σου αναβει το τσεκ,και για να διορθωσεις το προβλημα,αλλαξες φιλτρα λαδια μπουζι;

Τι περιεργο σου ειπα;Αλλαξε μηχανικο.

Δεν λες τι σφαλμα σου βγαζει,λες απλα βγαζει τσεκ,Και περιμενεις τι απαντηση;να σου δωσει ποιος λυση;

Link to comment
Share on other sites

Για διαβασε λιγο καλυτερα.Και στα δυο μυνηματα το γραφω.Μου αναβει για πλουσιο μειγμα.Δεν θα αλλαζες φιλτρο βενζινης;Εκανα μια γενικη αναφορα για να ξερετε τι ακριβως εχω κανει δεν ειπα οτι ειναι απο αυτο.Πως μπορει να λυθει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα καταλαβαινομαστε!Σας ειπα δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου τωρα μαθαινω.Μαματο ειναι θα σας βαλω τον κωδικο οταν μπορεσω.

Link to comment
Share on other sites

Αν και αν θελεις την γνωμη μου,εναν καλο μηχανικο γνωστη του αυτοκινητου σου που ξερει το προβλημα με κλειστα ματια δεν τον αντικαθιστα κανενα Forum,ειδικα σε ενα μοτερ που ειναι στην πιατσα 10 χρονια.

Φιλικα παντα,δεν εχουμε να χωρισουμε κανα χωραφι ????????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο μαγκα!Τον εμπιστευομαι τον μηχανικο μου δεν τιθεται θεμα απλα εδω εγινα μελος για μια παραπανω γνωμη!Σας ευχαριστω για τον χρονο σας! ????

Link to comment
Share on other sites

να μην εμπιστευεσαι κανεναν..παντα να παιρνεις και μια δευτερη γνωμη απο αλλο μηχανικο...

ολοι τα χρηματα κοιταν την σημερινη μερα....

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο και ετσι κατεληξα στον συγκεκριμενο.Επαιρνα γνωμη απο πολλους και αυτος ηταν ο πιο εξυπηρετικος και αρκετα οικονομικος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε αυτο και ετσι κατεληξα στον συγκεκριμενο.Επαιρνα γνωμη απο πολλους και αυτος ηταν ο πιο εξυπηρετικος και αρκετα οικονομικος.

 

Ο καλός δεν είναι πολλές φορές οικονομικός..

Μπορεί να χρειαστείς μοτέρ κλαπέτων εισαγωγής, καθάρισμα ολόκληρης της εισαγωγής ή ακόμη και άνοιγμα μοτέρ για καθάρισμα από τις

επικαθίσεις .

 

Γενικά αν δεν βάλεις το ακριβές σφάλμα και δεν δώσεις πολλές πληροφορίες είναι δύσκολο να γίνει τηλεδιάγνωση.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι καινουριος στο club.

 

Προκειται να αγορασω ενα golf tsi/2006 /1.4/140 hp

 

Αυτες τις ημερες το εχω για test drive και παρατηρησα πως οταν κινουμαι με χαμηλες στροφες και μπαινει το turbo μου κανει "στιγμιαια κοψιματα".

 

Επισης αισθανομαι ενα μικρο τρεμουλο στο ρελαντι.

 

Το πηγα συνεργειο και μου ειπαν τους βγαζει προβλημα στα κλαπετα πολλαπλης εισαγωγης και οτι χρειαζονται καθαρισμα ή αλλαγη αν καποιο εχει στραβωσει.

 

Ηθελα να ρωτησω αν δικαιολουνται τα συμπτωματα αυτα ή μηπως θα πρεπει να κοιταξω πρώτα πολλαπλασιαστες και ν75 όπως αναφερεται σε αλλα topics?

Edited by giannisb1986
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.