Jump to content
stsanoussis

Βοήθεια Με Ολική Καταστροφή

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Πρίν απο λίγες μέρες με τράκαραν και σήμερα η ασφάλεια με ενημέρωσε ότι λόγω κόστους επισκευής θεωρεί το αυτοκίνητο ανεπισκεύαστο και περιμένω την Τετάρτη ενημέρωση σχετικά με την αποζημίωση που θα υπολογίσουν.

Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω καμία προηγούμενη εμπειρία και οποαδήποτε βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη.

Καταρχήν τι γίνεται με τα λεφτά της ασφάλειας. Φαντάζομαι ότι θα είναι υπολογισμένα σε πραγματικές τιμές.

Μπορώ να διαφωνήσω με τα λεφτά που θα υπολογίσει;

Θα υπολογίσει τον εξοπλισμό;

Θα κρατήσω το αυτοκίνητο;

 

Γενικώς είμαι γεμάτος ερωτηματικά και σχετικά μουδιασμένος οπότε οι γνώμες θα βοηθήσουν

 

Το αυτοκίνητο προφανώς δεν είναι για πέταμα, αλλά απο ότι καταλαβαίνω η ασφάλεια θεωρεί ασύμφορη την επισκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε καποια στοιχεια,που την εφαγε το αμαξι,τι αξια το εχεις ασφαλισμενο,αν θες να βγει ολικη,και ποιος εδωσε την εκτιμηση για το κοστος.Αν θες βαλε καμια φωτο.

Εχω εμπλακει σε 6-7 τρακαρισματα χωρις να φταιω,και τα εχω μαθει απ εξω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χτυπημένο μπροστα (προφυλακτήρες , φανάρια προβολείς φτερά , πίσω προφυλακτήρες πάνω κάτω και στα δυο πίσω φτερά. Και θέλει και πράγματα στην ανάρτηση πίσω αριστερα. Ασφαλισμένο ηταν για 7000€. Έχει ολα τα έξτρα και δεν ξέρω αν θελω να βγει ολική. Γενικώς δεν ξέρω τι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Τα εξτρα αν δεν εχεις μεικτη για να τα εχεις ασφαλισμενα σαν επιπροσθετο εξοπλισμο δεν θα στα υπολογισουν.η αξια που θα παρεις ειναι οπως αυτα που πουλιουντε αυτο τον καιρο βαση μοντελου χρονολογιας κυριος.κοιταξε πριν παραδοσεις το αμξι στην ασφαλιστικη για να το βγαλει για καταστροφη,να ξηλωσεις τα εξτραδακια σου στο εσωτερικο!! και να μην βγαλουν φωτο πριν τα ξυλωσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα εξτρα αν δεν εχεις μεικτη για να τα εχεις ασφαλισμενα σαν επιπροσθετο εξοπλισμο δεν θα στα υπολογισουν.η αξια που θα παρεις ειναι οπως αυτα που πουλιουντε αυτο τον καιρο βαση μοντελου χρονολογιας κυριος.κοιταξε πριν παραδοσεις το αμξι στην ασφαλιστικη για να το βγαλει για καταστροφη,να ξηλωσεις τα εξτραδακια σου στο εσωτερικο!! και να μην βγαλουν φωτο πριν τα ξυλωσεις.

Σωστος....επειδη προσφατα μιλαγα με πραγματογνωμονα η αποζημιωση θα ειναι ιση με την εμπορικη αξια του αυτοκινητου αυτον τον καιρο...δεν πα να του χεις ριξει πανω 5 χιλιαρικα θα παρεις οσο αξιζει τωρα...οποτε αρχισε σιγα σιγα να ξηλωνεις τα εξτρα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικα τον τελευταιο καιρο οι ασφαλιστικες λογο τιμων της αγορας βγαζουν ολικη καταστροφη για την πλακα σε σχεση με τα προηγουμενα χρονια. Ειναι πολυ πιο συμφερον γι αυτες απο ανταλλακτικα/εργασια. Δεν γνωριζω περισσοτερα για την διαδικασια, αλλα εχω δει 2-3 περιπτωσεις που ηταν ανετα επισκευασιμες αλλα για ποσα τυπου 400-800 ευρω η ασφαλίστικη να το βγαζει off . Δεν ξερω αν συμφερει και εσενα η αν μπορεις να το διαπραγματευτεις. Εσυ νασε καλα και καλα ξεμπερδεματα.

Link to comment
Share on other sites

Τι τύχη είναι αυτή Στάμο ; Δεύτερη φορά ; Κανε ένα ευχέλαιο, αγιασμό και ότι άλλο υπάρχει για να μην τριτώσει.. Καλά ξεμπερδέματα και ξεκίνα ξήλωμα..

Link to comment
Share on other sites

επειδη την επαθα με το προηγουμενο golf το αμαξι ηταν ασφαλισμενο για 13000 η ασφαλεια το εβγαλε ολικη και μου εδωσαν 2 επιλογες η να μου ξεχρεωσουν το δανειο που ειχαν μεινει 9000 η να μου δωσουν 4 και το αμαξι ετσι οπως ηταν.το εψαξα με δικηγορο δεν γινοταν αλλιως.θα επρεπε να τρεξω δικαστηρια και να μου φυγουν πολλα περισσοτερα και συμβιβαστηκα στο να μου ξεχρεωσουν το δανειο και να κρατησουν το αμαξι αυτοι.λυπαμαι πολυ γ αυτο που συνεβει Σταμο ελπιζω να μην επαθες κατι.θα σου προτεινα να μην το κρατησεις να το φτιαξεις ποτε δε θα ειναι το ιδιο.οτι εχεις βαλει εξτρα βγαλτο.εγω ειχα ξυλωσει τα παντα πηραν αμαξι χωρις ζαντες δισκοφρενα και εξατμιση.βεβαια εγω το εκανα αυτο γτ βιαζομουν να παρω αμαξι λογω δουλειας αλλα αν εσυ δε βιαζεσαι και εχεις υπομονη κομματι κομματι θα βγαλεις ενα 10αρικο μεσ'το νερο αλλα μπορει να παρει και 2 χρονια αυτο.. και οταν θα τους ξαναμιλησεις θα αναφερεις ''Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ....''

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά ρε Στάμο! Συμφωνώ απόλυτα με τα όσα ειπώθηκαν.

Κουράγιο και καλή δύναμη και υπομονή φίλε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χαιρόμαστε όλοι που είσαι καλά και δεν έπαθες τίποτα.

 

Αφού πάρεις πρώτα ένα συνολικό κόστος επισκευής κατόπιν, να προβείς σε ενέργειες.

Αν το ποσό είναι στις δυνατότητες σου κάνε διαπραγματεύσεις με δικηγόρο για το ποσοστό συμμετοχής της ασφαλιστικής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο σου έχει μια στάνταρ αξία η οποία είναι ο μέσος όρος πώλησης του στην αγορά αυτό το χρονικό διάστημα.Η ασφαλιστική είναι υποχρεωμένη να σε αποζημιώσει μέχρι αυτό το ποσό,όχι παραπάνω.Βέβαια παίζει ρόλο αν το αυτοκίνητο είναι υπασφαλισμένο δηλαδή αν έχει ασφαλιστεί για λιγότερα χρήματα,που σημαίνει ότι θα αποζημιωθείς αναλογικά.

Ξήλωσε τα extra και δώσε το αυτοκίνητο όσο μπορείς πιο γδυμένο στην ασφαλιστική

Πάρε τα χρήματα που θα σου δώσουν με επιταγή και βάλε αγγελίες να πουλήσεις τα έξτρα,μπορείς να βάλεις αρκετά χρήματα από αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ..... κρίμα   ....κρίμα ρε  φίλε και το είχες φτιάξει  κούκλα     :sad:  

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από όλα είσαι εσύ καλά.

Οι απορίες σου είναι σωστές. Πάνω κάτω σου απάντησαν οι φίλοι παραπάνω. Μόλις σου κάνουν πρόταση, το ξανασυζητάμε πιο συγκεκριμένα.

Ελπίζω να έχεις καλά νέα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση και τις γνώμες. Τί έχει γίνει μέχρι τώρα: Μέχρι τώρα μιλούσα με την δική μου ασφάλεια στα πλαίσια του φιλικού διακανονισμού. Η Καρέντα έβγαλε τη ζημιά 6.000€ και η Αιγαίον έκρινε ότι δεν είναι συμφέρουσα η επισκευή. Μου πρότεινε να πάρει το αυτοκίνητο για 6700-7000. Εξήγησα στην κυρία με την οποία μίλησα ότι το αυτοκίνητο δεν αξίζει μόνο τόσο. Μου πρότεινε λοιπόν να στείλει τον φάκελο στην ασφαλιστική του αυτοκινήτου που με χτύπησε η οποία είναι η Αγροτική. Της εξήγησα ότι ο φόβος μου είναι μήπως πάμε για παραπάνω και τελικά βγεί λιγότερο. Η απάντηση της ήταν ότι προτείνει να πάει ο φάκελος στην Αγροτική με την πρόταση (δική μου) για 8500€. Και ας δώ την πρόταση και της Αγροτικής. Σε περίπτωση δε, που η αγροτική προτείνει λιγότερα, οι επιλογές που έχω είναι είτε δικαστικά είτε να υπαναχωρήσω στην πρόταση της Αιγαίον (δική μου ασφάλεια)

Αυτό και έκανα και περιμένω την απάντηση της Αγροτικής.

Η αλήθεια είναι ότι σε καμία περίπτωση το αυτοκίνητο δεν έχει τόση ζημιά ώστε να βγεί ανεπισκέυαστο και είμαι σίγουρος ότι αν το πάρει η ασφάλεια κάποια στιγμή θα το δούμε στο δρόμο. Άλλωστε μόνο εξωτερική φανοποιία χρειάζεται. Για την ακρίβεια προφυλακτήρες μπροστά-πισω φανάρια μπροστά πίσω και φτερά. Δεν νομίζω ότι ένα αυτοκίνητο που αυτά χρειάζεται είναι για πέταμα αλλά anyway.

 

Επειδή τελικά δεν ξερω ακόμα που θα καταλήξουμε, για καλό και για κακό αν κάποιος φίλος έχει έναν αερόσακο απο τριάκτινο 5αρι γκολφ και κανένα rcd300 ας με ενημερώσει. Η αλήθεια είναι ότι σε κάθε περίπτωση βολεύομαι απο αυτοκίνητο οπότε δεν βιάζομαι και θα προσπαθήσω για το καλύτερο σε κάθε περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν το αμαξι δεν εχει παρει σασι και ειναι μονο φτερο προφυλακτηρες και φαναρια,και ειναι μοτερικα πενα,φτιαχτο.

Στην θεση σου θα πηγαινα το αμαξι σε ενα συνεργειο εξω πολυ καλο να εβγαζε λιγο πιο κατω την τιμη και θα το εφτιαχνα.

Link to comment
Share on other sites

αν το παρει η ασφαλεια φυσικα και θα ξαναβγει στο δρομο.με το παλιο το δικο μου εγω εκανα τη μεταβιβαση στον καινουριο αγοραστη.ενα αμαξι που ειχε φερει 4 τουμπες....ευχομαι την πιο συμφερουσσα εκβαση Σταμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν πηρες τιμη απο καρεντα 6000χιλ, αν πας εξω με μεταχειρησμενα ανταλακτικα και νεα του εμποριου θα σου βγει τα μισα, οποτε το κανεις, περιπτωση να παρεις πχ 8500 ολικη που ζητας ουτε μια στο μυριο. Μην το κανεις και πας να διεκδικησεις, δεν θα τα παρεις, φιλη μου πριν 5 χρονια με πολο, η ζημια εβγενε 7000, η ασφαλεια της εδεινε 4000 την αξια του αμαξιου, το επισκευασε και πηγε δικαστηκα με τα τιμολογια να παρει 7000, πηρε μονο τα 4000.

 

Αν το θες το αμαξι οπως ειπε και ο πασατουκος, πηγαινε εξω και παρε τιμες και πες την ασφαλεια οτι η ζημια σου δεν ειναι τοσο μεγαλη, μπορει να συμφωνησουν και να στο κανουν.

Αν δεν το θες παρε τα λεφτα που σου δινουν.

 

Σαφως το αμαξι σου πριν δεν ειχε μετεχειρα πραγματα πανω, αλλα οι ασφαλιστικες εδω ετσι δουλευουν.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την συμπαράσταση και τις γνώμες. Τί έχει γίνει μέχρι τώρα: Μέχρι τώρα μιλούσα με την δική μου ασφάλεια στα πλαίσια του φιλικού διακανονισμού. Η Καρέντα έβγαλε τη ζημιά 6.000€ και η Αιγαίον έκρινε ότι δεν είναι συμφέρουσα η επισκευή. Μου πρότεινε να πάρει το αυτοκίνητο για 6700-7000. Εξήγησα στην κυρία με την οποία μίλησα ότι το αυτοκίνητο δεν αξίζει μόνο τόσο. Μου πρότεινε λοιπόν να στείλει τον φάκελο στην ασφαλιστική του αυτοκινήτου που με χτύπησε η οποία είναι η Αγροτική. Της εξήγησα ότι ο φόβος μου είναι μήπως πάμε για παραπάνω και τελικά βγεί λιγότερο. Η απάντηση της ήταν ότι προτείνει να πάει ο φάκελος στην Αγροτική με την πρόταση (δική μου) για 8500€. Και ας δώ την πρόταση και της Αγροτικής. Σε περίπτωση δε, που η αγροτική προτείνει λιγότερα, οι επιλογές που έχω είναι είτε δικαστικά είτε να υπαναχωρήσω στην πρόταση της Αιγαίον (δική μου ασφάλεια)

Αυτό και έκανα και περιμένω την απάντηση της Αγροτικής.

Η αλήθεια είναι ότι σε καμία περίπτωση το αυτοκίνητο δεν έχει τόση ζημιά ώστε να βγεί ανεπισκέυαστο και είμαι σίγουρος ότι αν το πάρει η ασφάλεια κάποια στιγμή θα το δούμε στο δρόμο. Άλλωστε μόνο εξωτερική φανοποιία χρειάζεται. Για την ακρίβεια προφυλακτήρες μπροστά-πισω φανάρια μπροστά πίσω και φτερά. Δεν νομίζω ότι ένα αυτοκίνητο που αυτά χρειάζεται είναι για πέταμα αλλά anyway.

Επειδή τελικά δεν ξερω ακόμα που θα καταλήξουμε, για καλό και για κακό αν κάποιος φίλος έχει έναν αερόσακο απο τριάκτινο 5αρι γκολφ και κανένα rcd300 ας με ενημερώσει. Η αλήθεια είναι ότι σε κάθε περίπτωση βολεύομαι απο αυτοκίνητο οπότε δεν βιάζομαι και θα προσπαθήσω για το καλύτερο σε κάθε περίπτωση

Να παρεις ενα κοστος απο επισκευη απο συνεργειο-α με λιστα ανταλλακτικων και εργαςια υπογεγραμμενο και οχι κουτουραδες.

(Θα σε βοηθησει η αναλυτικη λιστα για να κινηθεις και να ψαξεις-συγκρινεις τιμες)

Βρες ενα λαμαρινα φανόποιο και τη λιστα των σιδερικων που χρειαζεσαι.

Τα σιδερικα ψαξε βρες η μεταχειρισμενα απο εμπορο η καινουργια αλλα πιεσε για εκπτωση. Κανε εσυ τη λιστα στην αναγκη με τη βοηθεια ενος φανοποιου.

Συγκεντρωσε ολες τις προσφορες εγγραφως

Δηλαδη φανοποιος, σιδερικα, κλπ κανε τη σουμα κι αν ειναι 3-4k κανε αντιπροταση για να εξεταστει ξανα απο την ασφαλεια.

Το κοστος ριξτο βαζοντας μεταχειρισμενο αεροσακο-ους η για αρχη μη βαζεις στο τιμονι πχ. Αν ριξεις τα κοστη η ασφαλεια ισως υποχωρησει και δωσει ενα ποσο. Αφου δωθει το ποσο (θεωρητικα) κανε εσυ τις αγορες αποπου πιο φτηνα βρεις.

Ακομα και απο ebay ναγορασεις πληρωνοντας το φπα σε ανταλλακτικατζη βγαζεις τιμολογιο. (Μιλα με αντελλακτικατζηδες). (Αρκει βεβαια να παρεις κατι κι απο κει)

Ετσι και το αμαξι θα κρατησεις και θα το επισκευασεις.

Αν θες τηλεφωνα απο ανταλλακτικα μεσω πμ.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και ζητώ τις γνώμες σας προκειμένου να αποφασίσω. Όπως ξαναέγραψα ο φάκελος έφυγε απο την Αιγαίον που είναι η δική μου ασφάλεια και πήγε στην Αγροτική που είναι του οχήματος που έφταιγε. Μέ πήραν σήμερα και με ενημέρωσαν ότι προσφέρουν 8.000€ για το αυτοκίνητο ή εναλλακτικά μέχρι 5.000€ για επισκευή. Σκέφτομαι να αποδεχτώ την ολική καταστροφή και θεωρώ τις 8.000 μια καλή προσφορά και με τα χρήματα αυτά να ψάξω για άλλο γκολφάκι.

 

Τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και ζητώ τις γνώμες σας προκειμένου να αποφασίσω. Όπως ξαναέγραψα ο φάκελος έφυγε απο την Αιγαίον που είναι η δική μου ασφάλεια και πήγε στην Αγροτική που είναι του οχήματος που έφταιγε. Μέ πήραν σήμερα και με ενημέρωσαν ότι προσφέρουν 8.000€ για το αυτοκίνητο ή εναλλακτικά μέχρι 5.000€ για επισκευή. Σκέφτομαι να αποδεχτώ την ολική καταστροφή και θεωρώ τις 8.000 μια καλή προσφορά και με τα χρήματα αυτά να ψάξω για άλλο γκολφάκι.

 

Τις γνώμες σας

Στη θεση σου οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω θα ξηλωνα ο,τι εξτρα υπαρχει,θα αποδεχομουν τα 8 χιλιαρικα θα εβρισκα ενα καθαρο-καλοσυντηρημενο γκολφακι και θα πεταγα επανω αυτα που εχω ξηλωσει και θα ηταν μποοοομπα

Link to comment
Share on other sites

Εχω θα παιρνα τα 5000Ε. Αν δεν ζηταν τιμολογια (αν και φτιαχνεται αυτο) και η ζημια (ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ) ειναι φτερα και προφυλακτηρας με βαψιματα + 1 αεροσακος σε συμφερει. Γιατι κρατας το αμαξι σου.

Γι αυτο σου πα εξαρχης κανε λιστα με τιμες για να ξερεις.

Η ευκολη λυση τσιμπας τα 8.000 και αγγελιες ενα σωρο!

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι μιας και ξέρω ότι ο φίλος Stamos είναι ψείρας και μερακλής θα έπαιρνα τα χρήματα και θα έψαχνα για μεταχειρισμένο με τα 8000 αφού βέβαια ξήλωνα όλα τα εξτρά που έχω βάλει.Είναι πολύ δύσκολο να βρεις φανοποιό και βαφέα για να σου κάνει το αυτοκίνητο όπως το θέλεις.

Υ.Γ RCD 300 έχω αν ενδιαφέρεσαι ακόμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 8.000€ φιλε μου βρίσκεις αμάξια κουφέτα!

:)

Μην ανυσηχείς εχεις καλες επιλογες οτι κι αν τελικά επιλεξεις να κάνεις.!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω στην θεση σου αν το αμαξι ειναι καλο, ισως το εχεις αγορασει και καινουριο, και δεν εχει πολυ λαμαρινοδουλεια, θα εβρισκα ενα καλο μαστορι και θα το επισκευαζα, το αμαξι σου το ξες σαν την παλαμη σου, το μεταχειρησμενο οχι.

αεροσακο σου νωμιζω δεν εσκασε, αλλα εψαχνες για να τραμπαρεις το τιμονι το gti σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερωτησούλα γιατί μπερδεύτηκα άλλο πράγμα ισχύει όταν φταις εσύ στο τρακάρισμα και έχεις μικτή και άλλο αν σε τρακάρει ο άλλος, διότι σε δύο περιπτώσεις φίλων μου (προ κρίσης) όταν τους τράκαραν (έφταιγαν οι άλλοι) και βγήκε ολική ζημιά (τα αμάξια όμως όντως είχαν γίνει φυσαρμόνικες) όταν αποζημιώθηκαν δεν τους πήραν τα αμάξια αλλά τα κράτησαν και τα πούλησαν οι ίδιοι για ανταλλακτικά και παλιοσίδερα. Τελικά τι ισχύει σήμερα; υπάρχει κάτι στάνταρ για όλους, εξαρτάται από την ασφαλιστική, εξαρτάται το ποιος φταίει ; αν κάποιος είναι της δουλειάς και μπορεί να απαντήσει      

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.