Jump to content
ANGO

Ποιό Είναι Το Καλύτερο Diesel (Καύσιμο)

Recommended Posts

Υπάρχει πρατήριο Bp που άλλαξε χέρια πλέον και τώρα στην απόδειξη γράφει ΕΚΟ Καλυψώ.

Θα πρέπει να το έχει δηλαδή το φίλτρο αφού έγινε εταιρικό,σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω το φιλτρο για το Avio ειναι εξωτερικα της αντλιας, ακριβως διπλα απο την αντλια. σε οσα εχω δει εγω ετσι ειναι..

επισης αν δεν αλλαξε ταμπελες και εχει τα BP μπορει να παραμεινει με σημα BP συμβαινει και σε αλλα μπορεις να το διαπιστωσεις μεσω του http://www.fuelprices.gr

Edited by panos_bklks
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , βλεπω συνεχως πρατηρια Α.Π. δεν ξερω τι παιζει με αυτα αλλα εχουν πολυ χαμηλες τιμες σε βενζινη και πετραλαιο ειναι καλα ; εχει βαλει καπιος ;  

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.πηγα εβαλα σε εκο-καλυψω πρατηριο πετρελαιο σε ενα polo 1.4tdi το οποιο εχει 45λιτρα ρεζερβουαρ.ειχα μεσα ενα κουτακι πανω απο το 1/4 αλλα του ειπα να ταπωσει το αερα για να γεμισει μεχρι τερμα πανω.πηρε συνολο 43.9 λιτρα.ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης.

στο manual λεει οτι με το 1ο σκασιμο το ρεζερβουαρ ειναι γεματο του τεστιν οταν εκανε το 1ο σκασιμο ειχε βαλει 35ευρω ή 31λιτρα και μετα απο αυτο που εκοψε τον αερα εβαλε αλλα 13 σχεδον.ειναι δυνατον το κενο στο ρεζερβουαρ να αντιστοιχει σε κοντα 13 λιτρα;;αν οχι σημαινει οτι με εκλεψε η ιδια η εταιρια.τις αποψεις παρακαλω γιατι η δικια μου ειναι οτι με εκλεψαν

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει τετοια περιπτωση απο ΕΚΟ...εμενα οταν θα σκασει 2-3 φορες,και θα πω γεμισε,με υπομονη παιρνει ακομα 17 ευρω...

 

μιλαω για βενζινη βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον να πω και εγω 2-3 πραγματακια οσο αφορα την καταναλωση.

βαζω ή εκο ekonomy ή vpower diesel και μια φορα eko το αντιστοιχο με το vpower.

λοιπον με το εκο ekonomy βλεπω ΠΑΝΤΑ χαμηλοτατες καταναλωσεις σε σχεση με το vpower,της ταξεως του ενος λιτρου παραπανω με περιπου ιδιες συνθηκες!!με το καλο ντιζελ της εκο βλεπω περιπου 0,2-0,3 παραπανω απο το ekonomy.

ΟΜΩΣ με το ekonomy παρατηρησα οτι κανει αναγεννησεις στο dpf πιο συχνα ενω με το shell δεν μου εκανε ουτε μια!αυτο το παρατηρησα πριν ξεκινησω να βαζω ΚΑΙ vpower!με το καλο της εκο δεν το εχω δει αυτο ποτε!!ισως λεω ισως το vpower να αφηνει λιγοτερα καταλοιπα σε σχεση με το ekonomy αλλα δυστυχως δεν εχει την μικρη καταναλωση του εκο!

και τα 2 βενζιναδικα ειναι τσεκαρισμενα για την καθαροτητα τους απο γνωστο μου με κια σορεντο που βαζει πανω απο 10χρονια σε αυτους(το εκο ειναι εταιρικο και το shell το εχει ο ιδιος πανω απο 20χρονια και συχνα πυκνα κανει καθαρισμο στις δεξαμενες του).πως το στηριζω αυτο;;οποτε εβγαζε το φιλτρο πετραλαιου για αλλαγη και την νεροπαγιδα στην κυριολεξια κανενα δεν ηθελε αλλαγη αλλο αν τα αλλαζε αυτος!!!

εχει κανεις ιδεα γιατι με το εκο κανει αναγεννησεις ενω με το vpower οχι??ειναι τοσο πιο καθαρο απο το εκο στην αναλογια βιοντιζελ και θειου??

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο γέμισμα στο πολακι μου το έκανα σε πρατήριο she'll, με v-power στα πρώτα 600km περίπου Μου έκανα αναγέννηση το dpf Στα 655 km με σχεδόν το.ντεπόζιτο στην Μέση, συγκεκριμένα 1 γραμμή πάνω από τη μέση ξανά φουλαρα σε bp Αυτή τη φορά με bp ultimate 26,6 λίτρα μετά από 145 km Επειδή ήθελα να δω πόσο.περίπου εκαψα ξανά πήγα στο.ίδιο.πρατήριο bp και έβαλα ακόμη 6 λίτρα ultimate σύνολο 32 λίτρα ultimate και περιπου 13 λίτρα v-power Από.το.προηγούμενο γέμισμα . Αυτή την στιγμή έχω 1050 km Και δεν μου έχει κάνει αναγέννηση το dpf ακόμη, όμως παρατήρησα ότι με το v-power είχα λίγο καλύτερο τράβηγμα, Αλλά τώρα στο.ρελαντί λιγότερο.θόρυβο.του.κινητήρα. έχει κανει δοκιμάσει το eko avio? Σκέφτομαι το επόμενο.γέμισμα να το κάνω με eko avio.

Edited by sokratis91
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα δεν πιστευω να ειναι στανταρ, στα ποσσα χλμ κανει αναγεννηση, πρεπει να παιζει ρολο και ο τροπος που το πηγαινεις, που κανεις τα χλμ, εντος η εκτος πολης κτλ.

οταν αλλαζεις βενζιναδικο σε καθε γεμισμα πιστευω δεν βγαζεις σωστα συμπερασματα, ποσο μαλλον να τα ανακατεβεις κιολας

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αλλα δεν πιστευω να ειναι στανταρ, στα ποσσα χλμ κανει αναγεννηση, πρεπει να παιζει ρολο και ο τροπος που το πηγαινεις, που κανεις τα χλμ, εντος η εκτος πολης κτλ.

οταν αλλαζεις βενζιναδικο σε καθε γεμισμα πιστευω δεν βγαζεις σωστα συμπερασματα, ποσο μαλλον να τα ανακατεβεις κιολας

Ναι θα συμφωνήσω. Αλλά στην αρχή ανησύχησα με την γρήγορη αναγέννηση, Γιατί τα χιλιόμετρα τα έκανα σε Εθνική, και γι αυτό είπα να βάλω bp ultimate, Μιας και αυτός.που έχει.το πρατήριο είναι γνωστός μου και ξέρω για την καθαρότητα του πετρελαίου. Ίσως δοκιμάσω για λίγο καιρό το ultimate, Γιατί φίλος μου με polo tdi 1.6 βάζει σταθερά στο συγκεκριμένο πρατήριο πάντα bp ultimate Και είναι ευχαριστημένος και από θέμα κατανάλωσης, και καθαρότητας.
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ξέρεις για την ποιότητα του συγκεκριμενου πρατηριου, δεν χρειάζεται να κάνεις πειράματα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ξέρεις για την ποιότητα του συγκεκριμενου πρατηριου, δεν χρειάζεται να κάνεις πειράματα.

 

Παρόλαυτα κι επειδή Ηλία, έχω μετρήσει (ποσότητα και ποιότητα με VCDS) σχεδόν τα περισσότερα

πρατήρια δυτικά που έχουν 100άρα, δεν έχουν όλες τις περιόδους σταθερή ποιότητα βενζίνης.

 

Δική μου εκτίμηση είναι ότι κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το πετρέλαιο.

 

Πάντα λοιπόν, να είναι ο οδηγός επιφυλακτικός.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας σε μερικά forum, βλέπω πολλούς ταξιτζήδες να προτείνουν v-power diesel της shell. Αναφέρω τους ταξιτζήδες γιατί λόγω δουλειάς κάνουν πολλά χιλιόμετρα και πολλά γεμίσματα!

Link to comment
Share on other sites

H shell για μένα έχει κλείσει ως κεφάλαιο, εδώ και καιρό.

Κάποτε ήταν έναν καιρό η 100 Racing.

 

Coral Gas βάζεις Σωκράτη.

 

Δοκίμασε και το πετρέλαιο της ΕΚΟ, όπως ανέφεραν πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, να πω κ εγώ την προσωπική μου γνώμη, ή καλύτερα του ατόμου που συμβουλευτηκα. Παραλαμβανοντας χθες το αμάξι μου κ σε μια συζήτηση με τον πωλητή, ο οποίος δεν είχε κανένα όφελος, μου πρότεινε το avio της ΕΚΟ, της Aegean κ της Ελιν. Ρώτησα για την Shell, μιας και είχα θετική άποψη, ίσως λόγω marketing, κ μου είπε ότι γίνονται αρκετές "μαϊμουνιές", περιπτώσεις που πληρώνεις V-Power κ παίρνεις απλό κλπ... Άκουσα τη συμβουλή του κ έκανα το πρώτο γέμισμα με avio. Στα πρώτα 100 χιλιόμετρα που έκανα με το αμάξι σε διαδρομή 50% ορεινή κ πόλη κ 50% επαρχιακό δίκτυο μέχρι 90χλμ, η μέση κατανάλωση που έγραψε το αυτοκίνητο είναι 4,1! Θα δοκιμάσω κ τα υπόλοιπα κ θα επανέλθω με περισσότερα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

100 ατομα να ρωτησουμε, 100 διαφορετικες απαντησεις θα παρουμε

το καλο καυσιμο ειναι λαχειο. αν εισαι τυχερος εχει καλος, αν οχι την πατησες

για μενα μικρη σημασια εχει η μαρκα, ειναι θεμα πρατηριουχου. αλλα και παλι αν του πανε σκαρτο καυσιμο απ την πηγη, τι να κανει κι αυτος

Link to comment
Share on other sites

100 ήταν και τα E, 100άρας που έβαλα χθες, σε πολύ καλό βενζινάδικο BP, που μέχρι σήμερα ήταν

αρίστης ποιότητας η βενζίνη.

 

Παρόλαυτα μέτρησα επιστροφές (1,8 - 4,5 cfs) με το vagcom, καθώς με το πάτημα είχα υποψία για πεσμένη απόδοση.

 

Τα ίδια κάνουν και στα πετρέλαια με τη νοθεία κι έχουν αλλάξει ένα σωρό αντλίες και μπεκ, τα οποία είναι πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα .

 

Σε λιγες μερες παραλαμβανω το καινουργιο μου αυτοκινητο  κατηγοριας euro 6 και φυσικα ο προβληματισμος μου ειναι η επιλογη του σωστου πρατηριου..

Θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος πρατηρια στην Θεσσαλονικη κυριως ανατολικα που να  θεωρουνται αξιοπιστα ( οσο γινεται τουλαχιστον ), εχω διαβασει σε αρκετα φορουμ, οπως και εδω, για τα προσθετα αλλα και για την ποιοτητα του πετρελαιου τοσο σε περιεκτικοτητα βιοντιζελ αλλα και θειο ,εχω μπερδευτει αρκετα μπορω να πω καθως οπως σωστα τονιστηκε  ειναι θεμα πρατηριου...Για να γραψουν οι θεσσαλονικεις τις προτιμησεις τους..

 

*Οταν δεν κανουμε πολλα km συγκεκριμενα  600-1000/μηνα ,ειναι καλυτερο να βαζουμε μισο ντεποζιτο και να γεμιζουμε  πιο συχνα ? 

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Ηλίας. 

Εντύπωση μου έκανε, όταν είδα σε μια λίστα με τα πρόστιμα που επιβλήθηκαν σε 220 πρατήρια  σε όλη την Ελλάδα, δύο πρατήρια εταιρειών (όχι ιδιωτικά) στη Θεσσαλονίκη (και αρκετά στην υπόλοιπη Ελλάδα) να έχουν βρεθεί να νοθεύουν την super unl με απλή (έγραφε ποσοστό 8,8%) και στο άλλο, την απλή αμόλυβδη την νόθευε με πετρέλαιο θέρμανσης (!!!). Εγώ πίστευα ότι τα πρατήρια που ανήκουν στις ίδιες τις εταιρείες είναι πιο ασφαλή, γιατί δεν υπάρχει ο "κακός" ιδιοκτήτης που θα πειράξει το καύσιμο ή τις αντλίες. Μάλλον κάνω λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μετά από αρκετές δοκιμές έχω καταλήξει στο Eko avio, και περισσότερα χιλιόμετρα και καλύτερη απόδοση του κινητήρα!

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω την τελευταία φορά που έβαλα εκο αβιο, απο εταιρικο πρατηριο μου έβγαλε περιπου 120 χλμ λιγότερο απ οσο βγαζω συνήθως

Φυσικά με τον ιδιο τρόπο οδηγησης παντα

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μετά από περίπου 17.000 χλμ. πλήρωσης μόνο με Shell V-Power, χθες αναγκαστικά (αλλιώς ήμουν κοντά στο να μείνω) έβαλα EKO Avio.

Η πλήρης αλήθεια είναι πως η επιλογή του V-Power είναι καθαρά λόγω κόστους (προσφορά Πέμπτης).

Ωστόσο, δε μπορώ να μην πω πως με το Avio είδα αμέσως διαφορά, σε θόρυβο αλλά και σε κύλιση γενικά (νιώθω τη λειτουργία του κινητήρα πιο "στρωτή").

Δεν έχω τσεκάρει αν υπάρχει διαφορά σε επιδόσεις, άλλωστε δεν ξέρω και αν μπορώ να το καταλάβω.

Πάντως, αν δεν υπήρχε η οικονομική διαφορά μεταξύ των δύο, πιθανότατα θα επέλεγα το Avio (αν συνεχίσει το αυτοκίνητο να συμπεριφέρεται όπως συμπεριφέρεται από χθες).

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια άποψη έχω και εγώ, με AVIO λειτουργεί ο κινητήρας πιο στρωτά με λιγότερο θόρυβο, οι επιδόσεις είναι ίδιες μιας και τα δύο είναι diesel με αυξημένο αριθμό κετανίων. Όμως όσο εξακολουθεί η ΕΚΟ να μην κάνει αντίστοιχη προσφορά στο AVIO όπως η Shell θα συνεχίζω κάθε Πέμπτη να βάζω Shell V Power Diesel και μια στις τόσες ΑVIO.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ με 13.000 αποκλειστικά με Avio, μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος και χαλάλι η διαφορά στη τιμή! Μπροστά στο 1,718 που έβαζα κάποτε 95ρα βενζίνη, το 1,098 για το Avio μου είναι απείρως εύπεπτο! 

Link to comment
Share on other sites

εγω με 27.000 βάζω V-Power εχει τύχει 3-4 φορές να βάλω και Avio, δεν συνηθίζω να βάζω στην μέρα προσφοράς,γιατί νομίζω πως κάτι βρομάει στην υπόθεση,προσωπική μου άποψη,παντός ειναι αξιόπιστο πρατήριο και έτσι μένω ήσυχος, δεν υπάρχει στην περιοχή μου ΕΚΟ με Avio αν υπήρχε ίσως να έβαζα συνέχεια απο αυτό, αλλά και αυτές της φορές που έβαλα Avio δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στην κατανάλωση,ουτε σαν θόρυβο στη μηχανή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.