Jump to content
ANGO

Golf 6/7 - Βελτίωση 1,4 & 1,6 Tdi Κινητήρα

Recommended Posts

4 hours ago , Panagiotis_H said:

Γεια στο forum!

Έχω Golf VII 1,6 TDi με 105Hp και μόλις έβαλα πρόγραμμα γνωστού οίκου.

Η διαφορά είναι ότι η καμπύλη της ροπής έχει ''φουσκώσει'' πολύ.

Η λειτουργία του κινητήρα είναι ακριβώς η ίδια, ούτε κομπιάσματα, ούτε τίποτα, σαν εργοστασιακή αύξηση ισχύος.

Επίσης κρεμάει πιο ψηλά, σχεδόν στον κόφτη.

Είναι ακριβώς όπως δείχνουν οι καμπύλες στο site της εταιρίας, και στο δρόμο φαίνεται.

Από θέμα κατανάλωσης, ακριβώς σαν πριν, αν το πας χαλαρά (και δεν τουρμπίζεις πολύ) είναι σαν πριν.

Αν το πατήσεις, θα τσιμπήσει λίγο παραπάνω (προφανώς και πρέπει να ταιστεί κάπως) αλλά θα πάει κιόλας.

Στις ανηφόρες ή προσπεράσεις έχει μεγάλη διαφορά.

Πάντως εγώ επειδή δεν άλλαξα τον τρόπο οδήγησής μου, καίω το ίδιο περίπου 5Lt/100km.

 

Φίλε Παναγιώτη μπορείς να μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες ;

Που έβαλες το πρόγραμμα, πόσο κόστισε ;

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα πάντως, ειδικά των γνωστών οίκων, φαίνονται όταν πάει κάποιος σε αντιπροσωπεία και συνδεθεί το αυτοκίνητο με online διαγνωστικό. Τα περισσότερα τουλάχιστον. Οπότε υπάρχει θέμα εάν είναι το αυτοκίνητο εντός εγγύησης. Εγώ θα προτιμούσα ένα tuning box που είναι plug n play και αφαιρείται και πανεύκολα, γιατί σε περίπτωση που βγάλει τπτ κουλό τύπου φίλτρο dpf που πάει κανένα 1000άρικο και έχεις περάσει πρόγραμμα που φαίνεται...άστα.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που έβαλα είναι της ΜΤΜ - VW - Audi.

Με όλα τα χαρτιά και εγγύηση μηχανικών μερών 2 έτη.

Δουλεύει άριστα από την αρχή σαν εργοστασιακό.

Πολύ πιο φουσκωμένη καμπύλη ροπής και κρατάει και πιο ψηλά.

Πολύ ευχαριστημένος.

Α, ξέχασα 1100 ευρώ....

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που έβαλα είναι της ΜΤΜ - VW - Audi.

Με όλα τα χαρτιά και εγγύηση μηχανικών μερών 2 έτη.

Δουλεύει άριστα από την αρχή σαν εργοστασιακό.

Πολύ πιο φουσκωμένη καμπύλη ροπής και κρατάει και πιο ψηλά.

Πολύ ευχαριστημένος.

Α, ξέχασα 1100 ευρώ....

σε αντιπροσωπεία μπήκε το προγραμμα? τι άλογα και ροπή εικονικά σου έχουν πει για αυτο το προγραμμα?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν , Panagiotis_H said:

Το πρόγραμμα που έβαλα είναι της ΜΤΜ - VW - Audi.

Με όλα τα χαρτιά και εγγύηση μηχανικών μερών 2 έτη.

Δουλεύει άριστα από την αρχή σαν εργοστασιακό.

Πολύ πιο φουσκωμένη καμπύλη ροπής και κρατάει και πιο ψηλά.

Πολύ ευχαριστημένος.

Α, ξέχασα 1100 ευρώ....

Με γεια το πρόγραμμα φίλε! Πολύ καλή επιλογή η MTM κορυφαία στο είδος για αυτό βέβαια είναι και λίγο ακριβή. 

Link to comment
Share on other sites

Στην ΜΤΜ Ελλάς το έβαλα, Καλλιθέα, Αθήνα.

Πηγαίνει στα 30 κιλά ροπή και 130 ίππους όπως λέει το site και τα πιστεύω γιατί έχει διαφορά στην επιτάχυνση μεγάλη.

Κατανάλωση όπως είπα η ίδια αν δε το πατάς, οριακά αυξημένη αν το πατάς ότι θέλετε ρωτάτε!

Γενική εντύπωση τραβάει σε όλο το φάσμα των στροφών ενώ πριν μετά τις 3.500 ψιλοκρέμαγε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα που έβαλα είναι της ΜΤΜ - VW - Audi.

Με όλα τα χαρτιά και εγγύηση μηχανικών μερών 2 έτη.

Δουλεύει άριστα από την αρχή σαν εργοστασιακό.

Πολύ πιο φουσκωμένη καμπύλη ροπής και κρατάει και πιο ψηλά.

Πολύ ευχαριστημένος.

Α, ξέχασα 1100 ευρώ....

Πολύ καλή επιλογή αν και πανάκριβο. Πήρες γραπτή εγγύηση και αν ναι τι καλύπτει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα πάντως, ειδικά των γνωστών οίκων, φαίνονται όταν πάει κάποιος σε αντιπροσωπεία και συνδεθεί το αυτοκίνητο με online διαγνωστικό. Τα περισσότερα τουλάχιστον. Οπότε υπάρχει θέμα εάν είναι το αυτοκίνητο εντός εγγύησης. Εγώ θα προτιμούσα ένα tuning box που είναι plug n play και αφαιρείται και πανεύκολα, γιατί σε περίπτωση που βγάλει τπτ κουλό τύπου φίλτρο dpf που πάει κανένα 1000άρικο και έχεις περάσει πρόγραμμα που φαίνεται...άστα.

Εγώ πάλι θεωρώ τις λύσεις τύπου tuning box απαρχαιωμένες και παρωχημενες. Παραπέμπουν σε άλλες εποχές που οι δυνατοτητες των ECU ήταν περιοριςμένες. Με σωστό επαναπρογραμματισμό παρεμβαίνεις σε πολύ περισσότερες παραμέτρους κρατώντας τις δικλείδες ασφαλείας του εγκεφάλου σου με καλύτερα αποτελέσματα.

My 2 cents

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η  mtm  είναι πολύ καλή εταιρία...τα 1100ευρο είναι πάρα πολλά. ..Τώρα αν δεν χάνεις την εγγύηση του αυτοκινήτου οκ δεκτό. .αν την χάνεις μπορούσες με 300 ευρο να το βάλεις. .μήπως ξέρεις τι πίεση δούλευε πριν και τι τώρα? 

Link to comment
Share on other sites

Τι βελτίωση θ μπορούσα να κάνω στον κινητήρα δίχως όμως ν χαθεί η εγγύηση;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , SkyNet said:

Εγώ πάλι θεωρώ τις λύσεις τύπου tuning box απαρχαιωμένες και παρωχημενες. Παραπέμπουν σε άλλες εποχές που οι δυνατοτητες των ECU ήταν περιοριςμένες. Με σωστό επαναπρογραμματισμό παρεμβαίνεις σε πολύ περισσότερες παραμέτρους κρατώντας τις δικλείδες ασφαλείας του εγκεφάλου σου με καλύτερα αποτελέσματα.

My 2 cents

Sent from my iPhone using Tapatalk

Συμφωνώ ότι ένα remap είναι πιο σωστό, αλλά όταν με 100Ε (vs 1000Ε για ένα σωστό πρόγραμμα τύπου MTM) μπορείς να έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, γιατί να το αγνοήσεις σαν λύση έστω και δοκιμαστικά; Με αυτή την έννοια το λέω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ένα remap είναι πιο σωστό, αλλά όταν με 100Ε (vs 1000Ε για ένα σωστό πρόγραμμα τύπου MTM) μπορείς να έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα, γιατί να το αγνοήσεις σαν λύση έστω και δοκιμαστικά; Με αυτή την έννοια το λέω.

Tuning box με 100€ δεν έχω βρει να σου πω την αλήθεια. Επίσης τα προγράμματα δεν είναι όλα της τάξης των 1000€ Έλληνες προγραμματιστές έχουν πολύ πιο ανταγωνιστικές τιμές

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με 150 βαζεις κατι της προκοπης

Τι εννοείς της προκοπής; Σε ποιες παραμέτρους ξεγελάει τον εργοστασιακό εγκέφαλο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όντως για polo tdi 1.4 δεν έχει βγει κάτι ακόμη? Εγώ πήγα σε Custom tunning και μου είπανε ότι έχω delphi εγκέφαλο και είναι κλειδωμένος και πρέπει να περιμένουμε μετά τον 15αυγουστο ..

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που σου είπαν ακόμα κλειδωμένος ο σουπερντουπερ εγκέφαλος μας χααχχαχα.υπομονη κάποια στιγμή θα ξεκλειδωσει και θα φλασαρουμε και εμείς ;)

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2016 at 2:29 ΜΜ, SkyNet said:

Τι εννοείς της προκοπής; Σε ποιες παραμέτρους ξεγελάει τον εργοστασιακό εγκέφαλο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

στο opelclub.gr εχουνε γραψει πολυ καλα λογια για την μαρκα racechip

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με τα tuning box πιστεύω ότι το έχουμε εξαντλήσει, ο καθένας κρίνει και αποφασίζει. Επίσης tuning box με 100Ε , απλά, μη κάνετε τον κόπο.

On 2/8/2016 at 10:52 ΜΜ, SkyNet said:

Εγώ πάλι θεωρώ τις λύσεις τύπου tuning box απαρχαιωμένες και παρωχημενες. Παραπέμπουν σε άλλες εποχές που οι δυνατοτητες των ECU ήταν περιοριςμένες. Με σωστό επαναπρογραμματισμό παρεμβαίνεις σε πολύ περισσότερες παραμέτρους κρατώντας τις δικλείδες ασφαλείας του εγκεφάλου σου με καλύτερα αποτελέσματα.

My 2 cents

Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα σου πρότεινα να ανανεώσεις τις γνώσεις σχετικά με το θέμα, προγράμματα υπάρχουν εδώ και δεκαετίες, σοβαρά και σωστά tuning box υπάρχουν από τότε που ενσωμάτωσαν μικροεπεξεργαστές. Τεσπα, όπως είπα, μάλλον η υπόθεση tunning box έχει εξαντληθεί.

Ολίγον ακριβό το ΜΤΜ στα 1100Ε....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γενικά αναβαθμίσεις υπάρχουν πολλές γύρω από τα Golf-ακια μας είμαι κάτοχος ενός 1.6TDI R-line 110ps....

Το θέμα είναι οτί μετά από πολύ ψάξιμο το πιο σταθερό και συνετό για το αμάξι μας είναι ένα Stage 1 - Remap χωρίς να πειραχτεί τίποτα άλλο! Γενικά το θέμα στα Diesel έχει προχωρήσει πάρα πολύ αλλά εγγύηση βλέπω να δίνουν μόνο τα Remaps είμαι σχεδόν έτοιμος να βάλω πρόγραμμα από E-Tunners ή Apr στα 138 άλογα απλά περιμένω της τελικές τιμές!Μόλις ενημερωθώ θα σας πω! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.