Jump to content
ANGO

Golf 6/7 - Βελτίωση 1,4 & 1,6 Tdi Κινητήρα

Recommended Posts

Με 4αρτη πρέπει να μετρηθεί από χαμηλά. Δηλαδή 1.5 bar περίπου. Εγώ βλέπω 1.8 πολύ μου φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , Teo62045 said:

Με 4αρτη πρέπει να μετρηθεί από χαμηλά. Δηλαδή 1.5 bar περίπου. Εγώ βλέπω 1.8 πολύ μου φαίνεται 

Τι πρόγραμμα φοράς φίλε;

Link to comment
Share on other sites

K-tech έχω Κώστας Δελετης είναι στο Χαϊδάρι και είμαι πολύ ικανοποιημενος από το αποτέλεσμα,έχω βγάλει το  dpf.ήμουν 75 άλογα και έχω περιπου 130 τελική ταχύτητα από 180 πήγε 230 χλμ και πολύ ποιο οικονομικο στην κατανάλωση. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Teo62045 said:

Με 4αρτη πρέπει να μετρηθεί από χαμηλά. Δηλαδή 1.5 bar περίπου. Εγώ βλέπω 1.8 πολύ μου φαίνεται 

Με 4αρτη 21,2 psi μου έδειξε .

Link to comment
Share on other sites

K-tech έχω Κώστας Δελετης είναι στο Χαϊδάρι και είμαι πολύ ικανοποιημενος από το αποτέλεσμα,έχω βγάλει το  dpf.ήμουν 75 άλογα και έχω περιπου 130 τελική ταχύτητα από 180 πήγε 230 χλμ και πολύ ποιο οικονομικο στην κατανάλωση. 

Από κάπνα χωρίς dpf τι λέει;;
Ακόμα πως γίνεται να είναι ποιο οικονομικόμε παραπάνω άλογα; πατάς ποιο λίγο Γκάζι λόγο ροπής;
Link to comment
Share on other sites

Από καπνα δεν έχω δει καμία διαφορά με πριν το πρόγραμμα. Η κατανάλωση πέφτει όταν οδηγας το ίδιο με πριν γιατί έχεις ροπή σε μεγαλύτερο φάσμα. Αυτά είναι τα συμπεράσματα μου μετά από 5000 χλμ με το πρόγραμμα . 

Link to comment
Share on other sites

Από καπνα δεν έχω δει καμία διαφορά με πριν το πρόγραμμα. Η κατανάλωση πέφτει όταν οδηγας το ίδιο με πριν γιατί έχεις ροπή σε μεγαλύτερο φάσμα. Αυτά είναι τα συμπεράσματα μου μετά από 5000 χλμ με το πρόγραμμα . 

Για την αφαίρεση του Dpf ρωτάω, αν βλέπεις διαφορά στην κάπνα που βγάζει, η αν έχεις βρόμα πάνω στον προφυλακτήρα.
Μπορεί να μπει πρόγραμμα, χωρίς να αφαιρέσουμε το dpf;
Link to comment
Share on other sites

Από καπνα δεν έχω δει καμία διαφορά με πριν το πρόγραμμα. Η κατανάλωση πέφτει όταν οδηγας το ίδιο με πριν γιατί έχεις ροπή σε μεγαλύτερο φάσμα. Αυτά είναι τα συμπεράσματα μου μετά από 5000 χλμ με το πρόγραμμα . 

Για την αφαίρεση του Dpf ρωτάω, αν βλέπεις διαφορά στην κάπνα που βγάζει, η αν έχεις βρόμα πάνω στον προφυλακτήρα.
Μπορεί να μπει πρόγραμμα, χωρίς να αφαιρέσουμε το dpf;
Link to comment
Share on other sites

Από καπνα δεν έχω δει καμία διαφορά με πριν το πρόγραμμα. Η κατανάλωση πέφτει όταν οδηγας το ίδιο με πριν γιατί έχεις ροπή σε μεγαλύτερο φάσμα. Αυτά είναι τα συμπεράσματα μου μετά από 5000 χλμ με το πρόγραμμα . 

Για την αφαίρεση του Dpf ρωτάω, αν βλέπεις διαφορά στην κάπνα που βγάζει, η αν έχεις βρόμα πάνω στον προφυλακτήρα.
Μπορεί να μπει πρόγραμμα, χωρίς να αφαιρέσουμε το dpf;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πριν το πρόγραμμα πόσο πίεση είχες? Εγώ πριν είχα 1.3-1.4    bar.η μείωση της κατανάλωσης ίσως είναι από την αφαίρεση του dpf.καπνα δεν έχω καθόλου μερικές φορές μυρίζει λίγο όμως.εννοείται ότι μπαίνει πρόγραμμα με επάνω το dpf

Edited by Teo62045
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ έβαλα πρόγραμμα χωρίς να βγάλω το dpf.

Ααα Οκ μπερδεύτηκα γιατί στο ποστ 181 λες ότι έχεις βγάλει το dpf.
Κόστος; από εγγύηση τι παίζει;
Link to comment
Share on other sites

400 ευρο αφαίρεση dpf + πρόγραμμα και μετά μηχανική αφαίρεση dpf 50 ευρο. Ο καταλύτης μένει στην θέση του και κτεο παιρνας κανονικά. Εγγύηση δεν έχω έχει λήξει την χανεις λογικα αλα σε περίπτωση προβληματος μπορει να σου βαλει παλι το μαμα πρόγραμμα. αφαίρεση  dpf σώζεις το μοτέρ από μεγάλες βλαβες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Διαβασα σχεδον ολα τα σχολια. αν ξερει καποιος το συγκεκριμενο η τι γνωμη εχετε http://www.ebay.com/itm/351705404049?ul_noapp=true

ας γραψει. Εινα Ιταλικης προελευσης και επεμβαινει στο καυσιμο και στην πιεση της τουρμπινας . Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με αυτά είναι ότι ΔΕΝ επεμβαίνουν σε πολλούς παραμέτρους με αποτέλεσμα να καίει πολύ και να καπνίζει πίσω αρκετά(μπορεί να έχεις και safe mode),διάφορα βλέπεις πάει καλύτερα.με 350 ευρο βάζεις πρόγραμμα σωστό οπότε δεν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , Teo62045 said:

Το κακό με αυτά είναι ότι ΔΕΝ επεμβαίνουν σε πολλούς παραμέτρους με αποτέλεσμα να καίει πολύ και να καπνίζει πίσω αρκετά(μπορεί να έχεις και safe mode),διάφορα βλέπεις πάει καλύτερα.με 350 ευρο βάζεις πρόγραμμα σωστό οπότε δεν αξίζει.

Στο ίντερνετ που ψάχνω έχουν γύρω στα 600 ευρώ. Ξέρεις κάποιο που να είναι δοκιμασμένο σε αυτήν την τιμή;

Link to comment
Share on other sites

400 ευρο αφαίρεση dpf + πρόγραμμα και μετά μηχανική αφαίρεση dpf 50 ευρο. Ο καταλύτης μένει στην θέση του και κτεο παιρνας κανονικά. Εγγύηση δεν έχω έχει λήξει την χανεις λογικα αλα σε περίπτωση προβληματος μπορει να σου βαλει παλι το μαμα πρόγραμμα. αφαίρεση  dpf σώζεις το μοτέρ από μεγάλες βλαβες



Από τι βλάβες γλυτώνεις το μοτέρ; αφαιρώντας το dpf;
Link to comment
Share on other sites

Όλα την ίδια δουλειά κάνουν δεν νομιζω ότι είναι κάποιο καλύτερο σε σχέση με κάποιο αλο.εσύ θες λογικά να μην χασει την εγγύηση ξεχνάς όμως ότι ο εγκέφαλος καταγράφει μεγάλη πίεση οπότε θα το δουν στην αντιπροσωπία.με κορεσμένο dpf υπάρχει περίπτωση να επιστρέψουν τα καύσιμα εντός του κινητήρα με αποτέλεσμα να τον 'κλαψεις' έως και φωτιά μπορείς να πάρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Μα αφού κάνει μόνο του αναγέννηση, και μπορείς να μετράς πόσο κορεσμό έχει το dpf, πως θα γίνει ζημιά;;

Link to comment
Share on other sites

είναι δύσκολη απάντηση σε αυτή την ερώτηση, αλλά (ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ) υπάρχουν προγραμματιστες με χρόνια στο χώρο, όπως etunners, k-tech, ο γνωστός προγραμματιστής που το παρατσούκλι του παραπέμπει σε σιελόρροια, powerlogic, κλπ αλλά έχω δει και κάποια καλά νέα ονόματα όπως ο microchips tuning, πιθανόν ο ECUCENTER, ΚΛΠ.

φυσικά είναι και άλλοι και σίγουρα θα  έχω ξεχάσει και κανέναν καλό, αλλά γενικά έχω αποσυρθεί χρόνια από το χώρο της βελτίωσης οπότε ότι θυμάμαι (και χαίρομαι) σας λέω... 

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να κάνω καμία διαφήμιση γι' αυτό και προσπάθησα να δώσω αρκετά ονόματα, οποτε και μπορεις να διαλέξεις, αναλόγως την τιμή/ποιότητα που θα σου πούνε.

Σαν γενικό κανόνα, ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ είναι να κανονίσετε με τον προγραμματιστή ότι αν δε μείνετε άμεσα ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα μπορεί να σας βάλει πάλι το μαμά πρόγραμμα με επιστροφή χρημάτων και καλό θα είναι εφόσον ο προγραμματιστής συμφωνήσει σε αυτόν τον όρο να είστε ΑΠΟΛΥΤΑ εντάξει με τις πληρωμές 'η τυχόν διακανονισμό που θα κάνετε. Μπορείτε επίσης να συμφωνήσετε να τροποποιήσει το πρόγραμμα μέχρι να μείνετε ικανοποιημένοι. 

 

Αν και αν βάλετε πρόγραμμα από 75 ή 90 στα 140 άλογα η διαφορά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μη γίνει άμεσα αντιληπτή. 

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα γιατί γνωρίζω μόνο την αντίπερα όχθη και τα βενζινοκίνητα αυτοκίνητα εκεί μπορώ να σου αραδιάσω τόσους κ άλλους τόσους.

ποιος παραπέμπει σε σιελόρροια?

επίσης είμαι κατά του παράλληλου εγκεφάλου..

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , leonenero said:

ποια εταιρια εχει  καλό προγραμμα για τα VAG TDI?

Εγώ έβαλα superchips και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό κινητήρα; Το έβαλες μόνος σου με το bluefin ή σε αντιπρόσωπο; 

 

Η ροπή κατέβηκε καθόλου στις πιο χαμηλές στροφές (πχ κάτω από 1500 που στο δικό μου 1,6TDI Tiguan έχει μια "καθυστέρηση" )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.