Jump to content
ANGO

Golf 6/7 - Βελτίωση 1,4 & 1,6 Tdi Κινητήρα

Recommended Posts

11 λεπτά πριν , Archo said:

Ναι σου λεω το αμαξι μας είναι το ίδιο. Golf Rline TDI 1.6 αγορασμένο τον Δεκέμβρη του 2015

Ωραια.. εγω το εκανα παραγγελια νοεμβρη του 2015 και μου ηρθε 1η απριλιου 2016..εχει ξεκλειδωθει κατι για τον εγκεφαλο το δικο μας η ειναι ακομα πολυ προσφατος?Σε αυτον που πηγα στη λαρισα παντως οταν εβαλα το προγραμμα μου ειπε οτι ειναι δυσκολος εγκεφαλος..τωρα τι εννοουσε δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2017 at 12:46 ΜΜ, DinosRline27 said:

1)που βουλωσα το breather hose?2)ποια ειναι η λειτουργιεα του?εχει καποια σχεση με το ventilation system,τη βαλβιδα pcv η την ν75?και γιατι εχει

τοσο flutter το αμαξι με βολωμενο to breather hose?..ευχαριστω εκ των προταιρων..το αμαξι ειναι golf 7 1.6tdi rline 2015 110ps με προγραμμα..

 Έκανες κάτι πολύ επικίνδυνο για τον κινητήρα, αλήθειά τώρα, γύρισες μίζα με την αναπνοή του κινητήρα μπλοκαρισμένη; Ο λόγος της αναπνοής του κινητήρα είναι να οδηγεί τις αναθυμιάσεις εκτός του μπλοκ και να κρατάει την πίεση μέσα στο μπλοκ σε χαμηλά επίπεδα ώστε να κυκλοφορεί το λιπαντικό εύκολα και να λειτουργεί ο κινητήρας ελεύθερα. Ελευθέρωσε την αναπνοή άμεσα γιατί θα πάθεις ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2017 at 7:38 ΜΜ, koge said:

 Έκανες κάτι πολύ επικίνδυνο για τον κινητήρα, αλήθειά τώρα, γύρισες μίζα με την αναπνοή του κινητήρα μπλοκαρισμένη; Ο λόγος της αναπνοής του κινητήρα είναι να οδηγεί τις αναθυμιάσεις εκτός του μπλοκ και να κρατάει την πίεση μέσα στο μπλοκ σε χαμηλά επίπεδα ώστε να κυκλοφορεί το λιπαντικό εύκολα και να λειτουργεί ο κινητήρας ελεύθερα. Ελευθέρωσε την αναπνοή άμεσα γιατί θα πάθεις ζημιά.

+1

Γιατι θα παρει ''παραμασχαλα'' ολες τις τσιμουχες του μοτερ, αν δεν εχει γινει ζημια και εχει σκασει καμια...

Link to comment
Share on other sites

Apr έβαλα το καλοκαίρι σε passat 1.6 tdi 105ps bluemotion (3cz). Δε ξέρω αν φοράνε τον ίδιο κινητήρα. Μεγάλη διαφορά στο αυτοκίνητο σε σχέση με το εργοστασιακό. Άλλο αυτοκίνητο σε όλο το φάσμα των στροφών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο αυτοκινητο έγιναν τα εξής:

επαναπρογραμματισμός με πρόγραμμα της APR,

ηλεκτρονική κατάργηση της egr ( καθώς μου ειχε βγει οff  απο καιρο και ειχα προβληματα)

και ξηλωμα του dpf

Οι εντυπώσεις είναι αρκετά θετικές.

Καθολου καπνός από την εξάτμιση όπως κάποιοι αναφερουν

 ομαλό ρελαντί ακόμη και κρύο με 0.4 κατανάλωση

εξάλειψη του χτυπήματος του κινητήρα (όταν προσπαθούσα να επιταχύνω πχ με δευτέρα και 1.100 στροφές βαρουσε σα πυρακια)

Επίσης μεγάλη διαφορά ρεπριζ. 

Με λιγότερα από 700 ευρώ.

Δε ξέρω αν η τιμή είναι καλή.

μέσα η ευθυγράμμιση επειδή κατέβασαν γέφυρα για να βγει το dpf και ο εξάτμισας.

ΧΩΡΊΣ δυναμομετρηση περίπου στα 145ps νομιζω.

Edited by Giorgos 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Γιατί επικροτείτε την αφαίρεση του dpf. Έχει δίκιο ο takpanos. Απαράδεκτο για όσους το κάνουν. Στον βωμό της απόδοσης θυσιάζετε την υγεία σας και την δική μας. Να γνωρίζετε πως η αφαίρεση dpf ειδικά σε euro 6 είναι ποινικό αδίκημα και πως στα ΚΤΕΟ πλέον θα το ψάχνουν το θέμα. Για αυτό μην το αφαιρείτε. Αν έχετε πρόβλημα με λίγα λεφτά που μπορείτε να διαθέσετε σας το καθαρίζουν 100%.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ποσα καυσαερια εβγαζε πραγματικα πριν ξερει μονο η vw. Κανεις αλλος καθως δεν εβγαλε ποτε τα πραγματικα στοιχεια προς τα εξω. Dpf τα παλιοτερα μοντελα δεν εχουν απ οσο γνωριζω. Αρα αν ειχα ενα παλιοτερο χωρις θα ημουν οικολογος ενω τωρα οχι?

Τελικη δε δοκιμασα πανω απο 210 στο κοντερ που βγαζει σχετικα ευκολα αν και δε νομιζω να εχει πολυ ακομη.

Καταναλωση τεραστια διαφορα. Στους ρυθμους που οδηγαω ειχα 8.5 και τωρα βαρια 6.5

Link to comment
Share on other sites



Ποσα καυσαερια εβγαζε πραγματικα πριν ξερει μονο η vw. Κανεις αλλος καθως δεν εβγαλε ποτε τα πραγματικα στοιχεια προς τα εξω. Dpf τα παλιοτερα μοντελα δεν εχουν απ οσο γνωριζω. Αρα αν ειχα ενα παλιοτερο χωρις θα ημουν οικολογος ενω τωρα οχι?
Τελικη δε δοκιμασα πανω απο 210 στο κοντερ που βγαζει σχετικα ευκολα αν και δε νομιζω να εχει πολυ ακομη.
Καταναλωση τεραστια διαφορα. Στους ρυθμους που οδηγαω ειχα 8.5 και τωρα βαρια 6.5


Ωραια λογικη. Μπραβο Γιωργο συγχαρητηρια. Οσα και να εβγαζε ομως υπηρχε ενα dpf και κρατουσε καποια.
Αυτο ειναι δικαιολογια για σενα για να αναπνεεις εσυ και τα παιδια σου? Φανταζομαι δεν εχεις γιατι δεν θα ησουν ωριμος για ν απροβεις σε τετοια κινηση.
Οταν θα αποκτησεις θα λες:καποτε μου ελεγε ενας takpanos για θεμα υγειας και εγω απαντουσα για καταναλωσεις και dieselgate.
Παλια δεν υπηρχαν ζωνες. Γιατι φορας τωρα? Φοβασαι? Αντε καλη χρονια και καλα μυαλα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , takpanos said:


 

 


Ωραια λογικη. Μπραβο Γιωργο συγχαρητηρια. Οσα και να εβγαζε ομως υπηρχε ενα dpf και κρατουσε καποια.
Αυτο ειναι δικαιολογια για σενα για να αναπνεεις εσυ και τα παιδια σου? Φανταζομαι δεν εχεις γιατι δεν θα ησουν ωριμος για ν απροβεις σε τετοια κινηση.
Οταν θα αποκτησεις θα λες:καποτε μου ελεγε ενας takpanos για θεμα υγειας και εγω απαντουσα για καταναλωσεις και dieselgate.
Παλια δεν υπηρχαν ζωνες. Γιατι φορας τωρα? Φοβασαι? Αντε καλη χρονια και καλα μυαλα

 

Καλή Χρόνι ά!! Εγώ όταν βγαίνω βόλτα έξω σομπιλα και πελετιλα μυριζω.. τα 2 λιτρα επισης που καιω λιγοτερα μπορεις να τα δεις και ως οικολογικη συνειδηση..χωρίς παρεξήγηση σώστε εσείς τον κόσμο με τα σωστά που πρατετε καθημερινά και όταν το καταφέρετε πείτε μου Πώς το κάνατε.

Αν θέλετε να μετρήσουμε την οικολογική μας συνείδηση ανοίξτε ένα άλλο θέμα ή μην απαντάτε σε αυτό γιατί αυτό που αναφέρει το θέμα είναι βελτίωση. 

Και όχι δε φοβάμαι για την αστυνομία τη φοράω.

Εσύ πιστεύεις πως αν τύχει κάτι το μονο που θα σε σώσει είναι η ζώνη?

Τότε φορα ζώνη και dpf και καλή τύχη!!

Edited by Giorgos 4
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν μην γίνεσαι εχθρικός. Αυτά που γράφουμε δεν αφορούν μόνο εσένα προσωπικά, αλλά όλους όσους διαβάζουν ώστε να έχουν άποψη αν χρειαστεί να κάνουν κάποια βελτίωση. Με το να καις λιγότερα καύσιμα δεν σε κάνει πιο οικολόγο αφού αυτό που εξετάζουμε είναι τα κατάλοιπα της καύσης που δεν συγκρατεί πλέον το βγαλμένο dpf. Επίσης μόνος σου αναφέρεις ότι μυρίζεις πετρέλαιο από έξω και φαντάζομαι σε ενοχλεί. Ο καθένας λοιπόν με τον τρόπο του θα πρέπει να βοηθάει αυτόν τον τόπο όπως μπορεί. Δεν χρειάζεται να μετράμε ποιός προσφέρει περισσότερα αλλά να κάνουμε ότι μπορούμε εμείς, χωρίς να περιμένουμε κάποια ανταμοιβή. Όσο για την αστυνομία ( και κάθε άλλο φορέα), δεν χρειάζεται να την φοβάσαι αλλά να την σέβεσαι όπως σεβόμαστε κι εμείς εσένα. Τέλος δεν λέμε όχι στην βελτίωση, αλλά με τον σωστό τρόπο. Γνωρίζεις πολύ καλά πως μπορείς να το πετύχεις, αλλά θα πρέπει να βάλεις το χέρι λίγο βαθύτερα στην τσέπη. Δίνεις ένα σκασμό λεφτά για προγραμματισμό κλπ. και είναι αμαρτία να μην δώσεις λίγα παραπάνω για να το κάνεις σωστά. Ελπίζω να κατάλαβες γιατί όταν διαβάζουμε για βγαλμένα dpf μας ενοχλεί. Αν το σκεφτείς λίγο καλύτερα είμαι σίγουρος πως θα συμφωνήσεις μαζί μας. Ευχαριστώ Παύλος. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οκ έχεις δίκιο..
Γιωργο δε θελω να το παιξω οικολογος αλλα δε γινεται να εχουμε σκεπτικο οτι επειδη το κανουν αλλοι ας το κανω εγω ή αφου μολυναν παλια τα βρωμοντιζελ δε πειραζει. Αφου τωρα βγαινουν ετσι τα αυτοκινητα και ειναι για το καλο μας η μειωση των μικροσωματιδιων. Κανε βελτιωση οσο θελεις. Μη καταργεις ομως πραγματα για να παρεις αλογα. Σε λιγο καιρο τα συνηθιζεις μη νομιζεις.
Πες οτι εβλεπες καποιον να αλλαζει λαδια στο χωριο σου και να τα πεταει κατω. Εσυ μετα δε θα του ελεγες τιποτα? Αφου νερο απο εκει θα επινες, ενα μηλο π.χ. απο το σπιτι σου θα εκοβες. Γενικα μιλαω για να σου δωσω να καταλαβεις το λαθος που συμβαινει.
Καλη χρονια και καλες βελτιωσεις
Link to comment
Share on other sites

http://www.esetuning.com/volkswagen-golf-mkvii-tdi/neuspeed-p-flo-air-intake-kit-for-audi-a3-8v-tdi-vw-golf-sportwagen-mk7-tdi-black-65-10-82.html

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία. Αυτή η εισαγωγή τι λέει ? Ξέρει κανείς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.esetuning.com/volkswagen-golf-mkvii-tdi/neuspeed-p-flo-air-intake-kit-for-audi-a3-8v-tdi-vw-golf-sportwagen-mk7-tdi-black-65-10-82.html
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία. Αυτή η εισαγωγή τι λέει ? Ξέρει κανείς?

Καλησπερα και καλη χρονια! Φιλε ANGO και γω για το δικο μου ηθελα να βαλω κατι παρομοιο. Εν τελει κατεληξα σε φιλτρο pioercross στον παπα μεσα γτ πιστευω ειναι η πιο καλη λυση.. Αφ ενος ειναι ακριβως ετσι οπως επρεπε να ειναι απ το εργοστασιο, παιρνει αερα απ τη μετωπη, δεν τραβαει μεσα απ το χωρο του κινητηρα ωστε να χρειαζεται να τον κρυωσεις επιπλεον. Δεν ειναι τοσο φαντεζί και ομορφο αλλα κανει κ με το παραπανω τη δουλεια του. Ετσι κ αλλιως πετρελαιο ειναι πιυ δεν εχεις τοσο φοβερες αναγκες σε οξυγονο οσο η βενζινη. Και ειναι και 300€.. πολλα νομιζω για εναν σωληνα με γαζα.. αυτα τα ολιγα ειχα να πω! Σορρυ αν σε κουρασα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

http://www.esetuning.com/volkswagen-golf-mkvii-tdi/neuspeed-p-flo-air-intake-kit-for-audi-a3-8v-tdi-vw-golf-sportwagen-mk7-tdi-black-65-10-82.html
 
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία. Αυτή η εισαγωγή τι λέει ? Ξέρει κανείς?

Καλησπερα και καλη χρονια! Φιλε ANGO και γω για το δικο μου ηθελα να βαλω κατι παρομοιο. Εν τελει κατεληξα σε φιλτρο pioercross στον παπα μεσα γτ πιστευω ειναι η πιο καλη λυση.. Αφ ενος ειναι ακριβως ετσι οπως επρεπε να ειναι απ το εργοστασιο, παιρνει αερα απ τη μετωπη, δεν τραβαει μεσα απ το χωρο του κινητηρα ωστε να χρειαζεται να τον κρυωσεις επιπλεον. Δεν ειναι τοσο φαντεζί και ομορφο αλλα κανει κ με το παραπανω τη δουλεια του. Ετσι κ αλλιως πετρελαιο ειναι πιυ δεν εχεις τοσο φοβερες αναγκες σε οξυγονο οσο η βενζινη. Και ειναι και 300€.. πολλα νομιζω για εναν σωληνα με γαζα.. αυτα τα ολιγα ειχα να πω! Σορρυ αν σε κουρασα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , marvas8686 said:

Καλησπερα και καλη χρονια! Φιλε ANGO και γω για το δικο μου ηθελα να βαλω κατι παρομοιο. Εν τελει κατεληξα σε φιλτρο pioercross στον παπα μεσα γτ πιστευω ειναι η πιο καλη λυση.. Αφ ενος ειναι ακριβως ετσι οπως επρεπε να ειναι απ το εργοστασιο, παιρνει αερα απ τη μετωπη, δεν τραβαει μεσα απ το χωρο του κινητηρα ωστε να χρειαζεται να τον κρυωσεις επιπλεον. Δεν ειναι τοσο φαντεζί και ομορφο αλλα κανει κ με το παραπανω τη δουλεια του. Ετσι κ αλλιως πετρελαιο ειναι πιυ δεν εχεις τοσο φοβερες αναγκες σε οξυγονο οσο η βενζινη. Και ειναι και 300€.. πολλα νομιζω για εναν σωληνα με γαζα.. αυτα τα ολιγα ειχα να πω! Σορρυ αν σε κουρασα..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημέρα και καλή χρονιά φίλε @marvas8686 . Το σκεφτόμουν και εγώ να βάλω αυτό

Πως σου φάνηκε ; Είδες διαφορά ;

 

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

 

 

 

Edited by ANGO
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά φίλε [mention=26719]marvas8686[/mention] . Το σκεφτόμουν και εγώ να βάλω αυτό
Πως σου φάνηκε ; Είδες διαφορά ;
 
Sent from my SM-G928F using Tapatalk
 
 
 

Δεν μου εμφανισε τπτ το λινκ αλλα υποθετω πως ειναι καποιο φιλτρο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.