Jump to content
ANGO

Golf 6/7 - Βελτίωση 1,4 & 1,6 Tdi Κινητήρα

Recommended Posts

37 κιλά ροπή με μαμά τούρμπο σε 1.6tdi είναι ένα εξαιρετικά αισιόδοξο νούμερο! Δυναμόμετρο που να μας κάνουν να χαμογελάμε υπάρχουν πολλά... Σε αξιόπιστο και αυστηρό όμως δυναμόμετρο 37 κιλά ροπή ξανά λέω με μαμά τούρμπο είναι ένα νούμερο αφταστο! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργούμε που λειτουργούμε με παραπάνω συμπιέσεις-πιέσεις αλλά όχι και 37 κιλά ροπή(θα βγει κανένα σασμάν να μας μοιράζει σφαλιάρες)..Mε το ζόρι ο 1.6άρης μας να φτάσει τα 30-34 κιλά από τα 25.... 34 κιλά έχω δει πολύ σπάνια σε κάποια audi 8v που μοιράζονται το ίδιο μοτέρ-εγκέφαλο με εμάς..εκεί μέσα κυμαίνονται οι περισσότεροι κινητήρες νομίζω 30-32 κιλα από άποψη βελτίωσης..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες. Σημερα πηρα τηλ να ρωτησω για revo αλλα ναυάγησε δεν υπαρχει κατι για το δικο μου μοντελο. Εχετε να προτείνετε κατι εδω κοντα Θεσσαλονίκη κλπ για κανενα προγραμμα.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες. Σημερα πηρα τηλ να ρωτησω για revo αλλα ναυάγησε δεν υπαρχει κατι για το δικο μου μοντελο. Εχετε να προτείνετε κατι εδω κοντα Θεσσαλονίκη κλπ για κανενα προγραμμα.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πάρε τον Νικ που σου είπα και δε θα χάσεις.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

marvas όπως σου είπαν για το revo, 140 -150ps και 310 - 324!Nm δίνει η revo, τώρα αν το δυναμόμετρο είναι ρυθμισμένο να μετράει σταγάλια, όποιος πληρώνει στραγάλια ας έχει στραγάλια.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον Νικ που σου είπα και δε θα χάσεις.

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

Δεν γίνεται τιποτα τελικα, πηρα τηλ και τον νικ και στη revo αλλα για το δικο μου δεν υπαρχουν επιλογες.. ειναι λιγο μυστήριο μοντελο.. ο νικ μου ειπε εχει αλλα ειναι πανακριβο γύρο στα 700€ και δεν αξιζει.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποτε TeoFele θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το racechip σε όποια έκδοση σου αρέσει. Έχει συζητηθεί εδώ μέσα, απλά θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι είναι σχεδόν αδύνατο να ακούσεις αρνητική άποψη από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει. Αντίθετα θα ακούσεις αρνητικές απόψεις υποστηριζόμενες με εμμονικό τρόπο από άτομα που δεν το έχουν χρησιμοποιήσει, δεν ξέρουν πως δουλεύει και δεν γνωρίζουν πως αποδίδει. Αγορά μπορείς να κάνεις από το επίσημο site και η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη. Το σκέφτεσαι και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , koge said:

Όποτε TeoFele θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το racechip σε όποια έκδοση σου αρέσει. Έχει συζητηθεί εδώ μέσα, απλά θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι είναι σχεδόν αδύνατο να ακούσεις αρνητική άποψη από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει. Αντίθετα θα ακούσεις αρνητικές απόψεις υποστηριζόμενες με εμμονικό τρόπο από άτομα που δεν το έχουν χρησιμοποιήσει, δεν ξέρουν πως δουλεύει και δεν γνωρίζουν πως αποδίδει. Αγορά μπορείς να κάνεις από το επίσημο site και η τοποθέτηση είναι πολύ εύκολη. Το σκέφτεσαι και αποφασίζεις.

 

τότε αν επιτρέπετε γιατι αυτή που τα αγόρασαν και σε diesel και βενζινη. τα ξήλωσαν σχεδον αμέσως??? 

 

άλλη τα πούλησαν όσο όσο, και άλλη τα έστειλαν πίσω και πήραν τα λεφτα τους πίσω . και μετά προχώρησαν σε remap και είδαν πολύ καλύτερα αποτελέσματα......

 

πως τους λες λοιπών ''εμμονηκους'' . πως το στηρίζεις αυτο???   

 

 

γιατι και εδώ μέσα σαν vw club που ημουν από ποιο παλιά, αλλα και στο club του μπλε οβάλ, διαβάζω ότι τα πέταξαν όσοι τα αγόρασα. 

υπαρχει κάπου τεκμηριωμένο ότι η κονσέρβες ειναι αξιόπιστες η ποιο καλές από ένα καλώ remab από επώνυμη εταιρία ??                 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.  Είμαι κάτοχος ενός GTD facelift manual και λέω να προχωρήσω σε ecu remap για το κάτι παραπάνω.  

 

Στο προηγούμενο 7αρι 1.6 tdi είχα προχωρήσει στον Πορφύρη στη Θεσσαλονίκη και είμαι πολύ ευχαριστημένος,  αυτή τη φορά είμαι ανάμεσα σε APR και τον προηγούμενο.  

 

Καμία πρόταση, έχει προχωρήσει κάποιος με αυτό το μοτέρ σε APR, εντυπώσεις; 

Link to comment
Share on other sites

 
τότε αν επιτρέπετε γιατι αυτή που τα αγόρασαν και σε diesel και βενζινη. τα ξήλωσαν σχεδον αμέσως??? 
 
άλλη τα πούλησαν όσο όσο, και άλλη τα έστειλαν πίσω και πήραν τα λεφτα τους πίσω . και μετά προχώρησαν σε remap και είδαν πολύ καλύτερα αποτελέσματα......
 
πως τους λες λοιπών ''εμμονηκους'' . πως το στηρίζεις αυτο???   
 
 
γιατι και εδώ μέσα σαν vw club που ημουν από ποιο παλιά, αλλα και στο club του μπλε οβάλ, διαβάζω ότι τα πέταξαν όσοι τα αγόρασα. 
υπαρχει κάπου τεκμηριωμένο ότι η κονσέρβες ειναι αξιόπιστες η ποιο καλές από ένα καλώ remab από επώνυμη εταιρία ??                 
Αν ειναι να βαλω μαϊμουνι πανω στο αμαξι το αφηνω οπως εχει γιατι κοβω χλμ και μου ειναι εργαλειο. Το θεμα ειναι οτι ρωτησα πιο πανω εδω για Μακεδονία αν υπαρχουν καποια αξιολογα συνεργεια βελτίωσης κανεις δεν απαντησε και τωρα βλεπω πως υπαρχουν και etuners και ο πορφυρης που ισως μπορω να παρω μια γνωμη και να με βοηθησουν. Μιλησα με revo μεχρι στιγμης και chiptuning αθηνα για ετοιμο προγραμματακι αλλα τζιφος apr μπηκα στο site και δεν ειδα κατι για το δικο μου μοντελο οποτε και το αφησα. Εγω δινω απο 3 μεχρι 5 βαρια εκατοσταρικα θελω να κανω δουλεια και να αποφυγω τα depon γιατι πολλες φτηνοδουλειες συνήθως προκαλούν πονοκεφαλιασματα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , TeoFele said:

Αν ειναι να βαλω μαϊμουνι πανω στο αμαξι το αφηνω οπως εχει γιατι κοβω χλμ και μου ειναι εργαλειο. Το θεμα ειναι οτι ρωτησα πιο πανω εδω για Μακεδονία αν υπαρχουν καποια αξιολογα συνεργεια βελτίωσης κανεις δεν απαντησε και τωρα βλεπω πως υπαρχουν και etuners και ο πορφυρης που ισως μπορω να παρω μια γνωμη και να με βοηθησουν. Μιλησα με revo μεχρι στιγμης και chiptuning αθηνα για ετοιμο προγραμματακι αλλα τζιφος apr μπηκα στο site και δεν ειδα κατι για το δικο μου μοντελο οποτε και το αφησα. Εγω δινω απο 3 μεχρι 5 βαρια εκατοσταρικα θελω να κανω δουλεια και να αποφυγω τα depon γιατι πολλες φτηνοδουλειες συνήθως προκαλούν πονοκεφαλιασματα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Να σε ρωτήσω όταν λες μαιμουνι σε τι αναφέρεσαι??? 

Σε κονσέρβα η remap??? 

 

Για το αμάξι σου για ρίξε μια ματιά εδώ 

http://www.chiptronic.gr/documents/vw_tuning_menu.html 

 

Εσύ ποιό κινητήρα έχεις ακριβώς???

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , TeoFele said:

Αν ειναι να βαλω μαϊμουνι πανω στο αμαξι το αφηνω οπως εχει γιατι κοβω χλμ και μου ειναι εργαλειο. Το θεμα ειναι οτι ρωτησα πιο πανω εδω για Μακεδονία αν υπαρχουν καποια αξιολογα συνεργεια βελτίωσης κανεις δεν απαντησε και τωρα βλεπω πως υπαρχουν και etuners και ο πορφυρης που ισως μπορω να παρω μια γνωμη και να με βοηθησουν. Μιλησα με revo μεχρι στιγμης και chiptuning αθηνα για ετοιμο προγραμματακι αλλα τζιφος apr μπηκα στο site και δεν ειδα κατι για το δικο μου μοντελο οποτε και το αφησα. Εγω δινω απο 3 μεχρι 5 βαρια εκατοσταρικα θελω να κανω δουλεια και να αποφυγω τα depon γιατι πολλες φτηνοδουλειες συνήθως προκαλούν πονοκεφαλιασματα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

άμα δεν θες φθηνό δουλειά τότε μακρυά από παράλληλους τύπου racechip ότι χειρότερο μπορείς να βάλεις σε νέο αμάξι.πριν καμία 15αρια χρόνια οκ ναι,τώρα ΜΑΚΡΥΑ.βρες έναν καλό προγραμματιστή που δυστυχώς θα είναι μακρυά από εσένα και κανόνισε ταξίδι για να το φτιάξεις.ουτε κονσέρβα ούτε τπτ.φουλαρεις με το πετρέλαιο που βάζεις πάντα και προγραμματίζεις στις συνθήκες της Ελλάδας και στα πετρέλαια της Ελλάδας και είσαι κυριουλης.

 

Link to comment
Share on other sites

 Να σε ρωτήσω όταν λες μαιμουνι σε τι αναφέρεσαι??? 
Σε κονσέρβα η remap??? 
 
Για το αμάξι σου για ρίξε μια ματιά εδώ 
http://www.chiptronic.gr/documents/vw_tuning_menu.html 
 
Εσύ ποιό κινητήρα έχεις ακριβώς???
Σε κονσερβα αναφερομαι γιατι το remap ειναι σε τι καλλιτεχνη θα πεσεις. 1.2 tdi bluemotion CFW 2011"

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλέπω έχει για το 1.2 tdi  έχει αυτός που σου έστειλα. 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος σε polo tdi 1.4 90hp πρόσφατα πρόγραμμα από https://www.etuners.gr ; 

Μου υπόσχονται περίπου 30 άλογα επιπλέον 

 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , baspax1 said:

Παιδιά έχει δοκιμάσει κάποιος σε polo tdi 1.4 90hp πρόσφατα πρόγραμμα από https://www.etuners.gr ; 

Μου υπόσχονται περίπου 30 άλογα επιπλέον 

 

εγώ από revlimit κάπου εκεί πήρα ψάξε στο θέμα εδώ μέσα κάπου έχω και το dyno

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , vasilisrx8 said:

εγώ από revlimit κάπου εκεί πήρα ψάξε στο θέμα εδώ μέσα κάπου έχω και το dyno

Ναι όντως το είδα γιαυτό θα ήθελα κάτι δοκιμασμένο αλλά δυστυχώς εδώ δεν έχω για revlimit μπορώ να βάλω etuners όμως, 

Πάντως δεν ξέρω κατά πόσο είναι ιδέα μου αλλά το αμάξι το νιώθω πεσμένο, νόμιζα ότι ήταν το dpf αλλά και πάλι που το άδειασα πάλι το ίδιο το  βλέπω 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , baspax1 said:

Ναι όντως το είδα γιαυτό θα ήθελα κάτι δοκιμασμένο αλλά δυστυχώς εδώ δεν έχω για revlimit μπορώ να βάλω etuners όμως, 

Πάντως δεν ξέρω κατά πόσο είναι ιδέα μου αλλά το αμάξι το νιώθω πεσμένο, νόμιζα ότι ήταν το dpf αλλά και πάλι που το άδειασα πάλι το ίδιο το  βλέπω 

μάλλον απλά το συνηθησες.οταν λες το αδειάσες;το κατεργησες;

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , baspax1 said:

Είχε 46gr και το όριο μου ήταν 48 μου είπε ο Μιχάνικος και τώρα πλέον το άδειασε στα 7gr 

πόσα χλμ έχεις κάνει;εγώ με κοντά στα 60000χλμ έχω γεμισμένο το dpf με 13.5 περίπου γραμμάρια 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , vasilisrx8 said:

πόσα χλμ έχεις κάνει;εγώ με κοντά στα 60000χλμ έχω γεμισμένο το dpf με 13.5 περίπου γραμμάρια 

Κοίτα εγώ έχω 35000 αλλά έτσι και αλλιώς αυτό αδειάζει και γεμίζει απλά για κάποιο λόγο αυτή τη φορά δεν το άδειασε.

Πάντως με δικό μου Odbf reader ήταν στο 93% γεμάτο και έλεγε 23 24gr ενώ του Μιχάνικου λέει 46gr δεν ξέρω ίσως είναι άλλη μονάδα μέτρησης 

Link to comment
Share on other sites

Just now, baspax1 said:

Κοίτα εγώ έχω 35000 αλλά έτσι και αλλιώς αυτό αδειάζει και γεμίζει απλά για κάποιο λόγο αυτή τη φορά δεν το άδειασε.

Πάντως με δικό μου Odbf reader ήταν στο 93% γεμάτο και έλεγε 23 24gr ενώ του Μιχάνικου λέει 46gr δεν ξέρω ίσως είναι άλλη μονάδα μέτρησης  

εγώ λέω για τον κορεσμό δλδ αυτό που μένει και μετά την αναγέννηση.δεν καταστρεφεται όλη η μαυρίλα μένει κάτι μέσα.μαλλον του μηχανικού ήταν ο κορεσμός που είχε δλδ πόσο γεμάτο ήταν συνολικά 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.