Jump to content
ANGO

Golf 6/7 - Βελτίωση 1,4 & 1,6 Tdi Κινητήρα

Recommended Posts

1 λεπτό πριν , vasilisrx8 said:

εγώ λέω για τον κορεσμό δλδ αυτό που μένει και μετά την αναγέννηση.δεν καταστρεφεται όλη η μαυρίλα μένει κάτι μέσα.μαλλον του μηχανικού ήταν ο κορεσμός που είχε δλδ πόσο γεμάτο ήταν συνολικά 

Έχω ένα πρόγραμμα που λέγεται Vag dpf θα κάνω μέτρηση τώρα να σου πω τι τιμές 

Link to comment
Share on other sites

Just now, baspax1 said:

Έχω ένα πρόγραμμα που λέγεται Vag dpf θα κάνω μέτρηση τώρα να σου πω τι τιμές 

κάνε ένα screenshot.το oil ash πόσο είναι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , baspax1 said:

Τελικά αποτι βλέπω από 7 πήγε στα 13.18

Screenshot_20181104-161743_VAG DPF.jpg

λογικό να πήγε τόσο.αυτο που σου δείχνει πόσο γεμάτο είναι και πότε χρειάζεται αλλαγή είναι το oil ash residue.ακομα είσαι χαμηλά και αν θυμάμαι καλά το όριο για το δικό μας είναι κοντά στα 40gr οπότε έχεις ακόμα πολύ δρόμο ;)

Link to comment
Share on other sites

λογικό να πήγε τόσο.αυτο που σου δείχνει πόσο γεμάτο είναι και πότε χρειάζεται αλλαγή είναι το oil ash residue.ακομα είσαι χαμηλά και αν θυμάμαι καλά το όριο για το δικό μας είναι κοντά στα 40gr οπότε έχεις ακόμα πολύ δρόμο
Ρε μαγκες αυτο το κωλο προγραμμα εμενα δεν μου παιζει με obd2 με μπλε δοντι.. θελει το αλλο με wifi συνδεση.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποτι βλέπω έχει για το 1.2 tdi  έχει αυτός που σου έστειλα. 
 
 
 
 
Θα παρω αυριο τηλ θεσσ/νικη μια στα δικα μας και αν δεν γινεται τιποτα θα παρω σε αυτους αν ειναι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , TeoFele said:

Ρε μαγκες αυτο το κωλο προγραμμα εμενα δεν μου παιζει με obd2 με μπλε δοντι.. θελει το αλλο με wifi συνδεση.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εμένα με wifi είναι.ειχα πάρει με μπλε δοντι και δεν έβρισκε το πρωτόκολλο επικοινωνίας με τπτ.παρε με wifi

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , TeoFele said:

Ρε μαγκες αυτο το κωλο προγραμμα εμενα δεν μου παιζει με obd2 με μπλε δοντι.. θελει το αλλο με wifi συνδεση.?

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ έχω αυτό το reader και το συνδέω με WiFi παίζει άψογα 

20181104_192911.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα με wifi είναι.ειχα πάρει με μπλε δοντι και δεν έβρισκε το πρωτόκολλο επικοινωνίας με τπτ.παρε με wifi
Καταλαβα.. τωρα πρεπει να περιμενω κανα μηνα απο ebay η ali γιατι εδω κωλοπιαστες ειναι σε αυτα τα μαραφετια.. δοξα το Θεό ομως 124000 δεν εβγαλε τιποτα. Αλλα και εγω μολις καταλαβαινω οτι δουλευει το dpf κατεβαζω 2ερες 3τες και το μελανιαζω και αφου τελειωσει παλι για κανα 5 το δουλευω ετσι. Οταν παω σπιτι το αφηνω και ενα 2λεπτο να coolαρι και το σβηνω

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , baspax1 said:

Εγώ έχω αυτό το reader και το συνδέω με WiFi παίζει άψογα 

20181104_192911.jpg

 

Να σου κάνω μια ερώτηση με αυτό το ELM327 που έχεις τι μπορεί να διαβάσεις ακριβώς???

 

Μπορείς να δουλέψεις και VagCom με αυτό???

 

Γιατί γενικά το ELM 327 είναι Γενικά διαγωνιστικό κυρίως για Ford.

Το λέω αυτό γιατί είχα Ford και ξέρω ότι τα ELM 327 είναι για αυτά...

Link to comment
Share on other sites

To ELM 327 δεν είναι μόνο για Ford..λειτουργεί σε όλες τις μάρκες..τουλάχιστον στις περισσότερες από ότι γνωρίζω...αν έχεις κατεβάσει και κανένα πρόγραμμα(φθηνής επιλογής) μπορείς να διαβάζεις  πολλά για το αυτοκίνητο..εγώ το έχω μαζί με το torque lite παραδείγματος χάρη και δουλεύει μια χαρά..μπορώ να βλέπω (πιέση,,ποσότητα εισερχόμενου αέρα,θερμοκρασίες,0-100,fault codes αν υπάρχουν και άλλα πολλά σε real time)..δεν μπορείς να το δουλέψεις με vag.com γιατί είναι πιο εξειδικευμένο και χρειάζεται καλώδιο(rosstech) απευθείας από τη θύρα σε λάπτοπ..καλώδιο που φτάνει τα 300 ευρώπουλα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας κυριοι. Λοιπον τα νεα ειναι τα εξης, πορφυρης και etuners για θεσσαλονικη παντα μιλαμε δινουν remap και οχι παραλληλο στα ιδια λεφτα και οι 2 με περιπου 100 αλογα και 4 κιλα ροπη πανω και καταργηση egr. Οποτε τωρα το θεμα ειναι αν αξιζει γιατι μιλαμε στα 400€ αν ειναι καλη λυση για το δικο μου αμαξι και εν τέλει πιο συνεργειο να προτιμήσω. Οποτε λιγο οι πιο έμπειροι αν θελουν να μας πουν τη γνωμη τους.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2016 at 2:41 ΜΜ, stellbouz said:

Και όμως κάνεις λάθος όλα τα βλέπουν όλες οι εταιρίες. για να σου δώσω να καταλάβεις ο εγκέφαλος του κάθε αυτοκινήτου ειναι σαν μια 5όροφη πολυκατοικία στην οποία μπορείς να πας μέχρι τον 3ο όροφο,στον 5ο και στην ταράτσα μόνο η εταιρία μπορεί να πάει και να δει!! μέσα στον εγκέφαλο τα πάντα καταγράφονται άσχετα με αυτό που νομίζεις εσύ οτι θα βγάλεις τον παράλληλο και όλα καλά...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν ισχύει αυτό.

Φιλου Ibiza cupra 2016 με προγραμμα επαθε ζημιά και πηγαμε στην Σεατ με βγαλμένο το προγραμμα.

Παλευαν κανα 2-3ωρο να βρουν ας πουμε αν το αμαξι ειχε προγραμμα χωρις επιτυχια,το συνδεσαν με γερμανια/ισπανια/οπου το συνδεσαν και οι ξενοι δωσαν το Ok οτι δεν ειχε/εχει προγραμμα.

Το αμαξι εχει κανει περι τα 10.000-15.000 χλμ με προγραμμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Εχω ενα vw passat 1.6tdi του 2013 με προγραμα απο microchips tuning 147hp.Με νορμαλ οδηγηση καθε 200χλμ μου κανει αναγενηση.Εσας καθε ποτε κανει αναγενηση?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , Ioannis K said:

Καλημερα σε ολους.Εχω ενα vw passat 1.6tdi του 2013 με προγραμα απο microchips tuning 147hp.Με νορμαλ οδηγηση καθε 200χλμ μου κανει αναγενηση.Εσας καθε ποτε κανει αναγενηση?

200χλμ που εντός πόλης;αν είναι εντός καλά είναι.αν είναι εκτός μάλλον το πας πλακωμενος ή δεν έχει γίνει "σωστός" προγραμματισμός.εμενα μετά το πρόγραμμα έβγαζε περισσότερα χλμ για να κάνει αναγέννηση.παντως να ξέρεις μέχρι 200χλμ καθαρά εντός πόλης είναι καλά.εγω βγάζω κοντά στα 280 εντός και 410χλμ τον τελευταιο καιρό εκτός.ολα στο χαλαρό έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά παιδιά. 

Θέλω να φτιάξω υβριδιο την τουρμπινα μου στο 16αρη.

Ξέρουμε κάποιον που μπορεί να την φτιάξει χωρίς να έχουμε παρατράγουδα καθώς και περίπου το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

Λιγοι είναι οι τουρμπίνα δες στην Αθήνα, turbo hellas, μαραβελιας, κλάδης και δε ξέρω αν δουλεύει ακόμα το μαγαζί του Κομα. Πάρε τους όλους και βρες την καλύτερη τιμή.

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ρε παιδια θελω να βελτιωσω το 1.6 tdi dsg και δεν ξέρω τι να κανω. Ο μηχανικος μου επιμενει για επιπλεον εγκεφαλακι και εγω για προγραμμα και δεν ξέρω τι να κανω. ποια ειναι η αποψη σας?

 

ήρθα απο TSI με 220hp και τωρα μου φαίνεται πολυ αργο.

 

κάθε αποψη δεκτη

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα ασυζητητί και φίλτρο πάνελ
Ποιο μοτερ φορας;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ρε παιδια θελω να βελτιωσω το 1.6 tdi dsg και δεν ξέρω τι να κανω. Ο μηχανικος μου επιμενει για επιπλεον εγκεφαλακι και εγω για προγραμμα και δεν ξέρω τι να κανω. ποια ειναι η αποψη σας?
 
ήρθα απο TSI με 220hp και τωρα μου φαίνεται πολυ αργο.
 
κάθε αποψη δεκτη
Εάν είναι το μοτέρ με τα 115ΗΡ, προτείνω πρόγραμμα και στο μοτέρ και στο κιβώτιο.

Φίλος με 2020 τέτοιο, έβαλε πρόγραμμα (είναι χειροκίνητο) και είναι πλέον 150ΗΡ (ροπή δεν θυμάμαι), άλλο αυτοκίνητο.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 291HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.