Jump to content
aris22gr

Θέλω Να Αγοράσω Τα Καλύτερα Ελαστικά Για Το Scirocco..

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, έφτασα σχεδόν τα 60.000km με τα Dunlop SP 01, έμεινα ευχαριστημένος, ακόμα και τώρα θεωρώ πως έχουν καλή πρόσφυση, και ελάχιστη φθορά, και οδηγάω λίγο επιθετικά μπορώ να πώ. Αλλά το θέμα είναι ότι πάλιωσαν, ξεράθηκαν κάπως τα λάστιχα, είναι απο τα μέσα του 2009 άσχετα εάν το αμάξι είναι του 2010. Μιλάμε για λάστιχα 5ετίας+!! Επίσης είναι πάρα πολύ ασαφές στα όρια τους, απότομα σπάνε πρόσφυση σε ακραίες καταστάσεις. 

 

Θέλω να πάρω νέα ελαστικά... με βάση το Tyrereview διάβασα ότι τα καλύτερα είναι τα εξής:

Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2.

 

NjwARZb.png

 

Έχουν την καλύτερη κατάταξη στα καλοκαιρινά λάστιχα, και γενικότερα πολύς κόσμος είναι ευχαριστημένος που διάβασα..

 

Έχω Interlagos 18" και τώρα έχω κάποιες απορίες.

 

Είναι όντως τα καλύτερα ελαστικά που μπορώ να πάρω αυτήν την στιγμή? Υπάρχει κάτι πιο καινούργιο..? Αναμένεται να βγεί σύντομα κάποιο καινούργιο ελαστικό? (Π.χ. assymetric 3?)

Θέλω να ακούσω εντυπώσεις απο κάποιον που τα έχει βάλει... Κάνουν θόρυβο σε ταχύτητες 100-130km/h? Φοράω ακουστικά βαρηκοίας γιατί έχω πρόβλημα ακοής, και με ενδιαφέρει αρκετά ο θόρυβος που περνάει το ελαστικό στην καμπίνα.

 

Να βάλω αντι για 235/40/18 που έχω τώρα σε 245/40/18 για καλύτερο φρενάρισμα και πρόσφυση σε στροφές σε βρεγμένο..?

 

Μπορώ να αλλάξω και διάμετρο λάστιχου - ζάντας π.χ. να βάλω 245/45/18 για καλύτερη προστασία της ζάντας? Η είναι καλύτερο μήπως για καλύτερη πρόσφυση, η μικρότερη διάμετρος π.χ. σε 245/35/18..? Σε συνθήκες θορύβου παίζει ρόλο καθόλου αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Λείπουν βασικά λάστιχα από την λίστα: Michelin Pilot Sport 3, Continental Sport Contact 5. Το Continental Sport Contact 2 έχουν καταργηθεί.

 

Το επίπεδο θορύβου, θα το δεις στην ταμπέλα του κάθε ελαστικού.

Edited by redchampion
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.