Jump to content
blinkofaneye

Πρόβλημα Με Δείκτη Βενζίνης

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

 

Είμαι κάτοχος ενός Polo 9N3 1.4 και θα ήθελα να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που παρουσιάστηκε σήμερα το πρωί.

Το αυτοκίνητο ήταν παρκαρισμένο για μία εβδομάδα χωρίς να το βάλω μπροστά (όταν το είχα παρκάρει, το άφησα χωρίς κανένα πρόβλημα).

Σήμερα το πρωί, το έβαλα μπροστά και μετά από λίγα δευτερόλεπτα άναψε το λαμπάκι της βενζίνης, έσβησε και ξανά άναψε.

Στο trip computer η ένδειξη ήταν ότι είχα αυτονομία για ακόμα 40km και ο δείκτης της βενζίνης στα ανάλογα επίπεδα. (Σημ. Όταν το είχα παρκάρει, δεν είχε ανάψει κανένα λαμπάκι).

Σε μια διαδρομή 30km περίπου οι ενδείξεις άρχισαν να παίζουν, μαζί με τον δείκτη της βενζίνης. Την μία έδειχναν 50km αυτονομία, την άλλη 30km, την άλλη 120km.

Για να μην τα πολυλογώ οι ενδείξεις έπαιζαν πάνω-κάτω (μαζί και ο δείκτης της βενζίνης) και το λαμπάκι της βενζίνης αναβόσβηνε ανάλογα με την ένδειξη.

Η πρώτη σκέψη ήταν ότι κουνιέται η βενζίνη στο ντεπόζιτο (όπως συμβαίνει σε κάτι παλιά φορτηγά....χαχαχα) και γι' αυτό οι περίεργες ενδείξεις (αν και δεν έχει συμβεί ποτέ ξανά). Το περίεργο όμως ήταν ότι το κάνει ακόμα και όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο και απλά δουλεύει στο ρελαντί.

Το αυτοκίνητο σε όλη την διαδρομή λειτουργούσε κανονικά και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Όταν το πάρκαρα, το trip computer έλεγε ότι έχω αυτονομία για ακόμα 80km, ο δείκτης της βενζίνης ήταν λίγο κάτω από το 1/4 και το λαμπάκι της ρεζέρβας ήταν αναμμένο.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Μηχανισμός στο ντεπόζιτο? Trip computer? Εγκέφαλος? 

 

(Πάντως αν η βενζίνη αυξάνεται στο ντεπόζιτο αντί να μειώνεται, να το αφήσω έτσι. Σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που ζούμε...)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κυκλοφορήσει με τόση βενζίνη. Κάποιες φορές και με λιγότερη.

Όσο καιρό το έχω δεν το έχει ξανακάνει, οποιαδήποτε κι αν ήταν η στάθμη της βενζίνης.

Σήμερα αποφάσισα να δω τι θα κάνει με γεμάτο ρεζερβουάρ....Άρχισε πάλι τα τρελά του.

Το trip computer ξεκίνησε από τα 620km αυτονομία, σκαρφάλωσε στα 790km και μετά πήρε ξανά την κατηφόρα καταλήγοντας στα 750km.

Νομίζω στην εβδομάδα που έρχεται πρέπει να πάω μια βόλτα από το διαγνωστικό....

Edited by blinkofaneye
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.