Jump to content
Nemessis

Εγκατάσταση Κοτσαδόρου Golf 6 - Σχάρα Για Ποδήλατο

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Αγόρασα ένα ποδήλατο και σκέφτομαι τώρα πώς θα το μεταφέρω με το Golf 6. 

Μία επιλογή είναι να πάω να βάλω κοτσαδώρο κ σχάρα πάνω στον κοτσαδώρο, η άλλη επιλογή

είναι σχάρα που τοποθετούν πίσω.

Οι Ερωτήσεις μου λοιπόν είναι έχετε κάποια εμπειρία?

Μπορείτε να προτείνετε είτε συνεργείο για κοτσαδόρο, είτε σχάρα που τοποθετείτε στο πορτ μπαγκάζ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Αγόρασα ένα ποδήλατο και σκέφτομαι τώρα πώς θα το μεταφέρω με το Golf 6. 

Μία επιλογή είναι να πάω να βάλω κοτσαδώρο κ σχάρα πάνω στον κοτσαδώρο, η άλλη επιλογή

είναι σχάρα που τοποθετούν πίσω.

Οι Ερωτήσεις μου λοιπόν είναι έχετε κάποια εμπειρία?

Μπορείτε να προτείνετε είτε συνεργείο για κοτσαδόρο, είτε σχάρα που τοποθετείτε στο πορτ μπαγκάζ?

 

Ευχαριστώ

Εγώ είμαι κατά και των δύο. Δεν θα τροποποιούσα ποτέ το αμάξι για να κουβαλάω ένα ποδήλατο.

Κι λόγος είναι η φθορά που θα προκληθεί. (Υποκειμενικό, άλλον δεν τον νοιάζει)

 

Υπάρχουν όμως βάσεις ποδηλάτου, σαν κέρατα για να το στηρίζεις από πίσω.

 

S%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%99%CE%9A10976_1.j

 

Οι κοτσαδόροι που τοποθετούνται με canbus κοστίζουν 400+Ε by the way..

Με βάση όπως την παρακάτω..

 

thule9703_01.jpg

 

Άλλη λύση είναι να βάλεις περαστά μπουλόνια με περιστροφική λαβή και στις δύο ρόδες του και

να τις αφαιρείς, μετά το βάζεις μέσα (αφού ρίξεις καθίσματα) {Δεν το συνιστώ}

Edited by activious
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πιο προσιτή λύση είναι η πρώτη που σου ανέφερε ο nikdev. Η δεύτερη λύση, όπως και οι βάσεις οροφής ξεφεύγουν πολύ σε κόστος. Εγώ προσωπικά έχω βάση σαν τη πρώτη. Σαν ασφάλεια δεν έχεις κάποιο θέμα. Εχω κάνει πολλά ταξίδια με δύο ποδήλατα πάνω και ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. ΟΜΩΣ, από τους ιμάντες θα έχεις κάποιες μικροφθορές λόγω τριβής πάνω στο αμάξωμα. Θα πρέπει πριν, να καθαρίζεις τα σημεία που ακουμπάνε για να μην έχεις γρατσουνίσματα ( ουσιαστικά τη πίσω πόρτα και το πάνω μέρος του προφυλακτήρα ). Εγώ επιπλέον βάζω και μικρά κομμάτια ύφασμα στα σημεία που ακουμπάνε στο αμάξωμα για να αποφεύγεται η άμεση επαφή. Τέλος υπολόγισε ότι με αυτή τη λύση δεν θα μπορείς να ανοίγεις εύκολα το πορτ μπαγκάζ. Κοινώς θα πρέπει πρώτα να φορτώνεις τα πράγματά σου και μετά να βάζεις τα ποδήλατα. Αυτά μου έρχονται τώρα στο μυαλό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Μάλλον κοιτάζω για Menabo Logic 2 και για οροφής.

 

Λίγο να ακουμπήσεις 5-10 φορές κανά πετάλι,ρόδα κλπ το γέμισες γρατσουνιές.

Τα έχω δεί γι' αυτό στα λέω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.