Jump to content
gousias

Golf 4 - Αλλαγή Κεντρικής Κονσόλας (Ποτηροθήκη)

Recommended Posts

Θέλω να ζητήσω προτάσεις για ποτηροθήκη σε VW Golf IV. Νομίζω ότι όσοι έχουν βάλει οθόνη 2 din καταλαβαίνουν πόσο χρήσιμο είναι να αντικατασταθεί η εργοστασιακή με κάποια άλλη σε διαφορετικό σημείο όμως. Υπάρχουν και φθηνές λύσεις που δοκίμασα (από supermarket κλπ) αλλά δεν αξίζουν καθόλου, όχι μόνο αισθητικά αλλά και πρακτικά αφού η ποιότητα τους είναι πολύ χαμηλή.

Edited by gousias
Link to comment
Share on other sites

Αν σου περισευουν μία είναι η λύση και είναι και πανέμορφη (γούστα είναι αυτά βεβαια). Αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε γμτ. To ψαχνεις σαν US center console και το βρίσκεις μόνο από Αμερική καθώς εκεί με αυτό ερχόταν το 4άρι μας. Για να μπει θέλει λίγο στράβωμα το χειρόφρενο (φαίνεται και στη φωτο ότι είναι στραβό). Ψάξε στο ebay.com αλλά υπολόγιζε 150 με 200 με τα μεταφορικά. Εγώ πάντως έχω πίσω κάτω από το τασάκι και έχω συνηθίσει να το βάζω εκεί και είμαι ήσυχος. Το πρόβλημά μου δεν είναι τοσο το να μπορώ να χειρίζομαι την οθόνη, όσο ότι στάζουν όλα τα παγωμένα ποτήρια με αποτέλεσμα να έχουν βραχεί/χαλάσει 2 οθόνες (επισκευάστηκαν βέβαια). http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_IV--1.8T/Interior/Center_Console/ES250824/

 

mittelkonsole.jpg

 

2uq0z08.jpg

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ζητήσω προτάσεις για ποτηροθήκη σε VW Golf IV. Νομίζω ότι όσοι έχουν βάλει οθόνη 2 din καταλαβαίνουν πόσο χρήσιμο είναι να αντικατασταθεί η εργοστασιακή με κάποια άλλη σε διαφορετικό σημείο όμως. Υπάρχουν και φθηνές λύσεις που δοκίμασα (από supermarket κλπ) αλλά δεν αξίζουν καθόλου, όχι μόνο αισθητικά αλλά και πρακτικά αφού η ποιότητα τους είναι πολύ χαμηλή.

ποιο ειναι το προβλημα με την θεση της ποτηροθυκης δεν καταλαβα. να ακους τραγουδια θες, οταν οδηγεις ή να βλεπεις video clip?

Αν σου περισευουν μία είναι η λύση και είναι και πανέμορφη (γούστα είναι αυτά βεβαια). Αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε γμτ. To ψαχνεις σαν US center console και το βρίσκεις μόνο από Αμερική καθώς εκεί με αυτό ερχόταν το 4άρι μας. Για να μπει θέλει λίγο στράβωμα το χειρόφρενο (φαίνεται και στη φωτο ότι είναι στραβό). Ψάξε στο ebay.com αλλά υπολόγιζε 150 με 200 με τα μεταφορικά. Εγώ πάντως έχω πίσω κάτω από το τασάκι και έχω συνηθίσει να το βάζω εκεί και είμαι ήσυχος. Το πρόβλημά μου δεν είναι τοσο το να μπορώ να χειρίζομαι την οθόνη, όσο ότι στάζουν όλα τα παγωμένα ποτήρια με αποτέλεσμα να έχουν βραχεί/χαλάσει 2 οθόνες (επισκευάστηκαν βέβαια). http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_IV--1.8T/Interior/Center_Console/ES250824/

mittelkonsole.jpg

2uq0z08.jpg

.

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το προβλημα με την θεση της ποτηροθυκης δεν καταλαβα. να ακους τραγουδια θες, οταν οδηγεις ή να βλεπεις video clip?

Όταν είναι ανοικτή η ποτηροθηκη δεν έχεις πρόσβαση στη μισή οθόνη, είναι δύσκολο ακόμη και σταθμό να αλλαξεις ή να αυξήσεις /χαμηλωσεις την ένταση από on screen buttons οπως εχει η δική μου και τα έχει πάνω πάνω με swipe δεξιά και αριστερά. Και εγώ επιμένω, δε μπορεί να μην έχει τύχει σε κανένα, καλοκαίρι με ζέστη + κρυο ρόφημα ακόμη και μπουκάλι νερό, και να μη σταζει υγρασία πανω στην οθόνη...

Δεν κάνω ξανά QUOTE είμαι από κινητό, η κονσόλα είναι η γνήσια, λάθος μου για το στραβωμα, το διάβασα σε αγγλικό φόρουμ όπου το χειρόφρενο είναι ελαφρά δεξιά στη μεριά του οδηγού. Το κουμπί της βενζίνης στη φωτογραφία έχει μπει εκεί εκ των υστέρων με τρυπημα της κονσόλας, είναι και το πιο εύκολο να γίνει στα δικά μας, αφού ήδη βρίσκεται εκεί η καλωδίωση

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο τεμπέλης με έχει βολέψει και σε άμεσο αποθηκευτικό χώρο αλλά και σε άνεση, τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ, ίσως είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Όσον αφορά την εργοστασιακή ποτηροθήκη, όπως πολύ σωστά προανέφερε και ο φίλος παραπάνω, όταν έχεις οθόνη, περιορίζει στο μισό και παραπάνω την οθόνη και το κυριότερο εγκυμονεί κίνδυνος με τα ζεστά-κρύα ροφήματα αλλά και να πέσει πάνω, δεν είναι να το ρισκάρω! Για αυτό ρώτησα αν γνωρίζει κάποιος ή έχει δει κάποια καλή ποτηροθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι ανοικτή η ποτηροθηκη δεν έχεις πρόσβαση στη μισή οθόνη, είναι δύσκολο ακόμη και σταθμό να αλλαξεις ή να αυξήσεις /χαμηλωσεις την ένταση από on screen buttons οπως εχει η δική μου και τα έχει πάνω πάνω με swipe δεξιά και αριστερά. Και εγώ επιμένω, δε μπορεί να μην έχει τύχει σε κανένα, καλοκαίρι με ζέστη + κρυο ρόφημα ακόμη και μπουκάλι νερό, και να μη σταζει υγρασία πανω στην οθόνη...

Δεν κάνω ξανά QUOTE είμαι από κινητό, η κονσόλα είναι η γνήσια, λάθος μου για το στραβωμα, το διάβασα σε αγγλικό φόρουμ όπου το χειρόφρενο είναι ελαφρά δεξιά στη μεριά του οδηγού. Το κουμπί της βενζίνης στη φωτογραφία έχει μπει εκεί εκ των υστέρων με τρυπημα της κονσόλας, είναι και το πιο εύκολο να γίνει στα δικά μας, αφού ήδη βρίσκεται εκεί η καλωδίωση

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Το πιστευεις οτι δεν τη χρησιμοποιησα ποτε γιατι φοβομουν αυτο ακριβως στο αλλο μου αμαξι;

Πολυ ωραια λυση αυτη στην κεντρικη κονσολα.

Δειτε και κατι θηκες, που μπαινουν εσωτερικα των πλαινων θηκων στις πορτες και δημιουργουν ποτηροθηκη.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι ανοικτή η ποτηροθηκη δεν έχεις πρόσβαση στη μισή οθόνη, είναι δύσκολο ακόμη και σταθμό να αλλαξεις ή να αυξήσεις /χαμηλωσεις την ένταση από on screen buttons οπως εχει η δική μου και τα έχει πάνω πάνω με swipe δεξιά και αριστερά. Και εγώ επιμένω, δε μπορεί να μην έχει τύχει σε κανένα, καλοκαίρι με ζέστη + κρυο ρόφημα ακόμη και μπουκάλι νερό, και να μη σταζει υγρασία πανω στην οθόνη...

Δεν κάνω ξανά QUOTE είμαι από κινητό, η κονσόλα είναι η γνήσια, λάθος μου για το στραβωμα, το διάβασα σε αγγλικό φόρουμ όπου το χειρόφρενο είναι ελαφρά δεξιά στη μεριά του οδηγού. Το κουμπί της βενζίνης στη φωτογραφία έχει μπει εκεί εκ των υστέρων με τρυπημα της κονσόλας, είναι και το πιο εύκολο να γίνει στα δικά μας, αφού ήδη βρίσκεται εκεί η καλωδίωση

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

η αληθεια ειναι οτι δεν εχεις καλη προσβαση στην οθονη με ανοιχτη ποτηροθυκη. αλλα νομιζω οτι αν σταξει κατι απο ποτηρι πεφτει πανω στο τασακι, αφου το navi ειναι φλατ με την κονσολα. δεν προεξεχει προς τα εξω. παρολα αυτα η καλητερη εργοστασιακη λυση ειναι η αμερικανικη κονσολα, για 'μενα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κονσόλα αυτή που είναι σε φωτογραφία παραπάνω, τι κόστος έχει;

 

 

 

Αν σου περισευουν μία είναι η λύση και είναι και πανέμορφη (γούστα είναι αυτά βεβαια). Αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε γμτ. To ψαχνεις σαν US center console και το βρίσκεις μόνο από Αμερική καθώς εκεί με αυτό ερχόταν το 4άρι μας. Για να μπει θέλει λίγο στράβωμα το χειρόφρενο (φαίνεται και στη φωτο ότι είναι στραβό). Ψάξε στο ebay.com αλλά υπολόγιζε 150 με 200 με τα μεταφορικά. Εγώ πάντως έχω πίσω κάτω από το τασάκι και έχω συνηθίσει να το βάζω εκεί και είμαι ήσυχος. Το πρόβλημά μου δεν είναι τοσο το να μπορώ να χειρίζομαι την οθόνη, όσο ότι στάζουν όλα τα παγωμένα ποτήρια με αποτέλεσμα να έχουν βραχεί/χαλάσει 2 οθόνες (επισκευάστηκαν βέβαια). http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_IV--1.8T/Interior/Center_Console/ES250824/

 

mittelkonsole.jpg

 

2uq0z08.jpg

 

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Η κονσόλα στο ecstuning κοστίζει μαζί με μεταφορικά 260.99$ και στο eBay 189.99$

Τι λέτε, αξίζει; Το χειρόφρενο τι γίνεται γιατί το δείχνει στραβό;

Link to comment
Share on other sites

Το χειρόφρενο λογικά είναι στραβό γιατί το συγκεκριμένο αυτοκίνητο της φωτογραφίας είναι δεξιοτιμονο οπότε το χειρόφρενο κοιτάει ελαφρά δεξιά. Η κονσόλα είναι φτιαγμένη για την Αμερικανική αγορά όπου τα αυτοκίνητα είναι αριστεροτιμονα. Λογικά χωρίς να μπορώ να σου πω 100% θα μπορείς να τη βάλεις χωρίς να στραβωσεις καθόλου το χειρόφρενο.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν το έχει δοκιμάσει ή γνωρίζει σίγουρα κάποιος, γίνεται πιο δύσκολο... άλλωστε είναι αρκετά τα χρήματα! Αυτό που είπες για να το στράβωσω το λες σοβαρά; Θα χαλάσει λογικά! Ποιος μπορεί να μας πει με σιγουριά για αυτή την κονσόλα;

Link to comment
Share on other sites

βγαλε αυτη που εχεις τωρα και μελετησε το λιγο....θα δεις οτι ειναι πολυ ευκολο!

εχω δει ενα how to αλλα δε θυμαμαι που για να το ανεβασω...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα ανεβάσω. Συνολικά με μεταφορικά πήγε περίπου 140 από ebay. Στο άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα πήγαινε κάπου στα 210-220 αν δεν κάνω λάθος.


Το χειρόφρενο ελαφρώς λύγισμα και ήρθε στη θέση του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψαχνω την ΟΕΜ ποτηροθηκη του golf 4,γιατι η δικια μπυ εχει χαλασει.Υπαρχει καποια διαθεσιμη απο εδω ή εχετε καπου να μου προτεινετε για μεταχειρισμενη σε λογικη τιμη?Περιοχη Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

κανε μια βολτα απο φρατζη ή λιοσιων αλλιως αντιπροσωπεια καινουρια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.