Jump to content
aris22gr

Touch Screen Android Vs Rcd510?

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά, είδα κάποια Τouch Screen απο το ebay...

 

Και είδα αυτό και μου φάνηκε αρκετά ωραίο..

 

http://www.ebay.com/itm/Car-GPS-Navigation-Android-4-2-2-System-Car-DVD-For-VW-SKODA-OCTAVIA-SUPERB-GOLF-/261588376062?pt=Car_Audio_In_Dash_Receivers&hash=item3ce7e1d9fe

Έχει αρκετές δυνατότητες βλέπω...

 

 

Σκέφτηκα να βάλω Αισθητήρες OPC - bluetooth - κάμερα στο RCD 510 αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο.

 

 

Αξίζει? Τα έχει όλα αυτό και πολλές επιπλέον δυνατότητες, με τιμή 300ευρώ περίπου.. Φαίνεται πολύ καλό..

Βέβαια, το Dual Core δε ξέρω κατά πόσο αξίζει σε android... Μήπως θα κολάει..?

 

 

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

$_10.JPG?set_id=880000500F

Link to comment
Share on other sites

Αρη,

 

Δέν βλέπω απάντηση στο θέμα σου αλλα έχω και εγώ το ίδιο ερώτημα (προς τον εαυτό μου), τί σκατά να πάρω;

 

Δέν θέλω να χάσω κάτι απο τις δυνατότητες του RCD510 και θέλω να έχει την ίδια εμφάνιση (RNS510) όπως και προτιμώ το "μαμά" μενού απο τα generic κινέζικα των wince μοντέλων. Δέν μου αρέσουν οι εκδόσεις με κουμπιά-καπάκια χωρίς φωτισμό ούτε και θέλω να έχει usb στην πρόσοψη.

Το πρόβλημα είναι πως ενώ έχω βρεί κάτι πολύ καλό κατασκευαστικά και που έχει σχεδόν ότι θέλω, είναι βασισμένο σε wince. Είναι τελείως plug & play με διπλή είσοδο κεραίας (diversity) FM (dual fakra) και ενσωματωμένο διπλό can-bus. Υποστηρίζει OPS, IPAS κλπ έχει ξεχωριστή ρύθμιση έντασης όταν βάζεις όπισθεν. Δέν γνωρίζω άν η ένταση του ήχου ανεβαίνει μαζί με την ταχύτητα του αυτοκινήτου όπως στο μαμά. Εμφανίζει διάφορες πληροφορίες του player στην κεντρική οθόνη αλλα και πληροφορίες για την κατάσταση του αυτοκινήτου στην οθόνη του player.
Παίζει flac και σάν optional έχει τα παρακάτω κάποια απο τα οποία (νομίζω το TV tuner kai to android mirror link) πρέπει να είναι hardware options που πρέπει να τα ζητήσεις να έρθουν εγκατεστημένα απο το κινεζοεργοστάσιο (Digital TV, DVR, WIFI, mobile phone mirror link).
Απο ποιότητα ήχου απο ότι έχω διαβάσει είναι το ίδιο καλό η και καλύτερο απο το RCD510.

Στα κατά φυσικά είναι το ότι δέν είναι android οπότε δέν μπορείς να βάλεις ότι app θέλεις (τουλάχιστον όχι εύκολα) δέν παίζει το torque και η οθόνη του δέν ειναι multitouch (wince - resistive).
Υπάρχει και ένα ψιλοάθλιο site του κατασκευαστή και απο ένα Αυστραλέζικο φόρουμ που έκαναν μια ομαδική παραγγελία βλέπω πως προσπαθούν και βελτιωνουν το λογισμικό, με λίγο ψάξιμο βρίσκεις και sw updates.

http://www.audiosources.net/prod_view.aspx?TypeId=50001&Id=178&FId=t3:50001:3

Υπάρχει διαθέσιμο σε ebay πωλητή στην Αγγλία στα 410 με τα μεταφορικά χωρίς τα TV κλπ options.

http://www.ebay.co.uk/itm/Autoradio-GPS-DVD-NAVI-BLUETOOTH-IPOD-RADIO-VW-GOLF-PASSAT-EOS-JETTA-POLO-DNS610-/251617206912?pt=LH_DefaultDomain_77&hash=item3a958de280

Οι ίδιοι Κινέζοι φτιάχνουν και ένα μοντέλο σε Android http://www.audiosources.net/prod_view.aspx?TypeId=50017&Id=224&FId=t3:50017:3  το κακό είναι πως η Κινεζοπωλήτρια "Fiona" μου είπε πως το έχουν ακόμα στα μπετά. Δέν έχω ακόμα αρκετές πληροφορίες αλλά πιστεύω πως αυτό θα με καλύψει. Το θέμα είναι πως έχω βαρεθεί να περιμένω να πάρω κάτι που να με καλύπτει τουλάχιστον 90% οπότε με βλέπω να παίρω το DNS610 απο Αγγλία και χωρίς ρίσκο τελωνείου.

Παρακάτω είναι η απάντηση απο την audiosources στην ερώτησή μου για το D90-004.

D90-9004 still in complete process,no start product.
 
You can consider our DNS610,it is high-end model for vw,pls find detail file in attachment.
 
It built-in canbus,support steering wheel control,ops,door cue and MFD..
Unit price is 320USD including map card,detail quotation as below:
 
USD 70 X DVB-T mpeg4 is optional & external box
USD 59 X DVR device
USD 70 X Shipping to your country via DHL
 
Paypal,T/T are available payment methods.
 
By the way,we can't send you goods via Europe.



Τις διάφορες προτάσεις με pure Android τις δουλεύουν αρκετά βλέπω στο XDA-developers αλλα απο hardware είναι ένα χάλι μαύρο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2528349&page=38
Φυσικά για την τιμή τους είναι μια χαρά αλλα απο πίσω έχουν ένα σκασμό καλώδια και κουτάκια/ανταπτοράκια.

Στα Android γνωρίζει κανείς άν το BT handsfree μπορεί να λειτουργήσει ταυτόχρονα με το ΒΤ Τorque;
Στο μαμά RCD όταν παρκάρω ακούω τα μπλιμπλίκια απο μπροστά ή πίσω ανάλογα που βρίσκεται το εμπόδιο και απο πίσω σίγουρα υπάρχει ξεχωριστό μεγαφωνάκι, ελπίζω αυτό να είναι αναξάρτητο απο την πηγή ήχου.
Επίσης θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις σχετικές με λειτουργικότητα και την αξιοπιστία των μηχανημάτων και άν πχ τα πλαστικά στραβώνουν με τον καλοκαιρινό ήλιο κλπ.

Οσον αφορά το dual core σίγουρα στις Android λύσεις είναι καλό, στα wince 6.0 που τρέχουν τα περισότερα μή-android δέν νομίζω να μπορεί να αξιοποιήσει το λειτουργικό τον δεύτερο πυρήνα ή τo επιπλέον instraction set αλλά δε νομίζω και να βλάπτει.

 

Αυτά τα όχι και λίγα...


 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στέφανο! Ευχαριστώ για την απάντηση σου..

 

Πολύ μου άρεσαν και τα 2 Touch Screen Devices που μου έδειξες..

Μοιάζουν σαν κανονικά και όχι κινέζικα..

 

Το θέμα ειναι τι ειναι καλύτερο.. Με Android? η Με WinCE?

Το WinCE έχει πολύ λίγη ram και αδύναμο επεξεργαστή, σίγουρα δεν θα κολάει? Αλλά φαίνεται ότι έχει "ΟΕΜ" μενού και δείχνει σαν εργοστασιακό και όχι κινέζικο.

 

Πάντως μου άρεσαν πολύ και τα 2, το θέμα είναι ότι αξίζουν όντως? Η θα κολάνε και θα μετανιώνουμε που βγάλαμε το RCD..?

Όσο για το Torque που μπαίνει στο android είναι ωραία εφαρμογή, αλλά δε καίγομαι κιολας.. Έχω βάλει OBD2 Bluetooth (ELM327) και τα βλέπω στο κινητό μου.. Εντάξει δεν προσφέρει και πολλά, το vagcom είναι καλύτερο εάν θες να κάνεις σωστή διάγνωση.

 

Ακόμα και οθόνη με Windows 8.1 σκέφτηκα μήπως θα ήταν ωραία ιδέα, αλλά το θέμα είναι ότι δε θα συνεργάζεται με το CanBus.. Τα Control του τιμονιού εννοώ και την MFD.

 

 

Άκρη δε βγάζω ακόμα πάντως.. Χαχαχα.. :)

 

 

παιδια δειτε λιγο στο αντιστοιχο θρεντι του polo. κατι τετοιο παραγγειλα εγω

 

Γεια σου φίλε και σε εσένα. Απλά ο moderator, το έκλεισε κιόλας το θέμα. Δε το άφησε ούτε λίγο να προλάβουμε να διαβάσουμε τις εντυπώσεις σου..

Όταν με το καλό το παραλάβεις, πές μας εντυπώσεις.. Ευχαριστώ.

Edited by aris22gr
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Στέφανο! Ευχαριστώ για την απάντηση σου..

 

Πολύ μου άρεσαν και τα 2 Touch Screen Devices που μου έδειξες..

Μοιάζουν σαν κανονικά και όχι κινέζικα..

 

Το θέμα ειναι τι ειναι καλύτερο.. Με Android? η Με WinCE?

Το WinCE έχει πολύ λίγη ram και αδύναμο επεξεργαστή, σίγουρα δεν θα κολάει? Αλλά φαίνεται ότι έχει "ΟΕΜ" μενού και δείχνει σαν εργοστασιακό και όχι κινέζικο.

 

Πάντως μου άρεσαν πολύ και τα 2, το θέμα είναι ότι αξίζουν όντως? Η θα κολάνε και θα μετανιώνουμε που βγάλαμε το RCD..?

Όσο για το Torque που μπαίνει στο android είναι ωραία εφαρμογή, αλλά δε καίγομαι κιολας.. Έχω βάλει OBD2 Bluetooth (ELM327) και τα βλέπω στο κινητό μου.. Εντάξει δεν προσφέρει και πολλά, το vagcom είναι καλύτερο εάν θες να κάνεις σωστή διάγνωση.

 

Ακόμα και οθόνη με Windows 8.1 σκέφτηκα μήπως θα ήταν ωραία ιδέα, αλλά το θέμα είναι ότι δε θα συνεργάζεται με το CanBus.. Τα Control του τιμονιού εννοώ και την MFD.

 

 

Άκρη δε βγάζω ακόμα πάντως.. Χαχαχα.. :)

 

 

 

Γεια σου φίλε και σε εσένα. Απλά ο moderator, το έκλεισε κιόλας το θέμα. Δε το άφησε ούτε λίγο να προλάβουμε να διαβάσουμε τις εντυπώσεις σου..

Όταν με το καλό το παραλάβεις, πές μας εντυπώσεις.. Ευχαριστώ.

 

ναι το κλειδωσε και θελω βοηθεια τωρα και δεν ξερω που να την γραψω την ερωτηση.

με ρωταει αν θελω canbus ο πωλητης συγκεκριμενα λεει

 

My friends , I ask you is the public that a car with CANBUS need it? Cost $ 38 , thank you !

 

μπορει καποιος να με βοηθησει αν χρειαζομαι κατι τετοιο η αν εννοει οτι καταλαβα?

Link to comment
Share on other sites

Τα θεματα μπορουν να ξανανοιξουν με επικοινωνια μενα πμ.

Προφανως το αμαξι εχει canbus, περισσοτερα εντος του αντιςτοιχου τοπικ..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.