Jump to content
economist

Στησιμο Αυτοκινητου

Recommended Posts

ναι....ξεκολατε λιγο με τα οφ τοπικ και ον τοπικ.

το στησιμο δεν ειναι μονο αναρτηση.ειναι φρενα μπλοκε διαφορικα ειναι ψαλιδια γεφυρες μπαρες και ενα σωρο ακομα...!

το οτι το ανοιξε καποιος αυτο το θεμα (ο οποιος ειμαι σιγουρος πως εχει σχεδον αποφασισει τι θα κανει τελικα) δε σημαινει τπτ για το πως θα παει η κουβεντα....

δε μιλαμε ουτε για τιμονια ουτε για γκομενες ουτε για τπτ που δεν αφορα το ΣΤΗΣΙΜΟ του αυτ/του

θενξ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα αντιπροσωπεια και ειπαν οτι τα ακρα ειναι διαφορετικα...περασα κι απο μια μαντρα με ανταλλακτικα και δυστυχως δεν υπηρχε τιποτα...γνωριζει κανεις που περιπου κυμαινονται οι τιμες γι αυτα τα πολυποθητα ακρα?

Link to comment
Share on other sites

καθαριστηκε...

 

μετα λυπης μου βλεπω οτι καποιοι δεν νοιαζονται για το αν "ξεσκιζουν"/"ακυρωνουν"/"διαλυουν"...το θεμα καποιου......

 

και εκτος αυτου, νοιωθουν και θυγμενοι....

 

ο ενας μαλιστα πιο παλια ειχε κανει παραπονα σε καποιο θεμα που ειχε ανοιξει ο ιδιος(αρκετα παλια) ,και παρακαλουσε κιολας τους αλλους χρηστες να του απαντησουν σε αυτο που ειχε ρωτησει, και να μην τον μπερδευουν με ασχετα πραγματα(καταλεξη)...

 

αλλα περασαν χρονια απο τοτε,ξεχναμε κιολας

 

 

Υ.Γ1:υπαρχει μια κατηγορια που ονομαζετε "Γενικά - Άσχετα"με υποκατηγορια "Διάφορα"...

μπορειτε να δημιουργησετε οποιοδηποτε θεμα θελετε και να κανετε οτι συζητηση θελετε....χωρις να κανετε συζητηση μεσα στο θεμα καποιου αλλου...

 

 

Υ.Γ2 :κατι τελευταiο απο εμενα...

 

κατω αριστερα απο καθε post,υπαρχει το report....οταν καποιοι το παταν και μας κανουν παραπονα για τα συνεχομενα off-topic,πρεπει και απο την ομαδα των mod κατι να γινει...

αυτο για να καταλαβετε οτι ειναι ελαχιστοι αυτοι που ΔΕΝ εχουν προβλημα με το off-topic...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως είδα διαφορά με τα ψαλίδια συνεμπλοκκ supersport ακριβά αλλα αξίζει η διαφορά στη γεωμετρία αλλιώς βάζεις απο s3 η σκέτα τα supersport στο ψαλίδι σου ! Καθόλου κοπάνημα!

Αντιστρεπτικές θα άλλαζα πριν τα αμορτισέρ αν ξαναέχτιζα αμάξι .τωρα περιμένω να βάλω unibrace μαι θα σας πω ποσό μετράει

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως είδα διαφορά με τα ψαλίδια συνεμπλοκκ supersport ακριβά αλλα αξίζει η διαφορά στη γεωμετρία αλλιώς βάζεις απο s3 η σκέτα τα supersport στο ψαλίδι σου ! Καθόλου κοπάνημα!

Αντιστρεπτικές θα άλλαζα πριν τα αμορτισέρ αν ξαναέχτιζα αμάξι .τωρα περιμένω να βάλω unibrace μαι θα σας πω ποσό μετράει

οταν λες ακριβα ποσο δηλαδη?επισης αντιστρεπτικες εχεις καμια ιδεα ποσο παιζουν γιατι θυμαμαι απο παλια σου ποστ οτι εχεις αλλαξει

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα οτι αλλαζει η γεωμετρια του αυτ/του με αλλαγη συνεμπλοκ.εκτος αν καπου το χανω

Υποθετω οτι ο φιλος μας εννοει, πως με τα σκληροτερα συνεμπλοκ, δεν χαλαει η γεωμετρια της αναρτησης.

Link to comment
Share on other sites

Δίνουν 0.5-1.5 Καμπερ .γυρω στα 350 τότε ......

πες και τι αντιστρεπτικες εβαλες....εγω θελω του gti εσυ 350 ποιες πηρες?

Edited by economist
Link to comment
Share on other sites

Τα σινεμπλοκ επηρεάζουν την κλίση κάμπερ;;

Τι κουφό ειναι τούτο;;

Μηπως μπερδεύεσαι playmaker ?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείται παιδια ναι επηρεάζουν μεν αλλα το caster

Εδω οι 2 εταιρίες

http://www.whiteline.com.au/product_detail4.php?part_number=KCA316

http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.php?topic=19670.0

Το δευτερο ειναι πιο φθηνό και υπαρχει και ebay και μπαινει στο μαμα μεταλο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους...οπως μαρτυρα ο τιτλος ενδιαφερομαι να στησω το αμαξι(1.4 fsi) ωστε να ειναι πιο ανταγωνιστικο στις στροφοδιαδρομες..μιας και τα αμορτισερ σιγα σιγα τα φτυνουν η πρωτη επιλογη ειναι bilstein b6 σε συνδιασμο με αλλαγη silent block απο coupra or s3...στο θεμα μας τωρα αξιζει να βαλω αντιστρεπτικες απο gti(ειτε καποιο αλλο μοντελο) ή ειναι περριτο σε τοσο μικρης ιπποδυναμης αυτοκινητο?

 

Τελικά αποφάσισες ? Και ναι για πες μας ...

(Η μπερδέυτηκες κι άλλο ? ) :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισες ? Και ναι για πες μας ...

(Η μπερδέυτηκες κι άλλο ? ) :pardon:

Η αποφαση εχει παρθει..Εχουμε και λεμε:

α)Πρωτη κινηση μαζι με το σερβις ειναι η αλλαγη σινεμπλοκ

β)Σειρα εχουν τα φρενα...ειμαι στο ψαξιμο για ακρα ωστε να κουμπωσουν σωστα του tsi

γ)Αναρησεις-τις τελευταιες μερες κοιταζα κατι coilover της AP...το κοστος ειναι ιδιο με τα bilstein...υπαρχει καμια διαφορα ως προς την αποδοση?

δ)αντιστρεπτικες-αγνοειται η τυχη τους...δεν ξερω ουτε ποσο κοστιζουν ουτε που θα βρω ουτε τελικα αν θα μπουν(μιλαω παντα για  αντιστρεπτικες gti,οτιδηποτε περα απο αυτο ειναι    υπερβολη)...

Εσεις τι λετε?με ποια σειρα προτεινετε να γινουν οι αλλαγες δεδομενου οτι δεν υπαρχουν χρηματα να γινουν ολα μαζι?

 

Υ.Γ:Δεν μπερδευτηκα καθολου το αντιθετο μαλιστα

Edited by economist
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ενα θα σου πω φιλε...ta technix...θα της δει και στην ευβοια...

Τρομερο κρατημα,πολυ καλη αποσβεση,ουτε κοπανηματα...ουτε τιποτα...279 ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη ενα θα σου πω φιλε...ta technix...θα της δει και στην ευβοια...

Τρομερο κρατημα,πολυ καλη αποσβεση,ουτε κοπανηματα...ουτε τιποτα...279 ευρω....

Εισαι βεβαιος πασατουκο οτι δεν κοπανανε???

 

Εχω φιλαρακια με τετοια coilover  αναρτηση (με τα κοκινα ελατηρια) και ειναι κουτσουρακια ολα.

 

Honda civik coupe του 1995 ,Honda civik EK 3πορτο του 1998 και Audi A3 1,8 20VT.

Τα  χοντακια αν δεν εχει κολοδρομο καπως παλευονται,αλλα το Α3 με λαστιχα 225/45/17 ειναι Π  Ε  Τ  Ρ  Α !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Απορω πως το δικο σου πασατ δεν εχει κοπανηματα.?????

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τακη,δεν εχω λογο να πω κατι που δεν ισχυει.

Μην συγκρινεος ηχομονωση και ανεση passat με honda-κουβαδες.

Φοραω τα μπλε ελατηρια με χαμηλωμα 4.5 ποντους και 16ρια με 205-55 λαστιχο.

Τρομερα αμορτισερ για τα λεφτα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει τακη,δεν εχω λογο να πω κατι που δεν ισχυει.

Μην συγκρινεος ηχομονωση και ανεση passat με honda-κουβαδες.

Φοραω τα μπλε ελατηρια με χαμηλωμα 4.5 ποντους και 16ρια με 205-55 λαστιχο.

Τρομερα αμορτισερ για τα λεφτα τους.

Ωπα αδερφε ,γιατι τωρα που λες για τα μπλε ελατηρια το πραγμα αλαζει.

 

Οταν εγραψα οτι ειναι κουτσουρακια το εννοω και δεν εχει σχεση η ηχομονωση.Πατας χαλικι και το αμαξι τρανταζει ολοκληρο.

 

Οι δικοι μου χαλβαδες εχουνε τα κοκκινα ελατηρια,μαλον εκει παιζονται παρα πολλα οσον αφορα την ανεση,γιατι ενας αλλος υποψηφιος φιλος μου, με BMW E36 COUPE IS(1,900CC 16V 142PS) φαγωθηκε απο προχθες να βαλει ta technix με τα μπλε ελατηρια που λεει οτι δεν κοπανανε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια ;;

Σας διαφευγει και κατι αλλο..

Ο χρηστος φοραει 205/55 λαστιχο.

Αλλη συμπεριφορά κοπάνημα με 225/45

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω πντως φοραω τα μπλε....κανενα κοπανημα...εχει καλη ανεση....

Για τα λεφτα τους θα περνα αλλα 2 ζευγαρια....

Απο θεμα αντοχης,θα δειξει ο καιρος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.