Jump to content
pit696

Golf 6 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Φίλε τι εννοείς deep style? Είμαι λίγο άσχετος! Τώρα για 17αρα με 225 πέλμα πιστεύω ότι είναι πολύ για αμάξι με 122 άλογα και ότι θα ανεβάσει και την κατανάλωση χωρίς λόγο... Επίσης και το χρήμα που έχω να διαθέσω είναι περιορισμένο οπότε γι'αυτό κατέληξα στις 16άρες! Τώρα για την μάρκα που λέει ο φίλος οτι κόλλησα, νομίζω ότι είναι από τις γνωστές και θα έχουν μια σχετική ποιότητα σε σχέση με κινέζικες ή ρεπλικες. Η αλήθεια είναι ότι είχα δεί αρχικά κάτι borbet 17αρες που μου άρεσαν στο internet και στα χρήματα που ρώτησα είναι σαν να βάλω 16αρες momo. Το θέμα είναι ότι πιστεύω οι 17αρες δεν είναι για τ αμάξι μου...

Φίλε μου, εγώ εδώ και 5 μήνες άλλαξα τις 16άρες μου με 225/45/17 και δεν τις βγάζω με ΤΙΠΟΤΑ.

Το αμάξι πατάει πολύ καλύτερα, φρενάρει πολύ καλύτερα και φαίνεται πολύ πιο όμορφο. Δεν έχει κόψει αισθητά, αν και είναι το 1600άρι με μόνο φίλτρο+εξάτμιση.

Αν το πέλμα σε ανησυχεί μπορείς να πας σε 205/50/17, που δεν αλλάζει τόσο τη διάμετρο του τροχού, αλλά δε θεωρώ σωστό να χαλάμε τις μαμά/προτεινόμενες διαστάσεις.

Αν κάνεις την αλλαγή εγώ σου προτείνω 17άρες με κλειστά μάτια.

Όσο για το οικονομικό, μεταχειρισμένες θα βρεις παντού, υπάρχουν κάποιες και στις αγγελίες του site, σε τέλεια κατάσταση. Οι εργοστασιακές είναι επίσης πολύ καλύτερης ποιότητας από τις ΜΟΜΟ που κοιτάς...

Αλλιώς οι ζαντάδες πουλούν αρκετές ζάντες που βγήκαν αμέσως από αυτ/τα μετά την παραλαβή σε τιμές χαμηλές.

Επίσης, δεν νομίζω η ΜΟΜΟ να είναι τόσο ανώτερης ποιότητας από τις άλλες...(φίλος μου τις έσπασε στο 2μηνο...και ήταν 16άρες... ;) )

Link to comment
Share on other sites

Αν το πέλμα σε ανησυχεί μπορείς να πας σε 205/50/17, που δεν αλλάζει τόσο τη διάμετρο του τροχού, αλλά δε θεωρώ σωστό να χαλάμε τις μαμά/προτεινόμενες διαστάσεις.

Τώρα που το θυμήθηκα 205/50/17 φοράει το scirocco με τον δικό σου κινητήρα από το εργοστάσιο... Ίσως αυτή η διάσταση να είναι σωστή για σένα, αν φοβάσαι ότι με το 225 θα κόψει..

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L
Τώρα που το θυμήθηκα 205/50/17 φοράει το scirocco με τον δικό σου κινητήρα από το εργοστάσιο... Ίσως αυτή η διάσταση να είναι σωστή για σένα, αν φοβάσαι ότι με το 225 θα κόψει..

Μάλλον είναι μεγάλο το προφίλ για τους θόλους του golf. Λογικά έχει τους ίδιους θόλους με εμάς οπότε πάει σε 45άρι προφίλ αν βάλει 17άρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vageli στον δικό μου κατάλογο βλέπω ότι η vw προτείνει στις 17αρες 225/45/17 ή 225/40/17 τίποτα άλλο. Δεν ξέρω...είμαι σε μεγάλο δίλημα παιδιά!

Α επίσης στο sirocco νόμίζω στις 17αρες του προτείνουν τις διαστάσεις που γράφω πάνω και για την ζάντα donington που είναι 17αρα βάζουν 235/45/17!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι μεγάλο το προφίλ για τους θόλους του golf. Λογικά έχει τους ίδιους θόλους με εμάς οπότε πάει σε 45άρι προφίλ αν βάλει 17άρες ;)

Mπα, τη διάσταση αυτή την έχω ακούσει από αρκετά παιδιά για golf V. Μάλιστα κι ένα μέλος του φόρουμ και συγκεκριμένα ο Billgr4 νομίζω έχει αυτή τη διάσταση χωρίς προβλήματα. Σίγουρα γεμίζει περισσότερο ο θόλος σε σχέση με τα 225/45 αλλά με τίποτα δεν κοπανάει. Εδώ άλλοι έχουν χαμηλώσει το αμάξι 5/6 πόντους και είναι οκ. Κι εγώ με 3,5 πόντους χαμήλωμα και 45άρι προφίλ είμαι μια χαρά. Στους θόλους πρόβλημα δε θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε vageli στον δικό μου κατάλογο βλέπω ότι η vw προτείνει στις 17αρες 225/45/17 ή 225/40/17 τίποτα άλλο. Δεν ξέρω...είμαι σε μεγάλο δίλημα παιδιά!

Α επίσης στο sirocco νόμίζω στις 17αρες του προτείνουν τις διαστάσεις που γράφω πάνω και για την ζάντα donington που είναι 17αρα βάζουν 235/45/17!!

Όχι..

Αντιγράφω από τον κατάλογο εξοπλισμού του Scirocco :

Ζάντες αλουμινίου ''Long Beach'' 7J X 17 με ελαστικά 225/45 R17 (205/50 R17 στο 122ps)

Πάρε και link :

http://www.vw.gr/site/pricelist/PRICELIST%...20TSI%20122.pdf

Oι donington είναι στο σπορ πακέτο. Αλλά νομίζω στο 122άρι τη φέρνουν με 205, στο 160άρι με 225 και μόνο στο 200άρι με 235.

Edited by Vangelis V
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Δεν είναι το θέμα αν θα κοπανάει δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση όπως σωστά λες, απλά είναι θέμα οπτικό ;) . Η ζάντα θα φαίνεται μικρότερη μέσα σε τέτοιο προφίλ , εξάλλου δεν χρειάζεται.

Alexator για μένα να πας σε 205/55/16 αφού αυτό θέλεις. Ψάξε λίγο αυτό που σου είπα μήπως βρεις καμιά τέτοια ζάντα και σου αρέσει.

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα αν θα κοπανάει δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση όπως σωστά λες, απλά είναι θέμα οπτικό ;) . Η ζάντα θα φαίνεται μικρότερη μέσα σε τέτοιο προφίλ , εξάλλου δεν χρειάζεται.

Alexator για μένα να πας σε 205/55/16 αφού αυτό θέλεις. Ψάξε λίγο αυτό που σου είπα μήπως βρεις καμιά τέτοια ζάντα και σου αρέσει.

Ίσα-ίσα που ο θόλος γεμίζει περισσότερο και είναι πιο όμορφο...Bill δανείζομαι τη φωτογραφία από τη Gallery...

y2uttlsarrhgr2aqg5q6.jpg

Εμένα τουλάχιστον δε μου χτυπάει άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

hmmm.gifhmmm.gifhmmm.gifhmmm.gif όντως.

Απλά εγώ δεν το έκανα.... θα έκανα αυτό που έχεις κάνει εσύ, νομίζω είναι το καλύτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα πράγματα που μου λέτε, με βοηθάτε πολύ! Συγνώμε φίλε vageli δεν γνώριζα για αυτά που έλεγες για το άλλο πέλμα στο sirocco!

Λέτε να πάω κι εγώ σ αυτή τη λύση (205/50/17)? Κι εγώ είμαι υπέρ της 17αρας αλλά είχα αυτούς τους προβληματισμους που σας είπα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τα πράγματα που μου λέτε, με βοηθάτε πολύ! Συγνώμε φίλε vageli δεν γνώριζα για αυτά που έλεγες για το άλλο πέλμα στο sirocco!

Λέτε να πάω κι εγώ σ αυτή τη λύση (205/50/17)? Κι εγώ είμαι υπέρ της 17αρας αλλά είχα αυτούς τους προβληματισμους που σας είπα...

Φίλε μου, αν αυτό που σε φοβίζει είναι το πέλμα, πήγαινε σε 205/50/17. Θα έχεις μια +0,8% διαφορά σε διάμετρο τροχού από τη μαμά 16άρα σου.

Βλέπεις πώς θα είναι και αν δε σου αρέσει σε 1-2 χρόνια που θα ξανααλλάξεις λάστιχα του βάζεις 225/45/17 που έχουν +0,4% διαφορά από τα 16άρια.

Πάντως αν θες τη γνώμη μου και με τα 225 δε θα έχεις πρόβλημα, ενώ θα κερδίσεις σε κράτημα και φρενάρισμα ΠΟΛΥ.

Βέβαια, το ότι η VW βάζει από το εργοστάσιο 205/50/17 σε αυτοκίνητο με τον δικό σου κινητήρα και (πάνω/κάτω) φιλοσοφία, κατ' εμέ κάνει την αλλαγή σε 17άρια (και με αυτή τη διάσταση) να φαίνεται πολύ σωστή.

Σε 17άρια να πας, αλλιώς δε θα έχει ουσιαστικό λόγο η αλλαγή.

Αν δε βγαίνεις οικονομικά, περίμενε λίγο να μαζέψεις κάτι παραπάνω ή κάνε μια φθηνότερη επιλογή που να σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου συμφωνω κ εγω απολυτα..εγω εχω το 5αρι 1.4 απλο κ εχω πανς τν ζαντα απο το gt..δν ειδα καμια αισθητη διαφορα ειτε σε καταναλωση ειτε σε μειωση της οποιας δυναμης εχει το τουτου μου..!!πολυ καλο πατημα κ καλυτερο φρενο.!!

Edited by undertaker
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ το παράγγειλα με το σπορ πακέτο Vancouver, καθώς βρήκα την τιμή του άκρως δελεαστική...

Με 769 ευρώ έβαλα και ζάντες (φοβερές...) και σπορ ανάρτηση και φιμέ

Μόνο που έχω αγχωθεί λίγο, γιατί οι περισσότεροι μου λένε οτι θα κοπανάει πολύ με τα 225/40 R18...

Εσείς τι λέτε;

Κάποιος άλλος το έχει βάλει;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ το παράγγειλα με το σπορ πακέτο Vancouver, καθώς βρήκα την τιμή του άκρως δελεαστική...

Με 769 ευρώ έβαλα και ζάντες (φοβερές...) και σπορ ανάρτηση και φιμέ

Μόνο που έχω αγχωθεί λίγο, γιατί οι περισσότεροι μου λένε οτι θα κοπανάει πολύ με τα 225/40 R18...

Εσείς τι λέτε;

Κάποιος άλλος το έχει βάλει;

Εμενα μεσα απο την karenta μ ειπαν να μην πλησιασω 18αρα ζαντα για το golf στην Ελλαδα..Σιγουρα οι vancouver ειναι πανεμορφες αλλα εγω θα φοβομουν λιγο.Προτιμησα τις 17αρες Sienna..Ρωτησα τον πωλητη π με εξυπηρετησε ποσοι πελατες του το εχουν παραγγειλει με vancouver(γιατι σ λεω ημουν σε διλλημα για το ποιες ζαντες να του φορεσω) κ μ ειπε οτι σε αυτον τουλαχιστον κανενας..Οποτε καλως η κακως κατεληξα στις 17'..Φιλε παντως εκανες πολυ καλη επιλογη..!!Ειναι σχεδιαστικα πολυ ομορφες!καλοριζικο!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου, επίσης!

Εμένα πάλι ο πωλητής με παρότρυνε να βάλω 18άρες!! "Δεν θα έχεις πρόβλημα", "θα γεμίσει ο θόλος " και κάτι τέτοια μου έλεγε.

Τι να πω, τώρα δε μπορώ να κάνω κάτι, σε 1,5 μήνα θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

χθες παρελαβα το αμαξι παιδια golf tsi 160ps highline και θα θελα να ρωτησω τι τιμες παιζουν σε ζαντες 17' μαζι με λαστιχα περιπου... και κατι αλλο αν αλλαξω τις ζαντες με καλυπτει η εγγυηση;

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα η εγγύηση καλύπτει οποιονδήποτε στην αλλαγή ζάντες - ελαστικά.

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε after market ή και replica των εργοστασιακών (μακρυά όμως από κινέζικες).

Ακόμα και ο πωλητής με παρότρυνε να βάλω εκτός αντιπροσωπείας ζάντες.

Μετά από επικοινωνία με κατάστημα που γνωρίζω έχουμε προσυμφωνήσει την ανταλλαγή με κόστος τις ζάντες.

Δηλ. ένα σετ 17αρια κοστίζει περίπου 1000-1200 ευρώ (μα λάστιχα avon ή dunlop). Τις 16αρες μαμά που φοράει το αυτοκίνητο τις κοστολογεί το μαγαζί όσο τα λάστιχα (περίπου 450-500).

Το τελικό κόστος θα είναι 500-750 ευρώ ανάλογα με την μάρκα/σχέδιο ζάντας. Ωραία σχέδια έχει η ΜΑΚ & παίζει από ότι έχω δει πολύ η διχρωμία ασημί - μαύρο στις ζάντες.

Link to comment
Share on other sites

Σαφέστατα η εγγύηση καλύπτει οποιονδήποτε στην αλλαγή ζάντες - ελαστικά.

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε after market ή και replica των εργοστασιακών (μακρυά όμως από κινέζικες).

Ακόμα και ο πωλητής με παρότρυνε να βάλω εκτός αντιπροσωπείας ζάντες.

Μετά από επικοινωνία με κατάστημα που γνωρίζω έχουμε προσυμφωνήσει την ανταλλαγή με κόστος τις ζάντες.

Δηλ. ένα σετ 17αρια κοστίζει περίπου 1000-1200 ευρώ (μα λάστιχα avon ή dunlop). Τις 16αρες μαμά που φοράει το αυτοκίνητο τις κοστολογεί το μαγαζί όσο τα λάστιχα (περίπου 450-500).

Το τελικό κόστος θα είναι 500-750 ευρώ ανάλογα με την μάρκα/σχέδιο ζάντας. Ωραία σχέδια έχει η ΜΑΚ & παίζει από ότι έχω δει πολύ η διχρωμία ασημί - μαύρο στις ζάντες.

ευχαριστω για την απαντηση σου :angry:

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο έχει έρθει & πέρασα να το δω από κοντά. Τα λάστιχα του είναι Michelin energy 205/55/16. Φωτογραφίζοντας τις ζάντες επισκέφτηκα 2 καταστήματα ελαστικών για να συζητήσω ενδεχόμενη ανταλλαγή με 17άρια σε 10-15 ημέρες που θα παραλάβω το αυτοκίνητο.

Τελικά η τιμή για τα ζαντολάστιχα που φοράει το αυτοκίνητο ήταν & από τους 2 εμπόρους μόλις 300 ευρώ!!

Αιτία? Ο 1ος επειδή έχει άλλα 2 σετ από Golf V & ο 2ος επειδή οι ζάντες λέει που φοράει το highline είναι παλιό σχέδιο από Golf IV (από το 2000 περίπου που φόρεσαν 5μπούλονες στο μοντέλο).

Πάντως και από τους 2 είτε τα αλλάξω την 1η μέρα είτε μετά 1 μήνα δεν έχει σημασία αφού σαν μεταχειρισμένα θα τα πουλήσουν!

Εκείνο που διαπίστωσα είναι ότι οι δίχρωμες ζάντες (μαύρο - ασημί) τσιμπάνε τιμές (και γενικώς τα νέα σχέδια) ενώ υπάρχουν & ζάντες σε προσφορά (Oxygin, Alutec, Mac, Autostrata κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι & ενημερώνω τους νέους κατόχους Golf VI Highline ότι από 2 καταστήματα με ελαστικά - ζάντες (Περιστέρι & Νίκαια) οι ζάντες & τα λάστιχα που φοράει το αυτοκίνητο (αναφέρομαι σε 16άρες) σε ανταλλαγή εφόσον έχουν διανύσει max 50km αγοράζονται 400-500 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Ίσα-ίσα που ο θόλος γεμίζει περισσότερο και είναι πιο όμορφο...Bill δανείζομαι τη φωτογραφία από τη Gallery...

y2uttlsarrhgr2aqg5q6.jpg

Εμένα τουλάχιστον δε μου χτυπάει άσχημα.

Αν κ λιγο καθυστερημενα... κανενα προβλημα Βαγγελη, καλα εκανες....

Θελω να συμπληρωσω λεγοντας οτι αν λαβουμε υπ'οψιν το αρνητικο της διαμετρου και το οτι το 205/50 ειναι σπανια διασταση αρα κ ακριβη -για να καταλαβετε εβαλα το καινουριο NOKIAN V το οποιο κοστιζει ισα με το 225/45 SP3 γτ αν εβαζα 205/50 SP3 ηθελε αλλα 200++ ευρω- στα θετικα του ειναι οτι γεμιζει το θολο οπτικα (πολλοι πιστευαν οτι το ειχα χαμηλωσει) κ ειναι πιο απορροφητικο αρα κ σχετικα πιο ανετο απο το 225/45...

Link to comment
Share on other sites

http://www.fondmetal.com/index.php?option=...276〈=en

Τι γνωμη εχετε γι'αυτη τη ζαντα? 650 ευρω σε 16αρα.

Δεν τρελαίνομαι.....και είναι πολύ ακριβή για 16άρα. Αν είναι να αλλάξεις ζάντες, πήγαινε σε μεγαλύτερη διάσταση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest basilis81
Δεν τρελαίνομαι.....και είναι πολύ ακριβή για 16άρα. Αν είναι να αλλάξεις ζάντες, πήγαινε σε μεγαλύτερη διάσταση. ;)

Thanks,την αδικει η φωτογραφια λιγο βεβαια.Φαινεται σαν να ειναι ζωγραφια.Στην πραγματικοτητα ειναι ωραια ζαντα αλλα λιγο ακριβη για 16"..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.