Jump to content
pit696

Golf 6 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ... ακόμα εάν βρω 7j σε 17” ζάντα τελικά (γιατι είναι και το οικονομικό) το 215/45/r17  είναι οκ για το αμάξι ?

Edited by Panosmp
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Panosmp said:

Ευχαριστώ πολύ... ακόμα εάν βρω 7j σε 17” ζάντα τελικά (γιατι είναι και το οικονομικό) το 215/45/r17  είναι οκ για το αμάξι ?

Το 215/45 δεν το λες και ΟΚ για GOLF VI

Καλύτερα να βάλεις στην 7άρα το 225/45

Και η τσιγκούνα VW αυτό κάνει άλλωστε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω ενα golf 5 tsi 122ps και λογο αλλαγης ζαντας θα ηθελα να γραψω κι εγω για το θεμα.

Το golf 5 μπορει να φορεσει τις ιδιες ζαντες με το golf 6 σε διαστασεις και νουμερα ταιριαζουν κουτι. Επισης ιδια νουμερα φοραει και το jetta. Οποτε υπαρχει μεγαλη γκαμα σε σχεδια και νουμερα για τα τρια αυτα μοντελα. Εγω κατεληξα στις εξης: 45857b0508d7e2734046bb24b5f30069.jpg οι οποιες λεγονται orlando 7x17 ET54 5x112. Σε λιγες ημερες θα μπουν με καινουρια λαστιχα...σε αναμονη λοιπον!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλία καλοφόρετες, πόσταρε μια φωτο όταν τις βάλεις γιατί τις είχα σταμπάρει και εγώ αυτές για το 6άρι μου κάποια στιγμή, αλλά δν ήμουν σίγουρος αν ταιριάζουν. Οι διαστάσεις πάντως είναι σωστές.

Επίσης, αν κάποιος με Golf 6 έχει τις 17άρες Mallory του R-line και θέλει να πάει σε ίδιες αλλά 18άρες, να με ενημερώσει για πιθανή ανταλλαγή. Το αμάξι το οδηγεί μεγάλος άνθρωπος και οι 18άρες είναι περιττές.

5197754721_349b3e6b9c_z.jpg[

 

Link to comment
Share on other sites

Ηλία καλοφόρετες, πόσταρε μια φωτο όταν τις βάλεις γιατί τις είχα σταμπάρει και εγώ αυτές για το 6άρι μου κάποια στιγμή, αλλά δν ήμουν σίγουρος αν ταιριάζουν. Οι διαστάσεις πάντως είναι σωστές.
Επίσης, αν κάποιος με Golf 6 έχει τις 17άρες Mallory του R-line και θέλει να πάει σε ίδιες αλλά 18άρες, να με ενημερώσει για πιθανή ανταλλαγή. Το αμάξι το οδηγεί μεγάλος άνθρωπος και οι 18άρες είναι περιττές.
5197754721_349b3e6b9c_z.jpg[
 

c4f3eb2c76401f297bee0de9b4d87e9b.jpg555c2204487a72bebca4d44b49e0b1eb.jpgef6bed282e48bd7723f553b3813655de.jpg
Πολυ ωραιες κ αυτες που εδειξες απλα ειναι μεγαλυτερες 7,5x18 κ εγω με τη δυναμη που εχω θα εκοβε πολυ.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα golf mk6 1,4 122 και σκέφτομαι να αλλάξω την ζάντα σε 17. Μαρέσει ιδιαιτέρως η 17άρα του Golf gt . Θεωρείτε ότι θα πηγαινει στο εν λόγω αυτοκίνητο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_0592.JPG

IMG_0591.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω ένα golf mk6 1,4 122 και σκέφτομαι να αλλάξω την ζάντα σε 17. Μαρέσει ιδιαιτέρως η 17άρα του Golf gt . Θεωρείτε ότι θα πηγαινει στο εν λόγω αυτοκίνητο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
IMG_0592.JPG.14f9f4aef29eb55f7ea0bc4f87897564.JPG
IMG_0591.JPG.959f9801675d25fae12a03f71becc37f.JPG

Γουστα ειναι αυτα φιλε μου...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Χαχα γιαυτό θέλω να ακούσω τις απόψεις σας

Αποψη μου δε θα εβαζα ζαντα παλαιοτερη σε νεοτερο μοντελο. Συνηθως οι νεοτερες ζαντες ειναι πιο εντυπωσιακες. Εγω πχ εβαλα απο 6αρι-jetta στο 5αρι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν , Ilias87 said:


Αποψη μου δε θα εβαζα ζαντα παλαιοτερη σε νεοτερο μοντελο. Συνηθως οι νεοτερες ζαντες ειναι πιο εντυπωσιακες. Εγω πχ εβαλα απο 6αρι-jetta στο 5αρι.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εν μέρει δεν εχεις άδικο αλλά η συγκεκριμένη μου αρέσει πολύ. Όπως πχ και αυτή που εχεις βαλει εσύ τώρα έχει στυλ κλασσικης ζάντας vw (παρολο που η συγκεκριμενη ειναι σπάνια) αλλά πιστευω θα πηγαινε και στο mk6 ακόμα και στπ mk7

Link to comment
Share on other sites

By the way , τι γνώμη έχετε για τις ζάντες borbet ;

Πολυ αξιοπιστες κ στιβαρες. Δεν ειναι για αγωνες αφου δεν εχουν ελαφρυ κραμα αλλα δε φοβασαι κι αν πεσεις σε λακουβα...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

55 λεπτά πριν , Ilias87 said:


Πολυ αξιοπιστες κ στιβαρες. Δεν ειναι για αγωνες αφου δεν εχουν ελαφρυ κραμα αλλα δε φοβασαι κι αν πεσεις σε λακουβα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Από ότι είδα είναι αρκετά ελαφριές. Μια συγκεκριμενη 17άρα που μου άρεσε ζύγιζε μόλις 9,3

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα είναι αρκετά ελαφριές. Μια συγκεκριμενη 17άρα που μου άρεσε ζύγιζε μόλις 9,3

Υπαρχουν κ ελαφρυτερες. Σκεψου η oz racing βγαζει 17αρες με 7,9 κιλα η μια ενω η vw motorsport βγαζει 18αρες με 8,2 κιλα...εμενα παντως ειναι 10 κιλα η μια.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Ilias87 said:


Υπαρχουν κ ελαφρυτερες. Σκεψου η oz racing βγαζει 17αρες με 7,9 κιλα η μια ενω η vw motorsport βγαζει 18αρες με 8,2 κιλα...εμενα παντως ειναι 10 κιλα η μια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μήπως έχεις να μου προτεινεις μερικές αξιόπιστες εταιρείες ζαντών που να ειναι ελαφρως οικονομικότερες απο bbs oz αλλά να έχουν γερές ζάντες και σχετικά ελαφριές; Εγώ την mak και την borbet εχω βρει προς το παρών και ψαχνω ζάντες να πηγαινουν στο μαύρο mk6 μου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις να μου προτεινεις μερικές αξιόπιστες εταιρείες ζαντών που να ειναι ελαφρως οικονομικότερες απο bbs oz αλλά να έχουν γερές ζάντες και σχετικά ελαφριές; Εγώ την mak και την borbet εχω βρει προς το παρών και ψαχνω ζάντες να πηγαινουν στο μαύρο mk6 μου.

Το θεμα ειναι να μην ειναι ουτε πολυ ελαφριες γιατι μπορει να σπασουν ευκολα ουτε πολυ βαριες γιατι χανεις την ουσια αλουμινιου>σιδερενια ζαντα. Θελεις τη χρυση τομη. Εκτος κ αν δε σε νοιαζει κ θες επιδοσεις εκει θα ψαξεις για σφυριλατες. Εχουν πολλες μαρκες που βγαζουν σφυριλατες απλα αποσο εχω δει βγαινουν απο 19αρες κ πανω...απο κει κ περα υπαρχουν πολλες να δεις κ να διαλεξεις. Το θεμα της ζαντας ειναι καθαρα θεμα γουστου οτι κ να σπυ προτεινω μπορει να μου αρεσει εμενα κ εσενα οχι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ρώτησα για καλές εταιρείες οχι για καποια συγκεκριμένη ζάντα. Βρήκα ας πούμε μια ATS και δεν ξέρω αν είναι καλέςμηλ όχι

IMG_0712.PNG

Edited by chalou284
Link to comment
Share on other sites

Γενικά ρώτησα για καλές εταιρείες οχι για καποια συγκεκριμένη ζάντα. Βρήκα ας πούμε μια ATS και δεν ξέρω αν είναι καλέςμηλ όχι
IMG_0712.thumb.PNG.47c163211eefbbd84a188c9bbf6fec85.PNG

Λοιπον για μαρκες εχω αρκετες επειδη ψαχνω γενικα κ εχω καταληξει στις πιο top:
BBS
OZ
ENKEI
HRE
ADV.1
VOSSEN
ROTIFORM
SSR
VOXX
VMR
KOSEI
VOLK RACING
FORGELINE MOTORSPORT
MOTEGI RACING


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Ilias87 said:


Λοιπον για μαρκες εχω αρκετες επειδη ψαχνω γενικα κ εχω καταληξει στις πιο top:
BBS
OZ
ENKEI
HRE
ADV.1
VOSSEN
ROTIFORM
SSR
VOXX
VMR
KOSEI
VOLK RACING
FORGELINE MOTORSPORT
MOTEGI RACING


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σευχαριστώ πολύ, κάτι τελευταιο, τι να επιλέξω 7,5 ή 7 και τι Ετ γιατί δεν έχω ιδέα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ πολύ, κάτι τελευταιο, τι να επιλέξω 7,5 ή 7 και τι Ετ γιατί δεν έχω ιδέα. Ευχαριστω

Αν θες να μεινεις σε oem διαστασεις τοτε πας για 7x17 gt 7,5x17 gti 7,5x18 edition 30/r32. Μπορεις να βαλεις 8x18 για να τουμπανιασει με το αναλογο offset αλλα μη το ξεπερασεις μπορει να βρησκει θολο μετα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Ilias87 said:


Αν θες να μεινεις σε oem διαστασεις τοτε πας για 7x17 gt 7,5x17 gti 7,5x18 edition 30/r32. Μπορεις να βαλεις 8x18 για να τουμπανιασει με το αναλογο offset αλλα μη το ξεπερασεις μπορει να βρησκει θολο μετα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Στο εργοστασιακό θέλω να μείνω δε θέλω υπερβολές. Ξέρεις ποια ειναι η διαφορα μεταξύ 7,5x17 και 7x17? Και επισης επειδη βλεπω διαφορετικούς αριθμούς ΕΤ τι πρεπει να επιλεξω για να μαι οσο πιο κοντά στο εργοστασιακό;

Link to comment
Share on other sites

Στο εργοστασιακό θέλω να μείνω δε θέλω υπερβολές. Ξέρεις ποια ειναι η διαφορα μεταξύ 7,5x17 και 7x17? Και επισης επειδη βλεπω διαφορετικούς αριθμούς ΕΤ τι πρεπει να επιλεξω για να μαι οσο πιο κοντά στο εργοστασιακό;

Το 7 η 7,5 ειναι το πλατος της ζαντας. Ενω το ΕΤ=offset. Το πλατος φαινεται ελαχιστα συνηθως σε ιδιο ελαστικο η πιο πλατια ζαντα το δειχνει πιο τουμπανο διοτι απλωνεται μεγαλυτερη επιφανεια στο εδαφος. Το offset ειναι η βαση της ζαντας (εκει που παταει πανω στο αμαξι με τα μπουλωνια) οσο αυξανεται το νουμερο τοσο το στεφανι της ζαντας μπαινει προς τα μεσα ενω οσο μειωνεται βγαινει προς τα εξω. Παραδειγμα: Η bbs φτιαχνει τις ζαντες για το gti edition 30 για λογαριασμο της vw. Η τελευταια λεει εγω θελω να μου τη φτιαξεις 7,5x18 ET 54 για το μοντελο μου ασχετα αν η bbs βγαζει ακριβως ιδιο σχεδιο σε 8x18 ET 48. Ιδιες ζαντες ειναι κ οι δυο αλλα αμα τις δεις διπλα διπλα η "original" τουμπανιαζει πιο πολυ στο θολο αποτι η vw εκδοχη γιατι ειναι 7,5 αντι 8 πιο στενη κ μεγαλυτερο νουμερο offset δηλαδη μπαινει το στεγανι πιο μεσα στο θολο. Σταματαω γιατι σου εκαψα τον εγκεφαλο


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , Ilias87 said:


Το 7 η 7,5 ειναι το πλατος της ζαντας. Ενω το ΕΤ=offset. Το πλατος φαινεται ελαχιστα συνηθως σε ιδιο ελαστικο η πιο πλατια ζαντα το δειχνει πιο τουμπανο διοτι απλωνεται μεγαλυτερη επιφανεια στο εδαφος. Το offset ειναι η βαση της ζαντας (εκει που παταει πανω στο αμαξι με τα μπουλωνια) οσο αυξανεται το νουμερο τοσο το στεφανι της ζαντας μπαινει προς τα μεσα ενω οσο μειωνεται βγαινει προς τα εξω. Παραδειγμα: Η bbs φτιαχνει τις ζαντες για το gti edition 30 για λογαριασμο της vw. Η τελευταια λεει εγω θελω να μου τη φτιαξεις 7,5x18 ET 54 για το μοντελο μου ασχετα αν η bbs βγαζει ακριβως ιδιο σχεδιο σε 8x18 ET 48. Ιδιες ζαντες ειναι κ οι δυο αλλα αμα τις δεις διπλα διπλα η "original" τουμπανιαζει πιο πολυ στο θολο αποτι η vw εκδοχη γιατι ειναι 7,5 αντι 8 πιο στενη κ μεγαλυτερο νουμερο offset δηλαδη μπαινει το στεγανι πιο μεσα στο θολο. Σταματαω γιατι σου εκαψα τον εγκεφαλο emoji23.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οοκ ευχαριστώ πολύ. Γνωρίζεις στο vw gt τι offset ειναι η oem ζάντα? Η δικιά σπυ πολύ ομορφη ζαντα σε τι διαστάσεις την έχεις;

Edited by chalou284
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.