Jump to content
pit696

Golf 6 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

παιδια τις ζαντες 18 charleston τις εχει βαλει κανενας;πρεπει να ειναι πολυ μουρατες.

Βάλτε μια 19αρα να δείτε άλλο αυτοκινητο...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ρε παιδιά ξέρει κανένας ποσο θα στοίχιζε αν έβαζα στο δικό μου (τσι 122) τις ζάντες του R20 σε 17 αλλα replica?και τι διάσταση θα πρέπει να έχει το λάστιχο ώστε να μην ξεφεύγει από το φτερό?αν ξέρει κάποιος ας μου πει γιατί έχω φάει το τόπο :D

Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

kalispera.re paidia xerei kanenas poso tha stoixize an evaza sto diko mou (tsi 122) tis zantes tou R20 se 17 alla replica?kai ti diastasi tha prepei na exei to lastixo wste na min xefevgei apo to ftero?an kserei kapoios as mou pei giati exw faei to topo :D

Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες !

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να είναι ευανάγνωστα από τους υπόλοιπους χρήστες ! Για την ερώτηση σου δες εδώ : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=22482&view=findpost&p=397812

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα παιδια!! ναι εχεις δικιο (για τουσ ελληνικους χαρακτηρες).θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει ποσο περιπου κοστιζουν οι ζαντες του R20 σε 17αρες και τι μεγεθος πρεπει να εχουν τα λαστιχα ωστε να μην ξεφευγουν απο τα φτερα.αν ξερει καποιος ας βοηθησει..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα παιδια!! ναι εχεις δικιο (για τουσ ελληνικους χαρακτηρες).θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει ποσο περιπου κοστιζουν οι ζαντες του R20 σε 17αρες και τι μεγεθος πρεπει να εχουν τα λαστιχα ωστε να μην ξεφευγουν απο τα φτερα.αν ξερει καποιος ας βοηθησει..ευχαριστω

225/45/17 με ζάντα 17"x7 αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα παιδια!! ναι εχεις δικιο (για τουσ ελληνικους χαρακτηρες).θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει ποσο περιπου κοστιζουν οι ζαντες του R20 σε 17αρες και τι μεγεθος πρεπει να εχουν τα λαστιχα ωστε να μην ξεφευγουν απο τα φτερα.αν ξερει καποιος ας βοηθησει..ευχαριστω

Απ' όσο ξέρω οι ζαντες του R20 δεν βγαινουν σε 17" αλλα σε 18" και σε 19"

Τα 18άρια εχουν διαστάσεις 235/40/18 Y , 7,5x18 , ET50 , 5 x 112

Τα 19αρια εχουν διαστασεις 235/35/19 Υ , 8x19 , ET50 , 5 x 112

Golf MK6 :

17"

225-45-17

5x112 et42

5x112 et45

5x112 et48

5x112 et50

18"

225-40-18

5x112 et42

5x112 et45

5x112 et48

5x112 et50

19"

235-35-19

5x112 et42

5x112 et45

5x112 et48

5x112 et50

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω οι ζαντες του R20 δεν βγαινουν σε 17" αλλα σε 18" και σε 19"

Τα 18άρια εχουν διαστάσεις 235/40/18 Y , 7,5x18 , ET50 , 5 x 112

Τα 19αρια εχουν διαστασεις 235/35/19 Υ , 8x19 , ET50 , 5 x 112

Golf MK6 :

17"

225-45-17

5x112 et42

5x112 et45

5x112 et48

5x112 et50

18"

225-40-18

5x112 et42

5x112 et45

5x112 et48

5x112 et50

19"

235-35-19

5x112 et42

5x112 et45

5x112 et48

5x112 et50

να ρωτησω τα 235-40-18 δεν θα ειναι οριακά να βρίσκουν στην εσωτερική πλευρά του θολού με το πλαστικο καλυμα στον πισο αξονα..αφου εμενα με το 225 ισα που χωράει το δάκτυλο μου με δυσκολία.δλδ με λίγο φορτωμένο αμάξι κ με καμια λακουβα δεν θα βρει?αφου ο τροχος θα μετακινηθεί προς τα πάνω κ ελαφρά προς τα μεσα(λογο καμπερ-καστερ)?

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω τα 235-40-18 δεν θα ειναι οριακά να βρίσκουν στην εσωτερική πλευρά του θολού με το πλαστικο καλυμα στον πισο αξονα..αφου εμενα με το 225 ισα που χωράει το δάκτυλο μου με δυσκολία.δλδ με λίγο φορτωμένο αμάξι κ με καμια λακουβα δεν θα βρει?αφου ο τροχος θα μετακινηθεί προς τα πάνω κ ελαφρά προς τα μεσα(λογο καμπερ-καστερ)?

19" με το 235/35/19

18" με το 235/40/18

 

Edited by activious
ειχαν διαγραφει τα links
Link to comment
Share on other sites

'Speedy' δεν σου το είπα σωστά... εννοούσα απο την εσωτερική πλευρά του λάστιχου.. έχει πολύ μικρο περιθώριο το λάστιχο με το προστατευτικό του θολού στον πίσω άξονά πάντα..

Link to comment
Share on other sites


καλως σας βρηκα παιδια!! ναι εχεις δικιο (για τουσ ελληνικους χαρακτηρες).θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου πει ποσο περιπου κοστιζουν οι ζαντες του R20 σε 17αρες και τι μεγεθος πρεπει να εχουν τα λαστιχα ωστε να μην ξεφευγουν απο τα φτερα.αν ξερει καποιος ας βοηθησει..ευχαριστω


Βγάζει σχέδιο σαν τις ζάντες του R η WSP Italy. Μπορείς να ρωτήσεις το μέλος "koumparos" (Βαγγέλης - Autoελαστική) για το κόστος. Λογικά σε 17" θα κοστίζουν 500 - 600 ευρώ. Η διάσταση ελαστικών πρέπει να είναι 225/45/17, αρκετά εμπορική διάσταση με πολλές επιλογές. Γύρω στα 1.000 - 1.100 ευρώ θα βγει όλο το σετ λογικά ζάντες και λάστιχα.

  Edited by activious
ειχαν διαγραφει τα links
Link to comment
Share on other sites

Απ' όσο ξέρω οι ζαντες του R20 δεν βγαινουν σε 17" αλλα σε 18" και σε 19"

Τα 18άρια εχουν διαστάσεις 235/40/18 Y , 7,5x18 , ET50 , 5 x 112

Τα 19αρια εχουν διαστασεις 235/35/19 Υ , 8x19 , ET50 , 5 x 112

Μόνο σε replica βγαίνουν. Με πρόλαβε ο ACE2007. B)

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε replica βγαίνουν. Με πρόλαβε ο ACE2007. B)

έτσι ναι , γιατί οεμ με τπτ ! Αν και μόλις τώρα παρατήρησα ότι οι replica είναι κακή αντιγραφή των οεμ πράγμα που φαίνεται με μια ματιά ... B):pardon:

'Speedy' δεν σου το είπα σωστά... εννοούσα απο την εσωτερική πλευρά του λάστιχου.. έχει πολύ μικρο περιθώριο το λάστιχο με το προστατευτικό του θολού στον πίσω άξονά πάντα..

αα οκ τωρα καταλαβα , δυστυχώς δεν γνωρίζω για να σου πω εάν θα βρίσκει ή όχι ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

έτσι ναι , γιατί οεμ με τπτ ! Αν και μόλις τώρα παρατήρησα ότι οι replica είναι κακή αντιγραφή των οεμ πράγμα που φαίνεται με μια ματιά ... :clapping::clapping:

Δεν είναι ρέπλικα του R, είναι παρόμοιο σχέδιο και ρέπλικα του RS6 της Audi. :clapping:

Αν βγάλει η WSP θα βγάλει ίδιες με του R (όπως έβγαλε με του Golf 6 GTI δίχρωμες). Απλά το R είναι ακόμα φρέσκο για να έχουν εμφανιστεί ρέπλικα.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ περιμένω ένα golf tsi λευκό, αλλά με την τρέλα που κουβαλώ σκέπτομαι να πάρω ζάντες πριν καν το παραλάβω.(το περιμένω με το πακέτο Porto 17’’)

Έχω βάλει στο μάτι την συγκεκριμένη. http://www.ozracing.com/at-team/wheels/x-line/force/en (17’’) πάντα

Τι λέτε θα του πηγαίνει? Επίσης μπορεί κάποιος να πει τιμή γιατί είμαι επαρχία και είναι λίγο δύσκολο να βρω κάποιο κατάστημα.(στο Google δυστυχώς δεν βρήκα κάτι…)

***δεκτή κάθε πρόταση για άλλη ζάντα που ίσως του ταιριάζει περισσότερο!

Edited by Kwstas_7
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ περιμένω ένα golf tsi λευκό, αλλά με την τρέλα που κουβαλώ σκέπτομαι να πάρω ζάντες πριν καν το παραλάβω.(το περιμένω με το πακέτο Porto 17ΆΆ)

Έχω βάλει στο μάτι την συγκεκριμένη. http://www.ozracing.com/at-team/wheels/x-line/force/en (17ΆΆ) πάντα

Τι λέτε θα του πηγαίνει? Επίσης μπορεί κάποιος να πει τιμή γιατί είμαι επαρχία και είναι λίγο δύσκολο να βρω κάποιο κατάστημα.(στο Google δυστυχώς δεν βρήκα κάτι…)

***δεκτή κάθε πρόταση για άλλη ζάντα που ίσως του ταιριάζει περισσότερο!

http://www.shiva-automotive.net/shop/product_info.php?products_id=2195&language=en

http://www.rhr-tuning.com/product_info.php?language=en&products_id=182022

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω σχεδόν καταλήξει στις Rial Milano 7x17 ET47 (φαίνονται στο Scirocco παρακάτω). Το μόνο που με προβληματίζει είναι το offset που απο ΕΤ54 (για εργοστασιακή 7x17")θα γίνει ΕΤ47. Η διαφορά είναι πολύ μικρή, άλλα όπως και να το κάνεις δεν είναι το εργοστασιακό για τη διάσταση αυτή. Ειδικά σε λευκό αυτοκίνητο πιστεύω πως το χρώμα ταιριάζει γάντι. Απ ότι ξέρω οι Rial φτιάχνει και πολλές απο τις εργοστασιακές της VW, ποιοτικές και σε προσιτή τιμή.

ca4w-14.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον θα πάω στις 17αρες ρέπλικα του R όταν πάω για αλλαγή ελαστικών κ παίζουν λ7. Ελπίζω μόνο να μην στραβώνουν εύκολα κ να μην είναι πολύ πιο βαριές από τις 16αρες

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Στο site του Καρλή (www.karlis.gr) γράφει για Replica R20 (R δηλαδή), σε διάσταση 7.5x17 ET45 (5x112 πάντα). Σε ένα site που διάβαζα κριτική για τις ίδιες σε 18", έλεγε για normal βάρος και ικανοποιητική ποιότητα γενικά. Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται στο θέμα της αντοχής, ειδικά στους ελληνικούς δρόμους. Και μόνο το ότι είναι replica πάντως μου χτυπάει κάπως.. :)

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Παιδία ξέρει κανεις που μπορώ να βρώ αυτές τις ζάντες?

Είναι original ζάντα της VW. http://www.volkswagen-zubehoer.de/shop/product_info.php?info=p519_Karthoum--8J-x-18----Schwarz--glanzgedreht.html

Ο κωδικός για να τις παραγγείλεις είναι 1K0071498 AX1.

Υ.Γ. Μπορεί να βγαίνουν και σε replica.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ζάντα ! Την έχω βάλει στο μάτι εδω και καιρό ..... την φοράει ένα 6άρι στη γειτονιά μου αλλά ολόκληρη ματ .... αλλα ειναι 18άρα !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Είναι original ζάντα της VW. http://www.volkswagen-zubehoer.de/shop/product_info.php?info=p519_Karthoum--8J-x-18----Schwarz--glanzgedreht.html

Ο κωδικός για να τις παραγγείλεις είναι 1K0071498 AX1.

Υ.Γ. Μπορεί να βγαίνουν και σε replica.

ευχαριστώ! τα χω βάλει στο μάτι. μαλλον βρήκα που θα ξοδέψω τον 13ο μισθό τα χριστούγεννα :clapping:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! τα χω βάλει στο μάτι. μαλλον βρήκα που θα ξοδέψω τον 13ο μισθό τα χριστούγεννα :clapping:

δοκίμασε με photoshop πρώτα .... μην πάει στράφι ο 13ος μισθός ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.