Jump to content
pit696

Golf 6 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Εγώ πάντως έχω να προτείνω 18άρα με κλειστά μάτια!! Στο Golfάκι βάλαμε 18άρες Vancouver με συνδιασμό την σπορ ανάρτηση (15mm χαμηλότερο) κι έχω να παρατηρήσω ότι δεν κοπανάει καθόλου, στις ανωμαλίες είναι πολύ προοδευτικό, δεν ενοχλεί το "επιπλέον" κούνημα στις λακούβες και το κράτημα είναι κορυφαίο! B) Όσο για την εμφάνιση, επίσης πιστεύω ότι προσθέτει πολύ! (που να μπει και το bodykit σε λίγες μέρες) ;)

golf18a.jpg

golf18b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.... λιγο χαμηλωματακι του χρειαζεται πλεον, για να δειξει ακομη περισσοτερο...

Μου αρεσει που εχουν βγει προς τα εξω τα ζαντολαστιχα και μοιαζει σα να φορας αποστατες..

Καλοριζικα φιλε μου....

Link to comment
Share on other sites

Χαμήλωμα επειγόντως!!!!

Κατά τα άλλα λογικό είναι να βγαίνουν λίγο πιο έξω γιατί έχουν πάχος 8 ίντσες, αντίθετα με τις 7,5 που έχουν τα περισσότερα 17άρια/18άρια ζαντολάστιχα από τη μαμά...

Αλλά αυτό εσένα τι να σε πειράζει...Εδώ εμείς βάζουμε αποστάτες για να το πετύχουμε...

¶ντε,καλορίζικα!! <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε τριθυρο λευκο γκολφ 6 εχω βαλει το σπορ πακετο με τις 17ρες πορτο + ηλιοροφη ανυπομονο να δω πως θα ειναι μιας και δεν βρισκω στο νετ καμια φωτογραφια υπομονη καμια βδομαδα λοιπων!

Link to comment
Share on other sites

Το "χαμήλωμα επειγόντως" μου ακούγεται τρελή υπερβολή ρε παιδιά ειδικά βλέπωντας τις φωτογραφίες

όπου τα ζαντολάστιχα γεμίζουν τόσο πολύ τον θόλο και μάλιστα σε ένα ολοκαίνουριο αυτοκίνητο...

Το αμάξι δείχνει ήδη πραγματικά κουκλί και ίσως το επιπλέον χαμήλωμα να πηγαίνει για μείωση του ύψους

του αμαξώματος από το δρόμο αν κατάλαβα καλά...

Μην παρεξηγηθώ πάντως όλα αυτά είναι και υποκειμενικά γούστα πάντα και έχουν να κάνουν και με το

είδος της καθημερινής χρήσης του αυτοκινήτου μας...

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε τριθυρο λευκο γκολφ 6 εχω βαλει το σπορ πακετο με τις 17ρες πορτο + ηλιοροφη ανυπομονο να δω πως θα ειναι μιας και δεν βρισκω στο νετ καμια φωτογραφια υπομονη καμια βδομαδα λοιπων!

Αν θες να δεις το πακέτο, δες τις photo στο profile μου (σε 5θυρο).

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δεν ψάχνει το απόλυτο κράτημα, δεν χρείάζεται επιπλέον χαμήλωμα. Και η συμπεριφορά στο δρόμο είναι πολύ καλή. Ακόμη και η -ελαφρώς- χαμηλωμένη εργοστασιακή ανάρτηση με τις 18άρες, περπατάει πολύ καλά στους χάλια δρόμους μας.

Αν κάποιος δεν θέλει να χάσει σε άνεση αλλά θέλει να δείχνει πιο χαμηλό και ζόρικο, ας πάει στη λύση bodykit, που το αλλάζει εντελώς σαν εικόνα. Ακριβό μεν, αλλά κρατάς την άνεση...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το αμάξι στις φώτο παρακάτω είναι το ίδιο με τις φώτο του post #51, μόνο με επιπλέον το bodykit και χωρίς καμία αλλαγή στην ανάρτηση. Και αληθινό, φαίνεται ακόμη πιο διαφορετικό.. :lol:

img1044p.jpg

img1050yja.jpg

Edited by Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος δεν ψάχνει το απόλυτο κράτημα, δεν χρείάζεται επιπλέον χαμήλωμα. Και η συμπεριφορά στο δρόμο είναι πολύ καλή. Ακόμη και η -ελαφρώς- χαμηλωμένη εργοστασιακή ανάρτηση με τις 18άρες, περπατάει πολύ καλά στους χάλια δρόμους μας.

Αν κάποιος δεν θέλει να χάσει σε άνεση αλλά θέλει να δείχνει πιο χαμηλό και ζόρικο, ας πάει στη λύση bodykit, που το αλλάζει εντελώς σαν εικόνα. Ακριβό μεν, αλλά κρατάς την άνεση...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το αμάξι στις φώτο παρακάτω είναι το ίδιο με τις φώτο του post #51, μόνο με επιπλέον το bodykit και χωρίς καμία αλλαγή στην ανάρτηση. Και αληθινό, φαίνεται ακόμη πιο διαφορετικό.. :lol:

img1044p.jpg

img1050yja.jpg

Απλά τα σπάει....

Link to comment
Share on other sites

και γω σε λιγες μερες θα παραλαβω ενα 160αρι 5θυρο μπλε γραφιτης και σκεφτομαι για 17αρα.εχω ψαξει πολυ και τελικα κατεληξα σε TSW zolder η willow . ειναι καλης ποιοτητας? τι προελευσης? απο τιμη δεν ξερω. αν εχετε να προτεινετε καποια αλλη μαρκα και μοντελο πειτε μου αρκει να ταιριαζει.να μην ειναι ουτε πολυ κλασικη αλλα ουτε και εξεζητημενη,κατι ενδιαμεσο.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες δεν υφισταται.καλες ειναι οι ζαντες που φτιαχνονται απο ελαφρα κραματα μεταλλων και αρα εχουν μειωμενο βαρος.με λιγα λογια,οσο πιο ελαφρια τοσο το καλυτερο.αυτο ισχυει για οποιοδηποτε αυτοκινητο και οχι μονο για το golf.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λες δεν υφισταται.καλες ειναι οι ζαντες που φτιαχνονται απο ελαφρα κραματα μεταλλων και αρα εχουν μειωμενο βαρος.με λιγα λογια,οσο πιο ελαφρια τοσο το καλυτερο.αυτο ισχυει για οποιοδηποτε αυτοκινητο και οχι μονο για το golf.

Καλημέρα

Ναι φίλε μου αλλα εμμένα πχ φοράει πχ της μαμα 16" αλουμινιου πως ξέρω οτι αυτές που θα βάλω πχ (πες οτι είναι πάλι 16") είναι πιο ελαφριές? αναφέρονται κάπου τα κιλά?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ναι φίλε μου αλλα εμμένα πχ φοράει πχ της μαμα 16" αλουμινιου πως ξέρω οτι αυτές που θα βάλω πχ (πες οτι είναι πάλι 16") είναι πιο ελαφριές? αναφέρονται κάπου τα κιλά?

δεν αναφερονται και μαλλον δυσκολα θα βρεις αυτη την πληροφορια.ισως ενα email στον κατασκευαστη να σου απαντουσε την απορια.μπορεις ομως να τις ζυγισεις με μια απλη ζυγαρια πχ μπανιου :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει στο μάτι κάτι Team Dynamics Pro race 1.2 που τις λέει η εταιρία 8,2κιλά τις 17χ7,5. Πρέπει να είναι αρκετά ελαφριές ε?? Τις έχει βάλει κανείς??

Έχω διαβάσει οτι βοηθάει πάρα πολύ στην συμπεριφορά του αυτ/του οι ελαφριές ζάντες, με κίδυνο να σπάσουν βέβαια από τους καρό δρομούς μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει στο μάτι κάτι Team Dynamics Pro race 1.2 που τις λέει η εταιρία 8,2κιλά τις 17χ7,5. Πρέπει να είναι αρκετά ελαφριές ε?? Τις έχει βάλει κανείς??

Έχω διαβάσει οτι βοηθάει πάρα πολύ στην συμπεριφορά του αυτ/του οι ελαφριές ζάντες, με κίδυνο να σπάσουν βέβαια από τους καρό δρομούς μας.

9 κιλα τις βρηκα σε ενα site.μηπως ειναι τοσα;

Link to comment
Share on other sites

οποτε ακολουθουμε την τιμη που δινει η εταιρια στο site της.ειναι πιο πιθανο να ειναι και το σωστο νουμερο ;)

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα autostrata poseidon 7x17 και στην συναντηση της πεμπτης ακουσα αριστες εντυπωσεις απο τα μελη που τις ειδαν.χαρηκα πολυ και τους ευχαριστω.επισης στο δρομο τραβαει αρκετα βλεματα ισως και επειδη ειναι καινουργιο σχεδιο.τιμη 750 ευρω.φωτο στο garage.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εβαλα autostrata poseidon 7x17 και στην συναντηση της πεμπτης ακουσα αριστες εντυπωσεις απο τα μελη που τις ειδαν.χαρηκα πολυ και τους ευχαριστω.επισης στο δρομο τραβαει αρκετα βλεματα ισως και επειδη ειναι καινουργιο σχεδιο.τιμη 750 ευρω.φωτο στο garage.

Ωραία η ζαντούλα σου , ρίχτου κι ένα ελαφρύ χαμηλωματάκι και θα είναι super !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ζαντούλα σου , ρίχτου κι ένα ελαφρύ χαμηλωματάκι και θα είναι super !

σε ευχαριστω φιλε μου οσο για το χαμηλωμα εγινε με eibach pro kit kai koni fsd απλως ψαχνω χρονο για πλυσιμο και φωτο γιατι ολο βρεχει

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ζαντούλα σου , ρίχτου κι ένα ελαφρύ χαμηλωματάκι και θα είναι super !

Φαντάζομε με 3 ποντακια θα είναι κούκλα. Μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί με την μαμά παλεύετε ενώ με οποιαδήποτε aftermarket ζάντα το ζητάει το χαμήλωμά του??

Αχ να είχα λίγο πιο ίσιο γκαράζ θα το χαμήλωνα και γώ λιγουλάκι. Εδώ έτσι μαμά που είμαι και κοντεύω να βρώ.

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: έχω λάστιχο 205/55/16 με ανάρτηση μαμα (όχι την dcc ή όπως λέγεται) εάν βάλω 225/40/18 εκτός από κάποια αυξηση κατνάλωσης ,περισσότερο κοπάνημα και κάποια μείωση στις επιδόσεις : -θα υπάρξει κάποια εξτρα καταπόνεση στις αναρτήσεις από πριν? -θα κουράζονται περισσότερο τα φρένα ? -εκτός από μόστρα θα έχω καλύτερο πάτημα? Thank you :-)

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: έχω λάστιχο 205/55/16 με ανάρτηση μαμα (όχι την dcc ή όπως λέγεται) εάν βάλω 225/40/18 εκτός από κάποια αυξηση κατνάλωσης ,περισσότερο κοπάνημα και κάποια μείωση στις επιδόσεις : -θα υπάρξει κάποια εξτρα καταπόνεση στις αναρτήσεις από πριν? -θα κουράζονται περισσότερο τα φρένα ? -εκτός από μόστρα θα έχω καλύτερο πάτημα? Thank you :-)

Καλύτερο πάτημα σίγουρα. Όσο για την ανάρτηση πρέπει να μάθεις αν φοράει διαφορετική ανάρτηση το δικό σου σε σχέση με τα sport πακέτα (17" και 18" ζάντες) τα οποία έχουν άλλα ελατήρια.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.