Jump to content
pit696

Golf 6 - Επιλογή Ζαντών [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Οοκ ευχαριστώ πολύ. Γνωρίζεις στο vw gt τι offset ειναι η oem ζάντα?

Αυτη που εβαλα κ εγω τα ιδια ακριβως εχει 7x17 ET 54. Ελεγα κ εγω στην αρχη για του gt αλλα ειπα να ξεχωρισω! Κ επειδη ηθελα oem διαστασεις αφου εμαθα του gt εψαξα ebay με τα νουμερα κ βρηκα τις orlando. Ψαξε κ εσυ ετσι που ξερεις μπορει να βρεις καποιο σχεδιο που να σου αρεσει περισσοτερο στα ιδια νουμερα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2017 at 6:16 ΜΜ, Ilias87 said:


Αυτη που εβαλα κ εγω τα ιδια ακριβως εχει 7x17 ET 54. Ελεγα κ εγω στην αρχη για του gt αλλα ειπα να ξεχωρισω! Κ επειδη ηθελα oem διαστασεις αφου εμαθα του gt εψαξα ebay με τα νουμερα κ βρηκα τις orlando. Ψαξε κ εσυ ετσι που ξερεις μπορει να βρεις καποιο σχεδιο που να σου αρεσει περισσοτερο στα ιδια νουμερα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε σευχαριστώ πολύ για τη βοηθεια σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2017 at 5:47 PM, Ilias87 said:


Το 7 η 7,5 ειναι το πλατος της ζαντας. Ενω το ΕΤ=offset. Το πλατος φαινεται ελαχιστα συνηθως σε ιδιο ελαστικο η πιο πλατια ζαντα το δειχνει πιο τουμπανο διοτι απλωνεται μεγαλυτερη επιφανεια στο εδαφος. Το offset ειναι η βαση της ζαντας (εκει που παταει πανω στο αμαξι με τα μπουλωνια) οσο αυξανεται το νουμερο τοσο το στεφανι της ζαντας μπαινει προς τα μεσα ενω οσο μειωνεται βγαινει προς τα εξω. Παραδειγμα: Η bbs φτιαχνει τις ζαντες για το gti edition 30 για λογαριασμο της vw. Η τελευταια λεει εγω θελω να μου τη φτιαξεις 7,5x18 ET 54 για το μοντελο μου ασχετα αν η bbs βγαζει ακριβως ιδιο σχεδιο σε 8x18 ET 48. Ιδιες ζαντες ειναι κ οι δυο αλλα αμα τις δεις διπλα διπλα η "original" τουμπανιαζει πιο πολυ στο θολο αποτι η vw εκδοχη γιατι ειναι 7,5 αντι 8 πιο στενη κ μεγαλυτερο νουμερο offset δηλαδη μπαινει το στεγανι πιο μεσα στο θολο. Σταματαω γιατι σου εκαψα τον εγκεφαλο emoji23.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

ET51 είναι οι μαύρες Detroit του ed30 και με χαμήλωμα γεμίζουν πολύ καλά τον θόλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά στην παρέα, θα ήθελα να ρωτήσω σε 18άρες - 17άρες ζάντες χρειάζονται προσθήκες ? Η είναι ανάλογα τα χαρακτηριστικά της ζάντας ? Και πώς θα καταλάβουμε ότι χρειάζεται ? 

Link to comment
Share on other sites

Οι σωστες μαρκες βγαζουν 17-18 για καθε μοντελο εμπορευσιμο. Το σωστο ειναι να μην μπαινουν προσθηκες και οι σωστοι λαστιχαδες ξερουν να σου πουν

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/9/2017 at 2:37 ΜΜ, MaGiCPaiN said:

Γεια χαρά στην παρέα, θα ήθελα να ρωτήσω σε 18άρες - 17άρες ζάντες χρειάζονται προσθήκες ? Η είναι ανάλογα τα χαρακτηριστικά της ζάντας ? Και πώς θα καταλάβουμε ότι χρειάζεται ? 

Η ερώτησή σου είναι λίγο άκυρη. Πες τι θες να κάνεις ολοκληρωμένα μη μαντεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.. έχω ένα golf 6 160 μαμά.. σκέφτομαι για 17αρα ζάντα,  δεν θέλω χαμηλωματα κ δεν ξέρω αν θα είναι άσχημο.. υπάρχει κανεις σε αυτή τη φάση να μου πει γνώμη ή και καμία φωτό ; 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκεφτομαι  να αλλαξω ζαντουλες σε μεταχειρισμένες μαλλον του gti  17" αλλα με προβληματιζει το βαρος τους και δεν γνωριζω τι παιζει με το offset  ποια  θα μπαινουν σε μενα? θα χανω σε επιδοσεις ??? εχετε να μου προτεινεται κατι αλλο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε golf 6 μπαίνει 18" με 9 φάρδος και ΕΤ52? 225/40/18. Θα βρίσκουν φτερά?

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πλατια για 6αρι.

Με χαμηλωμα σιγουρα θα εχει προβλημα κι απο μεσα

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πλατια για 6αρι.
Με χαμηλωμα σιγουρα θα εχει προβλημα κι απο μεσα
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
Είναι οι ζάντες του tts. Έχω τα 3ποντα eibach. Που μπορώ να μάθω για σίγουρα?

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πλατια για 6αρι.
Με χαμηλωμα σιγουρα θα εχει προβλημα κι απο μεσα
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
Πάντως σε A3 1400 ήταν κομπλέ

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η στατικη εφαρμογη αλλα σε ολες τις ρεαλιστικες συνθηκες.

Αν μπορεις να τις δοκιμασεις πριν τις παρεις ειναι το καλυτερο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η στατικη εφαρμογη αλλα σε ολες τις ρεαλιστικες συνθηκες.

Αν μπορεις να τις δοκιμασεις πριν τις παρεις ειναι το καλυτερο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μάλλον για να μην υπάρχει πρόβλημα πρέπει να μπουν και αποστάτες. Οπότε το κόστος ξεφεύγει. Δοκιμή δεν μπορεί να γίνει γιατί πρέπει να βγουν τα ελαστικά μου και να μπουν σε αυτές.

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε golf 6 μπαίνει 18" με 9 φάρδος και ΕΤ52? 225/40/18. Θα βρίσκουν φτερά?

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Το φαρδος ειναι υπερβολικο για golf 6 θα βρισκουν 1000%. Και με 8,5 αν χαμηλωθει αρκετα βρισκουν σε ανωμαλιες...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ενδιαφερομαι να αλλαξω απο εργοστασιακες ζαντες 16 να παω σε 17ρα  συγκεριμενα την Denver

μπορειτε να μου πειτε αν γνωριζεται θα ταίριαζε καλα ? θα εχω καποιο προβλημα  ? πχ θα βρισκει καπου η αν θα φαινεται πολυ μεσα η ζαντα?? ευχαριστω  πολυ τα χαρακτηριστικα τις ειναι

Size 17" x 7.5"
Diameter 17"
Width 7.5"
Lugs 5
Bolt Pattern 112mm
Offset 51mm

 

ευχαριστω πολυ

W69871S.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις κάτι εργοστασιακό, που έχει ήδη τις σωστές προδιαγραφές;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω επειδη αρκετα golf νομιζω 5ρια φορανε αυτη νομιζα οτι ειναι πιο safe  και οτι ταιριαζει τωρα ομως οσο ψαχνω το βλεπω ολο και πιο συνθετο το θεμα γι αυτο ηθελα μια μικρη βοηθεια εαν θα κανει  η αν θα φαινεται ασχημο

Link to comment
Share on other sites

προσωπικη μου αποψη παντα κοσμητικα, η συγκεκρυμενη ζαντα θελει μεγαλη διασταση για να δειξει....

Link to comment
Share on other sites

Το golf vi gti ερχόταν εργοστασιακα με τις "

“Denver” alloy wheels 7.5 x 17 with 225/45 R 17 tyres". 

https://www.volkswagen.ie/en/owners-and-users/older-models/golf-6.html

Για να δείξει φουλ θέλει 18ρα άλλα σε αυτή τη διάσταση η Denver θα είναι βαρίδι. 

Αν τις βρίσκεις φθηνά αυθεντικες σκέψου το. Είναι η classic ζάντα που έβαζε στα gti μοντέλα της η vw για 15 χρονια.

Για να δείξει και να μην είναι κριάρι καλό θα ήταν να βάλεις και πιο χαμηλή ανάρτηση. 

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα  σε ολους!  Εχω golf  mk6 122  hp , ειναι  πρωτο  σταδιο  περιπου  155  αλογα. 

Θελω  να αλλαξω  τις 16αρες ζαντες και σκεφτομαι να παω σε 18αρες.

 

Θα χασω κατι σημαντικο απο δυναμη; Διαφορα στην καταναλωση θα δω σημαντικη;

Το αμαξι  θα γινει τρομερα αβολο οδηγικα;

 

Φοραει μαμα αναρτησεις αλλα θα χαμηλωθει  μελλοντικα  σιγουρα.

Το  σχεδιο  που σκεφτομαι ειναι JR21 με 225/40-18 . Φοβαμαι οτι σε 17αρα  δεν θα δειξει αλλα θελω να ξερω οτι δεν θα χασει  κατι το αμαξι  (κυριως  ανεση ειμαι  διατεθειμενος  να χασω  αν  ειναι να   μπουν  18αρες και να  δειξει  το αμαξι)

 

Σκεφτομουν  και 17αρες bbs  sr  αν  βρεθουν  μεταχειρισμενες και αν τελικα μεινω  μακρια  απο  18αρες.

 

 

Μπορεί να είναι εικόνα αυτοκίνητο, δρόμος και κείμενο που λέει "GOLF"

Link to comment
Share on other sites

οι  bbs SR σε 17αρες χανονται εαν θες αυτες θα πρεπει να πας σε 18αρες 

τα υπερ της 18αρας ειναι η εμφανηση αλλα θα πρεπει να προσεχεις πολυ τις λακουβες μην στραβώσουν τωρα εαν θα κοψει απο δυναμη δεν νομιζω να ειναι κατι εμφανες απο καταναλωση θα αυξηθεί λίγο οχι κατι δραματικό.

 

εγω αβαλα απο 16 σε 17 δεν πηγα σε 18 λογο οτι μπορει να σταβωσουν εαν πεσεις σε λακουβες μεγάλες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα, πιστευω οι SR δειχνουν καλυτερα σε 17αρες (γουστα ειναι  αυτα)

Προχωρησα σε JR21 17x7 40 ET με michelin pilot sport 5  ,για τους ιδιους λογους που ειπες. Θα  ανεβασω  φωτο οταν μπουνε,αλλα πιστευω  με ενα χαμηλωμα θα δειξει  ακομα περισσοτερο!

Οπως και να χει  σε ευχαριστω  :)

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2023 at 1:46 ΠΜ, DinosPap said:

Καλησπερα  σε ολους!  Εχω golf  mk6 122  hp , ειναι  πρωτο  σταδιο  περιπου  155  αλογα. 

Θελω  να αλλαξω  τις 16αρες ζαντες και σκεφτομαι να παω σε 18αρες.

 

Θα χασω κατι σημαντικο απο δυναμη; Διαφορα στην καταναλωση θα δω σημαντικη;

Το αμαξι  θα γινει τρομερα αβολο οδηγικα;

 

Φοραει μαμα αναρτησεις αλλα θα χαμηλωθει  μελλοντικα  σιγουρα.

Το  σχεδιο  που σκεφτομαι ειναι JR21 με 225/40-18 . Φοβαμαι οτι σε 17αρα  δεν θα δειξει αλλα θελω να ξερω οτι δεν θα χασει  κατι το αμαξι  (κυριως  ανεση ειμαι  διατεθειμενος  να χασω  αν  ειναι να   μπουν  18αρες και να  δειξει  το αμαξι)

 

Σκεφτομουν  και 17αρες bbs  sr  αν  βρεθουν  μεταχειρισμενες και αν τελικα μεινω  μακρια  απο  18αρες.

 

 

Μπορεί να είναι εικόνα αυτοκίνητο, δρόμος και κείμενο που λέει "GOLF"

Όχι JR ρε παιδιά, είναι άθλιες ζάντες, ποιοτικά και εμφανισιακά. Γέμισε η αγορά από δαύτες μέσα στην κρίση και μετά γεμίζουν οι αγγελίες μεταχειρισμένων με τις κινεζοζάντες.

Για τις SR συμφωνώ θέλει 18 και πάνω, 19 ιδανικό, το 17 είναι πολύ μικρό.

Έχω φίλο με 5άρι Gti κόκκινο, τις άλλαξε στη βδομάδα με 18άρες, χάνοντας και κανένα 250άρι € μαζί με τα λάστιχα.

 

Από 16->18 θα ανέβει η κατανάλωση +1λ/100 και ρεπρίζ με 155ps θα πέσει αρκετά το αυτοκίνητο.

 

Καλύτερα να περίμενες και να πάρεις μια σωστή ζάντα, ίσως και εργοστασιακή.πχ. Pretoria

1379979770_golf6pretoria.jpg.68dfb6178b6ed15effcae5e64245b04c.jpgvw-golf-r-mk6-tuning-800hp-1024x556.thumb.jpg.e4aa9962263c42a05ed32517e50171bc.jpg

 

 

6άρι με BBS SR 19" :whistling:

i_3074_2394_0_61_1430233444_644.jpg.2a33fabb759b6efd2a5e09096311b9b0.jpg

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.