Jump to content
toympano

Εμπρος Φρυδι (Μαχαιρι) Στο Προφυλακτηρα Του Gti Μου.

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, εχω το Golf gti v οπου το εμπρος μακροστενο φρυδι ειναι βαμμενο στο χρωμα του αυτοκινητου οπως κ τα σποιλερ γυρω γυρω απο μαυρο χρωμα που ηταν μαμα. Το προβλημα ειναι οτι προσφατα βρηκα στο παργκικ απο κατω οπως εμπαινα με αποτελεσμα να τραυματιστει το εμπρος σποιλερ η αλλιως μαχαιρι οπως λενε οι φανοποιοι. Γενικοτερα η αναρτηση ειναι εργοστασιακη αλλα το αμαξι βρισκει ευκολα εκει μπροστα. Ετσι το εβγαλα για να το παω για βαφη, ομως ειδα οτι ακομα και χωρις αυτο το αυτοκινητο παραμενει ομορφο και κυριως δε βρισκει σε δοκιμες που εκανα σε σαμαρια κτλ οπως πριν. Τι μου προτεινετε να κανω να το αφησω οπως ειναι τωρα διχως το εργοστασιακο σποιλερ η να το βαλω παλι με οτι συνεπαγεται απο ζημια σε λακουβες σαμαρια κτλ? Η επανω φωτο ειναι με το σποιλερακι επανω στο αμαξι ενω η κατω φωτο ειναι χωρις το σποιλερ....Ακουω γνωμες.

 

1384263_10204141657437111_80768632062461

 

 

10710707_10204141664397285_1824304350627

Edited by toympano
Link to comment
Share on other sites

ξαναφορα το χωρις δευτερη σκεψη και προσοχη. οι περισοτεροι ειμαστε πολυ χαμηλοι.

επισης μπορεις να το βαψεις μαυρο αυτο το κομματι.

Edited by xrigolfakias
Link to comment
Share on other sites

Για λογους αισθητικης μου λες να το βαλω παλι επανω φιλε μου; 
Για αεροδυναμικους λογους λες να ισχυει κατι; Σημερα που μπηκα Αττικη Οδο παρατηρησα λιγο πιο ελαφρυ τιμονι, Δε ξερω αν επηρεαζεται κατι απο αυτο περι αρνητικης αντωσης αλλα ειδωμεν. Ουτος η αλλος ηταν μαυρο απο την μανα του αλλα σαγρε η επιφανεια του. Πλεον την εκανα γυαλιστερη κ στο χρωμα του γκολφ. Οποτε αν το βαψω μαυρο σε ενδεχομενα χτυπηματα λες να πληγωνεται τοσο ευκολα οπως οταν ηταν κοκκινο;

Link to comment
Share on other sites

ναι για λογους αισθητικης λεω να το φορεσεις, οσο για αεροδυναμικη και ελαφρυτερο τιμονι, σου φανηκε. δεν παιζει ρολο ενα κομματακι πλαστικο. λεω μαυρο γιαλιστερο να το βαψεις αυτο το κομματι που εβγαλες,το χει ενα φιλαρακι βαμενο και ειναι πολυ ομορφο.  το υπολοιπο επιπροσθετο αστο ως εχει. κοκκινο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφερει να δωσω 50€ που ζηταει για ενα μικρο κολληματακι και επισκευη ή να παρω καινουργιο ;

Οντως γυαλιστερο ειναι καλυτερο μαυρο.

Edited by toympano
Link to comment
Share on other sites

καινουργιο,και πουλα το παλιο(κολλα το πρωτα)

 

αν καινουργιο κανει 64...τοτε πουλας το παλιο κανενα 20 αρι και ειναι σαν να το αγορασες το καινουργιο με 44....

 

ειπα κατι λαθος??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι για λογους αισθητικης λεω να το φορεσεις, οσο για αεροδυναμικη και ελαφρυτερο τιμονι, σου φανηκε. δεν παιζει ρολο ενα κομματακι πλαστικο. λεω μαυρο γιαλιστερο να το βαψεις αυτο το κομματι που εβγαλες,το χει ενα φιλαρακι βαμενο και ειναι πολυ ομορφο.  το υπολοιπο επιπροσθετο αστο ως εχει. κοκκινο.

κ ομως ενα κομματακι πλαστικο κανει διαφορα!το gti v στα 200χλμ/ω εχει 3κιλα ανηψωση στον εμπρος αξονα και 18 κιλα ανηψωση στον πισω αξονα.αν τωρα αυτο το μαχαιρι ειναι 4 εκατοστα σε υψος και 1 μετρο σε μηκος ειναι 0,04 τμ σε εμβαδον.ειναι αρκετα μεγαλο κομματι αν αναλογιστεις οτι στα gragster κλεινουν ολους τους αρμους της μουρης με ταινιες.επισης για να λιγοστεψουν αυτο το 18ακιλο του ποσω αξονα στο αμερικα και στο αγγλια βαζουν στα mkv αεροδυναμικα βοηθηματα απο ttrs πολυ μικροτερου εμβαδου.οσο λιγοτερος αερας περναει απο κατω τοσο λιγοτεροι στροβιλισμοι στα μη flat bottoms σαν τα δικα μας τοσο λιγοτερη ανηψωση.

 

Καλησπερα παιδια, εχω το Golf gti v οπου το εμπρος μακροστενο φρυδι ειναι βαμμενο στο χρωμα του αυτοκινητου οπως κ τα σποιλερ γυρω γυρω απο μαυρο χρωμα που ηταν μαμα. Το προβλημα ειναι οτι προσφατα βρηκα στο παργκικ απο κατω οπως εμπαινα με αποτελεσμα να τραυματιστει το εμπρος σποιλερ η αλλιως μαχαιρι οπως λενε οι φανοποιοι. Γενικοτερα η αναρτηση ειναι εργοστασιακη αλλα το αμαξι βρισκει ευκολα εκει μπροστα. Ετσι το εβγαλα για να το παω για βαφη, ομως ειδα οτι ακομα και χωρις αυτο το αυτοκινητο παραμενει ομορφο και κυριως δε βρισκει σε δοκιμες που εκανα σε σαμαρια κτλ οπως πριν. Τι μου προτεινετε να κανω να το αφησω οπως ειναι τωρα διχως το εργοστασιακο σποιλερ η να το βαλω παλι με οτι συνεπαγεται απο ζημια σε λακουβες σαμαρια κτλ? Η επανω φωτο ειναι με το σποιλερακι επανω στο αμαξι ενω η κατω φωτο ειναι χωρις το σποιλερ....Ακουω γνωμες.

 

 

σε ασπρο που το ειδα τα σπαει!

Edited by Συριωτης Νικος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καινουργιο,και πουλα το παλιο(κολλα το πρωτα)

 

αν καινουργιο κανει 64...τοτε πουλας το παλιο κανενα 20 αρι και ειναι σαν να το αγορασες το καινουργιο με 44....

 

ειπα κατι λαθος??

Νομιζω ειπες το σωστο!

κ ομως ενα κομματακι πλαστικο κανει διαφορα!το gti v στα 200χλμ/ω εχει 3κιλα ανηψωση στον εμπρος αξονα και 18 κιλα ανηψωση στον πισω αξονα.αν τωρα αυτο το μαχαιρι ειναι 4 εκατοστα σε υψος και 1 μετρο σε μηκος ειναι 0,04 τμ σε εμβαδον.ειναι αρκετα μεγαλο κομματι αν αναλογιστεις οτι στα gragster κλεινουν ολους τους αρμους της μουρης με ταινιες.επισης για να λιγοστεψουν αυτο το 18ακιλο του ποσω αξονα στο αμερικα και στο αγγλια βαζουν στα mkv αεροδυναμικα βοηθηματα απο ttrs πολυ μικροτερου εμβαδου.οσο λιγοτερος αερας περναει απο κατω τοσο λιγοτεροι στροβιλισμοι στα μη flat bottoms σαν τα δικα μας τοσο λιγοτερη ανηψωση.

 

σε ασπρο που το ειδα τα σπαει!

συγχαρητηρια για τις γνωσεις σου και ευχαριστω που μου το ανελυσες σε βαθος. Νομιζχω οτι θα παρω καινουργιο και θα κοιταξω να το βαψω η κοκκινο οπως αυτο που εχω τωρα η να το κανω λειο κ να το βαψω μαυρο. Τι προτεινεις με βαση το γουστο σου; το αυτοκινητο ειναι κοκκινο.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε να το βαλεις για τους λογους που ανεφεραν οι φιλοι πιο πάνω. Εγω το χω βαμμενο μαυρο γυαλιστερό αλλά γδέρνεται όπως και να το κάνουμε. Κάνει ωραια αντίθεση το μαυρο χρώμα του μαχαιριού-φιλέτου.

Τσάμπα λεφτά μην δίνεις, βάλτο στο μαυρο σαγρέ που βγαίνει μαμά ωστε και να γδαρθει ( που ναι σίγουρο) να μην φαίνεται.

16031ac6f0aaf44fd1c2a9c1fa19cfaa.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε να το βαλεις για τους λογους που ανεφεραν οι φιλοι πιο πάνω. Εγω το χω βαμμενο μαυρο γυαλιστερό αλλά γδέρνεται όπως και να το κάνουμε. Κάνει ωραια αντίθεση το μαυρο χρώμα του μαχαιριού-φιλέτου.

Τσάμπα λεφτά μην δίνεις, βάλτο στο μαυρο σαγρέ που βγαίνει μαμά ωστε και να γδαρθει ( που ναι σίγουρο) να μην φαίνεται.

16031ac6f0aaf44fd1c2a9c1fa19cfaa.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημερα, βασικα και εγω αυτο σκεφτηκα οτι αν το παρω μαμα οπως ειναι μαυρο σαγρε ισως να του πηγαινε κ δε ξερω τι αντιθεση θα κανει ......Λογικα δε θα ειναι ασχημο σαγρε ......???

Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα φαινεται μονο εκει κατω. Το αν ειναι σαγρέ ή βαμμενο γυαλιστερό, πίστεψέ με κανείς δεν ασχολειται, ουτε συ ο ιδιος θα το κοιτας.

Αν γδαρθει το βαμμενο κ φαινεται μετα ομως, εκει θα στεναχωρεθείς.

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το χρωμα φαινεται μονο εκει κατω. Το αν ειναι σαγρέ ή βαμμενο γυαλιστερό, πίστεψέ με κανείς δεν ασχολειται, ουτε συ ο ιδιος θα το κοιτας.

Αν γδαρθει το βαμμενο κ φαινεται μετα ομως, εκει θα στεναχωρεθείς.

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σωστη η παρατηρηση σου φιλε θα σε ακουσω...Με το που βαλω επανω το νεο κατευθειαν φωτογραφια και εδω να καμαρωσετε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα αγορασα ενα καινουργιο κ το τοποθετησα οπως ηταν μαυρο κ ειναι μια χαρα.

Να και το αυτοκινητο παιδες! 8)

post-8588-0-12813100-1413580505_thumb.jp

post-8588-0-37402500-1413580522_thumb.jp

post-8588-0-62467900-1413580542_thumb.jp

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι εν τω μεταξυ το εχω πλυνει εκει κ φαινονται οι σταγονες αν παρατηρησεις αλλα τελικα καλα εκανα κ το εβαλα....Σε 6-7 λεπτακια μπηκε το σταματησα στην ανηφορα του υπογειου παργκιγκ κ ξαπλωσα απο κατω κ το εβαλα μπαμ μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά!

Εγω που το εχω βαμμενο μαυρο γυαλιστερό, προχθες που το χα σηκωμενο σε ράμπα και το εβλεπα.. Λυπηθηκα που το δα γρατζουνισμένο απο κατω.

Κοινώς τζάμπα λεφτα το βαψιμό του. Δεν αξίζει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά!

Εγω που το εχω βαμμενο μαυρο γυαλιστερό, προχθες που το χα σηκωμενο σε ράμπα και το εβλεπα.. Λυπηθηκα που το δα γρατζουνισμένο απο κατω.

Κοινώς τζάμπα λεφτα το βαψιμό του. Δεν αξίζει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι οντως τελικα το μαμα σαγρε επιφανεια και μαυρο ειναι οτι πρεπει αφου το ακριβως απο πανω κομματι του ειναι κοκκινο οπως βλεπεις στις φωτογραφιες. Νομιζω ειναι οκ τωρα βενζινη να εχουμε να κυκλοφορουμε....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest black gt

στο gt sport που εχω πως το κουμπωνω στο μπροστα σημειο ? δεν εχω εγκοπες στον μαμα προφυλακτηρα για να κουμπωσει, μονο με βηδες?

Link to comment
Share on other sites

Το κομμάτι το έχεις ?

 

Για να σε βοηθήσει κάποιος θα πρέπει να έχει την αντίστοιχη εμπειρία, να τα γνωρίζει απέξω δηλαδή.

ΑΝ ΟΜΩΣ βγάλεις μια φωτογραφία και τα δύο σημεία, είναι πολύ πιθανό να σε βοηθήσουν περισσότερα άτομα.. .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.