Jump to content
GEORGE PASSAT

Προβλημα Με Προκαταλυτη Και Πιθανον Με Καταλυτη

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομαδα!!Θελω συμβουλες οσο αναφορα τι μπορω να κανω να γλυτωσω κοστος περιπου στα 2000 προκαταλυτη και καταλυτη!!Πηγα σημερα στο συνεργειο και εβγαλε βλαβη ο εγκεφαλος με τον προκαταλυτη και μου ειπε ο μαστορας οτι θελει αλλαγη και μπορει και ο καταλυτης εαν εχουν παει θραυσματα!!Δεν εχουμε ανοιξη ακομα κατι να δουμε τι συμβαινει και εαν ειναι αυτα που ανεφερε ο μαστορας!απλα μονο με τον εγκεφαλο που εβγαλε την βλαβη!εχω ενα vw passat 1.6 lim fsi....

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα το κοστος του συνεργειου για γνησια ανταλλακτικα vw,καλυτερα παρε αλλο αμαξι.

Εφοσον εισαι σιγουρος για το προβλημα,πηγαινε σε 1-2 εξατμισαδες,με 400-500 ευρω πολυ μαξ,πιστευω εχεις καθαρισει,φυσικα με 2 χρονια εγγυηση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε. Κατήργησε τους προκαταλύτες και βάλε ενα 200άρι μεταλλικό καταλύτη.Χωρίς να είναι η ενδεδειγμένη λύση με τα χρήματα που αναφέρει πιο πάνω ο passatoukos δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα απλά θα αυξηθούν ελαφρώς τα επίπεδα θορύβου κατά την επιτάχυνση στο φάσμα των 3000 στρ/ανά λεπτό.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ξεχνα το κοστος του συνεργειου για γνησια ανταλλακτικα vw,καλυτερα παρε αλλο αμαξι.

Εφοσον εισαι σιγουρος για το προβλημα,πηγαινε σε 1-2 εξατμισαδες,με 400-500 ευρω πολυ μαξ,πιστευω εχεις καθαρισει,φυσικα με 2 χρονια εγγυηση.

Αφου πρωτα εισαι 100% σιγουρος οτι δεν ειναι λ ή κάτι άλλο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι λ!!!πηγα σε συνεργειο της εταιριας και ειναι μαστορες γνωστοι!απο την γειτονια μου και μου εδωσαν και αυτοι την λυση που προτεινε ο Profesor!απλα μου ειπαν οτι θα εχει περισσοτερο καυση!χωρις να κανει καμια ζημια στον κινητηρα και χωρις να εχω θεμα με λ!γιατι θα βαλουν κατι σαν τσιπ εαν καταλαβα να δειχνει οτι υπαρχει προκαταλυτης!και χωρις να εχω θεμα με κτεο απο θεμα ριπων!ισχυει κατι τετοιο??το εχει κανει κανεις σε passat lim 1.6 me 160.000

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι λ!!!πηγα σε συνεργειο της εταιριας και ειναι μαστορες γνωστοι!απο την γειτονια μου και μου εδωσαν και αυτοι την λυση που προτεινε ο Profesor!απλα μου ειπαν οτι θα εχει περισσοτερο καυση!χωρις να κανει καμια ζημια στον κινητηρα και χωρις να εχω θεμα με λ!γιατι θα βαλουν κατι σαν τσιπ εαν καταλαβα να δειχνει οτι υπαρχει προκαταλυτης!και χωρις να εχω θεμα με κτεο απο θεμα ριπων!ισχυει κατι τετοιο??το εχει κανει κανεις σε passat lim 1.6 me 160.000

Ναι φίλε μου το έχουν κάνει και άλλοι σε passat 1.6 fsi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλει τους καταλυτες και βαλει σκετο σωληνα σε ατμσοφαιρικο μοτερ θα τον περνανε τα zastava...

 

 

τα απλα η τα gt? :D

Διαβάστε τι ακριβώς προτείνει ο Professor. Δεν αναφέρει πουθενά κατάργηση ούτε σκέτους σωλήνες. :acute:

 

Εαν σενδιαφέρει μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα κομμάτια στο car

5433118_0_n.jpg και λογικά σε φτηνότερη τιμή από καινούργιο.

Αρκεί ξαναλέω να διαπιστώσεις ότι έχει βλάβη όντως ο καταλύτης. Αυτό γίνεται μόνο σε εξατμισά και θέλει κόψιμο να τους δεις από μέσα.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι λ!!!πηγα σε συνεργειο της εταιριας και ειναι μαστορες γνωστοι!απο την γειτονια μου και μου εδωσαν και αυτοι την λυση που προτεινε ο Profesor!απλα μου ειπαν οτι θα εχει περισσοτερο καυση!χωρις να κανει καμια ζημια στον κινητηρα και χωρις να εχω θεμα με λ!γιατι θα βαλουν κατι σαν τσιπ εαν καταλαβα να δειχνει οτι υπαρχει προκαταλυτης!και χωρις να εχω θεμα με κτεο απο θεμα ριπων!ισχυει κατι τετοιο??το εχει κανει κανεις σε passat lim 1.6 me 160.000

Αν βάλεις aftermarket καταλύτη ο προκαταλύτης 99% θα πάρει πόδι.

Αυτό που θα κάνει ο εξατμισάς είναι είτε να βάλει ένα μικρό αποστάτη στον λ, είτε ένα μικρό αντιστάτη ώστε να μην σου ανάβει λαμπάκι.

 

Περιμένουμε feedback, σε ότι κι αν επιλέξεις..

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε τι ακριβώς προτείνει ο Professor. Δεν αναφέρει πουθενά κατάργηση ούτε σκέτους σωλήνες. :acute:

 

Εαν σενδιαφέρει μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα κομμάτια στο car

5433118_0_n.jpg και λογικά σε φτηνότερη τιμή από καινούργιο.

Αρκεί ξαναλέω να διαπιστώσεις ότι έχει βλάβη όντως ο καταλύτης. Αυτό γίνεται μόνο σε εξατμισά και θέλει κόψιμο να τους δεις από μέσα.

το διαβασα το καταλαβα οποτε ολα καλα!για καποιο λογο καπου το χασα πριν.τεσπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε εξατμισα να σου καταργησει τον προκαταλυτη και να βαλεις εναν καταλυτη και εισαι ΟΚ.

Σχεδον ολοι (για να μην πω ολοι) οσοι βαζουν εξατμιση το πρωτο πραγμα ειναι να καταργησουν τον προκαταλυτη.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο συνεργειο και απλα μου καθαρισαν το σωληνα που πηγαινει στην agr..που ηταν βουλωμενος!και την πεταλουδα και μου ειπαν πρωτα να δουμε εαν ξανα ανοιξει η ενδειξη  για την agr και εαν αναψει παλι να δουμε εαν δειξει  τον προκαταλυτη!!!θα δειξει η πορεια!Ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.