Jump to content
bairas

Αξιοπιστία Vw Group....ασ Γελασω...!

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα,

Εφόσο είσαι εκτός εγγύησης μπορείς να μου πεις πόσα χρήματα σου ζήτησαν?

Δες και το δικό μου το θέμα http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=59173&page=5#entry575848...

το αμάξι είναι ακόμη συνεργείο γιατί είχε 3 σπασμένα πιστόνια και αλλάξαμε αρκετά... 1700 ευρώ ζημιά...

σκέφτομαι να στείλω μαιλ στη VW αλλά η εμπειρία σου με απογοήτευσε...

Για όλα αυτά που άλλαξα που κάποια ήταν και προληπτικά 3000 ευρώ (ανταλλακτικά-μηχανουργείο-εργατικά-αναλώσιμα).

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου όσοι έχετε μπεκ τα Η πηγαίνετε να τα αλλάξετε έβγαλαν αντικατάσταση. Καλύτερα να δώσετε 600-700 ευρώ παρά 3000 παθών.

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι άξιο προβληματισμού ότι δεν έχουν ακουστεί ανάλογα σκηνικά είτε για Skoda, είτε για Seat... τα οποία και αν δεν έχουν φορέσει τον CDAA?!?!?! Αυτό, σε συνάρτηση και με το ότι "κονσέρβα" πρόγραμμα δεν δούλεψε ποτέ με τη μια σε CDAA, μήπως αφήνει περιθώρια να σκεφτεί κανείς ότι κάτι "διαφορετικό" έχει γίνει στην υλοποίηση του CDAA που φοράει το CC? (πχ ίσως κάτι με την κωδικοποίηση του, ή κάποιο άλλο περιφερειακό)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν είναι άξιο προβληματισμού ότι δεν έχουν ακουστεί ανάλογα σκηνικά είτε για Skoda, είτε για Seat... τα οποία και αν δεν έχουν φορέσει τον CDAA?!?!?! Αυτό, σε συνάρτηση και με το ότι "κονσέρβα" πρόγραμμα δεν δούλεψε ποτέ με τη μια σε CDAA, μήπως αφήνει περιθώρια να σκεφτεί κανείς ότι κάτι "διαφορετικό" έχει γίνει στην υλοποίηση του CDAA που φοράει το CC? (πχ ίσως κάτι με την κωδικοποίηση του, ή κάποιο άλλο περιφερειακό)

Θελει καλο ψαξιμο με το ετκα απο πλευρας εξαρτηματων ecu-μοτερ-περιφερειακα, στις 2-3 μαρκες του group.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όλοι στον χορό....

Και εγώ αύριο πάω συνεργείο άναψε βλάβη p2293 το αμάξι δεν ανεβάζει πάνω από 3000σαλ...

Αντλία η μπρος η πίσω.. Μάλλον για μπρος...

Μας ματιαξαν όλους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα προβλήματα βγάζουν τα CDAA και στα Skoda..... Καπακια , Πιστονια, Πολλα λαδια να τρεχουν απο τις τουρμπινες και απο το πανω καπακι το πλαστικο της καδενας, αντλια νερου κλπ κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα προβλήματα βγάζουν τα CDAA και στα Skoda..... Καπακια , Πιστονια, Πολλα λαδια να τρεχουν απο τις τουρμπινες και απο το πανω καπακι το πλαστικο της καδενας, αντλια νερου κλπ κλπ

 

Εγώ αναφέρομαι στο συγκεκριμένο θέμα. Δηλαδή να παραδίδει πνεύμα μοτέρ από ψεκασμό

Όλοι στον χορό....

Και εγώ αύριο πάω συνεργείο άναψε βλάβη p2293 το αμάξι δεν ανεβάζει πάνω από 3000σαλ...

Αντλία η μπρος η πίσω.. Μάλλον για μπρος...

Μας ματιαξαν όλους.

 

Λες να έχουν ημερομηνία λήξης?!?! :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που είχα πάνω μεταχειρισμενη είναι και την είχα πάνω 55.000χλμ. Βρήκα καινούργια Bosch με 209€.αύριο θα μάθω αν τεριαζει ο κωδικός της (0261520239) με το αμάξι μου 100%

BZB ΓΙΑΤΊ Ο ΠΑΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΙΏΣ... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ....

Σοβαρά τώρα μοτέρ μεταχειρισμενα τα 1.8 tsi πόσο κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μητσο από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι αυτά τα πιστόνια έκατσαν τέλεια τα αλλα είχαν πιο πολύ ανοχή μέσα στον κύλινδρο α ρε άτιμη vw

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμμη που ανοίγω πάλι το θέμα αλλά επειδή πραγματικά με τρώει η περιέργεια και θέλω να ρωτήσω το εξής: Βάζατε πάντα κατοστάρες βενζίνες ή όχι? και το λέω αυτό διότι κακής ποιότητας καύσιμα είναι γνωστό ότι μπορούν μακροπρόθεσμα να δημιουργήσουν προβλήματα στα μπεκ των fsi κινητήρων. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εκο - bp - ελιν 100αρα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχουν τα "οκτάνια" με την καθαρότητα του καυσίμου (νοθεία, κάκιστες δεξαμενές κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σίμο από εκεί που βάζω δεν έχω καθόλου επιστροφές από άλλο που έβαζα shell είχα επιστροφές και δεν ξανά έβαλα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω Παντελή, την ερώτηση την έκανα ως προς το αρχικό ερώτημα που τέθηκε (η θεώρηση ότι 100άρα = καθαρή ?!)

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εβαλα βενζινη κΑτερινη, σε ετεκα γιατι δεν εβρισκα και επρεπε να φυγω, 100αρα 20λιτρα με αλλα 20 μεςα, μολις βγαινω ξανα στο δρομο και παταω αρχιζω να βλεπω ενα κλικ μεγαλυτερο πυρομετρο +50-100oC

Το βραδυ με logs μετα τις 6000rpm, το μοτερ ειχε επιστροφες 2-5cfs και σε πατημα 4ης missfires σε 2 κυλινδρους και check engine.

Με 2 γεμισματα 100αρα θεσσαλονικη εστρωσε εντελως.

Προφανως η βενζινη δεν ηταν 100αρα, αλλα 95αρα και χειριστης ποιοτητας, καθως εχω logαρει και 95αρες πρατηριων της θες/νικης.

Η συγκεκριμενη βενζινη, ισως μονη της στο ρεζερβουαρ με πολυ ζορι οδηγουσε σενα σπασμενο πιστονακι ανετα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ με logs μετα τις 6000rpm, το μοτερ ειχε επιστροφες 2-5cfs και σε πατημα 4ης missfires σε 2 κυλινδρους και check engine.

 

Η συγκεκριμενη βενζινη, ισως μονη της στο ρεζερβουαρ με πολυ ζορι οδηγουσε σενα σπασμενο πιστονακι ανετα.

 

Έχω παρατηρήσει σε οδήγηση με το κιβώτιο στο sport 2 φορές που ανέβασα 6.000 άναμμα check engine και epc και μόλις το σβησα εξαφανίστηκαν τα σφάλματα. Βενζίνη βάζω αμόλυβδη απλή (απο φίλο που ξέρω ότι είναι καθαρή) . Λες να φταίει η βενζίνη;

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

Μονο με logs και scan θα μαθεις

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα σε γνωστο-μηχανικο , που σε 1η φαση μου είπε είναι missfires όταν το βαλε σε διαγνωση. Θα μάθω περισσότερα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.