Jump to content
manos27m

Polo 1.6 Tdi Service 30.000Km

Recommended Posts

Οποίος έχει πρόβλημα με την EGR του ας με ενοχλήσει και θα του πω εγώ τι να κάνει.Μιας και εγώ έδωσα 530 Ε ανταλλακτικό-εργατικά αλλά πλέον έμαθα πως φτιάχνεται.....Αν έχεις μόνο αστάθεια στο ρελαντί δεν θέλεις αλλαγή EGR.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει ασταθές ρελαντί θέλει καθάρισμα η εισαγωγή κλαπέτου και μετά το αυτοκίνητο ειναι πένα.Πρωτο σύμπτωμα ήταν αυτό σε εμένα έδωσα ένα 100ρικο να το κάνουν.Αν το διαγνωστικό βγάλει βλάβη P0401!και δεν τουρπιζει δηλαδή έκει που πάει το αυτκινητο κανονικά μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία τότε θέλει αλλαγή EGR.αλλα με τα κατάλληλα εργαλεία επισκευάζεται και δεν την αλλάζεις.6 μήνες ταλαιπωρήθηκα.

Edited by gtpaonik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει ασταθές ρελαντί θέλει καθάρισμα η εισαγωγή κλαπέτου και μετά το αυτοκίνητο ειναι πένα.Πρωτο σύμπτωμα ήταν αυτό σε εμένα έδωσα ένα 100ρικο να το κάνουν.Αν το διαγνωστικό βγάλει βλάβη P0401!και δεν τουρπιζει δηλαδή έκει που πάει το αυτκινητο κανονικά μπαίνει σε ασφαλή λειτουργία τότε θέλει αλλαγή EGR.αλλα με τα κατάλληλα εργαλεία επισκευάζεται και δεν την αλλάζεις.6 μήνες ταλαιπωρήθηκα.

πριν 2 εβδομάδες το πήγα μου είπαν ότι έχει βλάβη η EGR,το 3-4 μπέκ διαρροή.....και σήμερα μου άναψε το λαμπάκι καταλύτη,ευτυχώς αύριο είναι το ραντεβού  :sad: το λαμπάκι καταλύτη λέτε να είναι απο την EGR?

 

και πρόσφατα έβαλα ενα καθαριστικό pro-tech παίζει να είναι απο αυτό?

Edited by Charisv
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 εβδομάδες το πήγα μου είπαν ότι έχει βλάβη η EGR,το 3-4 μπέκ διαρροή.....και σήμερα μου άναψε το λαμπάκι καταλύτη,ευτυχώς αύριο είναι το ραντεβού  :sad: το λαμπάκι καταλύτη λέτε να είναι απο την EGR?

 

και πρόσφατα έβαλα ενα καθαριστικό pro-tech παίζει να είναι απο αυτό?

Τελικα το πηγες?ποιο ηταν το πορισμα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το πηγες?ποιο ηταν το πορισμα?

Το λαμπάκι σήμερα το πρωί έσβησε...τελικά δέν θα το πάω στην αντιπροσωπεία...θα το πάω σε εξωτερικό συνεργείο για αφαίρεση ηλεκτρονικά dpf και egr..γιατί γύρο στα 700 ευρώ ζητάνε για αλλαγή...δεν παίζει! Και απο ότι μου είπαν το αυτοκίνητο ουτε θα μπουκώσει ξανα και θα πηγαίνει και καλύτερα...απλά στο θέμα οικονομίας δεν ξέρω αυριο θα μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα φιλε μ παντος που δν είναι τ bluemotion οποτε λογικά δν τα έχει αυτά ουτε dpf ουτε egr και πολύ καλα πηγαινει και πολύ οικονομικο είναι... Σε ταξίδι μου βγάζει 500 χιλ με 25€ περίπου μπορεί και λιγοτερο!! Αλλα και στην πολη πολύ οικονομικό είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμενα ειναι bluemotion η έκδοση με τα 105 hp ειναι..όλοι οι diesel κινητήρες euro 5 έχουν EGR - Dpf απο όσο ξερω..απλά για να σου βγάλουν πρόβλημα πρέπει να εχεις αρκετά χιλιόμετρα και παιζει ρόλο και το πετρέλαιο που βάζεις και αν βαζεις καθαρίστηκα η οχι..σε θεμα οικονομίας και μενα οικονομικό ειναι αλλα πιστευω εισαι πιο οικονομικός γτ λογικά εχεις λιγότερα κυβικά..για να λες 25€

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα ειναι το 1.2 TDI αλλα ΔΕΝ ειναι bluemotion.... χιλομετρα εχω 52.000 και δν μου εχει βγαλει τπτ απο βλαβες αλλα βαζω μονο shell και BP( ρωτησα ταριφες που ειναι χρονια στα πετρελαια και μου ειπαν μονο αυτα να εμπιστευομαι) και καθε 10.000χιλ βαζω καποιο καθαριστηκο!! τωρα αν εχει EGR η DPF δεν το γνωριζω!! μπορω καπου να το δω??

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα ειναι το 1.2 TDI αλλα ΔΕΝ ειναι bluemotion.... χιλομετρα εχω 52.000 και δν μου εχει βγαλει τπτ απο βλαβες αλλα βαζω μονο shell και BP( ρωτησα ταριφες που ειναι χρονια στα πετρελαια και μου ειπαν μονο αυτα να εμπιστευομαι) και καθε 10.000χιλ βαζω καποιο καθαριστηκο!! τωρα αν εχει EGR η DPF δεν το γνωριζω!! μπορω καπου να το δω??

 

τι καθαριστικό βάζεις και σε τι αναλογία?

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ειχα βαλει απο βενζιναδικο της Tune up κανα 5ευρο εκανε αλλα δεν ειμαι και σιγουρος... υπαρχει και VW κανε καμια ερωτηση σε μαγαζι με λιπαντικα η και σε κανα μεγαλο βενζιναδικο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ειχα βαλει απο βενζιναδικο της Tune up κανα 5ευρο εκανε αλλα δεν ειμαι και σιγουρος... υπαρχει και VW κανε καμια ερωτηση σε μαγαζι με λιπαντικα η και σε κανα μεγαλο βενζιναδικο!!!

 

σε τι αναλογία?

Link to comment
Share on other sites

2 φορές έχω πάει με 4 λίτρα λάδια δικά μου. Την μια δεν μου είπαν τίποτα, την δεύτερη μου είπαν ότι πρέπει να προσθέσω 200 ml. Το Σάββατο θα πάω για σερβις και έχω πάρει 5 λίτρα. Πάρε 5 λίτρα και ας περισσέψει, λίγο λάδι στην άκρη δεν πάει χαμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις αν μου φτάνουνε τα 4 λίτρα λάδι αν αλλάξω και φίλτρο λαδιού??

4,3lt περιπου για το 1.6

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.