Jump to content
FRee-tezas

Diy Αλλαγή Μηχανισμού Κλειδαριάς Πίσω Πόρτας Golf Mk5 - Jetta

Recommended Posts

Ότι λέει το θέμα. Εγώ Jetta έχω, αλλά απ'όσο γνωρίζω είναι το ίδιο ακριβώς με το 5άρι το Golf (κ ενδεχωμένως κ με άλλα του ομίλου της ίδιας εποχής)

 

Disclaimer: Θα πω τις κλασικές αερολογίες περί του: αν νομίζεται ότι δεν το έχετε, μην το κάνετε.

 

Άμα πάνε όλα καλά, πρόκειται για σχετικά εύκολο DIY, αλλά εμένα ΔΕΝ πήγαν...οπότε υποθέτω ότι το ίδιο μπορεί να συμβεί κ σε άλλους.

 

ΦΥΣΙΚΑ κ δεν ευθύνομαι για ότι σας πάει στραβά αν προσπαθήσετε.(!) 8)

 

Δυστυχώς δεν βρήκα video στο YouTube για μια ολοκληρωμένη καθοδήγηση για το συγκεκριμένο μοντέλο.

 

Πρώτα απ’όλα πριν ξεκινήσετε, βεβαιωθείτε ότι μπορείτε να ξεβιδώσετε τις 2 βίδες της κλειδαριάς [φώτο 1, (Β)]

w0rm76.jpg

 

Πρόκειται για πολύ ιδιόμορφο αστεράκι (με 12 μύτες αν θυμάμαι καλά), το οποίο δεν είχα ούτε κατάφερα να βρω.

Πήγα σ’ένα μεγάλο κατάστημα στο Βόλο (που έχει της Παναγιάς τα μάτια από μικροεργαλεία) κ μέχρι κ ο ιδιοκτήτης έπαθε σοκ που δεν το είχε.

Κ το καλύτερο; Πήγα σε δύο συνεργεία (το 1 πρώην εξουσιοδοτημένο VW) κ δεν το είχαν...

 

Είναι ζόρικες οι βίδες να ξεβιδωθούν με κάτι άλλο (πχ ίσιο κατσαβίδι), καθώς είναι και κολλημένες.

 

Βρήκα λοιπόν σ’ένα συνεργείο Skoda κ μου πήραν τα μπόσικα ώστε να μπορώ να τις ξεβιδώσω με άλλο εργαλείο (μ’ένα πενσάκι-μυτοτσίμπιδο με τετράγωνη μύτη τις έβγαλα-ξαναέβαλα!)

 

 

 

κ αρχίζουμε...

Για ν’αλλάξεις το μηχανισμό της κλειδαριάς πρέπει να βγει η μεταλλική «φέτα» εξωτερικά του αυτοκινήτου κ όχι ο καπλαμάς (ταπετσαρία) στο εσωτερικό του (όπως στα παλιότερα μοντέλα)

 

Αυτή η «φέτα» λοιπόν «πιάνει» με βίδες τύπου αστεράκι (κλασικό με 6 μύτες), μέσα-έξω κ αποκάτω (φώτο 2.1 κ 2.2) (από μέσα, έχει κ μια βίδα πίσω από το ελαστικό σωλήνα των καλωδείωσεων).

jzg0gy.jpg

 

2vbu3k7.jpg

 

Από την εξωτερική πλευρά του ανοίγματος της πόρτας, πρέπει να αφαιρεθεί το πλαστικό [φώτο 1, (Α)], κουμπωτά (με τράβηγμα δλδ κάθετα προς τα έξω) για να δείτς τις βίδες.

 

Κατόπιν πρέπει να βγει το χερούλι της πόρτας.

 

Από τη πλευρά της πόρτας που είναι η κλειδαριά, έχει ένα στρογγυλό αυτοκολλητάκι, το ξεκολλάς κ πίσω του η τρύπα

[φώτο 1, (Γ)] βλέπει σε μια βίδα (πάλι αστεράκι) η οποία πρέπει να ξεβιδωθεί ώστε να απασφαλίσει κ να αφαιρεθεί απλά με τράβηγμα, το μικρό κομμάτι (σταθερό) από το χερούλι.

 

Προσοχή, η βίδα δεν πρέπει να ξεβιδωθεί τελείως, μέχρι να καταφέρεις να βγάλεις το προαναφερθέν απάρτιο.

 

Αυτή η βίδα [φωτο 3, (Α)] περιστρέφει ένα κοχλία (μαύρο δαχτυλίδι με «αυτάκια» στο εσωτερικό του) (περιστροφή όπως δείχνει το κόκκινο βελάκι στην φωτο 3), το οποίο απασφαλίζει μεν το κομμάτι της λαβής, ασφαλίζει δε κομμάτι του ελατηρίου της χειρολαβής [φωτο 3, (Β)].

25q4vtl.jpg

 

 

Επανερχόμαστε, μόλις βγει το μικρό κομμάτι από το χερούλι, τραβάμε λίγο προς το κενό της πόρτας το κυρίως μέρος από το χερούλι κ ξεβιδώνουμε το βιδάκι που θα φανεί (φωτο 4).

14sf7ti.jpg

 

 

Για να βγει η ντίζα από το χερούλι, απλά-συρταρωτά, βάζουμε ένα κατσαβιδάκι εκεί που δείχνει το βελάκι (φαίνεται μια μαύρη τρυπούλα, εκεί θα πατήσει η μύτη από το κατσαβίδι) κ την κάνουμε προς τα έξω (δεξιά-όπως φαίνεται) (φωτο 5).

2l8ewsz.jpg

 

 

Τραβάμε το . . . καπάκι κ βλέπουμε αυτό: (φωτο 6)

nycoed.jpg

 


Η κλειδαριά βρίσκεται πίσω από το λευκό καπάκι (το οποίο βγαίνει κουμπωτά) (φωτο 6)

Για να αφαιρεθεί ο μηχανισμός της λαβής, τον τραβάμε προς τα μπροστά (να βγει συρταρωτά από τα (Β) κ στη συνέχεια ξεκρεμάμε το λαστιχάκι (Γ). (φωτο 7)

 

2mxecua.jpg

 

 

Ξεβιδώνουμε τις 2 βίδες της κλειδαριάς (εξωτερικά) [φωτο 1, (Β)] κ μετακινούμε απομέσα, λίγο προς τα πάνω την κλειδαριά να βγει συρταρωτά [φωτο 8, (Γ)].

Βγάζουμε την ντίζα που πάει στην εσωτερική λαβή (δεν το φωτογράφησα, ξέχασα, αλλά αν έχετε φτάσει ως εδώ σας υπόσχομαι ότι δεν είναι τπτ) με λίγη προσοχή, γιατί εμένα μου βγήκε από το εσωτερικό χερουλάκι [φωτο 8, (Β)] (ξεπιάστηκε) κ έπρεπε μετά να βγάλω κ τον καπλαμά από μέσα για να το ξαναβάλω.

1zgxf9u.jpg

 

Ξεκουμπώνουμε κ το βίσμα από το καλώδιο (Α) κ . . . αυτά...

 

Νέα κλειδαριά τοποθετημένη (φωτο 9)

264td6v.jpg

 

Ανάποδα όλα τα βήματα για το δέσιμο (προφανώς!).

 

Υ.Γ.1: Για όποιον ψήνεται να προσπαθήσει, το δυσκολότερο κομμάτι είναι να βγάλεις (σωστά) το χερούλι.

 

Υ.Γ.2: Στην αρχή λέω ότι εμένα δεν πήγαν κ τόσο καλά τα πράγματα, όχι στο λύσιμο, όπου όλα βγήκαν χωρίς πρόβλημα κ χωρίς να αποσυναρμολογηθούν, αλλά στο δέσιμο, όταν πήγα να βάλω το κομματάκι από το χερούλι της πόρτας, κ από την πίεση, έφυγε ο κοχλίας καθώς κ στη συνέχεια το ελατήριο από το μηχανισμό του χερουλιού... Άνοιξα πάλι την πόρτα, όλα αυτά (κ κάτι ψιλά) πέσαν κάτω...άντε να βγάλεις άκρη...(αναφέρομαι στον κοχλία-βίδα-ελατήριο από την φωτο 3)

 

Υ.Γ.3: Ζητώ συγνώμη για τις κάθετες φωτογραφίες (μεγάλο μέγεθος-όγκο στη σελίδα), δεν υπολόγισα σωστά.

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

To εργαλειο που χρειαζοσουνα λεγετε πολυσφηνο.

Ουτε εγω εχω αλλα οποτε χρειαζομαι δανειζομαι απο το γειτονικο συνεργειο.

Με μια αναζητηση στο google θα βρεις πολλα αποτελεσματα.

 

http://www.eidika-ergaleia.gr/kathgoria.aspx?kat1=%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B1%20%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CF%8C%CF%82&kat2=%CE%9A%CE%B1%CF%81%CF%85%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B1%20%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%83%CF%86%CE%B7%CE%BD%CE%B1%20%CE%A7%CE%96%CE%9D

 

Κανουμε κι'εμεις με τα Εος παρομοια διαδικασια μονο που ο μηχανισμος του χερουλιου εχει μια επαφη για να κατεβαινει το παραθυρο οταν τραβαμε το χερουλι.

Αυτη μπλοκαρει και σταματαει να λειτουργει,οποτε τη ψεκαζουμε με λιπαντικο σπρει.

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστός φυσικά, πολύσφηνο.

 

Ευτυχώς που δεν ψάχτηκα να το αγοράσω από το internet, γιατί μετά από αυτά που είδα στα τοπικά καταστήματα-συνεργεία, είμαι πεπεισμένος ότι θα κατέλειγα με λάθος Νο (μέγεθος).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.