Jump to content
Wolfy

Υποκιβισμος Κινητηρα

Recommended Posts

Υποκιβισμος...μια λεξη που εγινε μοδα με την κριση!

Αλλα μενουμε μονο στη λεξη και δεν ξερουμε τι αλλο παιζει.

Για παραδειγμα,αμα εγω αγοραζα ενα passat 2.0 fsi θα μπορουσα να κατεβω σε 1.8 tsi(αφου κυκλοφορησε με τον συγκεκριμενο κινητηρα).Απλα δεν ξερω παρακατω τι παιζει...

Τι πληρωνω και ποσο πληρωνω δηλαδη.Τι χαρτια θελει κλπ...

 

 

Γιατι βλεπω κατι 20αρια σε εξευτελιστικες τιμες....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παράνομο, εχει κόστος και μπορει εύκολα να βρεθεί με οτι αυτο συνεπάγεται.

 

Αν ηταν απλό δεν θα τα πούλαγαν.

Link to comment
Share on other sites

Πες εσυ πως γίνετε νομιμα μπορεί να κανω και λαθος, αν ειναι νόμιμο να το κάνω και εγω

 

 

Εκτος αν εννοείται αλλαγη κινητήρα, τοτε οκ ειναι νόμιμο

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Μακη υποκυβισμος γινετε με δυο τρόπους

 

1 αλλάζεις κινητήρα πας στο υπουργείο τον δηλώνεις και εισαι κυριος

2 πιάνεις κάποια καλόπαιδα και σου κάνουν την δουλειά με τον κινητήρα σου

 

Αυτα ξερω εγω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η επομενη λυση,παιρνεις 1.8 20vt και βαρας κοφτες με γεματη τσεπη εξω απο το υπ.οικονομικων.

Γινεται ο υποκιβισμος,προσωπικα δεν θα το εκανα.

Ουσιαστικα εχεις στα χαρτια μοτερ που δεν εχεις στο μηχανοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε φιλε που θα σου την πω, αλλα ελεος. Οτι θεμα και να έχει κάποιος με το αμαξι του, η απάντηση σου είναι 1,8 20 ντ. Λάστιχο παθαίνει ο άλλος και φταίει που δεν είναι 1.8 20ντ. Λαμπα καίγεται, παρε 20ντ να σωθείς.

Υποκιβισμος νομίζω οτι γίνεται. Και βάζεις μικρότερη μηχανη και το δηλώνεις κανονικα. Εχει και ένα οριο ομως, νομίζω μεχρι 20 με 25% απο τη μανισια μηχανη είναι το νομιμο. Και λογικα θα πρέπει να βγαίνει και με τον κινητήρα που θα βάλεις απ το εργοστασιο. Δηλαδή απο 2λιτρο μπορείς να βάλεις 1.8 tsi η 1,6 fsi. Αν ταιριάζουν τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα και νομιμα με αλλαγη κινητηρα λεω....οχι παρανομες π###πες!

Γινεται νομιμα να παω απο 2.0 fsi σε 1.8 tsi;Και αν ναι τι τρεχαματα εχω και τι θα πληρωσω στο γ$$$κρατος μας;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα και νομιμα με αλλαγη κινητηρα λεω....οχι παρανομες π###πες!

Γινεται νομιμα να παω απο 2.0 fsi σε 1.8 tsi;Και αν ναι τι τρεχαματα εχω και τι θα πληρωσω στο γ$$$κρατος μας;

 

Εγω δεν θα στο πρότεινα, μιλαμε για πολυ μεγάλο κοστος με αβέβαια αποτελέσματα,  το κόστος ισος να υπερβεί την συνολική αξια του αυτοκίνητου.

 

Οποτε πούλα το και παρε κατι αλλο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κατσε.

Θα αγορασεις 2λιτρο fsi,και θα του πεταξεις πανω 1.8 tfsi?και θα το δηλωσεις κιολας;

Και γιατι ας πουμε δεν παιρνεις ενα 1.8 tsi ετοιμο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βλεπεις κατι 20αρια ΦΥΣΑΕΙ με 6-7 χιλιαδες φουλ εξτρα και κατι 18αρια ΤΣΑΙ απο 11 και πανω....

Σκεφτομουν πως δεν θα ειναι και πανω απο 2 χιλιαρικα το κοστος...αλλα αν βγαινει παραπανω δεν παει!

Καλυτερα να κανω το αγριμι 1.6 να σπερνω...αλλα με κοστος 2 χιλιαδες και ακομα δεν εχω βρει μοτερ....

Link to comment
Share on other sites

Η επομενη λυση,παιρνεις 1.8 20vt και βαρας κοφτες με γεματη τσεπη εξω απο το υπ.οικονομικων.

Γινεται ο υποκιβισμος,προσωπικα δεν θα το εκανα.

Ουσιαστικα εχεις στα χαρτια μοτερ που δεν εχεις στο μηχανοστασιο.

Σκέψου αυτό που σου είπε ο Ηλίας καλύτερα..

 

Και γω έχω και 20VT και το καλό μοτέρ κιόλας, είδες πουθενά ναπαντάω σε κάθε ερώτηση πάρε 20VT?

Αν θέλουμε να μας πέρνουν σοβαρά δεν αρκεί η ηλικία αλλά οι απαντήσεις μας που είναι το προφίλ - πρόσωπό μας στο forum.

 

Στο θέμα μας,

 

έχει γίνει της μόδας ο παράνομος υποκυβισμός και οι βουλγάρικες πινακίδες. Επίσης όμως έχουν γίνει της μόδας και οι έλεγχοι τελευταία.

Η έστω παραμικρή σκέψη για τυχόν μπλεξίματα για τον μέσο πολίτη, θα έπρεπε να αντισταθμίζει τα όποια "προσωρινά" οφέλη από τη χαρά του 2lt.

 

Το έξυπνο πουλί από τη μύτη πιάνεται...

Δεν ξέρεις πως και πότε μπορεί να την πατήσεις και τότε θα είναι αργά ..

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υποκιβισμος νομίζω οτι γίνεται. Και βάζεις μικρότερη μηχανη και το δηλώνεις κανονικα. Εχει και ένα οριο ομως, νομίζω μεχρι 20 με 25% απο τη μανισια μηχανη είναι το νομιμο. Και λογικα θα πρέπει να βγαίνει και με τον κινητήρα που θα βάλεις απ το εργοστασιο. Δηλαδή απο 2λιτρο μπορείς να βάλεις 1.8 tsi η 1,6 fsi. Αν ταιριάζουν τα υπόλοιπα

Υπο και Υπερκιβισμος ειναι νομιμο αρκει να βαλει κινητηρα που τοποθετει και το εργοστασιο στο αμαξι σου και φυσικα να πας και να το δειλωσεις στο υπουργειο μεταφορων..Παλαιοτερα ειχες οριο + - 30% απο το εργοστασιακο σου μοτερ.Τωρα βαζεις και +3.000cc αν αντεχει η τσεπη σου,αρκει να βγαινει απο το εργοστασιο.

 

Πρεπει να εχει τομολογια η' βεβαιωση με γνησιο υπογραφηςοτι ειναι δωρεα απο:

 

1.Αγορα των ανταλακτικων μοτερ κτλ

2.Εργασια μαστορα

 

Επιπλεον πρεπει να εχεις και χαρτι απο μηχανολογο οτι η μετατροπη ειναι συμφωνη με τα στανταρ του κατασκευαστη και ασφαλης.Εδω θα πρεπει να τα σκασεις σε αντιπροσωπεια για να στο δωσει.

 

Το κοστος ομως ποσο θα ειναι για τετοια μετατροπη α,πο την στιγμη που τα ανταλακτικα του 2λιτρου, μοτερ κτλ ,δεν εχουνε ζυτηση στην πιατσα αρα και μικρη αξια????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εξέλιξη είναι έρευνα του ΣΔΟΕ Στερεάς μετά από Εισαγγελική παραγγελία, για τον εντοπισμό αυτοκινήτων, οι ιδιοκτήτες των οποίων έχουν κάνει υποκυβισμό μόνο στα χαρτιά, για να γλιτώσουν από το φόρο πολυτελούς διαβίωσης, τα αυξημένα Τέλη Κυκλοφορίας αλλά και τα τεκμήρια.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του lamiareport.gr μέχρι τώρα έχουν εντοπιστεί 80 τέτοια «περίεργα» αυτοκίνητα στη Στερεά Ελλάδα, ενώ πληροφορίες αναφέρουν ότι κύκλωμα που έκανε υποκυβισμούς δρούσε τα προηγούμενα χρόνια με επίκεντρο την περιοχή της Λοκρίδας.

Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα ο υποτιθέμενος υποκυβισμός γινόταν σε αυτοκίνητα, που οι εταιρείες δεν κυκλοφορούν ανάλογους κινητήρες στα συγκεκριμένα μοντέλα.

Η κομπίνα είναι ότι στην πραγματικότητα δεν γίνεται καμιά αλλαγή στον κινητήρα. Απλά προσκομίζουν στις Αρχές τα έγγραφα που ο νόμος ορίζει, ώστε να αλλάξουν τα στοιχεία της άδειας κυκλοφορίας του κάθε αυτοκινήτου...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παράνομο, εχει κόστος και μπορει εύκολα να βρεθεί με οτι αυτο συνεπάγεται.

 

Αν ηταν απλό δεν θα τα πούλαγαν.

 

Σε εξέλιξη είναι έρευνα του ΣΔΟΕ Στερεάς μετά από Εισαγγελική παραγγελία, για τον εντοπισμό αυτοκινήτων, οι ιδιοκτήτες των οποίων έχουν κάνει υποκυβισμό μόνο στα χαρτιά, για να γλιτώσουν από το φόρο πολυτελούς διαβίωσης, τα αυξημένα Τέλη Κυκλοφορίας αλλά και τα τεκμήρια.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του lamiareport.gr μέχρι τώρα έχουν εντοπιστεί 80 τέτοια «περίεργα» αυτοκίνητα στη Στερεά Ελλάδα, ενώ πληροφορίες αναφέρουν ότι κύκλωμα που έκανε υποκυβισμούς δρούσε τα προηγούμενα χρόνια με επίκεντρο την περιοχή της Λοκρίδας.

Σε μερικές περιπτώσεις μάλιστα ο υποτιθέμενος υποκυβισμός γινόταν σε αυτοκίνητα, που οι εταιρείες δεν κυκλοφορούν ανάλογους κινητήρες στα συγκεκριμένα μοντέλα.

Η κομπίνα είναι ότι στην πραγματικότητα δεν γίνεται καμιά αλλαγή στον κινητήρα. Απλά προσκομίζουν στις Αρχές τα έγγραφα που ο νόμος ορίζει, ώστε να αλλάξουν τα στοιχεία της άδειας κυκλοφορίας του κάθε αυτοκινήτου...

 

H πρόβλεψη μου βγήκε τελικά

Link to comment
Share on other sites

Οχι βέβαια, ειπαμε οτι πρέπει να βγαίνει με τέτοιο κινητήρα το συγκεκριμένο μοντέλο και να έχει απόκλιση 20% με 25% απο το μανισιο κινητήρα

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν παίζουν ρόλο τα κυβικά...Υπάρχει μέλος που είχε golf 4 1.6 και τωρα είναι 3.2 δηλωμένο κανονικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις τον 3,6 μετα να περιμένεις συγχαρητήριο μνμ απο το υπουργείο οικονομικών, την μερκελ, τον σοιπλερ, την εκτ κλπ :)

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν παίζουν ρόλο τα κυβικά...Υπάρχει μέλος που είχε golf 4 1.6 και τωρα είναι 3.2 δηλωμένο κανονικά

εισαι σιγουρος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.