Jump to content
GOLFAKI 4

Ενδειξη Λαδιου

Recommended Posts

Καλησπερα στους συνφορουμιτες.

Γνωριζοντας ηδη πως το γκολφ 3 vr6 ειχε δυνατοτητα εμφανισης θερμοκρασιας λαδιου στο καντραν θεωρω απιθανο να μην εχει αυτη τη δυνατοτητα το 4αρι r32.

Εχω προσπαθησει να βρω την κωδικοποιηση αλλα ματαια.

Θελω να βγαλω στην οθονη θερμοκρασια ή ακομα και πιεση λαδιου.

Οποιος γνωριζει κατι ας με ενημερωσει.

Το οχημα ειναι γκολφ 4 r32 2003 μοντελο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την μεγάλη mfa, googlaρε Kufatec E-MFA, αν έχει την μικρή, όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την μεγαλη οθονη εχω. Μονο με εγκατασταση kufatec γινεται;

Και αν ναι το συγκεκριμενο δεν χρειαζεται can bus; το δικο μου δεν ξερω αν ειναι can bus η οχι

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε module για mk4, όχι δεν είναι canbus τα 4άρια.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ημουν ευγνωμων αν απλουστευες την ορολογια!

Link to comment
Share on other sites

H kufatec έβγαζε αξεσουάρ παρόμοιο με αυτό που βάζουν στα 5άρια, αλλά συμβατό για 4άρια, δηλ, παρεμβαλόταν αν θυμάμαι καλά ανάμεσα από τις φύσες του καντράν κάτι σαν παράλληλο εγγεφαλάκι, και δεν έχει σχέση με canbus, που ίσως με αυτό το τρόπο συνδέετε στα 5άρια τα οποία διαθέτουν canbus δύκτιο, το οποίο έβγαζε έξτρα ενδήξεις στην mfa μέσα, αλλά μόνο στην μεγάλη όπως έχεις εσύ. Άλλο τρόπο δεν γνωρίζω και δεν υπάρχει, για να εμφανήσεις,  τα δεδομένα στην mfa μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Στο 3αρι εβγαινε χωρις kufatec στην θεση του ρολογιου αν θυμαμαι καλα.

Θεωρω απιθανο μεταγενεστερο μοντελο να μην το ειχε.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξέρω επειδή το είχα ψάξει οταν πήρα το e-mfa. 4αρια και 5αρια δεν είχαν ένδειξη θερμοκρασίας στο καντράν παρα μόνο με εξτρα κολπάκια τύπου kufatec e-mfa ή auto polar fis εσχάτως (το οποίο btw δειχνει 10πλάσιες πληροφορίες σε σχέση με το e-mfa) πάντα σε καντράν με τη μεγάλη οθόνη και μονο.

 

Η θερμοκρασία λαδιού στην mfd απο το εργοστάσιο επανήλθε στα 6αρια golf, νομίζω με τον plus (ή κάπως έτσι) υπολογιστή ταξιδίου

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

στο 5ρι εινια αυτο.μπεες στο κυφατεκ σιτε και βρες για το 4ρι.στο ρι μαλλον εχεις k line επικοινωνια...αλλα νομιζα οτι αφου εχουν οβδ2 θα ειχαν και kunbus δεν ηξερα οτι δεν εχουν καθολου...για επιβεβαιωσε το με κανα ηλεκτρολογο της vw αυτο...http://www.ebay.de/sch/sis.html?_nkw=E%20MFA%20KUFATEC%20Golf%205%20GTI%20GT%20R32%20Scirocco%20EOS%20Touran%20Passat%203C%20VW&_itemId=290661008858

Link to comment
Share on other sites

στο 5ρι εινια αυτο.μπεες στο κυφατεκ σιτε και βρες για το 4ρι.στο ρι μαλλον εχεις k line επικοινωνια...αλλα νομιζα οτι αφου εχουν οβδ2 θα ειχαν και kunbus δεν ηξερα οτι δεν εχουν καθολου...για επιβεβαιωσε το με κανα ηλεκτρολογο της vw αυτο...http://www.ebay.de/sch/sis.html?_nkw=E%20MFA%20KUFATEC%20Golf%205%20GTI%20GT%20R32%20Scirocco%20EOS%20Touran%20Passat%203C%20VW&_itemId=290661008858

αυτο που ανεβασες ξερω κι εγω για τα 4αρια και 5αρια

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να βλεπω ολες αυτες τις ενδειξεις στην οθονη; εχω GTI V και οθονη plus (δηλαδη την μεγαλη οθονη)

Πρέπει να βάλεις η το emfa της kufatec ή το Polarfis Προσωπικά πλέον θα έβαζα το 2ο. Nαι μέν είναι ακριβότερο αλλά σου δίνει τις 3πλάσιες ενδείξεις στην οθόνη (με έξτρα δυνατότητες, πχ να φτιάξεις custom οθόνες, να ρυθμίσεις τι θα κάνουν τα κουμπιά του τιμονιού κλπ κλπ) και κυρίως παίρνει αναβαθμίσεις και εμπλουτίζεται διαρκώς....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.