Jump to content
manos1976

Ποδιά Μηχανής R32 Σε Tsi 1.4

Recommended Posts

Eπειδη υπαρχει ενα μεγαλο κενο στο πισω μερος της ποδιας της μηχανης,τρυπωνουν τον τελευταιο καιρο γατες στον χωρο της μηχανης,

Για τον λογο αυτο θελω να αλλαξω την ποδια του tsi με αυτην απο το r32(καλυπτει μεγαλυτερη επιφανεια απο αυτην του tsi).

Παρακαλω αν μπορει να βοηθησει καποιο μελος με τον oem part number του ανταλλακτικου.

Ευχαριστω .

Edited by wobman76
Link to comment
Share on other sites

το ειπες και μονος σου. ''καλυπτει μεγαλητερη επιφανεια'', δεν το κλεινει τελειως. παλι θα περνανε οι γατες. βρες αλλη λυση

Link to comment
Share on other sites

post-5289-0-64556900-1414897645_thumb.jp

 

 

Με μια ματιά που έριξα για GOLF V 2007 είδα ότι:

 

Α. 1.4-2.0 βενζίνη έχουν το

1K0825235AB με διαστάσεις 1010Χ580Χ50

που άλλαξε το 2010 σε 1K0825235ΑΕ 1010Χ570Χ40

To ίδιο φοράει και το 2.0 Turbo

 

Β. 2,0 Diesel έχει το

1K0825237AG με διαστάσεις 1010Χ750Χ50

 

Γ. Τα τετρακίνητα φοράνε

Βενζίνη -> 1K0825237P με διαστάσεις 750Χ1010Χ10

Diesel -> 1K0825235AD με διαστάσεις 1011Χ757Χ46

 

Ίσως μου διαφεύγει τώρα κάποιο p/n για να σε βοηθήσω περισσότερο.

 

 


Εαν έχεις πρόβλημα με ζώα υπάρχει ειδικό φάρμακο και μπορείς να το προμηθευτείς από Pet Shop

ειδικά για να "απωθεί τους επισκέπτες".

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

attachicon.gifΠάτωμα Golf V 2007.JPG

 

 

Με μια ματιά που έριξα για GOLF V 2007 είδα ότι:

 

Α. 1.4-2.0 βενζίνη έχουν το

1K0825235AB με διαστάσεις 1010Χ580Χ50

που άλλαξε το 2010 σε 1K0825235ΑΕ 1010Χ570Χ40

To ίδιο φοράει και το 2.0 Turbo

 

Β. 2,0 Diesel έχει το

1K0825237AG με διαστάσεις 1010Χ750Χ50

 

Γ. Τα τετρακίνητα φοράνε

Βενζίνη -> 1K0825237P με διαστάσεις 750Χ1010Χ10

Diesel -> 1K0825235AD με διαστάσεις 1011Χ757Χ46

 

Ίσως μου διαφεύγει τώρα κάποιο p/n για να σε βοηθήσω περισσότερο.

 

 

Εαν έχεις πρόβλημα με ζώα υπάρχει ειδικό φάρμακο και μπορείς να το προμηθευτείς από Pet Shop

ειδικά για να "απωθεί τους επισκέπτες".

κατ' αρχην σ'ευχαριστω για την αναλυτικη απαντηση σου

εψαξα για τους κωδικους και βρηκα

http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_VI--2.0T/ES216/ES2064972/

http://www.ecstuning.com/News/ES251587/

οπου στην δευτερη αναγραφει την αντικατασταση της απο το πρωτο λινκ

εγω ομως ψαχνω αυτην που εχει το σκιτσο που επισυναπτεις(με τις 3 βιδες στο τελος),η οποια φαινεται σαφως μεγαλυτερη σε σχεση με τις παραπανω

φαινεται να ειναι αυτη του r32 και οχι του gti οπως ανεφερα αρχικα.... http://www.ecstuning.com/Search/1K0_825_237_P/ES2715303/

ή καλυτερα αυτη http://www.ecstuning.com/Search/1K0_825_237_P/ES316855/

καλη ομως και  η σκεψη του φαρμακου :good:

Edited by wobman76
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον αυτο για την μεγαλύτερη ποδια,αλλα ομως βλεπω οτι μπροστα και στο πλαι θα πιανουν οι βιδες αλλα για πισω δεν ξερω αν υπαρχουν ετοιμες υποδοχες στο πλαισιο για να βιδοσουν οι πισω 3 βιδες. μιλαω και για μκ6 το οποιο εχει το ιδιο θεμα με αυτη την τρυπά + οτι το καρτερ ειναι ακαλυπτο και για καποιον που παει και εκτος δρομου ειναι λιγο επίφοβο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρον αυτο για την μεγαλύτερη ποδια,αλλα ομως βλεπω οτι μπροστα και στο πλαι θα πιανουν οι βιδες αλλα για πισω δεν ξερω αν υπαρχουν ετοιμες υποδοχες στο πλαισιο για να βιδοσουν οι πισω 3 βιδες. μιλαω και για μκ6 το οποιο εχει το ιδιο θεμα με αυτη την τρυπά + οτι το καρτερ ειναι ακαλυπτο και για καποιον που παει και εκτος δρομου ειναι λιγο επίφοβο.

 Βλεπω υπαρχει ενδιαφερον για την μεγαλυτερη ποδια.

Αν υπαρχει καποιο μελος που εχει κανει αυτη την αλλαγη σε golf 5 - 6, ας μας δωσει τα φωτα του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με λιγο ψαξιμο στο νετ βρηκα αυτο απο ξενο φορουμ. λογικα επειδη εχουν ιδιο σασι μκ5 και μκ6 ειναι το ιδιο.

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5900368-R32-Belly-Pan-on-MK6-Golf

 

υπαρχει ενδιαφερον φιλε και αξιζει μονο στο στην σκεψη οτι προστατευει το καρτερ....στα 1,4 τσι ουτε ποδιες δεν βγαζουν για αλλαγη λαδιων..

θυμαμαι οταν ειχα παει αντιπ/ια να δω το αμαξι πριν το πάρω να ειχα κανει αυτη την παρατηρηση στον πωλητη οτι εχει κενο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω την εβαλα ηδη και οι τρεις βιδες οι πισω που λεμε πρεπει να τις ζητησεις εχτρα γιατι δεν τις δινουν 45 ευρω την απλη για το ντισελ και καλυπτει ολη τηνν μηχανη απο κατω.προσεξτε ομως να ειναι χωρις το σφουγγαρακι γιατι αυτη κανει κανα 90ρι στην αντιπροσωπεια μου ειπαν λογω της ηχομονωσης λογω ντισελ αλλα βγαινει και χωρις σφουγγαρι .το γραφα κιολας και στην παρουσιαση μου,βεβαια για αλλο λογω το εκανα εγω και οχι για τις γατες...


belly pan την ξερω .το σιτε ειναι σωστο απο κει διαβασα και εγω και την πηρα την προηγουμενη βδομαδα

Link to comment
Share on other sites

 

ας διορθωσει καποιος mod τον τιτλο σε ''ποδιά μηχανής R32 σε TSI 1.4''

 

 

 

ειναι ετοιμο.το διορθωσα...

 

Eπειδη υπαρχει ενα μεγαλο κενο στο πισω μερος της ποδιας της μηχανης,τρυπωνουν τον τελευταιο καιρο γατες στον χωρο της μηχανης,

Για τον λογο αυτο θελω να αλλαξω την ποδια του tsi με αυτην απο το gti (καλυπτει μεγαλυτερη επιφανεια απο αυτην του tsi).

Παρακαλω αν μπορει να βοηθησει καποιο μελος με τον oem part number του ανταλλακτικου.

Ευχαριστω .

 

 

εγω εχω δεσει ενα σκυλο διπλα απο το μερος που παρκαρω και τιποτα οι γατες.... :crazy:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία βγήκε μια άκρη λοιπόν !

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσε ο φιλος να γραψει τον κωδικο απ την ποδια που εβαλε θα εσωζε πολλους απ το εξτρα 50αρικο....

Link to comment
Share on other sites

Part #s
1K0825237P <--- R32 Belly Pan
1K0 825 951 <--- Three of these bolts are needed. The 2.5 has the holes for them already.


ενα ευρο η βιδα συνολο 3 βιδες 3ευρο και να 45 η ποδια χωρις το σφουγγαρακι.δεν μας χρειαζεται εμας λογως βενιζνης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσε ο φιλος να γραψει τον κωδικο απ την ποδια που εβαλε θα εσωζε πολλους απ το εξτρα 50αρικο....

 

To ανταλλακτικό με τα κόκκινα στο σχέδιο του ΕΤΚΑ που έβαλα.

Το έγραψε και ο quicksilver με πρόλαβε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την τοποθέτηση αυτής της ποδιάς δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το σπιραλ της εξάτμισης, το οποίο είναι πολύ κοντά?

Μήπως θα εγκλωβίζεται ο ζεστός αέρας και θα είναι δύσκολη η αποβολή του? 

Link to comment
Share on other sites

Με την τοποθέτηση αυτής της ποδιάς δεν θα υπάρξει πρόβλημα με το σπιραλ της εξάτμισης, το οποίο είναι πολύ κοντά?

Μήπως θα εγκλωβίζεται ο ζεστός αέρας και θα είναι δύσκολη η αποβολή του?

Οχι. Ειναι σεναριο υπερβολης.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την έχω 4 χρόνια.Ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα.Εξάλλου έχει 2 όρθογώνιες τρύπες από τη μεριά του σαζμάν και μια στρόγγυλη από τη μεριά του ιμάντα δυναμό για να εισέρχεται αέρας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.