Jump to content
oldsantos

Δίνει Αρκετό Γκάζι Απο Μονο Του Στην 3Η Ταχύτητα

Recommended Posts

καλησπέρα,

Ειμαι καινούριος στους πετρελαιοκινητήρες εχω polo 1.6 tdi και εχω την απορία γιατί δίνει τοσο γκάζι μονο του στην 3η σχεση..εγω πίστευα οτι το κανει μονο στην 2η σχεση.Ας μου εξηγήσει κάποιος!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μ.... τι εννοεις?? ανεβασει στροφες μονο στην 3η ταχυτητα χωρις να πατας το γκαζι?? αν  ναι σιγουρα εχεις θεμα πηγαινε σε μαστορα!! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χαιρεσαι;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως χάθηκε η μπάλα...

Ολες οι ταχύτητες-σχέση έχουν απόκριση στο γκάζι.

Μυρίζει ψιλοτρόλλ φάση.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφήνω το γκάζι και αντί να πέσουν οι στροφές και το αμαξι να ζοριστεί όπως θα εκανε στην βενζίνη...το αμαξι κρατάει τις στροφές..

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν κολάει το γκάζι..δεν το κανει μονο στην Τρίτη σε όλες το κανει απλά στην Τρίτη μου το εκανε πιο έντονα..απο οτι ειδα σε forums το κάνουν αυτο τα πετρέλαια...απλά θελω να μάθω τον λογο απο κάποιον έμπειρο σε πετρελαιοκινητήρες.

Link to comment
Share on other sites

σε τι στροφες σου το κανει αυτο με 3η? σε χαμηλες η σε ολο το φασμα?? αν στο κανει σε ολο το φασμα εχεις προβλημα...αν στο κανει μονο σε πολυ χαμηλες στροφες ευθυνεται η κλιμακωση του,και δεν αποτελει προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Τα πετρελαιοκινητα γενικοτερα αν αφηνεις το γκαζι σε ευθεια το μοτερ δεν κοβει τοσο (φρεναρισμα κινητηρα) οσο της βενζινης.

Φυσιολογικο ειναι. Στην 5η και 6η το φαινομενο ειναι σαν να μην θελει να κοψει και οτι κραταει λιγο γκαζι...

Μην δινεις σημασια, θα το μαθεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πετρελαιοκινητα γενικοτερα αν αφηνεις το γκαζι σε ευθεια το μοτερ δεν κοβει τοσο (φρεναρισμα κινητηρα) οσο της βενζινης.

Φυσιολογικο ειναι. Στην 5η και 6η το φαινομενο ειναι σαν να μην θελει να κοψει και οτι κραταει λιγο γκαζι...

Μην δινεις σημασια, θα το μαθεις!

 Iσως η αναφορά έχει να κάνει με την  συμπεριφορά του αυτοκινήτου όταν βρεθείς να κινείσαι με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και παράλληλα να έχεις χαμηλές στροφές .Δεν έχω οδηγήσει πετρέλαιο αλλά και στα 2 αυτοκίνητα που οδηγώ (polo & octavia) όταν πχ φρενάρεις και έχεις τρίτη ή και τετάρτη στο κιβώτιο και χαμηλές στροφές στο κοντέρ ,τότε ο ''εγκέφαλος" για να μην σκορτσάρει η μηχανή ή σβήσει δίνει ''γκάζι" μέχρι να κατεβάσεις σχέση στο κιβώτιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Iσως η αναφορά έχει να κάνει με την συμπεριφορά του αυτοκινήτου όταν βρεθείς να κινείσαι με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και παράλληλα να έχεις χαμηλές στροφές .Δεν έχω οδηγήσει πετρέλαιο αλλά και στα 2 αυτοκίνητα που οδηγώ (polo & octavia) όταν πχ φρενάρεις και έχεις τρίτη ή και τετάρτη στο κιβώτιο και χαμηλές στροφές στο κοντέρ ,τότε ο ''εγκέφαλος" για να μην σκορτσάρει η μηχανή ή σβήσει δίνει ''γκάζι" μέχρι να κατεβάσεις σχέση στο κιβώτιο.

 

Πιστεύω ειναι η καλύτερη απάντηση ευχαριστώ παιδιά!

σε τι στροφες σου το κανει αυτο με 3η? σε χαμηλες η σε ολο το φασμα?? αν στο κανει σε ολο το φασμα εχεις προβλημα...αν στο κανει μονο σε πολυ χαμηλες στροφες ευθυνεται η κλιμακωση του,και δεν αποτελει προβλημα....

Σε χαμηλές..

Edited by Xavito
Link to comment
Share on other sites

σε πολυ χαμηλες στροφες ειναι το γκαζακι που δινει μονο του για να μη ρεταρει πολυ και σβησει,συνηθως ειναι πιο εντονο το φαινομενο σε μακρυας κλιμακωσης κιβωτια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τίποτα ανησυχητικό έχω και εγώ το polo 1.6 tdi BMT και κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα είτε με 2α είτε με 3η (κυρίως με την 3η εντοπίζεται!) Όταν το κάνει αυτό συμβαίνει γιατί έχεις (τουλάχιστον 1) μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή που θα έπρεπε να έχεις για τα χιλιόμετρα που έχει το αυτοκίνητο εκείνη την στιγμή... Με απλά λόγια πρέπει να κάνεις κατεβασιά γιατί πας αργά για την επιλεγμένη ταχύτητα που έχεις!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.