Jump to content
meandros

Πραγματικα Χιλιομετρα Μεταχειρισμενου

Recommended Posts

γνωριζετε αν υπαρχει τροπος να διαπιστωθουν τα πραγματικα διανυθεντα χιλιομετρα σε ενα αυτοκινητο?σε, ενα golf 6 π.χ.

αν τσεκαριστει εντος επισημου δικτυου μπορουν να τα δουν?

 

Link to comment
Share on other sites

Τα κραταει σε μνημη ο εγκεφαλος μεσω vag com μπορεις να τα δεις

Link to comment
Share on other sites

Όλα  ξεκινάνε  από  τον  έλεγχο  των  χιλιόμετρων  στο  διαγνωστικό  και  τα  χιλιόμετρα  που  θα  έχει  αναγραμμένα  στο  βιβλιο  στον  τελευταίο  έλεγχο. Αυτές  οι  δυο  ενδείξεις  πρέπει  να  συμβαδίζουν.
Εάν  είναι  ενημερωμένο  το  βιβλίο  συντήρησης  όλα  είναι  εύκολα.
Από  τα  χιλιόμετρα  του  τελευταίου  ελέγχου  και  την  ημερομηνία  αυτού,  το  αυτοκίνητο  πρέπει  να  έχει  κάποια  χιλιόμετρα  παραπάνω  στα  λογικά  πλαίσια.
Εάν  δεν  υπάρχει  επίσημο  βιβλίο (χαμένο, κατεστραμμένο κλπ) καλό  είναι  να  απορρίπτεται  η  αγορά.
Σε  αυτοκίνητο  golf 5, το  κοντέρ  και  ο  εγκεφαλος  έγραφε  περί  τα  εξήντα  χιλιάδες  και  όταν  βρέθηκε  το  βιβλίο -υποτίθεται  κάπου  ήταν  και  θα  το  βρίσκαμε- για  να  προχωρήσει  η  αγορά,  το  τελευταίο  επίσημο  το  είχε  κάνει  στα  ενενήντα  χιλιάδες.

 

Edited by TASOS M
Link to comment
Share on other sites

Στο διαγνωστικό και στον εγκέφαλο δεν φαίνεται αν έχουν γυριστεί τα χλμ.

Μόνο σε αντιπαραβολή με το book service βγαίνει κάποια άκρη καθώς επίσης και από τον έλεγχο του αυτοκινήτου σε κάποια σημεία όπου οι φθορές μαρτυρούν αν τα χλμ που αναγράφονται είναι πραγματικά.

Edited by Katafractos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν τα σερβίς γίνονται σε εξουσιοδοτημένο τα χιλιομετρα φαίνονται σε οποιοδήποτε καταστημα του επίσημου δικτυου. Το δικο μου golf 6 το τσεκαρε ο αγοραστής απο την Κρήτη μέσω της εκεί αντιπροσωπείας μονο με τον αριθμο κυκλοφοριας.

Link to comment
Share on other sites

Στο διαγνωστικό και στον εγκέφαλο δεν φαίνεται αν έχουν γυριστεί τα χλμ.

Μόνο σε αντιπαραβολή με το book service βγαίνει κάποια άκρη καθώς επίσης και από τον έλεγχο του αυτοκινήτου σε κάποια σημεία όπου οι φθορές μαρτυρούν αν τα χλμ που αναγράφονται είναι πραγματικά.

Όπως για παράδειγμα η φθορά-γυαλάδα που έχει το δερμάτινο τιμόνι και η φθορά στα καουτσουκένια πεντάλ του συμπλέκτη και του φρένου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο μοντέλο μιλάς,πόσα χλμ και σε ποια τιμή???Γίνε αν θέλεις πιο συγκεκριμένος.

Link to comment
Share on other sites

π.χ. golf 7 απο ενος εως δυο ετων με 10.000 χλμ περιπου και τιμη απο 24.000 αρχικη στις 19.000.

το παραδειγμα ειναι κατα προσεγγιση.

 Τι να πω.......εγώ μάλλον δεν θα το έπαιρνα.Και μόνο που σκέφτομαι ότι έχει αλλάξει τουλάχιστον 200 χέρια (ίσως και περισσότερα) φτάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με μεγαλυτερη εκπτωση και μια 4 ετη εγγυηση.

Συζητησε το.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

π.χ. golf 7 απο ενος εως δυο ετων με 10.000 χλμ περιπου και τιμη απο 24.000 αρχικη στις 19.000.

το παραδειγμα ειναι κατα προσεγγιση.

 

Θα το έπαιρνα, αν και μου φαίνονται πολλά τα χλμ. για test drive

και σίγουρα μου φαίνεται πολύ ακριβή η τιμή.

Όπως λέει και ο nikdev,

Με μεγαλυτερη εκπτωση και μια 4 ετη εγγυηση.

Συζητησε το.

 

Edited by spentgr
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι καθένας που το τέσταρε διένυσε καμιά 10χλμ τότε σημαίνει ότι το έχουν κάνει test drive περίπου χίλια άτομα.

Επειδή το νούμερο φαντάζει αρκετά μεγάλο, πιθανόν δεν χρησιμοποιούταν μόνο για test drive αλλά και για πηγαινοέρχεται κάποιος σπίτι του ή και για άλλες διαδρομές.

Όπως και να 'χει, το αυτοκίνητο δείχνει ότι το έχει καβαλήσει αρκετός κόσμος και έχει γίνει αρκετή χρήση, οπότε νομίζω κι εγώ ότι η τιμή θα μπορούσε να πέσει κι άλλο και σίγουρα καλό θα ήταν μία εγγύηση 4-5 χρόνων. 

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα βοηθησα φιλο να παρει τουτου και πηρε με 16.5 χιλ ευρω Golf mk7 1.6 tdi generation με 22.000χιλιομετρα  υποψιν .... με εργοστασιακο αισθητηρα παρκινγκ και συναγερμο. Απο  απορια ποσο θα μπορουσα να πουλησω το δικο μου ? 70κ χιλ 1.4 tsi 160 2009 cavd highline το οποιο ομως εχει φαει στουκι αλλα επισκευαστηκε σοβαρα  ? Βλεπω τα τζιτζι ατρακαριστα στα 13-14. Μια τιμη στα 10 λετε να ειναι τιμια ? 

Link to comment
Share on other sites

 Βλεπω τα τζιτζι ατρακαριστα στα 13-14. Μια τιμη στα 10 λετε να ειναι τιμια ? 

Exουνε παει στον πατο οι τιμες φιλε μου

 

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/5630261/

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/classifieds/cars/view/5600296/

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα βοηθησα φιλο να παρει τουτου και πηρε με 16.5 χιλ ευρω Golf mk7 1.6 tdi generation με 22.000χιλιομετρα  υποψιν .... με εργοστασιακο αισθητηρα παρκινγκ και συναγερμο. Απο  απορια ποσο θα μπορουσα να πουλησω το δικο μου ? 70κ χιλ 1.4 tsi 160 2009 cavd highline το οποιο ομως εχει φαει στουκι αλλα επισκευαστηκε σοβαρα  ? Βλεπω τα τζιτζι ατρακαριστα στα 13-14. Μια τιμη στα 10 λετε να ειναι τιμια ? 

 

Τα τζι τζι ατρακάριστα όπως "αναφέρονται" πουλιούνται γύρω στα 10 -12 χιλιάρικα.

13-14 χιλιάρικα πουλιούνται αυτά που έχουν πολύ έξτρα εξοπλισμό και πάλι οι τιμές πέφτουν.

Εγώ το δικό μου το 160αρι το αγόρασα πριν ένα μήνα 10.400 και είναι σε πολύ καλή καλή κατάσταση και εγγυημένα ατρακάριστο μιας και ελέγχθηκε στην αντιπροσωπία καθώς και σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και το βρήκαν και οι δύο ότι είναι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από το ΚΤΕΟ δεν φαίνονται τα χλμ?

τα χιλιομετρα τα φτιαχνουνε χωρις να παρεις χαμπαρι φιλε μου.Οσο και να θελεις,δεν προκειται να βρεις τα πραγματικα αν τελικα τα εχουνε κατεβασει.

 

Τις μεγαλητετες κομπινες τις κανουνε οι μεγαλες αντιπροσωπειες που πουλανε και αυτοκινητα leasing.

 

Τι κανουνε????????

 

εχεις εσυ ενα αμαξι που το πειρες με leasing και το πας κανονικα για σερβις.Σου σφραγιζουνε το βιβλιο αλλα μεσα στον υπολογιστη της αντιπροσωπειας δεν παιρανανε τις εργασιες απλα τις καταγραφουνε σε εναν εφεδρικο.

 

Σε 5 χρονια το επιστρεφεις στους ιδιους και τοτε φτιαχνουνε ενα δευτερο βιβλιο με τα χλμ και τα σερβις που τους βολευει.

 

Παει μετα απο 1 μηνα ενα θυμα να το αγορασει.το βλεπει πλυμενο καθαρο και με λιγα χλμ και λεει......ωραιο ειναι θα το παρω....

 

Το επιασες τωρα τι κανουνε???

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να παρεις πολλα δεδομενα και να κανεις μια συγκριση αλλα δευτερα βιβλιαρακια μια χαρα μπορουν να βγαλουν ... εχουν ακουστει κατα καιρους τερατα να συμβαινουν. Οντως εχουν πεσει παρα μα παρα πολυ οι τιμες... με 14-15 παιρνεις αυτοκινητα τζι τζι  που εκαναν το 11  25 και 27 χιλιαρικα και εχουν και λιγα χιλιομετρα ειδικα τα sportif οπως το rocco που με 19-20 παιρνεις scirocco 2.0 R 2010-2011

 

 

Off topic :Ναι τα ειδα εχετε δικιο για τις τιμές... οποτε κανα 7-8Χιλιαδες να το εδινα και αν με τοσο που καινε μεσα στην πολη... Δεν το δινω οποτε !! Δεν αξιζει βασικά γιατι περα απο το στουκι που το αυτοκινητο φτιαχθηκε πραγματικα αριστα , ειχα κυνηγησει πολυ την αντιπροσωπεια και ειχα αλλαξει οτιδηποτε ειχε βγει εστω και οδηγία (κρεμαγιερα-αντλια μαγνητικη-δισκο πλατο ) ...αν με αγχωνει κατι ειναι αυτα τα φαινομενα με τα σπασμενα πιστονια αν και με διαβεβαιωσαν οτι η παρτιδα αυτη ηταν παραγωγης μεσα στο 09  ενω εμενα το αυτοκινητο συναρμολογηθηκε τον ιανουαριο του 9 ... και αυτη η καταναλωση μεσα στην πολη ειναι...εξωγηινη ρε παιδι μου ! 12-13 λιτρα σε κινηση !

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.