Jump to content
candy_rs

Νέα Παπούτσια Για Τη Candy Μου!

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι παρακαλώ :η candy μου φοράει παπούτσια 185/55/14. Αν βάλω 185/60/14 θα έχω πρόβλημα?

Η candy είναι Polo του 2001, 1,4.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί τα 55 κοστίζουν 320€ σχεδόν σε όσες μάρκες τα φέρνουν ενώ τα 60 ξεκινούν από τα 200.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παρακαλώ :η candy μου φοράει παπούτσια 185/55/14. Αν βάλω 185/60/14 θα έχω πρόβλημα?

Η candy είναι Polo του 2001, 1,4.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί τα 55 κοστίζουν 320€ σχεδόν σε όσες μάρκες τα φέρνουν ενώ τα 60 ξεκινούν από τα 200.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Μπορείς να βάλεις στην candy σου

NEXEN N-BLUE HD με 245 ευρώ

BFGoodrich G-Grip με 265 ευρώ

SEMPERIT COMFORTLIFE 2 με 275 ευρώ

NEXEN N-BLUE HD PLUS με 260 ευρώ

KUMHO KH31 με 285 ευρώ

 

Αλλά και 60άρι να βάλεις,

χαμπάρι δεν θα πάρει το pol-άκι  :pardon:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω καμία από τις προαναφερθείσες μάρκες και στα λάστιχα δεν βάζω άγνωστες σε έμενα μάρκες που δεν εμπιστευομαι. Εκτός από michellen κάτι άλλο. Για τη διάσταση μου είπαν ότι θα καίει περισσότερο. Ισχύει?

Edited by Speedy
διόρθωση ορολογίας
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας επικεντρωθουμε στο θεμα οτι δεν θα δει διαφορα αν απο 55 παει σε 60.

Η Βασιλικη δεν θελει να βαλει "ανωνυμα" ελαστικα θυγατρικων εταιριων αλλα επωνυμα, σεβαστο. Ας της απαντησουμε σε αυτο λοιπον.

Οσο για της εκφρασεις ας τις αφησουμε στην ακρη, δεν οφελουν κανεναν οι κοντρες.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 ναι δεν επρεπε να γραψω ημιτασιον αλλα αγνωστες σε εμενα μαρκες που δεν εμπιστευομαι. Τα τωρινα παπουτσια της ειναι τα continental και ειμαι ευχαριστημενη, ομως οπως πολυ σωστα επεσημανε και ο Passatebos το θεμα δε το ανοιξα για τη μαρκα αλλα για το αν θα αλλαξει κατι ως προς τη συμπεριφορα του οχηματος. ολα τα υπολοιπα/ασχετα ειναι εντελως περιτα.

σας ευχαριστω και παλι και παρακαλω θερμα αν γνωριζει καποιος να απαντησει εντος θεματος

Edited by activious
διόρθωση ορολογίας
Link to comment
Share on other sites

Φίλη candy, δεν εγινε χαμός, αλλοίμονο.

Ο κουμπάρος σου απάντησε και με δόση χιούμορ, σημειώνοντας οτι δεν αλλάζει κάτι στο πολάκι σου αν βαλεις 60 άρι προφίλ ελαστικού.(δηλ 185/60/14).

Το τι ακολούθησε άστο είναι ασόβαρο και ανευ ουσίας.

Φιλικά :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εκτός θέματος και τα ειρωνικά-άσεμνα σχόλια αφαιρέθηκαν.

Συνεχίστε την συζήτηση τηρώντας τους όρους χρήσης και πάνω απ' όλα με σεβασμό στα υπόλοιπα μέλη.

Είτε γνωρίζουν την ορολογία που χρησιμοποιείται στον χώρο της αυτοκίνησης, είτε όχι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πραγματικα που συνεχιζετε τα ιδια. ΕΓΩ ζητησα τη διαγραφη των ασχετων σχολιων δεδομενου οτι ανοιξα ενα θεμα που αφορα σε ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ και ΟΧΙ σε μαρκα ελαστικων. υβρεις προς αλλα μελη προσωπικα δεν δεχομαι και φυσικα τα εχω ηδη κανει αναφορα.

Για τελευταια φορα λοιπον παρακαλω για απαντησεις εντος θεματος. Οτιδηποτε αλλο σας απασχολει υπαρχουν και αλλοι τροποι επιλυσης εκτος φορουμ.

Σας ευχαριστω εκ νεου

ΥΓ. Παρακαλω και παλι για την αφαιρεση ΟΛΩΝ των ασχετων/υβριστικων/κτλ σχολιων.

Edited by candy_rs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έπεσε άλλη μια σκούπα.

Candy_rs, θεωρητικά θα αλλάξει λίγο το βήμα αλλά όντως σε τέτοια μικρή αλλαγή δεν θα νιώσεις διάφορα στην οδηγική συμπεριφορά.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tο βήμα θα επηρεαστεί προς τα πάνω. Π.χ. όταν θα λέει το κοντέρ 120km/h θα πηγαίνεις με 124km/h.

 

Το θέμα ειναι ότι τα κοντέρ κλέβουν λίγο οπότε μάλλον θα πηγαίνεις όσο λέει το κοντερ. :) Όσο για την κατανάλωση, εάν υπάρχει δεν θα είναι παραπάνω απο 0.1λίτρο. Που λογικά θα είναι λιγότερο, γιατι υπάρχουν και ελαστικά με καλύτερη αντίσταση κύλισης.

 

Αλλά ξεπερνάει και το όριο. 3.3% η αλλαγή διάστασης απο 55 σε 60. Για λόγους ασφαλείας λένε μέχρι 3% το μέγιστο σε αποκλίσεις.

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Applications_Tyres

 

Πρόβλημα δεν θα έχεις πάντως. Στο παλιό μου είχα απόκλιση 12% επειδή ήθελα φαρδιά λάστιχα και άλλαξα διάμετρο ζάντας κτλ και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

Το θεμα δεν γραφει αλλαγη διαστασης ελαστικων αλλα νεα παπουτσια για τη candy μου.Νεα παπουτσια σημαινει πολλα και διαφορα.

Υπαρχει επισης ενα αναλογο θεμα για αλλαγη μεγεθους ελαστικων εδω ( http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=51510)

Επισης "Σε οσες μαρκες τα φερνουν" οι μαρκες δεν ειναι μονο michelin(οχι michellen) goodyear bridgestone continental..Υπαρχουν και αλλες μαρκες οπως τα και τα kumho που ειναι πασιγνωστη μαρκα.

Η απαντηση ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις στην διασταση που θελεις αφοβα απλως το αυτοκινητο θα καιει ελαχιστα παραπανω αλλα θα εχεις εξοικονομησει αρκετα παραπανω ευρω απο την αγορα.

Φιλικα παντα

Edited by Πάνος46
Link to comment
Share on other sites

Tο βήμα θα επηρεαστεί προς τα πάνω. Π.χ. όταν θα λέει το κοντέρ 120km/h θα πηγαίνεις με 124km/h.

 

Το θέμα ειναι ότι τα κοντέρ κλέβουν λίγο οπότε μάλλον θα πηγαίνεις όσο λέει το κοντερ. :) Όσο για την κατανάλωση, εάν υπάρχει δεν θα είναι παραπάνω απο 0.1λίτρο. Που λογικά θα είναι λιγότερο, γιατι υπάρχουν και ελαστικά με καλύτερη αντίσταση κύλισης.

 

Αλλά ξεπερνάει και το όριο. 3.3% η αλλαγή διάστασης απο 55 σε 60. Για λόγους ασφαλείας λένε μέχρι 3% το μέγιστο σε αποκλίσεις.

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Applications_Tyres

 

Πρόβλημα δεν θα έχεις πάντως. Στο παλιό μου είχα απόκλιση 12% επειδή ήθελα φαρδιά λάστιχα και άλλαξα διάμετρο ζάντας κτλ και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Τώρα να το διορθώσω ή θα μου την πέσουνε πάλι ?  :drinks:

Το ''προς τα επάνω'' επιτρεπόμενο όριο είναι πολύ πιο αυστηρό (στα ΙΧ επιβατικά)

Έχει καθοριστεί στο +1.5%

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δινε συμβουλες Βαγγελη μπας και ανοιξει κανα ματι

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.