Jump to content
ANDREAS GP800

Golf Vii Xenon Hid

Recommended Posts

καλησπερα παιδια!σε λιγες μερες παραλαμβανω το octavia 1.4 tsi 140 και χρειαζομαι τη βοηθεια σας!

δεν μπορεσα να βαλω στον εξοπλισμο τα εργοστασιακα ξενον και ψαχνω πολυ καιρο τι σωστο αφτερμαρκετ μπαινει στο αμαξι.κανω την ερωτηση εδω καθως το οκταβια φοραει ιδιο μοτερ και ηλεκτρικα απο το γκολφ7.

 

να ξεκαθαρισω πως ψαχνω για ποιοτικο κιτ και εννοειται πως θα ρυθμιστει σε ηλεκτρολογο ωστε να μην τυφλωνει τους απεναντι συν οτι θα μπει λαμπα Η7R.κατι το οποιο ειχα κανει και στο golf 5 που ειχα και ολα κυλισαν ομαλα κατα τα 3χρονια χρησης τους...

 

οδηγαω ηδη ενα ιδιο οχημα αλλα πετρελαιο νταξη καλα φωτα εχει αλλα εχω συνηθισει με ξενον,αλλες λαμπες απορριπτονται εχω δοκιμασει κατα καιρους στα αμαξια μου με αναμεικτα συναισθηματα...

 

οπου μα οπου εχω ρωτησει σχεδον κανεις δεν εχει ξεπερασει το καν μπασ του golf 7

κατεληξα πως οι λαμπες blesk ειναι απο τις πιο ποιοτικες της αγορας.

μπαλαστ βρισκω μονο κινεζικα που εχουν φορτωμενο λογισμικο και δουλευουν σωστα ομως ψαχνω κατι πιο καλο....απευθυνθηκα σε εμπορους κορεατικων κιτ ξενον και επισης πηρα αρνητικη απαντηση.

στην βιαμαρ μου ειπαν πως βαζουν τα καρβισ και στο αναμμα μονο κανουν ενα τρεμοπαιγμα και μετα δουλευουν σωστα.παω σε εμπορο εξω που δουλευει τα καρβις και μου ριχνει ακυρο...αν και ο σουμας με διαβεβαιωνει πως θα δουλεψουν

τελος ,δεν υπαρχει λυση μεσω βαγκ-κομ....

 

θα ηθελα οποιος εχει βαλει ξενον κιτ στο 7ρι η γνωριζει καποιον φιλο να μου ελεγε τι ακριβως εκανε και δουλεψαν σωστα.απο μαρουσι ειμαι και παω παντου στην αττικη αν ειναι να εχω σιγουρο αποτελεσμα!

ευχαριστω για τη φιλοξενια.

Edited by ANDREAS GP800
Link to comment
Share on other sites

Τα ξενον για να ειναι ασφαλή πρέπει να έχουν προτζεκτορα. οπότε πας για ολόκληρα φανάρια οεμ αν δεν θες να σε βρίζουν και να εισαι καγκουρας.

 

ή αλλιως βαλε τις κάποιες απο τις philips xtreme vision ή κάποιες παρόμοιες

http://www.skroutz.gr/c/1241/car_bulbs.html?keyphrase=philips+xtreme+vision

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα ξενον για να ειναι ασφαλή πρέπει να έχουν προτζεκτορα. οπότε πας για ολόκληρα φανάρια οεμ αν δεν θες να σε βρίζουν και να εισαι καγκουρας.

 

ή αλλιως βαλε τις κάποιες απο τις philips xtreme vision ή κάποιες παρόμοιες

http://www.skroutz.gr/c/1241/car_bulbs.html?keyphrase=philips+xtreme+vision

 

 

με αυτα που εχουμε δει στους δρομους εχεις ενα δικοιο αλλα πιστεψε με 3χρ. με το γκολφακι ουτε ενας δεν μου πεταξε τα φωτα πως ενοχλω,σε αυτο το διαστημα ειχα τσεκαρει τη ρυθμιση τους 2-3φορες,περιμενω απο τις γνωστες εταιρειες οπως dectane να βγαλουν καποιο φαναρι αλλα μεχρι τοτε θελω ενα κιτ να βαλω φυσικα με τις λιγοτερες παρενεργειες για ολους.τα εργοστασιακα δεν τα ακουμπαω με τπτ χρηματικα...

Edited by ANDREAS GP800
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναλυθει πολλες φορες το θεμα..

Χαμηλωμενα xenon σε reflector ειναι μια λυση που δεν συνισταται. Ακομη και με h7r.

Εβαλα auto dimming μεςα γιατι βαρεθηκα να κουναω τον εσωτερικο καθρεφτη απο οδηγους πισω που φεγγοβολουν..

Υπομονη και οταν εχεις τα χρηματα κανε αυτο που λεει κι ο Νικος

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

@ANDREAS GP800 καλημέρα. Ορθώς σου προτείνουν τα παιδιά να βάλεις φανάρια με projectors μιας και η σύγκριση με reflectors είναι απλά χαώδης!

Να σου τονίσω πως και εγώ όταν πήρα το αμάξι, έβαλα xenon στο εργοστασιακό φανάρι με reflectors με αποτέλεσμα? Αν έχεις την ρύθμιση στο 0 αναγκαστικά για να βλέπεις μπροστά σου κάπως καλά θα τυφλώνεις τους απέναντι. Δεν πάει να είναι και τα πιο ακριβοπληρωμένα-καλορυθμισμένα xenon σε φανάρι. Από την άλλη μεριά αν το έχεις χαμηλωμένο για να μην στραβώνεις τους απέναντι, που και πάλι είναι σαν να κοιτάς έναν φακό να έρχεται από μακρυά(περίπου), δεν θα βλέπεις αυτό που πρέπει να δεις˙ το οποίο προϋποθέτει μεγάλους κινδύνους.

 

Θα είσαι μια ζωή "παίζοντας" με την μεγάλη σκάλα να προσπαθείς να καλύψεις το κενό για να δεις.

Η λύση είναι η εξής:μαζεύεις λεφτά και βάζεις φανάρια και xenon μαζί. Για το δικό σου καλό αλλά και για το δικό μας.

Δεν έχω σκοπό "να σου την πω" απλά κάποια πράγματα είναι σίγουρα ;)

Επίσης σε αρκετές χώρες στο εξωτερικό είναι παράνομη η χρήση των xenon σε φανάρι με ανακλαστήρες!

 

Τελειώνοντας, έχεις οδηγήσει ίδιο αμάξι με εργοστασιακά φανάρια xenon με projectors αλλά και εργοστασιακά φανάρια xenon με reflectors να δεις την διαφορά τους?

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!το ξερω οτι λετε το σωστο...η διαφορα σε ενα οπελ αστρα με οεμ ξενον ηταν χαωδης που εχω οδηγησει.οτι πιο κοντα σε εργοστασιακο και λογικη τιμη υπαρχει κατι;;και φυσικα το προβλημα με το καν μπασ να λυθει

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να παρεις με το καλο το αυτοκινητο να πας τις βολτες σου και αργοτερα βλεπεις

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις μια καλή λάμπα αλογόνου και είσαι σχετικά οκ.

Τα xenon κατά τη γνώμη μου προϋποθέτουν καλές, ορθές και σωστές εγκαταστάσεις οι οποίες στοιχίζουν ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.