Jump to content
geokouts

Αλλαγή Ελαστικών

Recommended Posts

γειά σας παιδιά,

μόλις μπήκα στο φόρουμ, πρέπει να αλλάξω λάστιχα στο passat μου, φοράει 215/55/16, είμαι ανάμεσα στα michelin primacy 3, vredestein sportrac 5 και toyo proxes cf2. θα ήθελα τις γνώμες σας.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

διάβασα όμως ότι τα michelin έχουν πρόβλημα στο βρεγμένο λογω πλαγιολίσθησης και μειωμένης πρόσφυσης, δείτε εδώ τα σχετικά άρθρα

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Primacy-3.htmκαι

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2013-Auto-Zeitung-Summer-Tyre-Test.htm

 

ενώ τα vredestein έχουν πολύ καλή βρόχινη συμπεριφορά

Link to comment
Share on other sites

εγω θα πηγενα σε toyo σε αυτα που σκεφτεσε. ωστωσο κοιταξε τα fulda sportcontrol τα εχω 4 μηνες στο δικο μου πασσατ (το οποιο εχει 150αλογα).τα οποια μεχρι στιγμης και σε βροχη και σε στεγνο δεν εχουν κανενα απολυτος θεμα, με αριστη πληροφοριση του δρομου,αθοριβα και με καλη οικονομια καυσιμου (πριν ειχα goodyear exxellence) .βεβαια απορω γιατι μενεις με την χαζη διασταση 215-55-16 και οχι 205-55-16.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Χρηστο, εχω τα fulda στο passat σε 17'', 3 χρονια τωρα. Δεν εχω κανενα παραπονο στεγνο,βρεγμενο,χιονι,παγο ακουνε σαν να τα εβαλα χθες. Δεν κοπανανε κ δεν ακουγονται. Κ το δικο μου 150hp 20vt.

Επισης θα σου προτεινα τα dunlop sport max rt που εβαλα πριν ενα μηνα στο Α4 (193hp 20VTQ) σε 205/55/16, το ελαστικο ειναι εκπληκτικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα στο passat . Από τα bridgestone er300 (215/55/16 97W) της μαμάς σκέφτομαι για τα dunlop BlueResponse. Υπάρχουν εντυπώσεις για τα dunlop?Κάποια άλλη πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν τροπος θα ξαναεβαζα τα dunlop sp sport 01 αυτα που ειχε απο το εργοστασιο 

 

Το θεμα μετακινηθηκε εδω.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε σε παρακαλώ ελληνικούς χαρακτήρες...  Κάτι άσχετο είχες 215/55/16 και το έκανες 205/55/16??? Αν ναι πως σου φαίνεται??? Ρωτάω γιατί είχε περάσει και από το δικό μου μυαλό... Όσο για λάστιχα το συγκεκριμένο re 002 δεν το έχω βάλει και δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε σε παρακαλώ ελληνικούς χαρακτήρες...  Κάτι άσχετο είχες 215/55/16 και το έκανες 205/55/16??? Αν ναι πως σου φαίνεται??? Ρωτάω γιατί είχε περάσει και από το δικό μου μυαλό... Όσο για λάστιχα το συγκεκριμένο re 002 δεν το έχω βάλει και δεν το ξέρω.

Φιλέ RAF JOHN το εκανα εγώ στο δικο μου πασσατ αυτό που λες (απο 215/55/16 σε 205/55/16. Στις προηγούμενες αλλαγές είχα τα turanza και τα primacy σε 215, και απο το Μαρτιο πλεον με φρέσκα primacy 205. Δεν κατάλαβα απολύτως καμια διάφορα στην οδική συμπεριφορά. Μονο την πρώτη μέρα όταν το πήρα μου φάνηκε εν στάσει πιο ελαφρύ το τιμόνι στο παρκάρισμα (λογικό λόγω στενότερου πελματος). Κανένα απολύτως παράπονο δεν έχω. Αν δεν πέσουν οι τιμες στα 215/55/16 και στην επόμενη αλλαγή θα βάλω ξανά 205, όπως εκανα ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.