Jump to content
jef1243

Λυχνία Πίεσης Ελαστικών

Recommended Posts

Έχω το εξής θέμα: σε polo 6r r-line, : απο τα χθές το βράδυ μου άναψε το σημαδάκι απώλειας πίεσης ελαστικών. Ωράια λέω αν έχει πάρει πρόκα κάποιος τροχός λογικά το πρωί θα μου κλατάρει το λάστιχο. Το λοιπόν το πρωί κανένα λάστιχο δεν ήταν πλάκα, το πήγα σε ενα βενζινάδικο και μου είπε ότι το πίσω αριστερά έχει χάσει αέρα, αλλά όταν το έβαλα μετά μπροστά , πάλι  το σήμα ηταν αναμένο, οπότε λεώ μετα απο 2-3 γύρους θα σβήσει αλλά δεν έσβησε και αύριο θα το πάω για λάδια. Οπτικά δεν βλέπω να έχω πατήσει κάτι. Δεν ξέρω τι φταίει αλλά υπάρχει η πιθανότητα το λάστιχο να θέλει αλλαγή επειδή το κολλάω στο πεζοδρόμιο;

Link to comment
Share on other sites

καθε φορε που βαζουμε αερα στα λαστιχα παταμε το κουμπι για την ενδειξη ελαστικων που βρησκετε στο ντουλαπακι συνοδηγου για να διαβασει τις καινουριες πιεσεις των ελαστικων και αν καποιο ξαναχασει να μας το δειξει στο καντραν......οποτε εσυ οταν πηγες στον βενζιναδικο και εβαλες αερα επρεπε να πατησεις το κουμπι παρατεταμενα!!

Link to comment
Share on other sites

καθε φορε που βαζουμε αερα στα λαστιχα παταμε το κουμπι για την ενδειξη ελαστικων που βρησκετε στο ντουλαπακι συνοδηγου για να διαβασει τις καινουριες πιεσεις των ελαστικων και αν καποιο ξαναχασει να μας το δειξει στο καντραν......οποτε εσυ οταν πηγες στον βενζιναδικο και εβαλες αερα επρεπε να πατησεις το κουμπι παρατεταμενα!!

Σε ευχαριστώ πολύ! !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια που έχω το Polo δεν μου έχει ανάψει! ξέρουμε περίπου πότε ανάβουν? προφανώς δεν μετράει την πίεση αλλά κάτι με θέμα στροφών του τροχόυ κλπ κλ? δηλα΄δη πρέπει να φάει λίγο ζόρι το αμαξι για να το δείξει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλος σε passat με 20 αέρα στα λάστιχα και ενώ έτρεχε με αρκετά χλμ στην εθνική του άναψε η ένδειξη μετά από 180 χλμ συνεχόμενης διαδρομής.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ήρθε η δικη μου σειρά σήμερα... Αφού σημερα το πρωι έπλυνα το Πολάκι, έβαλα πετρέλαιο και σετάρισα τα λάστιχα στις πιέσεις του κατασκευαστή, σημερα το βραδυ ειπα να βγω βόλτα με ενα ωραίο κορίτσι που :bbq: εδω και καιρό. Ήπιαμε το ποτακι μας, γελάσαμε, περπατησαμε, συζητήσαμε, ολα ηταν καλα ρε παιδιά... Με το που μπήκαμε στο αυτοκινητο, άναψε η συγκεκριμένη ένδειξη :excl:. Πολλή ξένερα... Ηρεμότατος, βγαίνω να ελέγξω αν κανένας πρώην της μου μαχαίρωσε καποιο λάστιχο :sword:

Ολα τα λάστιχα καλά. Μπαίνω μεσα, σκεφτομαι και λεω πως μάλλον κόλλησε το σύστημα, αφού τα λάστιχα φαίνονταν μια και δυο χαρές. Τρώει λοιπόν κόλλημα η κοπέλα και επιμένει να παμε σε βενζινάδικο να τσεκάρουμε τα λάστιχα. Δεν είχαμε τρελή απόσταση μεχρι τα σπίτια μας ή "το σπίτι", αλλά οκ, το θεώρησα υπερβολικό. Με τον τροπο που το είπε έφαγα ακομα περισσότερη ξενέρα, βρήκα βενζινάδικο, τσέκαρα τα λάστιχα (ήταν οκ), ξανασετάρισα, έφυγε η ένδειξη.

Προηγουμενως ειχα ανοιγοκλεισει και τον κινητήρα μπας και γίνει καποιο reset και σβήσει η ένδειξη, αλλα δεν διορθώθηκε κατι.

ΥΓ: αν καιγεστε να μάθετε τι έγινε μετά, σας ενημερώνω πως έφαγα συνολικά τόση ξένερα που την καληνυχτισα. Το θεμα είναι, για την ξενέρα έφταιγε το Πολάκι, η κοπέλα ή το κεφάλι μου;

ΥΓ2: τελικά τι μπορεί να έφταιξε & εμφανίστηκε η ένδειξη; Μην απαντήσετε "η μοίρα που δεν ήθελε να είστε εσείς οι δυο μαζί" γιατί θα τσακωθουμε!

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Σήμερα το πρωί εμφανίστηκε πάλι η ένδειξη. Πήγα τσέκαρα τα ελαστικά εκεί που συνηθίζω, πιέσεις άψογες.

Σετάρισα από το hard button στο ντουλαπάκι αυτή τη φορά, όχι από το ηλεκτρονικό μενού (σταθερή πίεση μέχρι να ακουστεί χαρακτηριστικός ήχος).

Ξέρει κάποιος αν ο αισθητήρας που ελέγχει τις πιέσεις των ελαστικών είναι αυτόνομος ή ανήκει στο σύστημα του ABS;

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Πράγματι, μου αναβόσβηνε στην αρχή και μετά άναβε σταθερά.

Θα πάω για έλεγχο μες στη βδομάδα, αν και τις άλλες φορές που το μετακίνησα σήμερα από το πρωί, όλα καλά, καμία ένδειξη.

 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα που εβαλες αερα δεν πατησες το κουμπι στο ντουλαπακι να παρει τις καινουριες πιεσεις;

Αν οχι θα ειδε μεταβολη και γιαυτο αναψε..

ποιο ηλεκτρονικο μενου εννοεις; Εγω παντα απ το ντουλαπακι σεταρω τις πιεσεις! :) 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
9 hours ago , sirdimitris said:

Την πρωτη φορα που εβαλες αερα δεν πατησες το κουμπι στο ντουλαπακι να παρει τις καινουριες πιεσεις;

Αν οχι θα ειδε μεταβολη και γιαυτο αναψε..

ποιο ηλεκτρονικο μενου εννοεις; Εγω παντα απ το ντουλαπακι σεταρω τις πιεσεις! :) 

Καλημέρα @sirdimitris. Την 1η φορά δεν πάτησα το hard button, αλλά το touch button στην κεντρική οθόνη. Ψάξε στο CAR και θα βρεις το μενού των ελαστικών, που έχει και εκεί κάπου το κουμπί SET.

Για την ώρα δεν έχω τσεκάρει, θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2016 at 2:46 ΠΜ, Polakias TDI said:

Ήρθε η δικη μου σειρά σήμερα... Αφού σημερα το πρωι έπλυνα το Πολάκι, έβαλα πετρέλαιο και σετάρισα τα λάστιχα στις πιέσεις του κατασκευαστή, σημερα το βραδυ ειπα να βγω βόλτα με ενα ωραίο κορίτσι που :bbq: εδω και καιρό. Ήπιαμε το ποτακι μας, γελάσαμε, περπατησαμε, συζητήσαμε, ολα ηταν καλα ρε παιδιά... Με το που μπήκαμε στο αυτοκινητο, άναψε η συγκεκριμένη ένδειξη :excl:. Πολλή ξένερα... Ηρεμότατος, βγαίνω να ελέγξω αν κανένας πρώην της μου μαχαίρωσε καποιο λάστιχο :sword:

Ολα τα λάστιχα καλά. Μπαίνω μεσα, σκεφτομαι και λεω πως μάλλον κόλλησε το σύστημα, αφού τα λάστιχα φαίνονταν μια και δυο χαρές. Τρώει λοιπόν κόλλημα η κοπέλα και επιμένει να παμε σε βενζινάδικο να τσεκάρουμε τα λάστιχα. Δεν είχαμε τρελή απόσταση μεχρι τα σπίτια μας ή "το σπίτι", αλλά οκ, το θεώρησα υπερβολικό. Με τον τροπο που το είπε έφαγα ακομα περισσότερη ξενέρα, βρήκα βενζινάδικο, τσέκαρα τα λάστιχα (ήταν οκ), ξανασετάρισα, έφυγε η ένδειξη.

Προηγουμενως ειχα ανοιγοκλεισει και τον κινητήρα μπας και γίνει καποιο reset και σβήσει η ένδειξη, αλλα δεν διορθώθηκε κατι.

ΥΓ: αν καιγεστε να μάθετε τι έγινε μετά, σας ενημερώνω πως έφαγα συνολικά τόση ξένερα που την καληνυχτισα. Το θεμα είναι, για την ξενέρα έφταιγε το Πολάκι, η κοπέλα ή το κεφάλι μου;

ΥΓ2: τελικά τι μπορεί να έφταιξε & εμφανίστηκε η ένδειξη; Μην απαντήσετε "η μοίρα που δεν ήθελε να είστε εσείς οι δυο μαζί" γιατί θα τσακωθουμε!

1ον) πολυ μικρα προβληματα για να χαλιομαστε.

2ον ) μια φορα μου ειχε αναψει επειδη πατησα προκα

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

@pipis13 μάλλον έχεις δίκιο, "το κεφάλι μου"... Όσο ζω, μαθαίνω :notfair:

Μετά το reset μέσω του hard button, δεν μου έχει ξαναεμφανισθεί πάντως η ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

@pipis13 μάλλον έχεις δίκιο, "το κεφάλι μου"... Όσο ζω, μαθαίνω :notfair:

Μετά το reset μέσω του hard button, δεν μου έχει ξαναεμφανισθεί πάντως η ένδειξη.

ολοι εχουμε περασει απο αυτο το σταδιο. εγω υστερα απο 5,5 χρονια εκανα την πρωτη γρατζουνια στη ζαντα. 2 μερες δεν ετρωγα.

ε μετα λεω << για τι στον πουτ#$ο καθομαι και σκαω>> , ε απο τοτε ειμαι πολυ ηρεμος σχετικα με το αμαξι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

@pipis13 για αυτό το λόγο αυτή τη φορά το πήρα χωρίς ζάντες & στη βασική έκδοση! Ένας πονοκέφαλος λιγότερος! :lol:

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

@pipis13 για αυτό το λόγο αυτή τη φορά το πήρα χωρίς ζάντες & στη βασική έκδοση! Ένας πονοκέφαλος λιγότερος! :lol:

ναι αλλα παλι την κοπελα την καληνυχτισες για το polo :lol:

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Κοπέλες υπάρχουν πολλές, Πολάρα όμως μία! :yahoo:

αν καθε φορα που εχει προβλημα το polo τις καληνυχτιζεις δεν βλεπω να κανεις προκοπη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
37 λεπτά πριν , pipis13 said:

αν καθε φορα που εχει προβλημα το polo τις καληνυχτιζεις δεν βλεπω να κανεις προκοπη :lol:

Χαχαχαχαχαχαχα δεν πειράζει, θα μείνει πιστό το Πόλο σε μένα!!! 

(Καλά, σοβαρομιλώντας, αν ξαναπάθω κάτι αντίστοιχο, θα προσπαθήσω να παραμείνω ήρεμος & την επόμενη μέρα έχει φάει πούλημα)

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Μετά από έλεγχο πιέσεων χθες το μεσημέρι και φούσκωμα στις ανώτατες επιτρεπόμενες, φόρτωσα το αυτοκινητο και ταξιδέψαμε.

Με το που έφτασα στον προορισμό μου, αφηνω το αυτοκινητο λίγα λεπτά για το τούρμπο και ξεφορτώνω. Τσουπ να'το πάλι!

Δεν έδωσα σημασία, σημερα το πρωι που είδα τα ελαστικά ηταν μια χαρα φουσκωμένα. Γιατί μου το κανει αυτο ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ξεφόρτωσες, άλλαξε η πίεση στα πίσω ελαστικά λόγω του ότι μειώθηκε το βάρος, γι'αυτό και το λαμπάκι. Κάνε ένα reset και λογικά θα είσαι μια χαρά! Νομίζω ότι αναφέρει και στο βιβλίο ότι υπάρχει περίπτωση να ανάψει η ένδειξη σε περίπτωση που είναι φορτωμένο το αυτοκίνητο κλπ.

 

Edited by faniaros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρες. Αυτό έκανα και είναι οκ μέχρι στιγμής.

Απολυτως λογική η εξήγηση που έδωσες @faniaros, τελικά η πιο δυσκολη λογική ειναι η απλή!!! Ευχαριστώ, Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγα ποστ είχα πει οτι το λαμπάκι δεν μου άναψε ποτέ. Μάλλον το θεωρούσα-περιττό πως δεν δουλεύει κλπ κλπ.

Μέχρι που τρεις βδομαδες τωρα ανάβει μετα απο 250~kml. Απο μια προκα οικοδομής.

4 χρονια δεν έπαθα τίποτα έπρεπε να χωθει μεσα στο καινούριο λαστιχο! Ευτυχώς δεν βγάζει πολυ αερα και φυσικα δεν την εχω βγαλει ακομα μεχρι να ανοίξει το μαγαζι που την εβαλα λογο "εγγύησης" του ελαστικού.

Η διαφορα των δυο πισω ελαστικών οταν βγάζει την ένδειξη ειναι περίπου 8 psi. Ουτε ζεστα ουτε κρυα. Γυρω στα 33 το καλο με 25 26 το τρυπιο. Τουλάχιστον πλέον ξερω απο την ανάποδη οτι λειτουργεί το σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.