Jump to content
BTH

Golf 6 - Όλα Μαζί... Dsg, Πολλαπλασιαστές, Καδένα Και Τώρα Μηχανή....

Recommended Posts

@the_winner
Φίλε μου, μου είπαν ότι από το αρχικό κόστος των ~4.000 που μου ανακοίνωσε η αντιπροσωπεία, είπε θα καλύψει κάποιο ποσό η kosmocar και θα πέσουμε στα ~1700...εν τέλει στην επιστολή της την τελική που μου ανέλυσαν πιθανές αιτίες για τις ζημιές το κόστος το υπολόγισαν σε 3300.... δλδ από αρχικά 4 χιλιάρικα, μετά η αντιπροσωπεία μου είπε μετά 3800... και τελικά τα 4 γίναν 3.300... από τα οποία έβαλα τα 1840... δεν κάλυψαν ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ...

και σαν κίνηση καλής θέλησης στην επιστολή τους, μου προσέφεραν και το ποσό των 500€ για μελλοντικές συντηρήσεις στο δίκτυο εξουσιοδοτημένων αντιπροσωπειών... τώρα αν πάω και τους πω φτιάχτε το και δεν πληρώνω τίποτα, θα απαντήσουν, μα εμείς για ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ μιλήσαμε, όχι για βλάβες...

@takisbrax

Καταλαβαίνω το πνεύμα που το λες.... Αλλά νομίζω ότι θα χάσω πάρα πολλά χρήματα, και από την αλλη δε ξέρω ποιο αυτοκίνητο αυτής της κατηγορίας τα προσφέρει αυτά (κιβώτιο,άνεση, χώροι, ιπποδύναμη - ίσως gioulietta? και η alfa ομως δεν είχε-έχει λίγα προβλήματα) με αυτά τα λεφτά .. εννοείται ότι 28 δεν υπάρχουν ούτε για πλάκα αυτή την περίοδο , άλλο 2010 , άλλο 2015 και διαφορετικός τρόπος σκέψης... ένας πολύδισκος πόσο έχει γνωρίζουμε;

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

750-800 ευρω εχει ο πολυδισκος αλλα πολυ πιθανον να στον περασουν εγγυηση αφου διαβασα ξανα το θεμα σου απο την αρχη και γραφεις οτι εμεινες απο mechatronic εκτος εγγυησης και πληρωσες μονο 400 ευρω .
Το κιτ της luk εχει γυρω στα 750
Αν δεν στο περασουν εγγυηση μιλα με ταξοπουλο στην Θεσσαλονική που ασχολείται παρα πολύ με DSG7 και εχει και πολυδισκο γνησιο μαμα αλλα και αναβαθμισμενους kevlar

Link to comment
Share on other sites

750-800 ευρω εχει ο πολυδισκος αλλα πολυ πιθανον να στον περασουν εγγυηση αφου διαβασα ξανα το θεμα σου απο την αρχη και γραφεις οτι εμεινες απο mechatronic εκτος εγγυησης και πληρωσες μονο 400 ευρω .

Το κιτ της luk εχει γυρω στα 750

Αν δεν στο περασουν εγγυηση μιλα με ταξοπουλο στην Θεσσαλονική που ασχολείται παρα πολύ με DSG7 και εχει και πολυδισκο γνησιο μαμα αλλα και αναβαθμισμενους kevlar

To kit της luk τι ακριβώς περιλαμβάνει και με τι κόστος; Πολύδισκος εταιρίας είναι; Το πρόβλημα είναι στον πολύδισκο ή κάπου αλλού; Αμα μου το ξαναβγάλει;; Έψαξα λίγο για ταξόπουλο (και σε άλλο ποστ, εκείνο ήταν για tuning βέβαια) ... αυτός ειναι αξιόπιστος; Ήδη έχω πάρει απόφαση να φύγω από αντιπροσωπεία για το service ... για αυτά τα προβλήματα του πολύδισκου προβληματίζομαι..

@Passatoukos

Golf 1.4 TSI DSG7 , 04/2010 , αισθητήρες μπρος-πισω, κάμερα οπισθοπορείας, xenon, οθονη αφής , cd-changer,  56.000 χλμ , αλλαγμένα ελαστικά πριν 4 μέρες, μετά από αυτές τις επισκευές πόσα θα έδινες να το πάρεις;

Το πούλημα το θεωρώ «σκότωμα» και δεν έχω ουτε εναλλακτική αυτοκινήτου ουτε 28Κ. Άμα έχεις καμιά πρόταση αγοράς πες την... αλλά να σαι σίγουρος για αξιοπιστία...και ότι δεν θα «βγάλει»

Φιλικά πάντα :)

Edited by BTH
Link to comment
Share on other sites

...και golf  ...και tsi ...και dsg :sweat:

 

:no:  ανδρός σοφού 

Γιατί; Ανεξάρτητα τα προβλήματα, (τι λέω θα μου πεις) ... και σε απόδοση 160 δεν ειναι λίγα (νομίζω παραπάνω βγάζει) και το dsg7 είναι πολύ γρήγορο...

(απλά είναι ανώριμη τεχνολογία -και την ΑΚΡΙΒΟπληρώνουμε ΕΜΕΙΣ- , το 7αρι golf δεν ξέρω τι θα αρχίσει να βγάζει... ήδη με την απενεργοποίηση των κυλίνδρων σε μερικά polo έχει γίνει θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάζω το κουράγιο σου. 

 

Βρε φίλε, έδωσες ένα τσουβάλι χρήματα για να το αγοράσεις και πήρες ένα τσουβάλι προβλήματα και πίκρα, από μια τεχνολογία που για κάποια χρόνια το VW Group το δούλεψε σε όλες τις μάρκες του και υποτίθεται ότι προίκισε με αυτόν τον συνδιασμό (160ps/DSG7/TSi) ακόμα και τα καλύτερα μοντέλα του, όπως το Sirocco κλπ και είσαι τόσο διακριτικός που λες ότι ήταν για εσένα ανόριμη τεχνολογία που την ακριβοπλήρωσες? Εϊδες εδω στο forum άλλη περίπτωση σαν την δική σου? 

 

Δεν θα τους δικαιολογούσα για ΤΙΠΟΤΑ. Και αυτούς τους ξεφτύλες στην εδώ αντιπροσωπεία, πώς δέχθηκες να σου χρυσόσουν το χάπι και να σου λένε "4000 ευρώ ...για εσένα 1800.." ".. δεν χρεώνουμε ανταλλακτικά .." όταν γνωρίζουμε ότι χρησιμοποιούν ανακατασκευασμένα μηχανικά μέρη και παίρνουν bonus από την VW για αυτή την πρακτική τους?  

 

Θα τους κρεμούσα στο σύνταγμα ανάποδα και θα τους κυνηγούσα όσο μπορούσα. Ασε που δεν θα δεχόμουν την επισκευή με τιμοκατάλογο .. βλάβης !!! ούτε και χάρες με δωρεάν service και τέτοια φθηνά ανταλλάγματα. Εϊσαι πελάτης και έχεις δικαιώματα. Δεν είσαι θύμα που παθητικά δέχεσαι ότι σου πουνε.

 

Συμφωνώ με την γνώμη που ειπώθηκε, ότι θα έπρεπε να το πουλήσεις νωρίς ή ακόμα καλύτερα κατά προτίμηση με ανταλλαγή στην αντιπροσωπεία !! με κάποιο καινούριο ή εγγυημένο μεταχειρισμένο .. (και θα τους άφηνα να δω πως θα υποστήριζαν το αυτοκίνητο στον επόμενο πελάτη της !!)

 

Κώστας

 

Link to comment
Share on other sites

Θαυμάζω το κουράγιο σου. 

 

Βρε φίλε, έδωσες ένα τσουβάλι χρήματα για να το αγοράσεις και πήρες ένα τσουβάλι προβλήματα και πίκρα, από μια τεχνολογία που για κάποια χρόνια το VW Group το δούλεψε σε όλες τις μάρκες του και υποτίθεται ότι προίκισε με αυτόν τον συνδιασμό (160ps/DSG7/TSi) ακόμα και τα καλύτερα μοντέλα του, όπως το Sirocco κλπ και είσαι τόσο διακριτικός που λες ότι ήταν για εσένα ανόριμη τεχνολογία που την ακριβοπλήρωσες? Εϊδες εδω στο forum άλλη περίπτωση σαν την δική σου? 

 

Δεν θα τους δικαιολογούσα για ΤΙΠΟΤΑ. Και αυτούς τους ξεφτύλες στην εδώ αντιπροσωπεία, πώς δέχθηκες να σου χρυσόσουν το χάπι και να σου λένε "4000 ευρώ ...για εσένα 1800.." ".. δεν χρεώνουμε ανταλλακτικά .." όταν γνωρίζουμε ότι χρησιμοποιούν ανακατασκευασμένα μηχανικά μέρη και παίρνουν bonus από την VW για αυτή την πρακτική τους?  

 

Θα τους κρεμούσα στο σύνταγμα ανάποδα και θα τους κυνηγούσα όσο μπορούσα. Ασε που δεν θα δεχόμουν την επισκευή με τιμοκατάλογο .. βλάβης !!! ούτε και χάρες με δωρεάν service και τέτοια φθηνά ανταλλάγματα. Εϊσαι πελάτης και έχεις δικαιώματα. Δεν είσαι θύμα που παθητικά δέχεσαι ότι σου πουνε.

 

Συμφωνώ με την γνώμη που ειπώθηκε, ότι θα έπρεπε να το πουλήσεις νωρίς ή ακόμα καλύτερα κατά προτίμηση με ανταλλαγή στην αντιπροσωπεία !! με κάποιο καινούριο ή εγγυημένο μεταχειρισμένο .. (και θα τους άφηνα να δω πως θα υποστήριζαν το αυτοκίνητο στον επόμενο πελάτη της !!)

 

Κώστας

Η μία λύση είναι το κυνήγι. Ξέρεις κανένα καλό δικηγόρο να ασχολείται με τέτοιες περιπτώσεις; Σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεται χρόνος (τον οποίο τη συγκεκριμένη περίοδο δεν έχω) , και χρήματα εννοείται , αλλά άμα είναι να κερδίσεις κάτι το κάνεις. Η 2η λύση λέει (πιο μετριοπαθής) κοιτάζω να βγάλω άκρη να φτιάξω το αμάξι, είτε αλλάζοντας δίσκο εκτός αντιπροσωπείας στον Ταξόπουλο που αναφέρθηκε ο φίλος πιο πάνω , ή πιέζοντας πάλι στην αντιπροσωπεία... τους οποίους δεν θέλω να τους ξαναδώ... δεν ξέρω τι να κάνω ... το αμάξι το χρειάζομαι :( ούτε σε λεφτά ουτε σε όχημα υπάρχει εναλλακτική...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω φιλε ειναι μεγαλο το διλλημα σου.

Εχω Vw 15 Χρονων,Χωρις οδικη βοηθεια,Δεν εχω μεινει ποτε,Και το κυριοτερο,Αυριο φευγω ταξιδι και ξερω οτι θα γυρισω.

Και τσαμπα να μου πληρωναν τοσες ζημιες,Δεν θα μπορουσα να ζω με το ποτε θα με αφησει.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε των δυνάμεων, BTH κάνε κανέναν αγιασμό να πάει στο καλό του.

Παρότι είναι δύσκολο να πιστέψει κανείς τί προβλήματα σε έχουν βρει, σε αντίθεση με τους προλαλήσαντες θα κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου για να ξέρεις τί θα αντιμετωπίσεις από πλευράς εταιρείας όσο και να παραπονεθείς:

1. Το αυτοκίνητό σου είναι του 2010. Η εργοστασιακή εγγύηση έχει τελειώσει από το 2012. Τα 2 έξτρα χρόνια ειναι από κάποια ελληνική ασφαλιστική εταιρεία που σου καλύπτει κάποια κομμάτια του κινητήρα, αν και εφόσον το κρίνει η αντιπροσωπεία από την οποία το αγόρασες. Εις ό,τι αφορά την VW, το αυτοκίνητό σου δεν έχει εγγύηση είτε έχει 50.000χλμ είτε έχει 0χλμ. Για αυτό και σου είπαν "μίλα με την Κοσμοκαρ και άσε μας στην ησυχία μας άνθρωπέ μου".

2. Πράγματι κάποιες παρτίδες κινητήρων και κιβωτίων είχαν προβλήματα. Ήσουν άτυχος και δεν σου τα άλλαξαν σε εγγύηση, οπότε τώρα είναι αργά και τα πληρώνεις από την τσέπη σου.

3. Τα περί αξιοπιστίας VW και όλου του γκρουπ είναι μύθος εδώ και πολλά χρόνια γιατί οι αυτοκινητοβιομηχανίες ακολουθούν κοινές στρατηγικές στην εξέλιξη προιόντων. Αν είχες αγοράσει αυτοκίνητο στη δεκαετία του 90 μπορεί και να υπήρχε ακόμα, γιατί τότε σέβονταν λίγο παραπάνω τον εαυτό τους προσπαθώντας να φτιάξουν όνομα.

Το προιόν που αγόρασες με 28 χιλιάδες ευρώ έχει διάρκεια ζωής 5 χρόνια ή περίπου 80.000χλμ με βάση το σχεδιασμό τους. Έτσι είναι όλα τα μοντέρνα αυτοκίνητα.

Τί σημαίνει αυτό; Ότι περίπου τότε θα αρχίσει να σου κοστίζει τόσο πολύ η συντήρηση που θα θέλεις να το πουλήσεις για να αγοράσεις το επόμενο. Αν ήσουν Γερμανός αυτό θα έκανες κιόλας, αλλά επειδή δυστυχώς δεν είσαι, θα σου κάτσει λίγο βαρύ το ποτήρι τούτο.

Ο κατασκευαστής θέλει να πουλάει καινούργια αυτοκίνητα και ανταλλακικά, από αυτές τις δύο δραστηριότητες ζει. Αν φτιάξει κάτι υπερβολικά καλό που δεν χαλάει ποτέ, τότε εσύ τί θα αγοράσεις;

Ταπεινή μου γνώμη, πήγαινε εκεί που το φτιάχνεις και όσο πιο ευγενικά μπορείς ζήτησε να σε βοηθήσουν. Ούτε υποχρέωση σου έχουν αλλά ούτε και σου χρωστάνε να σου καλύψουν κάτι σε εγγύηση. Πολύ περισσότερο, δεν έχεις τρόπο να τους υποχρεώσεις να κάνουν κάτι που δε θέλουν και δεν δικαιούσαι βάσει εγγύησης.

Ούτε και πρόκειται ποτέ να δικαιωθείς δικαστικά γιατί δεν έχεις αρκετά στοιχεία να τους κάνεις το παραμικρό.

Επομένως, όσο και αν ακούγεται κακό, οι καλοί τρόποι και η υπομονή είναι η μοναδική λύση σε αυτή την περίπτωση. Μόλις τελειώσεις βάλε και ενα car gr να ηρεμήσεις γιατί ΔΕΝ βλέπω να είναι το τυχερότερο των TSI το δικό σου.

Edited by salex
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εχει τα δικια του ο Στελιος, δυστυχως.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα έγραψες salex , δυστυχώς συμφωνώ σε όλα. Βάζοντας τα κάτω με λογική και ηρεμία , είναι ακριβώς όπως τα λες. Σκέφτομαι να πάω το αμάξι στον Ταξόπουλο που ανέφερε ο Νικος ώστε να κάνουν διάγνωση (δεν ξέρω αν αυτό γίνεται μόνο οδηγώντας το - να το παρουν μια βολτα εφόσον ξέρουν ακριβώς τι ψαχνουμε-, δεν θέλω να το ανοίξουν σε 1η φάση, να δουν τι γίνεται) και να την πληρώσω κιολας τη διάγνωση (θα ναι 40€; 50€; 70€;), και με διαγνωσμένο το πρόβλημα από κάποιον ειδικό να πάω μετά αντιπροσωπεία. Και εκεί να ζητήσω να το δούνε, να το διαγνώσουν ( χωρίς να το ανοίξουν) και να ζητήσω κοστολόγιο. Αν βγάλουν πάλι κανα 800αρι-1000αρι ανταλλακτικά και 200αρι εργατικά θα το κοιτάξω εκτός και δεν θα με ξαναδουν. Αν δεν το αντιμετωπίσω άμεσα τι συνέπειες μπορεί να έχω; Μεγαλύτερης έκτασης ζημιά;

ΥΓ1: Το ρώτησα και σε άλλο ποστ σχετικά με τα λάδια: Έχω πάρει τις καρτέλες του service μετά από την τελευταία επισκευή του κινητήρα και διαπίστωσα ότι στα 2 πρώτα service του αυτοκινήτου το λάδι που χρησιμοποίσαν ήταν το 5w-40 50200-50500. Το αμάξι μου είπε καποιος φίλος ότι προτείνει η VW 5w-30. Μηχανικός δεν είμαι,  αλλά υπάρχει περίπτωση η βλάβη των πιστονιών της μηχανής να προήλθε από μη χρήση λαδιού 5w-30 (το 5 δεν σημαίνει 5 βαθμούς C έως 30 βαθμούς; Μπορεί να ισχυριστούν ότι επειδή εδώ έχουμε υψηλότερες θερμοκρασίες χρησιμοποίησαν το 5w-40;)
ΥΓ2: Αφού τελειώσω με όλα αυτά, έχω λόγο να το πουλήσω; και ποιος θα το πάρει έχοντας τέτοιο ιστορικο;
ΥΓ3: Συγνώμη αν κούρασα

Φιλικά

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιλα με τα Κεντρικα,ασε τις αντιπροσωπειες.
Ο κατασκευαστης για longlife service (30.000km/2ετη) προτεινει λαδια VW504/507( 5W30) ενω για service σταθερων διαστηματων (15.000χμ/ετος) προτεινει 502/505 .
Οποτε οχι δεν μπορεις να τους πεις κατι για το λαδι .
Οσο για το κιβωτιο τι ακριβως σου κανει?σου σκορτσαρει-τρεμει οταν ξεκιναει με 2α?

Link to comment
Share on other sites

Συμπλεκτης ... Το καλυπτουν και εκτος εγγυησης. Υπαρχει TPI απο το εργοστασιο και εχει βγει τελος του 2013 συμπλεκτης 3ης Γενιας με αναβαθμισμενα υλικα τριβής .Μιλα με τα κεντρικα πες τους οτι ηδη το εχεις αλλαξει μια φορα, οτι γνωριζεις οτι ειναι γνωστο το προβλημα παγκοσμίως και οτι συνεχώς το εργοστασιο βγαζει αναβαθμισμενα υλικα ,αρα ξερει οτι υπάρχει προβλημα , πιεσε τους οτι δεν γινεται σε αυτοματο σασμαν να υπαρχει τοσο γρηγορα φθορα συμπλεκτη κλπ κλπ και λογικα θα στο καλύψουν .

Link to comment
Share on other sites

Αν το καλύψουν μπορώ να τον αλλάξω σε «δικό» μου συνεργείο ή πρέπει υποχρεωτικά σε αντιπροσωπεία;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, οποιοδήποτε συνεργείο ή ανεξάρτητος εμπειρογνώμονας δύσκολα θα επηρεάσει με τη γνωμάτευσή του την άποψη της κεντρικής αντιπροσωπείας.

Όπως καταλαβαίνεις, είναι σχεδόν αδύνατο να πείσεις και έναν δικαστή για του λόγου το αληθες εφόσον θεωρήσει ότι η αντιπροσωπεία φέρει τον λόγο του κατασκευαστή και είναι καθ'ύλην αρμόδια.

Αλλά δεν χρειάζεται να φτάσει το θέμα εκεί γιατί ένας ρεαλιστικός συμβιβασμός είναι η καλύτερη λύση ΕΑΝ αποδειχθεί ότι τα πράγματα που σου άλλαξαν μέσα σε εγγύηση, χάλασαν πριν λήξει η εγγύηση της επισκευής.

Αυτό είναι το μοναδικό σημείο στο οποίο μπορείς να στηριχθείς για κάποια ικανοποίηση των αιτημάτων σου.

Για τις επισκευές που συμμετείχες έχεις εγγύηση για το κομμάτι που πλήρωσες. Οι οποίες όμως δεν καλύφθηκαν από τον κατασκευαστή παρά μόνο μερικώς.

Βασιζόμενος στην νομοθεσία για προστασία του καταναλωτή, θεωρητικά (καλύτερα να πάρεις τη γνώμη κάποιου ειδικού όμως και να μην στηριχθείς στα όσα γράφω γιατί δεν είμαι δικηγόρος).

Για όσες έκανε ο κατασκευαστής χωρίς τη συμμετοχή σου όμως, δεν μπορείς να απαιτήσεις κάτι περισσότερο γιατί στα ψιλά γράμματα των όρων εγγύησης έχουν προβλέψει αυτό το ενδεχόμενο.

Η βλάβη των εμβόλων να προκληθεί από το ιξώδες λαδιού που προβλέπεται από τον κατασκευαστή, είναι μάλλον αδύνατο.

Edited by salex
Link to comment
Share on other sites

Ο πολύδισκος συμπλέκτης αλλάχθηκε 1η φορά Φεβρουάριο 2012 οπότε αν βάλεις και 2 χρόνια που έχω εγγύηση σε εργασία και ανταλλακτικό παλι εκτός είμαι...

Link to comment
Share on other sites

φτου να πάρει. Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση και πάλι θα σε άδειαζαν γιατί είναι συμπλέκτης, δηλαδή αναλώσιμο ανταλλακτικό, οπότε εγγύηση δεν θα σου έδιναν ούτε για μια ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα.... θα σκεφτώ τι θα κάνω...λογικά και σε συνεργείο πλην αντιπροσωπείας θα μπορεί να προμηθευτεί «μαμά» δίσκο

Link to comment
Share on other sites

αδερφε γιατι δεν ακους τον the winner?? ο ανθρωπος σου ειπε μια πολυ σημαντικη πληροφορια.κανε αυτο που σου ειπε πρωτα απ ολα και μετα το ξανασκεφεσαι αν δεν στο καλυψουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Συγνώμη που δεν απάντησα παιδια και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Σε ότι αφορά το πρόβλημα με το κιβώτιο δεν έχω κάνει κάτι, προς το παρόν το άφησα... Στο θέμα με το λαμπάκι EPC που άναβε όταν έτρωγε ζόρι: πήγα σε συνεργείο που μου πρότεινε φίλος και είδαμε ότι οι 3 από τους 4 πολλαπλασιαστές ήταν μαμά της σειράς G και ο ένας ήταν F.... λογικά κάτι θα ξέρουν που τους βελτίωσαν οι Γερμανοί αλλά στην αντιπροσωπεία δεν το θεώρησαν σημαντικό μετά από τετοια επισκευή να βάλουν ότι τελευταίο κυκλοφορεί.... το άφησα το αμάξι και διέγνωσαν misfire στον 2ο κύλινδρο --- ωωω τυχαία είχε τον πολλαπλασιαστή της σειράς F --- αλλάχθηκε και τώρα είναι μια χαρά...
Έχω παρατηρήσει ότι οταν οδηγάω στο sport κρατάει πάρα πολύ την ταχύτητα μέσα σε σημείο που μερικές φορές ανάβει το check engine (χωρίς όμως να κόβει το αμάξι) , μερικά δευτερόλεπτά και μετά σβήνει... υπάρχει περίπτωση να μην έχει ρυθμιστεί σωστά το λογισμικό του κιβωτίου; Και αν έχετε κάποια πρόταση (για Θεσσαλονίκη) ποιος μπορεί να το ρυμίσει καλύτερα;
Σας ευχαριστώ και πάλι (salex,nikdev,fast rabbit και όποιον άλλον μπορεί να ξεχνάω) 

υγ: τώρα «τρώγομαι» για κανένα πρόγραμμα ή εισαγωγή αλλά δεν έχω και πολλές γνώσει περί αυτών... διάβασα αρκετά εδώ μέσα, σίγουρα σε κάποια συνάντηση θα είναι καλύτερες οι εξήγησεις από γνώστες...

Link to comment
Share on other sites

Το σώφρον είναι να βρείς τι φταίει, να επιδιορθώσεις ΟΛΕΣ τις βλάβες και μετά να πας για πρόγραμμα.

 

Θα μπλέξεις διαφορετικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που λες... κάποιο συνεργείο - πλην αντιπροσωπείας- (θα μου πεις γιατί επιμένεις; αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να τους ξαναδώ, ο πολλαπλασιαστής μου έδωσε ένα παραπάνω λόγο)  να  ασχολείται εκτενέστερα με τα dsg Θεσσαλονίκη γνωρίζει κάποιος; Σε κάποιο ποστ διάβασα για Ταξόπουλο, έχει κανείς γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.