Jump to content
bill1

Golf 5 - 1.4 Tsi Αντλια Βενζινης (Oem, Λύσεις, Custom)

Recommended Posts

Καλησπερα,

Θα σου πω και γω τη δικη μου γνωμη.

Μεγιστη ισχυ τα tsi βγαζουν 5800+, 242 στις 5500 σημαινει 250+ max power.

Με 1.6 over και 1 σταθερη 242 δεν βγαινουν σε maha, από 1.4tsi.

Missfires κλπ για να γινει ακριβης διαγνωση θελει συνδεδεμενο laptop την ωρα που μετρουσαν.

Μιλα με τον προγραμματιστη σου πρωτα και αφου δουλευει σωστα, κανε για να εισαι ησυχος εναν ελεγχο μαζι του.

Απο κει και μετα μιλα μαζι του αν θες να το δυναμωσεις κι αλλο.

Το όλο setup είναι πολύ ποιοτικό, όπως και όλα τα πράγματα που φοράς.

Για να ανέβεις κι άλλο και να πας σε setup με αντλία, θέλεις CUSTOM πρόγραμμα.

(άρα κόστος προγράμματος + σωθικά + αντλία μαμα εαν είναι με πολλά χλμ)

Η αντλία μπαίνει ΚΥΡΙΩΣ για να μπορέσει η πίεση νανέβει στις μεσαίες, καθότι η πίεση είναι ανάλογη της περιστροφής

του roller και των στροφών του κινητήρα. Ανεβαίνοντας η πίεση στις μεσαίες1,7-1,8bar , ανεβαίνει η καμπύλη ροπής αρκετά και μαζί με άνοδο σταθερής έως τον κόφτη (WG Forge) έχουμε και άνοδο ιπποδύναμης.

Επομένως γι' αυτά τα λίγα άλογα και ροπή θέλει αρκετά λεφτά παραπάνω..

Ποιο προγραμμα φορας;

Σε ποιο δυναμόμετρο μετρήθηκε?

 

Πρόγραμμα από OVERLOAD.Δυναμομετρο μαραβελια.

Όχι εγω δεν πιστεψα στιγμη ότι οι ενδείξεις είναι σωστες.

Τη δευτερα θα μπει πανω η αντλια κ θα ξανατσεκαριστει το αμαξι

Κ μετα λιγη υπομονη μεχρι να μαζεψω λεφτα  για wg forge k custom πρόγραμμα.Δεν το κυνηγαω το αμαξι,ουτε πατηματα με αλλους κανω,για παρτη μου το φτιαχνω οποτε το θελω με τη μεγαλυτερη δυνατη ασφαλεια(αν μπορει να ειπωθεί αυτό με τοσα πραγματα που εχω αλλαξει)κ ας είμαι 10 -15 αλογα λιγοτερα.

Εχω κ βλεψεις για υβριδιο αλλα αργοτερα.Κ επειδή απ οσα εχω διαβασει εισαι ανθρωπος που γνωρίζεις πραγματα,αν εχεις τη διαθεση με πμ μου λες τι γνωμη σου για που μπορω να παω για πρόγραμμα,τι να ζητησω...τι να προσεξω..κλπ.Στο βαθος του μυαλου μου εχω ένα αμαξι με υβριδιο που θα βγαζει γυρω στα 260 αλογα με μαμα σωθικα,κ θα είναι ασφαλες,κ οδηγησιμο.ελπιζω να το καταφερω κ με την βοηθεια κ τις συμβουλες σας.!

Αυτα κ σορρυ για το σεντονι.

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα που φορας ειναι custom,οχι κονσερβα.

Το δυναμομετρο που μετρησες ειναι αισιοδοξο αβερτα.

Πηγαινε σε ενα maha,και πιστευω δρν θα δεις πανω απο 225 αλογα.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραιο θέμα! τόσο καιρό δεν το είχα δεί, τώρα το είδα και διαβαζοντας βγαζω τα εξης συμπερασματα...

Μια ιστορική αναδρομή απο προσωπική εμπειρία... αν είχες πχ 6η απο χαμηλά γυρω στις 4.000 στροφες (αν θυμαμαι καλα) εκει που ενιωθες το αμαξι να ψεκαζει τερμα έμενες απο καυσιμο και safe mode... οι επιλογες ήταν ή έριχνες το πρόγραμμα ή έβαζες τρόμπα, ακριβως σε εκεινο το σημείο που ένιωθες οτι θα μπεις σε safe mode έκανε ενα μικρο κοψιματακι, αλλα δεν εμπενε σε safe mode και εξακολουθούσε να ψεκάζει! Αν θυμάμαι καλα αυτο το σκαλοπατακι φαινοταν και στις δυναμομετρήσεις! Τότε κάποιοι σαν εμενα έριξαν το πρόγραμμα κάποιοι πειραματίστηκαν με τις τρόμπες!!!

Φτανοντας στο παρόν, απο αυτα που διαβάω βλέπω οτι αυτα τα προβληματακια εξαφανιστηκαν, παρα πολλα 5αρια εχουν προχωρησει σε αναβαθμιση τρόμπας, δουλεύουν αξιόπιστα και χωρίς κανένα πρόβλημα! Οι επιλογες είναι εσωτερικα απο kmd, autotech και taxopoulos που έχει φτιαξει δύο δικές του επιλογες ανάλογα με την δύναμη του αυτοκινητου! 

Συμβουλές που επίσης διάβασα παραπάνω είναι αν η μαμα τρόμπα έχει παραπάνω απο 80.000χλμ να αλλαχτεί και η μαμά (Σε αυτην την περίπτωση πόσο θα είναι δηλαδή το συνολικό κόστος?μαμα-autotech-τοποθετηση???) Πρίν την τοποθετηση ή μετά πρέπει να σεταριστουν τα μπεk? Το σεταρισμα τι ακριβως είναι? Δηλαδή πριν καποιος προχωρήσει σε αυτο το επίπεδο πρεπει να κανει και εναν έλεγχο στα μπεκ του? Μετα την αλλαγή της τρόμπας η κατανάλωση πως είναι σε νορμάλ οδήγηση? Mετα την τοποθετηση έλεγχο καθε 40.000χλμ τι ακριβως κοιταμε και πωλούνται ξεχωριστα τα κομματια της autotech ή πρεπει να την ξαναγορασεις ολοκληρη?

Link to comment
Share on other sites

Φανη,

Τα μπεκ δεν μετριουνται, ουτε επισκευαζονται. Αλλαζονται με καινουργια.

Τα σωθικα αντλιας των εταιριων που ανεφερες κυμαινονται 400-550Ε περιπου.

Η εργοστασιακη τρομπα 330-370Ε περιπου.

Τοποθετηση ~50-70Ε

Μονο το προγραμμα θελει update τιποτ' αλλο.

Οι ελεγχοι που αναφερεις , (εκτος απο ζητουμενη πραγματικη πιεςη αντλιας υψηλης που γινεται ευκολα με vcds) αφου μπει νεα αντλια με σωθικα, αφορουν στην ουσια ελεγχο ψεκασμου και μιγματος. Ελεγχο μιγματος για bmy/blg θες wideband gauge, σε cavd με vcds.

Ελεγχο ψεκασμου μπεκ μονο με τον προγραμματιστη.

Τα υποψη setup θελουν γνωσεις αρκετες και καλη συνεργασια με τον προγραμματιστη..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλητερη επιλογή ποια ειναι απο θεμα αντοχης η autotech ή kmd ?

Τα ιδια ειναι σε γενικες γραμμες.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Η μαμά δυστυχώς μιλάμε για πατέντα ...μακάρι να είχαμε μια σίγουρη λύση όπως τα δίλιτρα

Δεν ειναι σιγουρη. Το ιδιο κανουν και τα 2lt.

Και εκει εχουν φθορα. Ακομη και apr σετ τρομπα-σωθικα.

Εκει εχει και ποτηρακι αλλαγη συχνοτερα.

Το μοτερ που τα ξεπερασε ολα αυτα ειναι το 2.0 tsi.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οποτε οποια και να βαλουμε μετα απο 10000 χλμ περιπου αρχιζει και τα παιζει ?

Τα

10.000 χλμ απο που προκυπτουν ειμαι περιεργος.

Μιλαμε για αντλιες παλικαρια, αλλος 80.000 κανει σε μια 5ετια και δινει ταμαξι.

Για σκεφτειτε λιγο λογικα μην λεμε οτι θελουμε και διαβαζει και κοσμος.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη της apr ειναι ίδια πατέντα ;; Δε το ξερα ....

Δυςτυχως με φοβίζει οτι δν χουμε κάποιο στάνταρ που να λεει κοιτά αντέχει τοσο ....και αν χαλάσει στα 30;

600 ευρο ειναι αυτα ...

Link to comment
Share on other sites

Nikdev άδικα τον χρονο σου χαλας !!

Παιδια τα πράγματα ειναι απλα ! Κατι έτοιμο δεν υπάρχει και δεν νομίζω να βγει εδω η loba ασχολήθηκε με το 1.4 TSI και έβγαλε αντλια υψηλής για 170+ bar αλλα οχι για τα BMY/BLG την έβγαλε για τα CAV /CAX

Οποιος πραγματικά θέλει 230+ βάζει την auto tech ή καποια άλλη όποιος δεν θέλει πάνω απο 230 κάθεται εκει που ειναι

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη της apr ειναι ίδια πατέντα ;; Δε το ξερα ....

Δυςτυχως με φοβίζει οτι δν χουμε κάποιο στάνταρ που να λεει κοιτά αντέχει τοσο ....και αν χαλάσει στα 30;

600 ευρο ειναι αυτα ...

Δεν ειπα οτι ειναι πατεντα η apr, ΕΙΠΑ οτι ακομα και η apr (το σετ) εχει αστοχιες , ελαχιστες αλλα εχει.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Φανη,

Τα μπεκ δεν μετριουνται, ουτε επισκευαζονται. Αλλαζονται με καινουργια.

Τα σωθικα αντλιας των εταιριων που ανεφερες κυμαινονται 400-550Ε περιπου.

Η εργοστασιακη τρομπα 330-370Ε περιπου.

Τοποθετηση ~50-70Ε

Μονο το προγραμμα θελει update τιποτ' αλλο.

Οι ελεγχοι που αναφερεις , (εκτος απο ζητουμενη πραγματικη πιεςη αντλιας υψηλης που γινεται ευκολα με vcds) αφου μπει νεα αντλια με σωθικα, αφορουν στην ουσια ελεγχο ψεκασμου και μιγματος. Ελεγχο μιγματος για bmy/blg θες wideband gauge, σε cavd με vcds.

Ελεγχο ψεκασμου μπεκ μονο με τον προγραμματιστη.

Τα υποψη setup θελουν γνωσεις αρκετες και καλη συνεργασια με τον προγραμματιστη..

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

 

Υπηρξε μια συζήτηση οτι ο Μπουλέκος μετράει τα μπεκ μας δεν ισχύει?!

Δηλαδή εμεις οι 5αριδες να βάλουμε και ενα εξτρα κόστος ένα aem wideband μονιμα τοποθετημένο?!

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Οποιοσδηποτε θελει να παρακολουθει μιγμα χρειαζεται wideband.

οσοι εχουν cavd μπορουν ΟΤΑΝ συνδεσουν vcds να το δουν.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Golf 5 tsi με πρόγραμμα 200 αλογατα περασμενα πρόσφατα. Δεν ειδα τι διαφορά που περιμενα και μετα απο μετρηση της αντλιας βενζινης βρεθηκε το προβλημα. Ποια προτεινεται; μανισια; καποια αλλη πιο δυνατη; πειτε καμια γνωμη γιατι εμεινα χωρις αμαξι ..... και αν ξερει κανενας καποιον με φθηνα ανταλλακτικά θα βοηθουσε πολυ εστω και μεσω ιντερνετ

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με όσα μου είπε ο Μαραβέλιας (όπου έβαλα και το πρόγραμμα εχτές) θα χρειαστείς μεγαλύτερη.φυσικά εγω το έφτασα στα 215 άλογα και νμου είπε ότι είμαι οριακά.για αυτό και δεν περάσαμε τα 220 που θα την πέρναμε στο χέρι. μπορείς να μου πείς τι έκανες?

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με όσα μου είπε ο Μαραβέλιας (όπου έβαλα και το πρόγραμμα εχτές) θα χρειαστείς μεγαλύτερη.φυσικά εγω το έφτασα στα 215 άλογα και νμου είπε ότι είμαι οριακά.για αυτό και δεν περάσαμε τα 220 που θα την πέρναμε στο χέρι. μπορείς να μου πείς τι έκανες?

Παει και παραπανω φπε. Γυρω στα 235.

Απολα τα προγραμματα της αγορας μου κανει εντυπωση που πηγες σαυτον.

Η αντλια πρεπει να μετρηθει πολυ πιθανο να ειναι πεσμενη η με φθορα.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν φοράει τίποτε άλλο το αμάξι.είμαι μαμά.μόνο το πρόγραμμα.εσύ για πιο πρόγραμμα θα έλεγες να έβαζα?

όσο για την αντλία ψάχνομαι να δώ τι θα κάνω.

μου λένε ότι υπάρχει ένα κιτάκι για την υπάρχουσα αντλία(αλλάζουνε τα σωθηκά)= 400 ευρώ περίπου

η πάω για άλλη 700 ευρώ περίπου.

γνωρίζουμε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα με την αντλια.

Εφοσον λειτουργει απροβληματιστα κοιτα να το χαρεις.

Υγ. Υπαρχει αναλυτικα στο θεμα εφτασαν τα 270αρια συζητηση για τις αναβαθμισμενες αντλιες και που χρειαζονται. Το αμαξι σου προς το παρον και μεχρι τα 235+αλογα μετρημενα σε maha δεν χρειαζεται να πειραξεις τιποτα.

Γενικα διαβασε τα θεματα στην ενοτητα κινητηρας να παρεις μια ιδεα καθως εισαι νεος στο χωρο αυτο.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά σε δοκιμή προγράμματος μου έβγαλε το εξής σφάλμα ! και υπήρχαν διακιμανσεις στη πιεση τις αντλίας απο 139 bar που ζητούσε το πρόγραμμα αυτή έπαιζε από 130και μετα 100 80 70 90 50 60 κτλ μάλλον είμαι για αντλία υψηλής ε?

post-26566-0-75791200-1425410930_thumb.p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εχω μια ερωτηση.εμαθα πως πλεον υπαρχουνκιτ αντλιας υψηλης after market για golf mk5 gt ξερει κανενας κανα site που μπορουμε να ψαξουμε?

 

 

 

γραφουμε μονο με ελληνικους χαρακτηρες και οχι με greeklish...

Edited by activious
προσοχη στα greeklish
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι νεο για blg οτι ισχυε και παλιοτερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.