Jump to content
bill1

Golf 5 - 1.4 Tsi Αντλια Βενζινης (Oem, Λύσεις, Custom)

Recommended Posts

παιδια μετα απο πολλες προσπαθειες (ρωτησα μηχανικους βελτιωτες)ολοι μου ειπανε οτι ειναι ρισκο οτι και να κανω.για αυτο πηγα το κατεβασα στο 1,6 bar,και οταν θα βγει η ενησχειμενη αντλια τοτε θα το ανεβασω 1,8 bar.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως σου τα ειχα πει. Μπραβο τους παντως που παραδεχονται οτι υπαρχει ρισκο και ετσι δεν σε βαζουν σε περιπετειες για να κονομησουν κανα γρηγορο φραγκο.

Καλα εκανες και κατεβασες την πιεση. Μπορει να χασεις ελαχιστα αλλα θα ειναι καλυτερο για την λειτουργια του κινητηρα αλλα και του τουρμπο.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να βγει ενεισχυμενη.αλλα εχω μια απορια,ολοι αυτη που εχουν 240,250hp τι σκ...τα αντλια βαζουν και δεν μασ λενε και εμας???μηπως ειναι μουφα αυτα τα αλογα που δηλωνουν???

Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ειναι μουφα αλλα για να γινει αυτο εχουν γινει μοντιφιες/ρυθμισεις που δεν συνιστωνται για απροβληματιστη λειτουργια του αυτοκινητου. Ειμαι 100% σιγουρος οτι οσοι εχουν προχωρησει ετσι ειτε ειναι με κοψιματακια/sm (που μαλλον δεν τους νοιαζει) ειτε εχουν αλλα ψιλοθεματα που σιγουρα δεν θα εβγαζαν προς τα εξω.

Ειναι τυχαιο οτι δεν ακους κατι αξιοπιστο απο εκεινη τη μερια? Ποσοι αραγε το εχουν κανει (αν βεβαια)και μπορουν με ειλικρινεια να πουν οτι δεν εχουν κανενα απολυτως θεμα προβληματος κατω απο ολες τις συνθηκες? Υπαρχει κανενας εδω? Εκτος απο τον Αποστολη στην αρχη που ειχε κανει το αυτοκινητο του πραγματικο πειραματοζωο (το διασκεδαζε ομως) με τα καλα του βεβαια (επιδοσεις) αλλα και τα κακα του (διαφορα προβληματα και αναγκη συνεχους ρυθμισης) δεν εχω δει καποιον αλλον.

Αν υπαρχει ας πει την εμπειρια του με ειλικρινεια ομως για να δουμε τι πραγματικα παιζει και ισχυει.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ειναι μουφα αλλα για να γινει αυτο εχουν γινει μοντιφιες/ρυθμισεις που δεν συνιστωνται για απροβληματιστη λειτουργια του αυτοκινητου. Ειμαι 100% σιγουρος οτι οσοι εχουν προχωρησει ετσι ειτε ειναι με κοψιματακια/sm (που μαλλον δεν τους νοιαζει) ειτε εχουν αλλα ψιλοθεματα που σιγουρα δεν θα εβγαζαν προς τα εξω.

Ειναι τυχαιο οτι δεν ακους κατι αξιοπιστο απο εκεινη τη μερια? Ποσοι αραγε το εχουν κανει (αν βεβαια)και μπορουν με ειλικρινεια να πουν οτι δεν εχουν κανενα απολυτως θεμα προβληματος κατω απο ολες τις συνθηκες? Υπαρχει κανενας εδω? Εκτος απο τον Αποστολη στην αρχη που ειχε κανει το αυτοκινητο του πραγματικο πειραματοζωο (το διασκεδαζε ομως) με τα καλα του βεβαια (επιδοσεις) αλλα και τα κακα του (διαφορα προβληματα και αναγκη συνεχους ρυθμισης) δεν εχω δει καποιον αλλον.

Αν υπαρχει ας πει την εμπειρια του με ειλικρινια ομως για να δουμε τι πραγματικα παιζει και ισχυει.

δεν πειστευω φιλε να υπαρχει καποιος,γιατι αν υπηρχε θα το ελεγε εδω και τοσο καιρο που εχω ανοιξη αυτο το θεμα.(ισως να υπαρχει αλλα δεν το λεει για να εχει τα πρωτεια.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις αντλια βαλε apr γτ ειναι η καλυτερη κ δεν 8α εχεισ προβληματα....

apr???βγαζει η apr αντλια για το golf gt??????

Link to comment
Share on other sites

Πάντως autotech έχουν βάλει πολλοί και κανείς μέχρι τώρα δεν έχει αναφέρει προβλήματα...απλά θέλει σετάρισμα με τον προγραμματιστή σου (μιλάμε φυσικά για custom πρόγραμμα και όχι κονσέρβες).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως autotech έχουν βάλει πολλοί και κανείς μέχρι τώρα δεν έχει αναφέρει προβλήματα...απλά θέλει σετάρισμα με τον προγραμματιστή σου (μιλάμε φυσικά για custom πρόγραμμα και όχι κονσέρβες).

:thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2: :thumbsup2:
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην ειναι μουφα αλλα για να γινει αυτο εχουν γινει μοντιφιες/ρυθμισεις που δεν συνιστωνται για απροβληματιστη λειτουργια του αυτοκινητου. Ειμαι 100% σιγουρος οτι οσοι εχουν προχωρησει ετσι ειτε ειναι με κοψιματακια/sm (που μαλλον δεν τους νοιαζει) ειτε εχουν αλλα ψιλοθεματα που σιγουρα δεν θα εβγαζαν προς τα εξω.

Ειναι τυχαιο οτι δεν ακους κατι αξιοπιστο απο εκεινη τη μερια? Ποσοι αραγε το εχουν κανει (αν βεβαια)και μπορουν με ειλικρινεια να πουν οτι δεν εχουν κανενα απολυτως θεμα προβληματος κατω απο ολες τις συνθηκες? Υπαρχει κανενας εδω? Εκτος απο τον Αποστολη στην αρχη που ειχε κανει το αυτοκινητο του πραγματικο πειραματοζωο (το διασκεδαζε ομως) με τα καλα του βεβαια (επιδοσεις) αλλα και τα κακα του (διαφορα προβληματα και αναγκη συνεχους ρυθμισης) δεν εχω δει καποιον αλλον.

Αν υπαρχει ας πει την εμπειρια του με ειλικρινεια ομως για να δουμε τι πραγματικα παιζει και ισχυει.

Μπαίνει κανονικά aftermarket αξονάκι μέσα στην εργοστασιακή αντλία των BMY BLG μοτέρ. Το θέμα είναι τι θα κάνεις με το πρόγραμμα σου μετά.

Αν θέλεις δηλαδή να σηκώσεις πίεση στις μεσαίες- κόφτη και πόσο. Φυσικά μια aftermarket έχει μεγαλύτερες δυνατότητες από την εργοστασιακή σε GOLF VI

Εγώ προσωπικά φοράω KMD και APR (Tsi και TFsi αντίστοιχα)

ΥΓ.

Θα δεις ότι ακόμα και σε κονσέρβα πρόγραμμα αν βάλεις αντλία aftermarket οι στόχοι πίεσης της HPFP θα είναι πλέον εφικτοί. (μοτέρ BMY BLG)

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μηχανοκινητα φιλαρακια......εδω και λιγεσ μερεσ το αμαξι στισ 5000 στροφες περιπου(οχι παντα)φρεναρει σαν να κοφτιαζει....golf gt sport tsi 140 με superchips programma,...το εβαλα 2 φορεσ που μου το εκανε στο vagcom και μου εβγαλε βλαβη Ν276 δηλαδη προβλημα με τη βαλβιδα τησ αντλιασ υψηλησ πιεσης....κατα 99% παω για αντλια κομπλε απο οτι μ εξηγησε ο μηχανικος μου μιας και την αλλαζεισ ολοκληρη...ειχε καποιοσ το ιδιο προβλημα?αγορασε κομπλε ανλτια?και ποσο?αντιπροσωπεια εδω μου ειπε 350ευρωπουλα..μηπως καποιοσ εχει βαλει απο 6αρι golf?κανει?τι χρειαζεται?καποια καλυτερη λυση με τα ιδια χρηματα?καποια μεταχειρισμενη?...οτι δηποτε...ευπροσδεκτα τα σχολια σασ.....

σας ευχαριστω............

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν εχει προβλημα η αντλια σου απλα δεν μπορει να αποδωσει αλλο γιατι πιεζεται απο το προγραμα.η λυση ειναι η να πας στον προγραματιστη σου και να τον πεις να στο ρηξει μπαρ η να βαλεις το αξονακι της auto tech και μετα μπορεις να το φουσκωσης και αλλο χωρις safe monte και κοψηματα.ολα τα 5αρια εχουν αυτο το προβλημα οταν το προγραμα γινη επιθετικο και η μονη λυση ειναι αλαγη το αξονακι απο την αντλια υψηλης.μην τρως παπαδες οτι φταιει η αντλια σου.

Edited by bill1
Link to comment
Share on other sites

καινουριο απο ελλαδα εχει κοντα στα 460 ευρο στο car gr την εχει ενας μεταχειρησμενη με λιγα χλμ 350.παρε και κανε παζαρια http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/2359304/ .μετα υπαρχει και το ebay με 320 λιρες http://www.ebay.co.uk/itm/Autotech-HPFP-Internals-2-0-Tfsi-S3-Cupra-VRS-Mazda-MPS-/320917747933?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4ab83038dd

Link to comment
Share on other sites

Δες kmd και Autotech από εξωτερικό, μέχρι τότε ρίξε λίγο τις απαιτήσεις :)

Μετά ξαναδυναμώνεις

Μπορείς να παραγγείλεις από ebay ή κατευθείαν από τα site των εταιριων κατόπιν συνεννόησης

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δες kmd και Autotech από εξωτερικό, μέχρι τότε ρίξε λίγο τις απαιτήσεις :)

Μετά ξαναδυναμώνεις

Μπορείς να παραγγείλεις από ebay ή κατευθείαν από τα site των εταιριων κατόπιν συνεννόησης

η kmd απλα τρωει πιο γρηγορα την τσιμουχα αλλα ειναι πιο φθηνη απο την autotech.
Link to comment
Share on other sites

Autotech HPFP Από τις καλύτερες αντλίες στον κόσμο! πασίγνωστες! και αξιόπιστες! Έχουμε αρκετές από αυτές! η τιμές τις είναι 340E! και στέλνουμε σε όλη την Ελλάδα!

hpfpinternalsms3vw38331.jpgfdgdfgdg.jpg

Edited by Aggelos
Link to comment
Share on other sites

Κανει για golf 5 gt sport?

Sent from my golf 5

Ναι!

 

2006-up Eos 2.0L FSI

2006-up Passat 2.0L FSI

2006-up Audi A3 2.0L FSI

2007-up Audi TT 2.0L FSI

2005-up Audi A4 2.0L FSI

 

2006-up Golf/Jetta 2.0L FSI

 

2006-up Golf 1.4 TSI

Edited by Aggelos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχεις στην πρωτη φωτο ειναι κιτ ενισχυμενης αντλιας αν ειναι τις autotech τοτε κανει

Είναι τα εντόσθια τις αντλίας, και φυσικά είναι Autotech! δεν νομίζω πως κάνει σε 1,8

 

img0719hx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο Βασιλακης σου ειπε golf 5 gt sport το οποιο ειναι 1.4tsi οποτε εφοσον ειναι τις autotech σιγουρα κανει...

Ναι λάθος μου!  :thumbsup:  κάνει στα 1,4, εξάλλου το έχω γράψει και από πάνω.

Edited by Aggelos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.