Jump to content
bill1

Golf 5 - 1.4 Tsi Αντλια Βενζινης (Oem, Λύσεις, Custom)

Recommended Posts

εγω οταν ειχα παει απο εκει μου ειχαν πει πως εχουν προ 2ετιας δεν διευκρινησαν την προελευση της αλλα μου ειπαν οτι ειχαν!δε θυμαμαι τιμη αλλα σιγοτρα ηταν αποτρεπτικη γ αυτο κ δεν συνεχισα με την αγορα της.αλλα μαλλον θα ηταν αυτο που σου ειπα κ εσενα οτι κανουν..τα εντοστια της autoteck...

Link to comment
Share on other sites

Tuesday,30,July,2013,17:09:53:02046
VCDS Version: Release 11.11.6 (x64)
Data version: 20121223



--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------


                Address 01: Engine       Labels: 03C-906-032-BLG.lbl
Control Module Part Number: 03C 906 032 E    HW: 03C 906 032
  Component and/or Version: MED17.5.1       G   9971
           Software Coding: 0000072
            Work Shop Code: WSC 00101 207 58868
                      VCID: 1F47E247CEBA22E0391
1 Fault Found:

008851 - Fuel Pressure Regulator Valve (N276)
               P2293 - 000 - Mechanical Malfunction - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00110000
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 3
                    Mileage: 101579 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 16:04:03

             Freeze Frame:
                    RPM: 4166 /min
                    Load: 78.0 %
                    Speed: 139.0 km/h
                    Temperature: 88.0°C
                    Temperature: 43.0°C
                    Absolute Pres.: 1000.0 mbar
                    Voltage: 13.843 V


Readiness: 0000 0000

 

 

N276 Αλλαγη με καινουρια?η μεταχ/μενη λιγα χλμ? Καποιος να ειχε παρομοιο προβλημα και να το εκανε χωρις το κιτακι τις auto*** το αμαξι ειναι golf tsi 140 stage1(κονσερβα)..

Link to comment
Share on other sites

για να στο κανει με φορτιο 78% παει να πει η οτι τα εχει παιξει η οτι το προγραμμα ειναι πολυ τσιτωμενο.εγω το δουλευα ετσι χωρις το κιτακι στα 241 αλογα αλλα εκανε κοψιματα κ εμπαινε safe modes οποτε θα ειναι λιγο κουραστικο αλλα για πρωτο σταδιο που εισαι εσυ θα ειναι μια χαρα η μαμα.ρωτα τον προγραμματιστη σου τι πιεση σηκωνει στην μπεκιερα η μαμα αντλια ανεβαζει μεχρι 140bar οποτε αν ζηταει λιγοτερα θα εισαι μια χαρα με μαμα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για κανε ενα λογκαρισμα, πιεση μπεκιερας spec/actual και πιεση spec/actual .

Πιστευω ειναι το σημειο που αρχιζει να ξανασηκωνει πιεση κ αβανς και κοβει απο καυσιμο.

Μπατομετρο εχεις;

Τι προγραμμα φορας;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νικο εχει λυθει το θεματακι,αλλαχτηκε το προγκ και ολα οκ πλεων...στεγνωνε απο βενζινη λογο του οτι ητανε τερμα τσιτα το file,εαν θελεις λεπτομεριες π.μ ????

Sent from my RM-914_eu_hungary_422 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι φαινεται, ολα καλα λοιπον.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νικο εχει λυθει το θεματακι,αλλαχτηκε το προγκ και ολα οκ πλεων...στεγνωνε απο βενζινη λογο του οτι ητανε τερμα τσιτα το file,εαν θελεις λεπτομεριες π.μ

Sent from my RM-914_eu_hungary_422 using Tapatalk

τι προγραμμα φοραγες κ για ποσα ηταν αυτο το προγραμμα??απο περιφεριακα???

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω και εγώ ότι είχα αυτό το πρόβλημα. Από μεριάς μου αυτό το σφάλμα είναι 100% θέμα του προγράμματος. Άλλαξα και εγώ κάμποσα πράγματα και κατέλειξα σε αλλαγή προγράμματος, το πρόβλημα εξαφανίστηκε δια μαγίας... Λογικά ο φίλος είχε costum πρόγραμμα και από κάποιο συγγεκριμένο που έχω υπόψην. Είναι κρίμα μερικοί προγραμματιστές στην προσπάθεια να προσπαθούν να βγάλουν και το τελευταίο άλογο στην πλάτη τον πελατών του..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

golf MKv 1.6 FSI (BAG) 83.000χλμ, Μ.Παρασκευή κατεβαίνοντας για Πάσχα με πολύ ήρεμη οδήγηση (2.2-2.3 - 90-100km/h) 4 φορές στιγμιάιες διακοπές στη διαδρομή Πάτρα-Καλαμάτα.΄ Συνεχίστηκε σποραδικά με αποκορύφωμα την Δευτέρα βράδυ, όπου έκανα μια διαδρομή ~15χλμ με το αμάξι να μην ανεβάζει στροφές με τπτ, λες και πήγαινα με μισό κινητήρα. Το αφήνω κρυώνει και αργότερα σε μια νυχτέρινή λίγο γρήγορη βόλτα, φάνηκε να δουλεύει σωστά μέχρι που στο 15ρτο πάνω που το είχα πιέσει μουλάρωσε για ~15" και δεν ανέβαζε πάνω από 4.5κ στροφές με τπτ.., , οπότε και την Τρίτη επίσκεψη στο τοπικό επίσημο σερβις (Κουτουμάνος), όπου το ODIS έβγαλε μύνημα λάθους για κάποια βαλβίδα στην αντλία υψηλής. Το παλικάρι με ενημέρωσε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι για να επιβραδύνω την "πτώση" της και ότι αργά ή γρήγορα θα ανάψει και το λαμπάκι του κινητήρα.  Υπόλοιπη Τρίτη και Τετάρτη σποραδικές φορές το έκανε, χωρίς σημαντική ενόχληση, μέχρι που σήμερα στην επιστροφή άναψε και το λαμπάκι του κινητήρα και τα τελευταία 150χλμ έγιναν με πολύ υπομονή.. (~1000χλμ από την Μ.Παρασκευή και τα πρώτα συμπτώματα). Κόστος 340 με κάποια έκπτωση όπως μου ανέφερε, τοποθετημένη. Οι ερωτήσεις μου μιας και φίλος με FSI μου έριξε την ψυχολογία στα τάρταρα.. όταν μου είπε ότι έχει αλλάξει 3 φορές (δεν θυμάμαι σε τι αριθμό χλμ βέβαια), 1) υπάρχει κάποια καλύτερη/πιο αξιόπιστη πρόταση από την μανίσια? (το αυτοκίνητο, στοκ, χωρίς πρόγραμμα κλπ.), 2) είναι επισκευάσιμη με μικρό σχετικά κόστος σε σχέση με αυτό της αγοράς καινούργιας? 

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω.ειχε κανενας προβλημα με το ποτηρακι της αντλιας ποτε?εχω αλλαξει 3 αντλιες αλλα ποτηρακι ποτε. το αμαξι εχει 110.000 χλμ και ακουγεται ενα τακ τακ τακ απο την αντλια (που και που) οπως περιστρεφεται ο εκκεντροφορος και ακουγεται σαν 5.20 του 1991 στα χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει να δωσει κανεις καποιο λινκ η πληροφορια για αγορα autotech σε καλυτερη τιμη,450 τοποθετημενη μου ειπαν...(70 για να την περασουν αρα 380 αγορα).

Μου φανηκαν πολλα...η είναι καλα κ να μην ψαχτω  παιρετερω...

Οι γνωστες ας δωσουν τα φωτα  τους

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν γράψε τι αμάξι έχεις για να έχουμε μια ιδέα. Πέρνα και από τα νέα μέλη να συστηθείς .. by the way.

 

Αντλία autotech δεν υπάρχει. Υπάρχουν σωθικά αντλίας Autotech για μοτέρ Tfsi (Gti, S3 κλπ) τα οποία προσαρμόζονται σε αντλίες υψηλής πίεσης.

10_127_100CK.jpg

α. Μπαίνουν και σε 1.4 μοτέρ

β. Μπαίνουν και σε 2.0 μοτέρ

 

Οι τιμές είναι αυτές που γράφεις πάνω κάτω και φτάνουν έως τα 550Ε. Εαν η αντλία σου έχει πολλά χλμ > 80,000 πάρε καινούργια υψηλής και βάλε τα σωθικά.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν γράψε τι αμάξι έχεις για να έχουμε μια ιδέα. Πέρνα και από τα νέα μέλη να συστηθείς .. by the way.

 

Αντλία autotech δεν υπάρχει. Υπάρχουν σωθικά αντλίας Autotech για μοτέρ Tfsi (Gti, S3 κλπ) τα οποία προσαρμόζονται σε αντλίες υψηλής πίεσης.

10_127_100CK.jpg

α. Μπαίνουν και σε 1.4 μοτέρ

β. Μπαίνουν και σε 2.0 μοτέρ

 

Οι τιμές είναι αυτές που γράφεις πάνω κάτω και φτάνουν έως τα 550Ε. Εαν η αντλία σου έχει πολλά χλμ > 80,000 πάρε καινούργια υψηλής και βάλε τα σωθικά.

Τα σωθικά της Autotech για 1.4 tsi πόσο περίπου κοστίζουν;

Η αντλία είναι αναλώσιμη και χρειάζεται περιοδικά αλλαγή;

Επειδή ενδιαφέρομαι για full 70αρα εξάτμιση και ο βελτιωτής μου είπε ότι θα πρέπει να την αλλάξουμε.GOLF 6 TSI 160, stage 1, bov & intake, 90 000km.

Link to comment
Share on other sites

Τα σωθικά της Autotech για 1.4 tsi πόσο περίπου κοστίζουν;

Η αντλία είναι αναλώσιμη και χρειάζεται περιοδικά αλλαγή;

Επειδή ενδιαφέρομαι για full 70αρα εξάτμιση και ο βελτιωτής μου είπε ότι θα πρέπει να την αλλάξουμε.GOLF 6 TSI 160, stage 1, bov & intake, 90 000km.

Το αμαξι που εχεις δεν χρειαζεται αντλια με σωθικα.

Απο το εργοστασιο εχει δυνατοτητα για μεγαλυτερη πιεση αποτι στο 5αρι.

Επαρκει και για 300ps+ 45+kgr

Στις τιμες σου εχω ηδη απαντησει.

Επειδη καπου κατι δεν μου κολλαει σαυτα που λες, θα ηθελα να μαθω για ποιο λογο θες αντλια υψηλης.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Η απαντηση μου αφορα το μελος bessos.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν γράψε τι αμάξι έχεις για να έχουμε μια ιδέα. Πέρνα και από τα νέα μέλη να συστηθείς .. by the way.

 

Αντλία autotech δεν υπάρχει. Υπάρχουν σωθικά αντλίας Autotech για μοτέρ Tfsi (Gti, S3 κλπ) τα οποία προσαρμόζονται σε αντλίες υψηλής πίεσης.

10_127_100CK.jpg

α. Μπαίνουν και σε 1.4 μοτέρ

β. Μπαίνουν και σε 2.0 μοτέρ

 

Οι τιμές είναι αυτές που γράφεις πάνω κάτω και φτάνουν έως τα 550Ε. Εαν η αντλία σου έχει πολλά χλμ > 80,000 πάρε καινούργια υψηλής και βάλε τα σωθικά.

Eυχαριστω για τις πληροφοριες.Εχω ένα jetta gt 2008 (BLG) κ εχω 43000 χλμ.Το αμαξι φοραει custom εισαγωγή αερα,κουλερ από S3,63.5 ολοσωμη με HJS 200αρη καταλυτη,σκαστρα μεταλλικη της FORGE,κ πρόγραμμα 100oct.

Σε μια δυναμομετρηση που εγινε μου ειπαν ότι το αμαξι ψηλα στεγνωνει από καυσιμο k πολλα  misfires,κοψανε την δυναμομετρηση για να μην γινει ζημια απ ότι μου ειπαν, κ πρεπει να κανω κατι με αντλια υψηλης,η να κανω πιο light το πρόγραμμα.

Εγω βεβαια σε οποια πατηματα εχω κανει μεχρι τωρα(μιας κ δεν φοραω πολύ καιρο το νέο πρόγραμμα),δεν εχω παρατηρησει κοψίματα,κ ο προγραματιστης την ωρα που σεταραμε το αμαξι με το vag com μου ειπε όλα καλα,κ από παροχη καυσιμου κ από misfires κ γενικα όλα οκ.Πιεση 1.6 οβερ,1 σταθερο.

Να αναφερω βεβαια ότι δεν γνωριζω κ πολλα πραγματα περι βελτιωσης κ πιστευω ότι μπορω ευκολα να εξαπατηθώ.

Αλλα αυτό με την αντλια υψηλης το ειχα στο νου μου,απλα στο δυναμομετρο επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου!

Παρεπιμπτοντως επειδή το αμαξι δεν το πηγα εγω στο dyno αλλα ο γαμπρος μου,μου ειπε ότι στις 5500 στροφες που το εκοψαν εδειξε...242 αλογα κ 34.5 κιλα ροπη!Υπαρχει περιπτωση να είναι αληθινα αυτά τα νουμερα?

Τι είναι αυτό που δεν σου κολλαει στα λεγομενα μου?

Edited by bessos
Link to comment
Share on other sites

Στα BMY/BLG χωρις αντλια δεν ειναι εφικτά !

Συην πραγματικοτητα δεν ειναι εφικτα γιαννη,σε ενα χαρτι ομως ειναι εφικτα.

Για αυτο ρωτησα δυναμομετρο.

Link to comment
Share on other sites

Συην πραγματικοτητα δεν ειναι εφικτα γιαννη,σε ενα χαρτι ομως ειναι εφικτα.

Για αυτο ρωτησα δυναμομετρο.

1.6 οβερ 1 σταθερη.Στο μαραβελια.Ουτε γω τα πιστευω τα νουμερα αυτά με τιποτα.Οκ εχει δυναμη το αμαξι,αλλα όχι κ ετσι.Όπως κ να χει κανονιστηκε για δευτερα να μπει επανω η autotech γιατι καλα να μαστε...εχουμε βλεψεις κ για το κατι παραπανω στο μελλον!Θα θελω επαναπρογραμματιμο τωρα με την αντλια?Κονσερβα πρόγραμμα φοραω..

Edited by bessos
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ενα maha ταακανικα η φωτινελλη να δεις ποσα αλογα ειναι το αμαξι σου.

Ηξερα την απαντηση σου,οχι,δεν ειναι 242 αλογα;)

Κονσερβα εννοωντας;

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις πληροφοριες.Εχω ένα jetta gt 2008 (BLG) κ εχω 43000 χλμ.Το αμαξι φοραει custom εισαγωγή αερα,κουλερ από S3,63.5 ολοσωμη με HJS 200αρη καταλυτη,σκαστρα μεταλλικη της FORGE,κ πρόγραμμα 100oct.

Σε μια δυναμομετρηση που εγινε μου ειπαν ότι το αμαξι ψηλα στεγνωνει από καυσιμο k πολλα misfires,κοψανε την δυναμομετρηση για να μην γινει ζημια απ ότι μου ειπαν, κ πρεπει να κανω κατι με αντλια υψηλης,η να κανω πιο light το πρόγραμμα.

Εγω βεβαια σε οποια πατηματα εχω κανει μεχρι τωρα(μιας κ δεν φοραω πολύ καιρο το νέο πρόγραμμα),δεν εχω παρατηρησει κοψίματα,κ ο προγραματιστης την ωρα που σεταραμε το αμαξι με το vag com μου ειπε όλα καλα,κ από παροχη καυσιμου κ από misfires κ γενικα όλα οκ.Πιεση 1.6 οβερ,1 σταθερο.

Να αναφερω βεβαια ότι δεν γνωριζω κ πολλα πραγματα περι βελτιωσης κ πιστευω ότι μπορω ευκολα να εξαπατηθώ.

Αλλα αυτό με την αντλια υψηλης το ειχα στο νου μου,απλα στο δυναμομετρο επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου!

Παρεπιμπτοντως επειδή το αμαξι δεν το πηγα εγω στο dyno αλλα ο γαμπρος μου,μου ειπε ότι στις 5500 στροφες που το εκοψαν εδειξε...242 αλογα κ 34.5 κιλα ροπη!Υπαρχει περιπτωση να είναι αληθινα αυτά τα νουμερα?

Τι είναι αυτό που δεν σου κολλαει στα λεγομενα μου?

Καλησπερα,

Θα σου πω και γω τη δικη μου γνωμη.

Μεγιστη ισχυ τα tsi βγαζουν 5800+, 242 στις 5500 σημαινει 250+ max power.

Με 1.6 over και 1 σταθερη 242 δεν βγαινουν σε maha, από 1.4tsi.

Missfires κλπ για να γινει ακριβης διαγνωση θελει συνδεδεμενο laptop την ωρα που μετρουσαν.

Μιλα με τον προγραμματιστη σου πρωτα και αφου δουλευει σωστα, κανε για να εισαι ησυχος εναν ελεγχο μαζι του.

Απο κει και μετα μιλα μαζι του αν θες να το δυναμωσεις κι αλλο.

Το όλο setup είναι πολύ ποιοτικό, όπως και όλα τα πράγματα που φοράς.

Για να ανέβεις κι άλλο και να πας σε setup με αντλία, θέλεις CUSTOM πρόγραμμα.

(άρα κόστος προγράμματος + σωθικά + αντλία μαμα εαν είναι με πολλά χλμ)

Η αντλία μπαίνει ΚΥΡΙΩΣ για να μπορέσει η πίεση νανέβει στις μεσαίες, καθότι η πίεση είναι ανάλογη της περιστροφής

του roller και των στροφών του κινητήρα. Ανεβαίνοντας η πίεση στις μεσαίες1,7-1,8bar , ανεβαίνει η καμπύλη ροπής αρκετά και μαζί με άνοδο σταθερής έως τον κόφτη (WG Forge) έχουμε και άνοδο ιπποδύναμης.

Επομένως γι' αυτά τα λίγα άλογα και ροπή θέλει αρκετά λεφτά παραπάνω..

Ποιο προγραμμα φορας;

Σε ποιο δυναμόμετρο μετρήθηκε?

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε ενα maha ταακανικα η φωτινελλη να δεις ποσα αλογα ειναι το αμαξι σου.

Ηξερα την απαντηση σου,οχι,δεν ειναι 242 αλογα ;)

Κονσερβα εννοωντας;

Περασμενο 100αρι file από overload.Χωρις καποιο ιδιαιτερο set up για το αμαξι μου απλα περαστηκε κ βγηκαμε στο δρομο να δουμε πως παει.(εκτος κ αν κονσερβα θεωρείτε κατι άλλο κ το εχω λαθος εγω στο μυαλο μου)Εγω πιστευω ότι είμαι το ΠΟΛΥ 220 αλογα κ αυτά με αισιοδοξια και..ευνοικο ανεμο.. :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.